18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. ilterkilerci

  ilterkilerci TÜİSAG Üyesi  İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü sınav Öncesi Yapılan Açıklamaya Göre İptal Edilmemiş midir? Mer'i Mevzuattan sorumlu olduğumuz söylenmişti yani 6331 Sayılı Yasadan....
  Buna Ek olarak
  Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü Madde 13:
  MADDE 13 - Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.


   
  filizfırat bu yazıya teşekkür etti.
 2. yavuz erozmen

  yavuz erozmen TÜİSAG Üyesi

  Hangi yönetmelikte 3m yazıyor?

   
 3. aykn

  aykn TÜİSAG Üyesi

  vinç sorusunda hata yok, açılan sürgülü pencere olmak zorunda diyor zaten.

     

   
 4. Hakankogce

  Hakankogce TÜİSAG Üyesi

  sınav İLE İLGİLİ İTİRAZLAR
  Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.
  4
  Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.
  Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.
  sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.
  Adayların sınav uygulamasına ve sonuçlara (bilimsel içerikli itirazların sonuçlandırılıp kesin sonuçların ilanından sonra) dair itiraz başvuruları; MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası Şubesi Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile 10 TL (KDV dahil) “sınav sonuçlarına itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.
  Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır. İtiraz başvuruları topluca, İSGGM tarafından alınıp MEB’e iletilecek ve kesin sonuçlar MEB tarafından adaylara yazılı olarak bildirilecektir.
  Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.
  sınav uygulamasına ve sonuçlara ilişkin itirazlar 10 (on) gün içerisinde YEĞİTEK tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara ve İSGGM’ye bildirilecektir.
  Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır.
  Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz. Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari bir sebeple sınava girememesi durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde banka dekontu ile başvuruda bulunduğu takdirde kendisine ücret iadesi yapılabilecektir. Ücret iadesi alabilecek adaylar Millî Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinden sorgulatma yoluyla durumlarını öğrenebileceklerdir.

   
 5. Azder Yusuf DÜLGER

  Azder Yusuf DÜLGER TÜİSAG Üyesi

  fındık işçisi eksik değil maalesef bende aynı cevabı verdim soru 6331 e tabi olmayan fındık işçisinin detaylı açıklamasını 4857 ye bağlı olsaydı soru vermesi gerekirdi.... ben 17, 18, 40, 47, 57, 58. soruların incelenmesi gerektiğini düşünüyorum...

     

   
 6. Bora Çağlayansu

  Bora Çağlayansu TÜİSAG Üyesi

  Fındık işçisi sorusunda 50 kişi altı demişsiniz 4857 yle karıştırıyorsunuz.6331 de 50 altı tarım işçisi kanun kapsamındadır.
  Biyolojik etkenlerde işveren işe başladıktan sonra sağlık kontrolu demiş önce olmalı.Yani bu soruda doğru.
  Mıknatıslı soruda mantık olarak doğrusunuz bende sizin gibi düşünmüştüm ama tüzükte çok net yazıyor yere değdirilir veya bu işi için uygun platforma konur diye.Bu soruda doğru.
  Rüzgar sorusundada çok net yönetmelikteki cümleyi koymuşlar.Buda doğru.
  3m-4m konusunda haklısınız bu soru iptal edilmeli

   
 7. erdincdal

  erdincdal TÜİSAG Üyesi

  burcu özyeşildağ bu yazıya teşekkür etti.
 8. Deniz Derya

  Deniz Derya TÜİSAG Üyesi

  sınav soruları için dilekçe yazıp kargo ile göndererek itiraz edebiliriz. ''Bütün itiraz başvurularında çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır'' diyor. perşembe günü kargoya verseniz belki de kargonun ulaşma saati itibariyle kurtarmayacak. çok ankara dışındakilerin en geç yarın itirazlarını kargoya vermesi en mantıklı olanı. herkesin buna dikkat etmesini rica ediyorum.   
 9. cansu67

  cansu67 TÜİSAG Üyesi

  ama c şıkkı da uygula bölümünde yer alıyor o ne olucak

     

   
 10. Bora Çağlayansu

  Bora Çağlayansu TÜİSAG Üyesi

  Bu soru bence kesin iptal edilecek.Yönetmelikte çok açık yazıyor.   
  ksm bu yazıya teşekkür etti.
 11. erdincdal

  erdincdal TÜİSAG Üyesi

  17 soru da hangisi planlama aşamasında yr alır demeliydi o soru kesinlikle yanlış verdigim link ten kotrol edebilirsiniz   
 12. halit kaya

  halit kaya TÜİSAG Üyesi   
  mylife bu yazıya teşekkür etti.
 13. Hakan Doğar

  Hakan Doğar TÜİSAG Üyesi

  HATALI SORU ÖRNEKLERİ-1: Yapı işlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliğine göre şıklarda işverene yer veriyorsanız cevap işveren olmalı, yoksa Uygulama koordinatörü doğru cevap olmalı, test hazırlamaktan acizler bunlar
  U.K. diyenler için sorun yok ama işveren dediyseniz yandınız
  Madde 9 — Proje sorumlusu ve işverenlerin sorumlulukları ile ilgili hususlar:
  a) İşveren veya proje sorumlusu tarafından iş sağlığı ve güvenliği konusunda, bir veya birden fazla koordinatör atanması, bu kişilerin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz.
  b) Bu Yönetmeliğe göre koordinatörlerin atanmış olması ve koordinatörlerin kendi görevlerini yapmaları, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde belirtilen, işverenlerin sorumlu olması prensibini etkilemez.
  HATALI SORU ÖRNEKLERİ-2: Cevap "hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin verilmemelidir" diyor ancak vinçlerle ilgili tüzükler ise aşağıda;
  VİNÇ KABİNLERİ:
  Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
  (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:387)

  - HAREKET HALİNDEKİ VİNÇ KABİNLERİ:
  Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri,hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.
  (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:388)


  HATALI SORU ÖRNEKLERİ-3:böyle adice bir soru olmamalı, elle taşıma işleri yönetmeliğinde;" yükün ağırlığını" kesin verilerle bilgilendirme kısmına almıyor. üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek denir buna.
  Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
  MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
  a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
  b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
  c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.

   
  pnrpnr ve mylife bu yazıya teşekkür etti.
 14. Bora Çağlayansu

  Bora Çağlayansu TÜİSAG Üyesi

  Bu soru yüzde yüz iptal.Cevap a demiş ama risk değerlendirmesi kesin planlama aşamasında yapılıyor.

   
 15. Bora Çağlayansu

  Bora Çağlayansu TÜİSAG Üyesi

  yönetmelikte kabin üzerine görevlilerden başkası binemez diyor.Yük üzerine değil.ancak açık alanda kabin kapalı olmalı.cevap 1-3.ama yanlız 3 olarak vermişler muhtemelen iptal bu soru   
 16. Bora Alevok

  Bora Alevok TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar A kitapçığı 51. soru önce o2 açılır şıkkına yanlış demiş...o2 önce açılmıyor muydu? bilen eden ?

   
 17. DEMİRCİ METAL

  DEMİRCİ METAL TÜİSAG Üyesi

  COK HAKLISIN BENCE DE
  KARDEŞİM SEN BU SORUYA KESİN İTİRAZ ET BU SOR SENİN OLSUN OLURMU? DİLEKCENİZ YAZ

   
 18. uurgler

  uurgler TÜİSAG Üyesi

  Bu soru kesinlikle yanlış sorulmuştur...Şıklara göre hangisi yer almaz değil yer alır denmeliydi...
  Eğer yer alır deseydi cevap D olmalıydı ama A demişler... Yer almaz diye sormuş A-B-C şıklarının hiçbiri yer almaz zaten. Apaçık bir soru hatasıdır. bu soruya itiraz ettim bilginize...

   
  foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
 19. Azder Yusuf DÜLGER

  Azder Yusuf DÜLGER TÜİSAG Üyesi

  ders notları ve şu ana kadar bakabildiğim mevzuata göre; a kitapçığı
  17. soru pukö döngüsünde yer alır...
  18. soru da b şıkkı tehlikelerin gerçekleşme olasılığı değil risklerin gerçekleşme olasılığı....
  40. soru kayıtların belirtilen maruziyetler olmaması durumunda 15 yıl saklanması denilmeli....
  47. yükün özellikleri ile ilgili genel bilgiler
  58. doğru cevabın b olarak değiştirilmesi diye düşünüyorum....

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica