18 Ağustos 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burdan Paylaşabilirsiniz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

18 Ağustos İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Soruları Sizce Nasıldı ?

Anketin kapanma tarihi 13 Ekim 2013.
 1. Çok Kolay

  3,1%
 2. Kolay

  3,6%
 3. Orta

  16,0%
 4. Zor

  48,8%
 5. Çok Zor

  28,5%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. mehmet celal

  mehmet celal TÜİSAG Üyesi  ÖNEMLİ !!!!!İTİRAZLARI BUNA GÖRE YAPALIM sınav İPTAL OLABİLİR

  -İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,
  -Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,
  -Parlayıcı Patlayıcı Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük,
  -Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük,

  adlı tüzükler, 25 Ağustos 1971 günlü ve 1475 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesine dayanılarak çıkartılmıştır.

  25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri, 10.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanununun 120 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır.

  Ancak aynı kanunun (4857 sayılı İş Kanununun) Geçici 2 nci maddesiyle “1475 sayılı Kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu Kanun hükümlerine aykırı olmayan hükümleri yeni yönetmelikler çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır.” Hükmü gereğince yürürlükte kalmıştır.

  Fakat, Geçici 2 nci madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 37/ç maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.

  Özetle tüzüklerin son yasal dayanağı olan Geçici 2 nci madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan dolayı yukarıda sayılan tüzüklerin herhangi bir dayanağı kalmamış ve hükümleri geçersizdir.


   
  guven7557 bu yazıya teşekkür etti.
 2. güldeenn

  güldeenn TÜİSAG Üyesi

  Ama su var sinavlarda hep boledir en dogru cevap neyse onu isaretlersiniz yani demek istedigim o vvarken en dogru olarak digerinj isaretlemrzsiniz

   
 3. mummy41

  mummy41 TÜİSAG Üyesi


  üstadım sağolasın verdiğin bilgiler için yüreğime su serptin. çok teşekkürler ederim. umarım dediğin gibi soru iptalleri olurda ben ve benim gibi sınırda olan arkadaşlar rahat bir nefes alır.

     

   
 4. Serdengeçti86

  Serdengeçti86 TÜİSAG Üyesi

  Gerek var ama sıralama olarak en sonda olması gerekir ilk yardım bu sorunun yanlış olacağını düşünmüyorum

   
 5. didemansin

  didemansin TÜİSAG Üyesi

  Benim de bu soruların tamamı yanlış

     

   
 6. isgci

  isgci TÜİSAG Üyesi

  byeeArkadaşlar,
  B kitapçığı 72. sorudaki boşluk bence 3 metre ile doldurulmalı ama cevap 4 metreymiş. Sizce de 3 metre yükseklikten sonra baret takılması gerekmiyor muydu??? Soruma cevap verebilirseniz çok sevinirim. Bir de yönetmeliğin hangi maddesine dayanarak söylüyorsunuz... vb. kaynakça verebilirseniz çok sevineceğim :evet: . Şimdiden teşekkür eder, iyi sonuçlar dileklerimle...

   
 7. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu sorulara kim itiraz ediyor?
  forum çok hızlı ilerliyor ve takip edemiyorum.. :(
   
 8. şirvan kırkağaç

  şirvan kırkağaç TÜİSAG Üyesi

  o halde nötron plastik vb maddelerde soğurulur demek ne demek soğurmak demek ne demek yani bunların bu kadar mı türkçe anlayışları var yani!! soğurmak üzerine düşen ışık hüzmesinin bir kısmını kendine enerji olarak hüpletip, kalanını gerisin geri öte yana geçirmek ..   
 9. erkbozk

  erkbozk TÜİSAG Üyesi

  şuana kadar kesin iptal edilmesi için başvurulacak sorular vinç sorusu,PUKÖ sorusu ve birde karbonmonoksit belirtmiş burda hata var(benin doğru olmasına rağmen).diğer sorularda biyere dayanağı olması lazım ki mantıklı bir şekilde itiraz edebilelim.yüklerin ağırlığı sorusunda mümkünse ibaresi işleri farklılaştırır gibime geliyor.emniyet kemeri sorusuda 4 m madde olarak belirtilmiş.ama belirttiğim 3 soru kesin değişir gibime geliyor.bunları birde eğitimcilerle paylaşıp itiraz etmekte yarar var.herkes için hayırlı olur inşallah.

     

   
  Görkem DEMİRÖRS bu yazıya teşekkür etti.
 10. mehmet celal

  mehmet celal TÜİSAG Üyesi

  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü, 3 metre
  -Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü, 4 metre tüzükler iptal ve tüzük ismi verilmediği için kesinlikle yanlış soru.   
  isgci bu yazıya teşekkür etti.
 11. isgci

  isgci TÜİSAG Üyesi


  benim de bir kaçı hariç yanlış   
 12. şirvan kırkağaç

  şirvan kırkağaç TÜİSAG Üyesi

  sıralama olarak bu olarak şu olarak neyi istiyosa onu sorsun sıralama yaparak düşünülmeyecek sorularda da bi sıralama mı var deniliyor anlamadım gitti kimse az bilmior çok bildiğinden bu kadar çok mukayese yapıyor ne yazıkki.

   
 13. şirvan kırkağaç

  şirvan kırkağaç TÜİSAG Üyesi

  yanlış! tüzükte 4 yönetmelik de 3 geçer.
   
 14. hakan35

  hakan35 TÜİSAG Üyesi
  Madde 521 – Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve 4 metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında,çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.

   
 15. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Soruda İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü'nünü bir maddesi aynen kopyalanmış.

   
 16. mehmet celal

  mehmet celal TÜİSAG Üyesi

  evet haklısın mesele nerde ne geçtiği değil yanlış olması

   
 17. isgci

  isgci TÜİSAG Üyesi  sonucun ne olucağını düşünüyorsunuz, sizce iptal olur mu???

   
 18. Yojimbo

  Yojimbo TÜİSAG Üyesi

  B kitapçığı

  6. soru - PUKO ile ilgili olan, eğitim olmalı cevap.

  16. soru - Hukuk sorusu yanlış.

  42. soru - Önce asetilen açılır olması gerekirken cevap, A denmiş. Soru %100 yanlış.

  49. soru - Vinç sorusu. Kabin kapalı olmak zorunda fakat şıklarda yalnız 3 denmiş. Cevap 1 ve 3 olmalı.

  55. soru - Cevap yalnızca hesap makinası olmalı. Sürekli kullanılmasa dahi ekranlı araçlar yönetmeliğine göre taşınabilir bilgisayar da risk analizine dahil edilmelidir.

  70. soru - "Tavan yükseliği 5 metreden yüksek olmalıdır" ifadesi yanlıştır. "En az 5 metre olmalıdır" şeklinde yazılmalıydı. Bu iki ifade benzer olsa da, sorudaki ifadeye göre 5 metre yetersiz bir tavan yüksekliği anlamına geliyor. Yani sınır değer yanlış ifade edilmiş soruda. Dolayısıyla soru yanlıştır.

  91. Soru - Sağlık ve güvenlik planında gerekli düzenlemeleri yapan ve yaptıran işveren ve uygulama koordinatörüdür. Şıklarda iki doğru cevap olduğu için, soru iptal edilmelidir.

  95. Soru - Soruda 4 boşluk verilmişken, şıklarda 3 boşluk bulunuyor. Soru iptal edilmeli.

  Bunların dışında konuşulabilecek başka sorular da var, fakat yukarıda yazdıklarım %100 yanlış olduğunu düşündüğüm sorular.

   
  didemansin bu yazıya teşekkür etti.
 19. alivelikonya

  alivelikonya TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar "kaynak yapılan işyerlerinde tavan yüksekliği 5m den fazla olmalıdır" sorusuna itiraz edeceğim. "Tavan yüksekliği en az 5m. olmalıdır" hangi yönetmelikte geçiyor, resmi bir kaynak var mı?

   
  Yojimbo bu yazıya teşekkür etti.
 20. mehmet celal

  mehmet celal TÜİSAG Üyesi

  tüzükler 5 mayıs itibariyle iptal oldu aslında hukuksal olarak sağlam davranabiilirsek bence sınav bile iptal olabilir ama bu soru kesnlikle iptal neye göre 3 veya 4 soruda net değil

   
  isgci bu yazıya teşekkür etti.
 21. güldeenn

  güldeenn TÜİSAG Üyesi

  Cildircam kesin hangi sorular yanlis yazin artik..mebe gore seksen aliyodum ama kalcam bu gidisle ddikleriniz arasinda dogru yaptigimda var yanlisda

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica