18 Ağustos 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burdan Paylaşabilirsiniz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

18 Ağustos İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Soruları Sizce Nasıldı ?

Anketin kapanma tarihi 13 Ekim 2013.
 1. Çok Kolay

  3,1%
 2. Kolay

  3,6%
 3. Orta

  16,0%
 4. Zor

  48,8%
 5. Çok Zor

  28,5%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. metinaktass

  metinaktass TÜİSAG Üyesi  yanan maddeyi kapladığında hava ve ısı ile teması
  keser. Ortamda oksijen olmadığından ısı yanan maddeye ulaşsa dahi yanma olmaz. Kaplama oksijeni saf dışı bırakır.

  arkadaslar bu sorunun cevabı ''kuru kimyevi toz değilmi arkadaslar....köpük diyenler var ama d sınıfı yangınlarda ve elektrik yangınlarında kopuk kullanılmaz..soruda yanan madde diyor kesin bir yangın tipi yok.soruda eksiklik de var ancak cevap bence kuru kimyevi toz


   
  erkanbey bu yazıya teşekkür etti.
 2. erkanbey

  erkanbey TÜİSAG Üyesi

  Sorular açıklanacak 3 günlük itiraz süreniz olacak inceleme değerlendirme de 1 hafta olacak sanıyorum. İnceleme süresi tam belli değil çünkü. Ama itirazınız olacak ise yarından itibaren 3 gününüz var. Özellikle 68-69 doğrusu olan arkadaşlar ellerini çabuk tutmalı

   
  Aysun BİROL bu yazıya teşekkür etti.
 3. erkanbey

  erkanbey TÜİSAG Üyesi

  Evet cevap bu kum vardı şıklarda ancak kum ısıyı da absorbe eder, köpük içerisinde belli miktarda su içerir ancak bize gerekli olan katı madde geriye sadece KKT kalıyor.

     

   
 4. allerjik

  allerjik TÜİSAG Üyesi

  Ben nette • Köpük yanan maddeyi kapladığında hava ve ısı ile teması keser. Ortamda oksijen Olmadığından ısı yanan maddeye ulaşsa dahi yanma olmaz. Kaplama oksijeni saf dışı bırakır.
  • Köpük yanan maddeyi bastırır. Yanıcı sıvılar oda sıcaklığında dahi buharlaşabilirler. Sıvının yüzeyinden yukarı doğru çıkan buhar ısı kaynağının yanan maddeye daha kolay ulaşmasını sağlar. Yanan sıvıya uygulanan köpük sıvının tüm yüzeyine dağılarak buharlaşmayı önler. Etrafa dağılan yanan sıvıya köpük püskürtülürse yanan maddeyi bastıran köpük tutuşmayı önler. Bastırma yanıcıyı saf dışı bırakır. Soyle birsey buldum

   
  erkanbey ve yeaxoy bu yazıya teşekkür etti.
 5. KadirAhmet

  KadirAhmet TÜİSAG Üyesi

  Yanıcı olan ASETİLEN açılır ateşlenir. Daha sonra yakıcı olan oksijen kesme veya kaynak amaçlı kullanıma göre ayarlanarak verilir.

     

   
 6. Serdengeçti86

  Serdengeçti86 TÜİSAG Üyesi

  Yanan maddeyi kapladığı dediği için ben bu soruya köpük demiştim emin değildim cevaplarken

   
 7. Serdengeçti86

  Serdengeçti86 TÜİSAG Üyesi

  ben de bu soruya oksijen demiştim bulunduğum şantiyelerde hep işçiler şaloma dan önce lpg yi açmaları daha sonra da oksijenle kesme işlemine başlamalarından dolayı böyle cevap vermiştim.
  internette biraz araştırınca çoğu yerde önce oksijen açılır diyor
  hatta bu linkteki belgeselde bile
   
 8. Serdengeçti86

  Serdengeçti86 TÜİSAG Üyesi

  işyeri tehlike sınıfı nasıl belirlenir bu sorunun cevabından emin olan var mı   
 9. metinaktass

  metinaktass TÜİSAG Üyesi

  yangın tipi belirtmiş olsaydı bende kopuk derdim ama sadece yanan madde dediği için d tipi ve elektrik yangınlarındada kopuk kulanılmadıgı için kkt dedim..sonucta d tipi ve elektrik yangınlarında toz kullanılıyor. ABC BC VE D tozlarının ortak ozelliği kkt olması. nese ya yarın bakacaz bakalım

     

   
 10. ismail jeofizik

  ismail jeofizik TÜİSAG Üyesi

  bence iptal olması lazım hata var cunkıı 4 bosluk vardı basım hatası soru ıptalı ıcın yeterlı bır sebep   
 11. arbay

  arbay TÜİSAG Üyesi

  postalar halinde işçi çalıştırılarak yürütülen işlerde çalışmlara ilişkin özel usul ve esaslerı hakkında yönetmelik:
  madde9(posta değişiminde dinlenme süresi):posta değişiminde işçiler sürekli olarak en az 11 saat dinlendirilmeden çalıştırılamaz.bu hüküm, postası değiştirilen işçilerede uygulanır.   
  allerjik bu yazıya teşekkür etti.
 12. aigln

  aigln TÜİSAG Üyesi

  Elk hatlarını ve iletkenleri kısadevrelere ve aşırı yüklere karşı koruyan devre elemanı SİGORTAdır. Kaçak akım rölesi, adı üzerinde devredeki kaçakları miliamper seviyesinde hisseder ve 0,1 sn içinde hem faz hemde nötr hattını açarak metal gövdeye temas edenleri korumuş olur.Hayat koruma eşikli Kaçak Akım Koruma Rölesinin üzerinde (30mA / 25A, 40A, ..) gibi değerler yazar. buradaki 25A, 40A,... şeklinde beyan edilen değerlerde koruma yapmaz, bu değerler rölenin anahtarlama akımıdır. fakat sigorta üzerinde yazan akım değerleri ise devreden o akımdan fazlası geçtiğinde faz hattını açarak akımı keser ve iletkenleri korumuş olur.

   
  Serdengeçti86 bu yazıya teşekkür etti.
 13. Serdengeçti86

  Serdengeçti86 TÜİSAG Üyesi

  iş kolları yönetmeliğinde çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı belirler diye yazıyor ama nasıl belirlendiği hakkında bilgi vermemiş. soruyla alakalı bilgisi olan var mı yoksa yapmadınız mı soruyu:)
   
 14. nogay

  nogay TÜİSAG Üyesi

  Forumdan da anlaşılacağı gibi, soruların sorulma tarzı karma karışık, netlik yok eğer bu soruları herşey serbest deselerde yapsaydık 70 olurmuydu alacağımız puan meçhul, çünkü soruyu hatırlıyoruz ama cavabında bikaç yönetmelik bikaç benzer cevap, berber fındık işcisi gibi soruların net cevabını çıkaramıyoruz, bu kadar olur amaç nedir bu sistemde anlamış değilim, iş güvenliği açığını mı kapatmak milleti oyalamakmı nasıl bi durumla karşıkarşıyayız, tüzük sorulmayacak diye defalarca söylediler kurslardan tüzük çıktı kaç tane, söyleyecek bişey bulamıyorum umarım sınav komple iptal olur.

   
  tuanaada ve artan86 bu yazıya teşekkür etti.
 15. Alidalgic

  Alidalgic TÜİSAG Üyesi

  Anketin en son şıkkı olarak "saçmalıklarla doluydu" seçeneğini de eklemek lazım :)   
 16. yagmurceylin001

  yagmurceylin001 TÜİSAG Üyesi

  Risk degerlendirmesi kamu kurum ve kuruluş ozel sektor haric gbi bi şık vardi o dimi cevap

   
 17. Bianegro

  Bianegro Guest

  kırk yıldır kaynak eğitimi veren önce oksijen gazı açılır diyor..ben 1000 tane sınava girsem yine önce oksijen gazının açılmayacağına emin olurdum..arkadaşlar ; yanıcı maddeye göre yakıcı gaz enjekte edilir..işlem bittikten sonra önce oksijen kaynağı kesilir sondasında yanıcı madde kaynağı kesilir...a şıkkı olacaktı..oksijen gazı önce açılmaz..

   
 18. yarın herkez dersine iyi çalışsın, soruları inceleyelim, araştıralım, tartışalım ve de itirazımızı yapalım. hatta meb şikayet dilekçesi hazırlayıp direk bakana itirazda bulunalım.

   
 19. Deryagüler

  Deryagüler TÜİSAG Üyesi

  Do
  Dogru cvplamissiniz risk yonetmeliginde yazan tanim risk degerlendirmesi o yonetmelikte risk yonetimi diye bir tanim hic gecmiyor dogal olarak diger riskle ilgili sorunun cevabi da onlemeydi

   
  First Safety bu yazıya teşekkür etti.
 20. Deryagüler

  Deryagüler TÜİSAG Üyesi

  Hayir cvp onleme yonetmelige gore diyordu cvp yonetmelikte tanimlar kismini okuyun

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica