Tarihte Bugün 16 Şubat

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Katılım
17 Eki 2012
Mesajlar
11,458
Tepki puanı
10,521
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

1872 :
Beyoğlu Telgrafhanesi işçileri greve çıktı.

1903 : Panama bağımsızlığını kazandı Amerika Kanal üzerindeki hakları satın aldı.

1920 : Balıkesir-Biga yöresinde Anzavur Ahmet Ayaklanması başladı.

1925 : Türkiye'de sivil ve askeri havacılığı desteklemek amacıyla "Türk Tayyare Cemiyeti" adıyla bir dernek kuruldu Sonradan "Türk Hava Kurumu" adını aldı.

1926 : Mustafa Kemal Ankara'da Hakimiyet-i Milliye gazetesinin yeni binasını açtı.

1948 : Pertev Naili Boratav, Muzaffer Şerif Başoğlu ve Niyazi Berkes solcu oldukları gerekçesiyle üniversiteden uzaklaştırılmışlardı Danıştay,1948 yılında bugün görevlerine iade etti.

1949 : İlkokulların dördüncü ve beşinci sınıflarında din dersi okutulmaya başlandı.

1950 : Yeni Seçim Kanunu ikinci defa görüşülerek kabul edildi Yeni Seçim Kanunu tek dereceli, genel, eşit ve gizli oy, açık tasnif ilkelerini getiriyor Seçimler çoğunluk sistemine göre ve adli teminat altında yapılacak

1953 : Türkiye- Amerika telefon hattı açıldı.

1959 : Fidel Castro Küba başbakanı olarak yemin etti.

1969 : Amerikan 6 Filosu'nun İstanbul'a demirlemesini protesto için "emperyalizme ve sömürüye "karşı bir miting düzenlendi Sağcı militanlar gösteri yürüyüşüne "Müslüman Türkiye" sloganlarıyla saldırdı; Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan öldürüldü, yaklaşık 200 kişi yaralandı Bu olay tarihe "Kanlı Pazar" diye geçti

1976 : Lübnan'ın başkenti Beyrut Türk Büyükelçiliği'nde görevli Başkatip Oktar Cirit, Beyrut'ta öldürüldü Oktar Cirit'e yapılan saldırıyı Gizli Ermeni Kurtuluş Ordusu üstlendi.

1981 : Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Behice Boran 8 yıl 9 ay hapse mahkum edildi Behice Boran Kasım1980'den beri yurtdışında bulunuyordu.

1981 : Genelkurmay Sıkıyönetim Askeri Hizmetler Koordinasyonu Başkanlığı bir bildiri yayımladı; aralarında Abdullah Öcalan ve Kemal Burkay'ın da bulunduğu 45 kişinin 19 Mart tarihine kadar yurda dönmeleri çağrısında bulundu

1986 : Portekiz'de seçimler yapıldı Mario Soares 60 yıl sonra Portekiz'in ilk sivil başkanı oldu.

1989 : Danimarka'da yapılan karşılaşmada İskoç rakibi Pat Clinton'u yenen 51 kilo boksörümüz Eyüp Can Avrupa Profesyonel Boks şampiyonu oldu

1990 : Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) kuruldu Vakfın başkanlığına Yavuz Önen getirildi

1991 : 7 bin homoseksüel Londra Hyde Park'ta büyük bir miting düzenledi.

2007 : Düzce’nin Akçakoca İlçesi’nde armut ağacı meyve verdi. Dalları armutla dolan ağaç, görenleri şaşırttı.Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

1834 : İnsanın evrimine ilişkin Darwin teorisinin savunucularından ve evrime ilişkin yeni kuramların kurucusu Alman zoolog Ernst Haeckel.

1893 : İkinci Dünya Savaşı öncesinde Sovyet Kızılordusunun modernleştirilmesini gerçekleştiren Sovyet general Mihayl Nikolayeviç Tuhaçevskiy.

1928 : Sinema oyuncusu Erol Taş.Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

1934 : Operetleriyle tanınan besteci Kaptanzade Ali Rıza Bey.

1991 : Beyin cerrahı ve besteci Dr Bülent Tarcan.

2014 : Mısır'ın Luksor kentinde düzenlenen Uluslararası Tekvando Şampiyonası'na katılan Türk sporcu Seyithan Akbalık' müsabaka esnasında düşerek hayatını kaybetti.
 
Son düzenleme:
Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları
Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.