Soru : 1500 Iş Günü Primi Olmayan C Sinifi Uzmanlar

kral0609

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar, biliyorum ki C sınıfı İş Güv. Uzmanı belgesi olan ve Prim günü 1500 ya da 3000 olmadığı için A ya da B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığına geçiş yapamayan arkadaşlarımız çoktur. Malumunuz bu durum sektörde çalışan C sınıfı Uzmanlara DARBE vurmuştur.Bu konuda Ben kendi adıma Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına DAVA açmak istiyorum.Ancak ne şekilde nasıl dava açacağımı bilmiyorum.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarlarsa sevinirim. Bir arkadaşım Danıştaya dava açacaksın dedi 17 TL Dilekçe ücreti alırlar sadece dedi ama ne kadar doğru bilmiyorum. Tüm C sınıfı Uzman arkadaşlarımızın konuya hassasiyet göstermesini ve bu konuda hangi mercilere müracat edilmesi gerekiyorsa müracat edelim.Saygılarımla

mevlutcimen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kral0609 kardeşim sorunuzun cevabı detaylı olarak Sınıf Yükseltme Sınavı Hakkında Itiraz Edecekler .... başlıklı konuda bulabilirsiniz

alp_d

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, biliyorum ki C sınıfı İş Güv. Uzmanı belgesi olan ve Prim günü 1500 ya da 3000 olmadığı için A ya da B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığına geçiş yapamayan arkadaşlarımız çoktur. Malumunuz bu durum sektörde çalışan C sınıfı Uzmanlara DARBE vurmuştur.Bu konuda Ben kendi adıma Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına DAVA açmak istiyorum.Ancak ne şekilde nasıl dava açacağımı bilmiyorum.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarlarsa sevinirim. Bir arkadaşım Danıştaya dava açacaksın dedi 17 TL Dilekçe ücreti alırlar sadece dedi ama ne kadar doğru bilmiyorum. Tüm C sınıfı Uzman arkadaşlarımızın konuya hassasiyet göstermesini ve bu konuda hangi mercilere müracat edilmesi gerekiyorsa müracat edelim.Saygılarımla

herhangi bir mühendislik bölümünü bitirip iş güvenliği konusunda daha düne kadar hiçbir fikriniz yokken 15 günlük eğitim ve bir sınavla iş güvenliği uzmanı olmanız normal geliyor da prim gününden sınıf yükseltmek mi anormal oldu sizin için ?

FUNDA3426

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tıp, tıp dışı Doktor terimi gibi 3 Yıl uzmanlık yapan B, 6 ay uzmanlık yapan B ya da 8 yıl uzmanlık yapan A, 6 ay uzmanlık yapan A diye ikiye hatta dörde ayrılacak.. İtibar meselesi mi dersiniz, güvenilirlik mi bilmem. Durumun eksiklikleri tamamlayacak olması yanında rant kapısı olduğu aşikar

salih uğur

Üye
TÜİSAG Üyesi
kral0609 itiraz etmek istiyorsanız özel mailinizi belirtirseniz oraya detaylı açıklamalı bir şekilde yollayabiliriz.

FATİH GAZİ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
sayın arkadaslar sıze bır sorum olacak iş saglıgı ve guvenlıgı programı 2 yıllık on lısans mezunları ıcın onumuzdekı yıl kı sına va gırıste prımı 3000 gun olanlar ılk once c ye mı yoksa dırek a sınıfı sınavına mı gırecek

öznurömer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kral0609 itiraz etmek istiyorsanız özel mailinizi belirtirseniz oraya detaylı açıklamalı bir şekilde yollayabiliriz.

banada yollar mısınız bende istiyorum dava açılmasını

Moderatör tarafında düzenlendi:

öznurömer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kral0609 primin kaç gün acaba?
ben diyorumki sınava girelim ne kaybederiz ki
burası Türkiye bakarsın sınav başarı oranı düşük olur ihtiyaç karşılanmaz ve sınava girip kazanan herkesi kabul ederler bellı mı olur en azından sınav tecrübesi kazanmış oluruz..
tek korkum prim günümüz tutmadığı için sınava girdiğimiz taktirde var olan C belgemize el koyarlar mı acaba?

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Görecez hepsini. bakanlık bizim gibi C sınıflarını kenara itti.Yıllarca her turlu işte çalışmış prim gününü artırmıs insanlara öncelik verdi (ssk lı,bagkurlu,emeklı sandıgı) sen diyosun kı hazmet kusura bakmada hazmedemem. hakkım yenıyosa hazmetmem. Madem ki iş güvenliği uzmanı açığı var. Tüm C SINIFI Uzmanlara bu hakkı ver Prim gününe bakmadan. Sınavda Basarılı olan kazansın. Başarısız olan zaten elenecektir. Önemli olanda eşit bir şekilde sınavda basarılı olmak değil mi. ADİL olan Hakkaniyetli olan bu değil mi. Ya her C sınıfı 3 yıl çalıssın, yada B sınıfı 4 yıl çalışıp yukselsın ya da primine bakmadan her C sınıfını Sınava al. Başarılı olan kazansın. Kimsenin ekmeğinde de gözüm filan yok konuyu saptırma.*** KESİLDİ*** Bakanlıkta prim günü yetersiz olan yüzlerce C sınıfı Uzmana haksızlık yaptığını Anlar. Görceksiniz ki bu girenlerden % 1 Başarı bile çıkamayacak. Aralık sınavının yapılmasını ve sonuçlarını 4 gözle bekliyorum. Başarısızlığınız resmini o zaman görecez. Anlayacak Bakanlık. Allaha hergün dua ediyorum bu adaletsizliklere engel olması için.

Kral kardeşim madem kendine çok güveniyorsun şuan piyasada A-B sınıfı uzmanlardan çok daha fazla para kazanan C uzmanlar hatta sertifikasız İSG mühendisleri var. Bu sınavları bir detay olarak gören sadece ve bu bahsettiğim kişilerin altında çok sayıda A-B-C uzman çalışıyor. Bence kişilere bela okuyacağına ve bu kadar öz güvene; sen de öyle olsaydın da şuan bu forumda sadece engin bilgilerini paylaşsaydın bunu tartışacağına.

kral0609

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bakanlık bizim gibi C sınıflarını kenara itti.Yıllarca her turlu işte çalışmış prim gününü artırmıs insanlara öncelik verdi (ssk lı,bagkurlu,emeklı sandıgı). Madem ki iş güvenliği uzmanı açığı var. Tüm C SINIFI Uzmanlara bu hakkı ver Prim gününe bakmadan. Sınavda Basarılı olan kazansın. Başarısız olan zaten elenecektir. Önemli olanda eşit bir şekilde sınavda basarılı olmak değil mi. ADİL olan Hakkaniyetli olan bu değil mi. Ya her C sınıfı 3 yıl çalıssın, yada B sınıfı 4 yıl çalışıp yukselsın ya da primine bakmadan her C sınıfını Sınava al. Başarılı olan kazansın. Bakanlık prim günü yetersiz olan yüzlerce C sınıfı Uzmana haksızlık yaptığını umarım anlar. Ancak bu sınavlarda da gereken açığı kapatabileceklerini düşünmüyorum.Çoğu A ya da B sınıfı uzman Çok Tehlikeli Maden ve İnşaat grubundan uzak duracaktır.Çünkü devamli iş kazaları bu sektörde olmaktadır. O zaman bu sektörlerde çok açık oluşacaktır.Bu sektörlerde çalışan deneyimli adam bile korkacak bu iş kolunda uzman olarak çalışmaktan.Çünkü Riski çok fazla. Piyasada yeterınce uzmanda olmadıgından İşveren uzman bulamayacak ya da buldugunuda yuksek ucret vermek durumunda kalacak.Ancak benim öngörüm Bakanlığın yeterli Uzman sayısına ulaşamayacağıdır.Hayırlısı artık herkes için.

öznurömer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bencede prim gününe bakılmaksızın butun c sınıfı uzmanlar b sınavına girebilmeliler..
zate işten anlamayan elenecektir..

muska62

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar,her işte eğitime bilgiye görgüye önem veren kişileriz.Çünkü hepimiz teknik elemanlarız.İş güvenliği uzmanlığı büyük oranda tecrübe isteyen bir iş.Ben otuziki yıllık makina yüksek mühendisiyim.Birçok sektörde çalıştım , tecrübe edindim.Bizim bu emeğimizi tecrübemizi bir kenara iterek haksızlık etmiş olmuyormusunuz. Bana göre Bakanlık doğru yolu buldu.Çünkü şu an piyasada çalışan A ve B sınıfı İş Güvenliği Uzmanları'nın neredeyse tamamı kamudan emekli olan yada ayrılanlar.Onlarada bu hak verilirken A sınıfları için on yıl B sınıfları için 5 yıl tecrübe istendi.Bu değişiklikle kamu ve özel arasındaki haksızlık giderilmiş olacak.

Duygu Özdemir

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
herhangi bir mühendislik bölümünü bitirip iş güvenliği konusunda daha düne kadar hiçbir fikriniz yokken 15 günlük eğitim ve bir sınavla iş güvenliği uzmanı olmanız normal geliyor da prim gününden sınıf yükseltmek mi anormal oldu sizin için ?
Tebrik ederim arkadaşım... Tam ben yazacaktım,yorumunu okudum... Bu iş nereye gider hep birlikte göreceğiz ancak böyle giderse çok da ii bir yere gitmeyeceği belli

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
hocam şu anda sadece nace kodlarına göre prim günü belirlense kimse ağzını açmazdı şimdi benim 750 günüm var hem de nace kodum ile eşleşiyor ama yandı,dedikleri gibi simit satıp prim ödeyerekte doldurabilirsiniz gün sayınızı. vardır bir hayır bunda da.yakında ortalık a sınıfı dolsun diye yapıyorlar büyük vurgun olmasın diye bakanlıkta haklı bir nebze.

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar,her işte eğitime bilgiye görgüye önem veren kişileriz.Çünkü hepimiz teknik elemanlarız.İş güvenliği uzmanlığı büyük oranda tecrübe isteyen bir iş.Ben otuziki yıllık makina yüksek mühendisiyim.Birçok sektörde çalıştım , tecrübe edindim.Bizim bu emeğimizi tecrübemizi bir kenara iterek haksızlık etmiş olmuyormusunuz. Bana göre Bakanlık doğru yolu buldu.Çünkü şu an piyasada çalışan A ve B sınıfı İş Güvenliği Uzmanları'nın neredeyse tamamı kamudan emekli olan yada ayrılanlar.Onlarada bu hak verilirken A sınıfları için on yıl B sınıfları için 5 yıl tecrübe istendi.Bu değişiklikle kamu ve özel arasındaki haksızlık giderilmiş olacak.
hocam eğer bu 750 gün muhabbetinde olduğu gibi nace kodlarına göre sadece kendi mesleklerinde bu işi yapsalardı haklıydınız ama şu anda paldır küldür gidiyoruz farkından değiliz,vardır bir hayır.

SERCAN ŞAHİNKAYA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

pardonda siz kimin tarafındasınız, amacınız ne? 1500 gün büroda oturup yükselecek bir sürü adam var 1450 gün iş güvenliği uzmanlığı yapıp sınıf atalayamacak olan var bu adalet mi?

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
1500 prim günü yetişmeyeneyen ve askerlik yapmış olanlar askerde geçirdiği sürelerinn prim günlerini ödeyrek belki saydırabilirler. 180 gün yaklaşık 1800 TL tutar.

glsn sçkn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
1500 prim günü yetişmeyeneyen ve askerlik yapmış olanlar askerde geçirdiği sürelerinn prim günlerini ödeyrek belki saydırabilirler. 180 gün yaklaşık 1800 TL tutar.
Ben de bu konuda geriye yönelik borçlanmadan yararlanabilir miyiz diye soracaktım arkadaşlar. Benim 350 günüm eksik ancak doğumla ilgili olarak geriye dönük 2 yıllık borçlanma yapabilirim bu borçlanma benim gün sayımı doldurur mu?

öznurömer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
doğumdan 2 yıl sonra boşluğunun istediğin kadarını yatırabilirsin. yani 350 hayli hayli olur.
kısmi süreli çalışmalarda da geriye dönük prim ödemesi yapılabiliyor 5510 sayılı kanuna göre fakat 4857 sayılı kanun sistemi açmıyor birtürlü benimde yaklaşık 250-300 gün açığım var maalesef.
üstelik ne şubata ne de mayısa yetişmeyecek borçlanma olmassa benim adıma çok üzgünüm..
1.5 yıldırda iş güvenliği uzmanıyım bu arada daha dun olmadım yani.

Volcano

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar;
Benim sigorta girişim 2008 olmasına rağmen sürekli çalışmadığım için sigortam 1,5 sene civarında yattı.yaklaşık 3,5 yıl sigorta primim yatmadı.Bu prim borcunu sigortaya elden yatırırsam 5 yıl çalışmış uzman olarak b sertifika sınavına girebilirmiyim?Cevaplarınız için teşekkür ederim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.