Soru 1500 Iş Günü Primi Olmayan C Sinifi Uzmanlar

Konu, 'Prosedür, Talimat, Form vb. Hakkında' kısmında kral0609 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kral0609

  kral0609 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar, biliyorum ki C sınıfı İş Güv. Uzmanı belgesi olan ve Prim günü 1500 ya da 3000 olmadığı için A ya da B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığına geçiş yapamayan arkadaşlarımız çoktur. Malumunuz bu durum sektörde çalışan C sınıfı Uzmanlara DARBE vurmuştur.Bu konuda Ben kendi adıma Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına DAVA açmak istiyorum.Ancak ne şekilde nasıl dava açacağımı bilmiyorum.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarlarsa sevinirim. Bir arkadaşım Danıştaya dava açacaksın dedi 17 TL Dilekçe ücreti alırlar sadece dedi ama ne kadar doğru bilmiyorum. Tüm C sınıfı Uzman arkadaşlarımızın konuya hassasiyet göstermesini ve bu konuda hangi mercilere müracat edilmesi gerekiyorsa müracat edelim.Saygılarımla


   
 2. mevlutcimen

  mevlutcimen TÜİSAG Üyesi

  kral0609 kardeşim sorunuzun cevabı detaylı olarak Sınıf Yükseltme Sınavı Hakkında Itiraz Edecekler .... başlıklı konuda bulabilirsiniz

   
 3. alp_d

  alp_d TÜİSAG Üyesi

  herhangi bir mühendislik bölümünü bitirip iş güvenliği konusunda daha düne kadar hiçbir fikriniz yokken 15 günlük eğitim ve bir sınavla iş güvenliği uzmanı olmanız normal geliyor da prim gününden sınıf yükseltmek mi anormal oldu sizin için ?

     

   
  fahirkekik, Emine KALE, Katya ve 14 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Tıp, tıp dışı Doktor terimi gibi 3 Yıl uzmanlık yapan B, 6 ay uzmanlık yapan B ya da 8 yıl uzmanlık yapan A, 6 ay uzmanlık yapan A diye ikiye hatta dörde ayrılacak.. İtibar meselesi mi dersiniz, güvenilirlik mi bilmem. Durumun eksiklikleri tamamlayacak olması yanında rant kapısı olduğu aşikar

   
  M.Kemal, turanmst, YAKUP.KARAMAN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. salih uğur

  salih uğur TÜİSAG Üyesi

  kral0609 itiraz etmek istiyorsanız özel mailinizi belirtirseniz oraya detaylı açıklamalı bir şekilde yollayabiliriz.

     

   
  öznurömer ve kral0609 bu yazıya teşekkür etti.
 6. FATİH GAZİ

  FATİH GAZİ TÜİSAG Üyesi

  sayın arkadaslar sıze bır sorum olacak iş saglıgı ve guvenlıgı programı 2 yıllık on lısans mezunları ıcın onumuzdekı yıl kı sına va gırıste prımı 3000 gun olanlar ılk once c ye mı yoksa dırek a sınıfı sınavına mı gırecek

   
 7. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  banada yollar mısınız bende istiyorum dava açılmasını
   
  Last edited by a moderator: 25 Ekim 2013
 8. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  kral0609 primin kaç gün acaba?
  ben diyorumki sınava girelim ne kaybederiz ki
  burası Türkiye bakarsın sınav başarı oranı düşük olur ihtiyaç karşılanmaz ve sınava girip kazanan herkesi kabul ederler bellı mı olur en azından sınav tecrübesi kazanmış oluruz..
  tek korkum prim günümüz tutmadığı için sınava girdiğimiz taktirde var olan C belgemize el koyarlar mı acaba?   
 9. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Kral kardeşim madem kendine çok güveniyorsun şuan piyasada A-B sınıfı uzmanlardan çok daha fazla para kazanan C uzmanlar hatta sertifikasız İSG mühendisleri var. Bu sınavları bir detay olarak gören sadece ve bu bahsettiğim kişilerin altında çok sayıda A-B-C uzman çalışıyor. Bence kişilere bela okuyacağına ve bu kadar öz güvene; sen de öyle olsaydın da şuan bu forumda sadece engin bilgilerini paylaşsaydın bunu tartışacağına.

     

   
  muhtar9816 bu yazıya teşekkür etti.
 10. kral0609

  kral0609 TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık bizim gibi C sınıflarını kenara itti.Yıllarca her turlu işte çalışmış prim gününü artırmıs insanlara öncelik verdi (ssk lı,bagkurlu,emeklı sandıgı). Madem ki iş güvenliği uzmanı açığı var. Tüm C SINIFI Uzmanlara bu hakkı ver Prim gününe bakmadan. Sınavda Basarılı olan kazansın. Başarısız olan zaten elenecektir. Önemli olanda eşit bir şekilde sınavda basarılı olmak değil mi. ADİL olan Hakkaniyetli olan bu değil mi. Ya her C sınıfı 3 yıl çalıssın, yada B sınıfı 4 yıl çalışıp yukselsın ya da primine bakmadan her C sınıfını Sınava al. Başarılı olan kazansın. Bakanlık prim günü yetersiz olan yüzlerce C sınıfı Uzmana haksızlık yaptığını umarım anlar. Ancak bu sınavlarda da gereken açığı kapatabileceklerini düşünmüyorum.Çoğu A ya da B sınıfı uzman Çok Tehlikeli Maden ve İnşaat grubundan uzak duracaktır.Çünkü devamli iş kazaları bu sektörde olmaktadır. O zaman bu sektörlerde çok açık oluşacaktır.Bu sektörlerde çalışan deneyimli adam bile korkacak bu iş kolunda uzman olarak çalışmaktan.Çünkü Riski çok fazla. Piyasada yeterınce uzmanda olmadıgından İşveren uzman bulamayacak ya da buldugunuda yuksek ucret vermek durumunda kalacak.Ancak benim öngörüm Bakanlığın yeterli Uzman sayısına ulaşamayacağıdır.Hayırlısı artık herkes için.   
 11. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  bencede prim gününe bakılmaksızın butun c sınıfı uzmanlar b sınavına girebilmeliler..
  zate işten anlamayan elenecektir..   
  kral0609 bu yazıya teşekkür etti.
 12. muska62

  muska62 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,her işte eğitime bilgiye görgüye önem veren kişileriz.Çünkü hepimiz teknik elemanlarız.İş güvenliği uzmanlığı büyük oranda tecrübe isteyen bir iş.Ben otuziki yıllık makina yüksek mühendisiyim.Birçok sektörde çalıştım , tecrübe edindim.Bizim bu emeğimizi tecrübemizi bir kenara iterek haksızlık etmiş olmuyormusunuz. Bana göre Bakanlık doğru yolu buldu.Çünkü şu an piyasada çalışan A ve B sınıfı İş Güvenliği Uzmanları'nın neredeyse tamamı kamudan emekli olan yada ayrılanlar.Onlarada bu hak verilirken A sınıfları için on yıl B sınıfları için 5 yıl tecrübe istendi.Bu değişiklikle kamu ve özel arasındaki haksızlık giderilmiş olacak.

   
  muhtar9816, Duygu Özdemir ve uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 13. Duygu Özdemir

  Duygu Özdemir TÜİSAG Üyesi

  Tebrik ederim arkadaşım... Tam ben yazacaktım,yorumunu okudum... Bu iş nereye gider hep birlikte göreceğiz ancak böyle giderse çok da ii bir yere gitmeyeceği belli
   
 14. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  hocam şu anda sadece nace kodlarına göre prim günü belirlense kimse ağzını açmazdı şimdi benim 750 günüm var hem de nace kodum ile eşleşiyor ama yandı,dedikleri gibi simit satıp prim ödeyerekte doldurabilirsiniz gün sayınızı. vardır bir hayır bunda da.yakında ortalık a sınıfı dolsun diye yapıyorlar büyük vurgun olmasın diye bakanlıkta haklı bir nebze.

   
 15. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  hocam eğer bu 750 gün muhabbetinde olduğu gibi nace kodlarına göre sadece kendi mesleklerinde bu işi yapsalardı haklıydınız ama şu anda paldır küldür gidiyoruz farkından değiliz,vardır bir hayır.   
  mehmet3207 bu yazıya teşekkür etti.
 16. SERCAN ŞAHİNKAYA

  SERCAN ŞAHİNKAYA TÜİSAG Üyesi


  pardonda siz kimin tarafındasınız, amacınız ne? 1500 gün büroda oturup yükselecek bir sürü adam var 1450 gün iş güvenliği uzmanlığı yapıp sınıf atalayamacak olan var bu adalet mi?

   
  turanmst, aligüll, emine g ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 17. Levent ACAR

  Levent ACAR TÜİSAG Üyesi

  1500 prim günü yetişmeyeneyen ve askerlik yapmış olanlar askerde geçirdiği sürelerinn prim günlerini ödeyrek belki saydırabilirler. 180 gün yaklaşık 1800 TL tutar.

   
 18. glsn sçkn

  glsn sçkn TÜİSAG Üyesi

  Ben de bu konuda geriye yönelik borçlanmadan yararlanabilir miyiz diye soracaktım arkadaşlar. Benim 350 günüm eksik ancak doğumla ilgili olarak geriye dönük 2 yıllık borçlanma yapabilirim bu borçlanma benim gün sayımı doldurur mu?

   
 19. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  doğumdan 2 yıl sonra boşluğunun istediğin kadarını yatırabilirsin. yani 350 hayli hayli olur.
  kısmi süreli çalışmalarda da geriye dönük prim ödemesi yapılabiliyor 5510 sayılı kanuna göre fakat 4857 sayılı kanun sistemi açmıyor birtürlü benimde yaklaşık 250-300 gün açığım var maalesef.
  üstelik ne şubata ne de mayısa yetişmeyecek borçlanma olmassa benim adıma çok üzgünüm..
  1.5 yıldırda iş güvenliği uzmanıyım bu arada daha dun olmadım yani.

   
  Levent ACAR ve glsn sçkn bu yazıya teşekkür etti.
 20. Volcano

  Volcano TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar;
  Benim sigorta girişim 2008 olmasına rağmen sürekli çalışmadığım için sigortam 1,5 sene civarında yattı.yaklaşık 3,5 yıl sigorta primim yatmadı.Bu prim borcunu sigortaya elden yatırırsam 5 yıl çalışmış uzman olarak b sertifika sınavına girebilirmiyim?Cevaplarınız için teşekkür ederim.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica