1500 Gün Primi Olmayan C Sınıfı Uzman Sorunu

ww22

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bu yeni çıkacak olan tebliğe göre 1500 gün primi olan c sınıfı b sınıfına geçiş hakkı kazanacak.Fakat primi olmayan C sınıfı uzmanlar ne yapacak.C sınıfı uzmanların 4 yıl boyunca tehlikeli sınıfa da bakabilmesi yürürlükten kaldırılır mı.Eğer kaldırılırsa C sınıfı uzman ne işe yarıcak?az tehlikeli yerlerde uzman bulundurma zorunluluğu da yok.Nasıl uzman olarak çalışıp B sınıfına geçiş yapma hakkı kazanıcaz ki? Tehlikeli işlerde çalışamıcaksak C sınıfı uzmanın ne iş yapcak çok merak ediyorum.Bir fikriniz var mı?

ilhan-DEMİR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
asıl amaç çok tehlikelideki açığın giderilmesi diye düşünüyorum.
c nin 4 yıl tehlikeliye bakmasında bir değişiklik olacağını düşünmüyorum kendi adıma...

Davutt

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yasayı uzatirlar oldu bitti...

öznurömer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
1500 günü düşürmeliler bence 750- 1000 gün yapmalılar en azından..

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
C sınıfı uzmanların 4 yıl boyunca tehlikeli sınıfa da bakabilmesi yürürlükten kaldırılır mı.

C sınıfı uzmanların 3 yıl süre ile tehlikeli sınıftaki işyerlerine bakabilmelerine imkan tanıyan bir kanun maddesidir. Kanunda değişiklik yapılmadan, beklenen yönetmelikle yürürlükten kaldırılamaz.

İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü

GEÇİCİ MADDE 4 –(1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

inandurdu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar emin olmak için soruyorum bu 1500 gün prim "iş güvenliği uzmanı" olarak mı yatırılmış olmalı ?

ilhan-DEMİR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ne söylense havada kalacak...pazartesiyi bekleyip göreceğiz...

1500 gün bencede çok. öyle olursa pek fazla kişi yararlanamaz kanısındayım. 3 yılı baz alsalar daha iyi olacak sanırım

erdal_kar

Üye
TÜİSAG Üyesi
İlhan Bey

7 senedir bi fiil çalışıyorum sene 2008-2010 arası bır holdıngte calıştım fakat benı offıs elemanı olarak gostermısler.Halbu kı uretım de agır ve tehlılelı iş sınıfına gıren bır sektor de çalışıyordum prım gun sayısın da tehlıke sınıfı na bakılcak olursa 2 sene kaybım olacak ve benım gıbı yuzlerce arkadaş oldugundan emınım . Sgk dan sorusturmdum dava acabılırsınız dıyorlar ve eger bu yönde bir tehlike sınıfı esas alınarak bır yönetmelik cıkarsa .Dava acıcağım ve benım gibi yüzlerce si dava acıcak
tecrube tecrube dır işletme de olupta 2 sene labaratuardan işletmeye adımını atmamış muhendısler bılıyorum ya da bilgisayar başında data grafıgı yapan

ilhan-DEMİR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Erdal bey sizde haklısınız ne denirki...Artık bakanlığın açıklamasını beklemekten başka yol yok..
inş hayırlısı olur hepimiz için...

es55061

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ne söylense havada kalacak...pazartesiyi bekleyip göreceğiz...

1500 gün bencede çok. öyle olursa pek fazla kişi yararlanamaz kanısındayım. 3 yılı baz alsalar daha iyi olacak sanırım

Pazartesi sgk prim günleriyle ilgili bir açıklama olurmu dersiniz

ilhan-DEMİR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Pazartesi sgk prim günleriyle ilgili bir açıklama olurmu dersiniz

23 KASIM 2013 TARİHİNDE YAPILACAK İŞYERİ HEKİMLİĞİ VE

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAV DUYURUSU

8- Öte yandan; “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” de değişiklik yapılmasına dair Yönetmelik taslağı Başbakanlığa gönderilmiş olup, söz konusu taslakta;

a-Bakanlığımızca yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim almış ancak bugüne kadar girdiği her iki sınav hakkını da kullanarak başarısız olan iş güvenliği uzmanı adaylarına da yeniden,

b-2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” un 55.maddesi doğrultusunda iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumu’ na ödenmiş olan prim gün sayısına göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı,

sınav hakkı verilmesi ile ilgili düzenleme bulunmaktadır.

Bu husustaki gelişmelerin Genel Müdürlüğümüz web sayfası www.isggm.gov.tr adresinden takip edilmesi uygun olacaktır.

9- Adayların sınav başvuru işlemlerini sağlıklı yapabilmesi için öncelikle 07.10.2013 tarihindewww.meb.gov.tr ve www.isggm.gov.tr adreslerinde yayınlanacak uygulama duyuru metnini incelemesi gerekmektedir.

YETKİLENDİRME DAİRE BAŞKANLIĞI

sanki açıklanacak gibi

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.