15 Aralık 2018 B Sınıfı İgu Soruları Arasında İtiraz Edilebilecek Sorular

Kafi Can AKIN

TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar Ben iki adet iptal edilmesi gereken soru olduğunu düşünüyorum.
1. İLO SORUSU
Türkiye'nin onayladığı Temel İlo Sözleşmeleri diye soruyor. Lakin İlo resmi belgelerinde Türkiye'nin onayladığı sözleşmeler Temel İlo sözleşmesi olarak geçmemekte.

2. DİK KAZI SORUSU
Bakacak olursak dil kazılarda patlatma işleminden sonra genel kontrol istemiş. Buraya kadar bir sorun yok.
Ancak patlayıcı kullanımına baktığımızda ise patlatma işleminden önce de kontrol yapmanız lazım. Bu da doğru. Ve bu dırumda sorunun doğru bir cevabı kalmıyor şıklar arasında.
Sizin de bu şekilde düşündüğünüz sorular var ise burada tartışalım. Ben bu iki soruya itiraz edeceğim kesinlikle. (34 te kaldım da)

Samet Crpan

TÜİSAG Üyesi
İtiraz etsenizde hiçbirsey değişmiyor.Sorular incelenip yanlışlık olmadığı görülmüştür şeklinde yazı gönderiyorlar.Daha önce girdiğim sınavlar da itiraz sonucum böyle gelmişti.Ancak mahkemeye vermeniz gerekiyor oda 1,5 -2 yıl sürüyor mahkeme kararıyla 3 tane başarılı sınavım oldu ama hiçbir şeye yaramıyor ,mahkeme sonuçlanana kadar tekrar girip geçmiş oluyorsunuz.Yinede denemek lazım tabiki.

zirmehmet

TÜİSAG Üyesi
1. İLO SORUSU
Türkiye'nin onayladığı Temel İlo Sözleşmeleri diye soruyor. Lakin İlo resmi belgelerinde Türkiye'nin onayladığı sözleşmeler Temel İlo sözleşmesi olarak geçmemekte.

2. DİK KAZI SORUSU
Bakacak olursak dil kazılarda patlatma işleminden sonra genel kontrol istemiş. Buraya kadar bir sorun yok.
Ancak patlayıcı kullanımına baktığımızda ise patlatma işleminden önce de kontrol yapmanız lazım. Bu da doğru. Ve bu dırumda sorunun doğru bir cevabı kalmıyor şıklar arasında.
Sizin de bu şekilde düşündüğünüz sorular var ise burada tartışalım. Ben bu iki soruya itiraz edeceğim kesinlikle. (34 te kaldım da)
Ben formen sorusunun iptal edilecegini dusunuyorum... cunku eger secimle isg kuruluna gelmezse sonun da isveren atar diye bi ibare var.... formenin secilip secilmedigine dair bir ibare yoktu zannedersem itiraz edilebilir....

zirmehmet

TÜİSAG Üyesi
1. İLO SORUSU

2. DİK KAZI SORUSU
Ben formen sorusunun iptal edilecegini dusunuyorum... cunku eger secimle isg kuruluna gelmezse sonun da isveren atar diye bi ibare var.... formenin secilip secilmedigine dair bir ibare yoktu zannedersem itiraz edilebilir....

Kafi Can AKIN

TÜİSAG Üyesi
Doğru. Gerçi itiraz edecez kabul edilmeyecek mahkemeye gideceğiz ve 1.5 2 yıl sonra belli olacak.

zirmehmet

TÜİSAG Üyesi
Ben itiraz etmegi dusunuyorum bu soruya en azindan sansimi denemek istiyorum.... nereye ve nasil itiraz ediliyor fikriniz var mi

Erkan FINDIKLI

TÜİSAG Çalışma Birimi
TÜİSAG Çalışma Birimi
Ben itiraz etmegi dusunuyorum bu soruya en azindan sansimi denemek istiyorum.... nereye ve nasil itiraz ediliyor fikriniz var mi
  • • Sınav sorularının bilimsel açıdan doğru olup olmadığının incelenmesini talep eden itirazlar sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde Genel Amaçlı Dilekçe Örneği ile yapılmalıdır. Her bir dilekçede sadece bir soruya yapılan itiraz belirtilmeli ve soru başına 20,00 TL itiraz ücreti ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 (IBAN NO: TR 390001002533060280115229) numaralı hesabına yatırılarak banka dekontu dilekçeye eklenmelidir.

https://www.osym.gov.tr/TR,12886/adaylar-tarafindan-dilekce-gonderilmesi-ve-islem-ucretleri.html

oktaykon

TÜİSAG Üyesi
Dik kazı sorusunda patlatma işlemi öncesi kazı alanının kontrolü bence de gerekiyor. Ama soruda nasıl soruyordu ve herhangi bir yönetmelik belirtmiş miydi bu yönetmeliğe göre cevaplayın gibi bir şart var mıydı? Çünkü bazı yönetmelikler çakışıyor birbiriyle. Aynı zamanda kazı, konumu ve altyapı tesislerine olan mesafesi gereğince patlatmadan önce kontrol edilmelidir. Ama dediğim gibi soruyu hangi konu başlığıyla verdiği de önemli.

Şevket Terzi

TÜİSAG Üyesi
Şu an ben de tam 33 netle kalmış görünüyorum ne yazık ki. ILO sorusunun ve kazı sorusunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Onun dışında sorulara daha detaylı baktığımda pek yanlış değil veya ben yanlış biliyorum diye kanaat getirmek zorundayım. Öyle veya böyle ama 2 ya da 3 soru iptal etseler bir çok insan geçer inşallah.

hakans

TÜİSAG Üyesi
bu soruda hata görünmemekte kural olarak seçimle gelir kural gerçekleşmez ise işveren atar aynı durum çalışan temsilcisindede geçerli iş müfettişleri geldiği zaman seçim yapılamama tutanağı sorar sonra atama yazısı ister

ama ilo sorusu itiraz edilmeli

Sdt

TÜİSAG Üyesi

Kurulun oluşumu
MADDE 6 –
(1) Kurul aşağıda belirtilen kişilerden oluşur:
a) İşveren veya işveren vekili,
b) İş güvenliği uzmanı,
c) İşyeri hekimi,
ç) İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi,
d)Bulunması halinde sivil savunma uzmanı,
e) Bulunması halinde formen, ustabaşı veya usta,
f) Çalışan temsilcisi, işyerinde birden çok çalışan temsilcisi olması halinde baş temsilci.
(2) Kurulun başkanı işveren veya işveren vekili, kurulun sekreteri ise iş güvenliği uzmanıdır. İş güvenliği uzmanının tam zamanlıçalışma zorunluluğu olmayan işyerlerinde ise kurul sekretaryası; insan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi tarafından yürütülür.
(3) Bu maddenin birinci fıkrasının (b), (c), (ç) ve (d) bentlerinde gösterilen üyeler işveren veya işveren vekili tarafından atanırlar.
(4) Birden fazla iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunduğu işyerlerinde işveren tarafından görevlendirme yapılır. İş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinde o işyerinin tehlike sınıfına uygun uzmanlar arasından birisi görevlendirilir.
(5) Bu maddenin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen üye o işyerindeki formen, ustabaşı veya ustaların yarıdan fazlasının katılacağıtoplantıda açık oyla seçilir. Seçimle belirlenememesi halinde işveren tarafından atanır.

Yönetmelik açık seçimle belirlenememesi halinde işveren tarafından atanır.

Sdt

TÜİSAG Üyesi
Şu an ben de tam 33 netle kalmış görünüyorum ne yazık ki. ILO sorusunun ve kazı sorusunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Onun dışında sorulara daha detaylı baktığımda pek yanlış değil veya ben yanlış biliyorum diye kanaat getirmek zorundayım. Öyle veya böyle ama 2 ya da 3 soru iptal etseler bir çok insan geçer inşallah.
İSG Kurul sorusu yanlış değil ama eksik çalışan temsilcisi dese tamam ama formen atanada bilir seçimde olabilir. İLO sorusuda olabilir
Kurulun oluşumu
MADDE 6 –
(1) Kurul aşağıda belirtilen kişilerden oluşur:
a) İşveren veya işveren vekili,
b) İş güvenliği uzmanı,
c) İşyeri hekimi,
ç) İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi,
d)Bulunması halinde sivil savunma uzmanı,
e) Bulunması halinde formen, ustabaşı veya usta,
f) Çalışan temsilcisi, işyerinde birden çok çalışan temsilcisi olması halinde baş temsilci.
(2) Kurulun başkanı işveren veya işveren vekili, kurulun sekreteri ise iş güvenliği uzmanıdır. İş güvenliği uzmanının tam zamanlıçalışma zorunluluğu olmayan işyerlerinde ise kurul sekretaryası; insan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi tarafından yürütülür.
(3) Bu maddenin birinci fıkrasının (b), (c), (ç) ve (d) bentlerinde gösterilen üyeler işveren veya işveren vekili tarafından atanırlar.
(4) Birden fazla iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunduğu işyerlerinde işveren tarafından görevlendirme yapılır. İş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinde o işyerinin tehlike sınıfına uygun uzmanlar arasından birisi görevlendirilir.
(5) Bu maddenin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen üye o işyerindeki formen, ustabaşı veya ustaların yarıdan fazlasının katılacağıtoplantıda açık oyla seçilir. Seçimle belirlenememesi halinde işveren tarafından atanır.

Yönetmelik açık seçimle belirlenememesi halinde işveren tarafından atanır.

tuğrul türk

TÜİSAG Üyesi
İtiraz ettiğiniz sorular oldu mu ? Olduysa hangi sorular?İptal olan soruya puan vermiyor diye okudum ösym ama puan vermesse benim gibi sınırda kalanlar için sıkıntılı bir durum olur.

cem üstün

TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar, size bir soru danışmak istiyorum,

İSG Aralık 2018 B sınavında maalesef 34 ile kaldım, ve ILO sorusu var iptal olması gereken,

Bu soruyu mahkemeye veren arkadaşlar varmış,

eğer ki iptal olursa ben de geçer miyim ? yada ne kadar süre zarfında açıklarlar sizce?

Sınav sonucundan önce açıklasalardı 49/100 den olmuyordu ancak bu şekilde sonuç dan sonra iptal de direk 2 puan yansır mı ?

şimdiden teşekkürler

Erhan Ayaz41

TÜİSAG Üyesi
Keza formen ve inşaat sorusu da.. İptallerle alakalı son durum nedir bilgisi olan var mı?

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
TÜİSAG Çalışma Birimi
Merhaba arkadaşlar, size bir soru danışmak istiyorum,

İSG Aralık 2018 B sınavında maalesef 34 ile kaldım, ve ILO sorusu var iptal olması gereken,

Bu soruyu mahkemeye veren arkadaşlar varmış,

eğer ki iptal olursa ben de geçer miyim ? yada ne kadar süre zarfında açıklarlar sizce?

Sınav sonucundan önce açıklasalardı 49/100 den olmuyordu ancak bu şekilde sonuç dan sonra iptal de direk 2 puan yansır mı ?

şimdiden teşekkürler
Normalde ÖSYM' nin prosedürü kalan sorulara göre hesaplama yapıyor. Ancak mahkeme süreci (Var ise şayet) 2 yıla varabildiği için ve de 2 yıllık verilen sertifikaları hiçbir kurum geri alamayacağı için, çok daha büyük sorunlar doğurmamak adına Bakanlık bu yolu tercih edecektir. Yani iptal edilen soru(lar) herkese doğru yaptı diye varsayılıp yeni puanlar hesaplanacak. Böylece sertifika almış olanların bir kaybı olmayacak o soruya yanlış cevap vermiş olanda doğru vermiş sayılacak.
Ama dediğim gibi dava süreçleri 1,5 - 2 yıl.

err

TÜİSAG Üyesi
Sabit basınç altında belirli bir miktar ideal gazın hacmi ile mutlak sıcaklığı doğru orantılıdır.

Sabit basınçta sıcaklığı 17 derece hacmı 29 m3 olan gazın sıcaklığı 27 derece olursa gazın hacmı kaç katına çıkar çözüm ?

gokaysener

TÜİSAG Üyesi
Sabit basınç altında belirli bir miktar ideal gazın hacmi ile mutlak sıcaklığı doğru orantılıdır.

Sabit basınçta sıcaklığı 17 derece hacmı 29 m3 olan gazın sıcaklığı 27 derece olursa gazın hacmı kaç katına çıkar çözüm ?
P.V=n.R.T
formülü ile hesaplayabilirsiniz
ama yanlış hatırlamıyosam lise yıllarımdaki bilgilerimden sabit basınç altında ideal gazın hacmi sıcaklık artışı olsa bile artmadığı şeklinde aklımda kalmıştı sınavda aklıma bu geldi o sebeple 1 i işaretlemiştim