Tarihte Bugün 14 Temmuz

Konu, 'Temmuz Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

  1789 :
  Fransızlar krallığa karşı ayaklandılar. Halk Paris Bastille Hapishanesi'ndeki siyasi tutukluları serbest bıraktırdı. Cumhuriyetin başlangıcı olan 14 Temmuz Fransızların ulusal bayramıdır.

  1926 : Mustafa Kemal Paşa'ya yönelik İzmir Suikastı girişimi gerekçesiyle Ziya Hurşit ve arkadaşları idam edildiler.

  1933 : Almanya'da Naziler muhalefet hareketlerini yasakladı.

  1936 : Türkiye, olimpiyatlarda ilk altın madalyayı aldı. Yaşar Erkan, Berlin Olimpiyatları'nda, güreşte 61 kiloda birinci geldi.

  1938 : İtalya Yahudi karşıtı Nazi modelini kabul etti.

  1942 : Atılay denizaltısı eğitim dalışı yaptı; bir daha su yüzüne çıkmadı. 38 subay ve er öldü.

  1948 : Yerli Film Yapanlar Cemiyeti'nce düzenlenen ilk film festivali açıklandı. Şakir Sırmalı'nın yönettiği "Unutulan Sır" en iyi film, Turgut Demirağ'ın yönettiği "Bir Dağ Masalı" en iyi ikinci film seçildi. Nevin Aypar en iyi kadın, Kadir Eroğan en iyi erkek oyuncu, Cahide Sonku ve Talat Artemel en iyi karakter oyuncusu dallarında ödüllendirildiler.

  1948 : Kapatılan Türkiye Emekçi ve Köylü Partisi lideri Dr. Şefik Hüsnü Değmer 5 yıl hapse mahkum edildi.

  1950 : Genel Af çıktı.

  1958 : Irak'da darbe. Kral Faysal ve Başbakan Nuri Sait Paşa öldürüldü. Aynı gün Amerika Birleşik devletleri uzay aracı Mariner-4 Mars'a ulaştı, gezegenin yakın plan 24 fotoğrafını yolladı.

  1968 : Tuluat sanatçısı İsmail Dümbüllü bir jübile gecesiyle sahnelerden ayrıldı.

  1971 : Kültür Bakanlığı kuruldu; ilk bakan Talat Halman.

  1982 : Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Maliye Bakanı Kaya Erdem ve İmar ve İskan Bakanı Şerif Tüten istifa etti. Özal'ın yerine Sermet Refik Pasin; Erdem'in yerine Adnan Başer Kafaoğlu ve Tüten'in yerine de Ahmet Samsunlu atandı.

  1983 : Brüksel Büyükelçiliği'nde görevli Dursun Aksoy silahlı saldırıda öldürüldü. Olayı üç ayrı Ermeni örgütü üslendi.

  1987 : Olağanüstü Hal Bölge Valiliği kuruldu.

  1993 : Anayasa Mahkemesi, "Halkın Emek Partisi'nin (HEP) faaliyetlerinin "Anayasa ile Siyasi Partiler Yasası'na aykırı olduğu" gerekçesiyle kapatılmasına karar verdi.

  1994 : Anavatan Partisi'nin Başbakan Tansu Çiller hakkında mal varlığını araştırma önergesi Meclis'te reddedildi. Buna karşılık, 1983'den o güne Meclis'te yer alan partilerin lider ve yakınlarının mal varlıklarının araştırılmasıyla ilgili önerge kabul edildi.

  1995 : Gözaltındaki kayıpları protesto eden ve kendilerine "Devrimci Halk Güçleri" diyen 10 kişi, İstanbul Galata Kulesini 3 saat işgal etti.

  1997 : İstanbul Harbiye Orduevi'ne lav silahı ile ateş açıldı.

  2004 : Organize suç örgütü elebaşı Alaattin Çakıcı, Avusturya'nın Granz kentinde, eski MİT mensubu Faik Meral adına düzenlenmiş pasaportla yakalandı.

  2008 : İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, "Ergenekon Soruşturması"na ilişkin iddianamenin tamamlanarak mahkemeye sunulduğunu bildirdi.

  2008 : Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ve Barbaros Hayrettin Altıntaş'ın serbest bırakılmasına karar verildi.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

  1912 : Söz Yazarı Woody Guthrie.

  1917: Cumhuriyet döneminin en önemli sanatçıları arasında yer alan Safiya Ayla.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

  1995 : Yazar Bilge Karasu, 1995 yılında 65 yaşındayken hayata veda etti.

  2001 : Türk basınının ilk kadın fotomuhabiri Eleni Küreman İstanbul'da yaşamını yitirdi.

  1971 : Atatürk'ün yakın arkadaşı Kılıç Ali vefat etti.


   
  Last edited: 14 Temmuz 2014
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica