Tartışma : 14 Aralık 2019 Dsp Sınavı Sonrası Soruları Burada Tartışıyoruz

Sizce 14 Aralık 2019 DSP Sınav Sorularının Zorluğu Nasıldı ?

• Kolay

Kullanılan: 1 3.2%
  • Orta

Kullanılan: 9 29.0%
  • Zor

Kullanılan: 21 67.7%

• Kullanılan toplam oy
    31
  • Anket kapatılmış .

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sayın TÜİSAG üyeleri,

14 Aralık 2019 DSP ( diğer sağlık personeli ) Sınavı hakkında yorumlarınızı (zorluğu, kolaylığı, soruların uzunluğu, kısalığı v.b. gibi) burada paylaşabilirsiniz.

Hiç bir arkadaşımızın soruları tam olarak hatırladığını düşünmüyoruz aynı zamanda ÖSYM den dolayı soruları tam olarak yayınlamak sakıncalı olabilir.

Bundan dolayı bu konu altında soruları kafanızda canlandıracak bir kaç cümle ve verdiğiniz cevapları ile paylaşmanızın bir sakıncası olmayacağını düşünmekteyiz.

Örnek olarak;
Korkuluk sorusu - 125 kg,
iş güvenliği kurulu - 50 kişi
Gibi paylaşabilirsiniz.

Aynı zamanda anketimize katılarak sınavın zorluk derecesi için oyunuzu kullanabilirsiniz.

Sınav sonrasında tekrar burada görüşmek üzere, tüm sınava girecek üyelerimize başarılar dileriz...

Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar hepinize geçmiş olsun, umarım herkes çalışmalarının karşılığını alır.
14 Aralık 2019 DSP (diğer sağlık personeli) sınavına girmiş olan arkadaşlarımız soru tartışmalarını başlayabilirler.
Yukarıda bulunan sınavın zorluk derecesiyle ilgili olan anketimizi doldurmayı unutmayın.

Bülent Ateş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Millet nerdesiniz sınava giren yokmu?

GÖZDE AKDAŞ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Arkadaşlar sınava giren yokmu

ntura

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar sınava giren yokmu
Merhaba arkadaşlar
1)turizmde denkleştirme süresi toplu iş sözleşmesi ile kaç ay uzatılabilir--6 ay
2)deneme süresi toplu iş sözleşmesi yapılmamışsa en fazla kaç ay---2 ay
3)uluslararası etik ile ilgili bi soru vardı - benim cevabım iş güvenliği uzmanının çalışmlarına işveren müdahale edemez kısıtlayamaz gibi bir seçenek vardı.
4)kimya sektöründe çok kullanılan ekip oluşturulup diye devam eden soru----hazop
5)hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde on güne kadar ücretli izin verilir.-----en az yüzde 70 oranında engelli çocuğu olanlara mazeret izni verilir.
6) İşveren tanımı ile ilgili sorunun cevabı işçi istihdam etmeyen işveren değildir.
7)sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal özürlülük halleridir. --- meslek hastalığının tanımı
8) İş kazası İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen engelli hâle getiren olayı ifade eder. --- 6331 sayılı kanun
9)kişiselkoruyucu donanım yönetmeliğine göre ; İŞVEREN risk değerlendirme sonucuna göre iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri ile kullanılması gereken kkd yi belirler.
10) Asbest ilgili bi soru vardı vücuda nasıl alınır diye ben solunum yoluyla dedim tütsü de karıştırmışlar o soruda.

ntura

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
11) kanunları kim yayımlar- cumhur başkanlığı
12) zoonotik hastalık değildir--bagassozis- şeker kamışı
13)ILO'nun uluslararası çalışma örgütü kuruluş yılı- 1919
14) Ulusal iş sağlığı ve güvenliği politika ve stratejileri için öneriler geliştirmek ve alınan kararların kurumlarda uygulanmasını tavsiye etmek,
15) biyolojik maruziyetten sonra sağlık kayıtları --Bu liste ve kayıtlar maruziyet sona erdikten sonra en az 20 yıl saklanır. *40 yıl saklama; Aşağıdaki durumlarda kişisel tıbbi kayıtlar son maruziye tten itibaren 40 yıl saklanır. a)Kalıcı veya gizli enfeksiyona neden olduğu bilinen biyolojik etkenlere maruziyette.
16) iş sağlığı ve güvenliği kanununa göreyse---İşten ayrılma tarihinden itibaren en az 15 yıl süreyle çalışanların kişisel sağlık dosyalarını, saklar.
17)Acil durumların belirlenmesi-İşyerinde meydana gelebilecek acil durumlarda hangi hususlar dikkate alınmaz---Çalışan sayısı
18)Hazırlanan acil durum planının uygulama adımlarının düzenli olarak takip edilebilmesi ve uygulanabilirliğinden emin olmak için işyerlerinde yılda en az bir defa olmak üzere tatbikat yapılır, denetlenir ve gözden geçirilerek gerekli düzeltici ve önleyici faaliyetler yapılır. --- her yıl
19)Çocuk ve genç işçilerin çalıştırılma usul ve esasları hakkında yönetmeliğe göre hangisi yanlıştır.---
A)Okula veya eğitime devam eden çocuk ve genç işçilere yıllık ücretli izinleri okulların tatil olduğu, kursa ve diğer eğitim programlarına devam edilmediği dönemlerde verilir.
B)Çocuk ve genç işçilerin hafta tatili izinleri kesintisiz kırk saatten az olamaz.
C)Çocuk ve genç işçiler, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde rızası dahilinde çalıştırılır. ÇALIŞTIRILAMAZLAR
D)Çocuk ve genç işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamaz.
E)Yıllık ücretli iznin kesintisiz kullandırılması esastır. Ancak, yararına olduğu durumlarda çocuk ve genç işçinin isteği üzerine en fazla ikiye bölünerek kullandırılabilir.
20) Fiziksel etkenlerle olan meslek. hastalıkları hangi gruptur--- E Grubu:

Enver Salih Uzun

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
14) Ulusal iş sağlığı ve güvenliği politika ve stratejileri için öneriler geliştirmek ve alınan kararların kurumlarda uygulanmasını tavsiye etmek,
15) biyolojik maruziyetten sonra sağlık kayıtları --Bu liste ve kayıtlar maruziyet sona erdikten sonra en az 20 yıl saklanır. *40 yıl saklama; Aşağıdaki durumlarda kişisel tıbbi kayıtlar son maruziye tten itibaren 40 yıl saklanır. a)Kalıcı veya gizli enfeksiyona neden olduğu bilinen biyolojik etkenlere maruziyette.
16) iş sağlığı ve güvenliği kanununa göreyse---İşten ayrılma tarihinden itibaren en az 15 yıl süreyle çalışanların kişisel sağlık dosyalarını, saklar.
17)Acil durumların belirlenmesi-İşyerinde meydana gelebilecek acil durumlarda hangi hususlar dikkate alınmaz---Çalışan sayısı
18)Hazırlanan acil durum planının uygulama adımlarının düzenli olarak takip edilebilmesi ve uygulanabilirliğinden emin olmak için işyerlerinde yılda en az bir defa olmak üzere tatbikat yapılır, denetlenir ve gözden geçirilerek gerekli düzeltici ve önleyici faaliyetler yapılır. --- her yıl
19)Çocuk ve genç işçilerin çalıştırılma usul ve esasları hakkında yönetmeliğe göre hangisi yanlıştır.---
A)Okula veya eğitime devam eden çocuk ve genç işçilere yıllık ücretli izinleri okulların tatil olduğu, kursa ve diğer eğitim programlarına devam edilmediği dönemlerde verilir.
B)Çocuk ve genç işçilerin hafta tatili izinleri kesintisiz kırk saatten az olamaz.
C)Çocuk ve genç işçiler, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde rızası dahilinde çalıştırılır. ÇALIŞTIRILAMAZLAR
D)Çocuk ve genç işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamaz.
E)Yıllık ücretli iznin kesintisiz kullandırılması esastır. Ancak, yararına olduğu durumlarda çocuk ve genç işçinin isteği üzerine en fazla ikiye bölünerek kullandırılabilir.
15.ci soruda hangisini sormuştu 40mı cevap 20mi

İkraali23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Başka soru hatırlayan var mu ya benim aklıma geldikçe yazacağım

Gonul6687

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Fortlif sorusu vardı.

ntura

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
6331 kapsamındadır sorusu
Kapsam ve istisnalar MADDE 2 – (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır. (2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:

a)Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.
b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.

c) Ev hizmetleri.
d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan eğitim,
e)Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan meslek edindirme faaliyetleri.

ARKADAŞLAR SİZCE BU SORU YANLIŞ DEĞİL Mİ? BU ŞIKLARIN HEPSİ KAPSAM DIŞI!! ŞIKLARI DOĞRU HATIRLIYORUM DEĞİL Mİ Bİ BAKAR MISINIZ ARKADAŞLAR

İkraali23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Kapsam ve istisnalar MADDE 2 – (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır. (2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:

a)Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.
c) Ev hizmetleri.

d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan eğitim,
e)Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan meslek edindirme faaliyetleri.

ARKADAŞLAR SİZCE BU SORU YANLIŞ DEĞİL Mİ? BU ŞIKLARIN HEPSİ KAPSAM DIŞI!! ŞIKLARI DOĞRU HATIRLIYORUM DEĞİL Mİ Bİ BAKAR MISINIZ ARKADAŞLAR
Bu soruda yanlış hatırlamıyorsam TSK nın bakım hizmetleri vardı ilk şıktı A yani benim bildiğim makinalarn bakım hizmeti onarım olarak falan bu kanun kapsamına giriyordu tehlikeli sınıfındaydı çok tehlikeli de olabilir o yüzden yanıltıcıydı birinde eğitim birinde bakım diyordu eğitim olan kanun kapsmında değil bakım olan kanun kapsamına girecekti silahların bakım hizmeti oluyor çünkü bu kanuna girecek babam isg A sınıfı ona sormuştum bide kitaptada yazıyor başında TSK dediği için direk kanuna girmiyor gibi düşündük ama sonrasında TSK nun bakım hizmeti yzıyor sen o sorunun bu şıkkını yanlış okumuşsun sanırım var mı yanlışım arkadaşlar

İkraali23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP

c) Ev hizmetleri.

Bu soruda yanlış hatırlamıyorsam TSK nın bakım hizmetleri vardı ilk şıktı A yani benim bildiğim makinalarn bakım hizmeti onarım olarak falan bu kanun kapsamına giriyordu tehlikeli sınıfındaydı çok tehlikeli de olabilir o yüzden yanıltıcıydı birinde eğitim birinde bakım diyordu eğitim olan kanun kapsmında değil bakım olan kanun kapsamına girecekti silahların bakım hizmeti oluyor çünkü bu kanuna girecek babam isg A sınıfı ona sormuştum bide kitaptada yazıyor başında TSK dediği için direk kanuna girmiyor gibi düşündük ama sonrasında TSK nun bakım hizmeti yzıyor sen o sorunun bu şıkkını yanlış okumuşsun sanırım var mı
Bu soruda yanlış hatırlamıyorsam TSK nın bakım hizmetleri vardı ilk şıktı A yani benim bildiğim makinalarn bakım hizmeti onarım olarak falan bu kanun kapsamına giriyordu tehlikeli sınıfındaydı çok tehlikeli de olabilir o yüzden yanıltıcıydı birinde eğitim birinde bakım diyordu eğitim olan kanun kapsmında değil bakım olan kanun kapsamına girecekti silahların bakım hizmeti oluyor çünkü bu kanuna girecek babam isg A sınıfı ona sormuştum bide kitaptada yazıyor başında TSK dediği için direk kanuna girmiyor gibi düşündük ama sonrasında TSK nun bakım hizmeti yzıyor sen o sorunun bu şıkkını yanlış okumuşsun sanırım var mı yanlışım arkadaşlar
ev hizmetlerinde zaten uygulanmıyor

İkraali23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Bu soruda yanlış hatırlamıyorsam TSK nın bakım hizmetleri vardı ilk şıktı A yani benim bildiğim makinalarn bakım hizmeti onarım olarak falan bu kanun kapsamına giriyordu tehlikeli sınıfındaydı çok tehlikeli de olabilir o yüzden yanıltıcıydı birinde eğitim birinde bakım diyordu eğitim olan kanun kapsmında değil bakım olan kanun kapsamına girecekti silahların bakım hizmeti oluyor çünkü bu kanuna girecek babam isg A sınıfı ona sormuştum bide kitaptada yazıyor başında TSK dediği için direk kanuna girmiyor gibi düşündük ama sonrasında TSK nun bakım hizmeti yzıyor sen o sorunun bu şıkkını yanlış okumuşsun sanırım var mı

ev hizmetlerinde zaten uygulanmıyor
Benim hatırladığım hangisi uygulanırdı soru böyleydi tsk nın bakım hizmetleri olacaktı

esra23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
tekstilde çalışan bi kadının doğum iznini sormştu . ikiz gebelik olduğu için 10 hafta değilmiydi?

esra23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
başka hatırladığıınız soru varmıydı

esra23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
bide hastalıklarla alakalı bir soru daha vardı şıklar arasında tularemi felan vardı zoonotik hastalıkları olan soru değil

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.