Tartışma - 13 Temmuz 2019 Tmgd Sınavı Sonrası Soruları Burada Tartışıyoruz | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma 13 Temmuz 2019 Tmgd Sınavı Sonrası Soruları Burada Tartışıyoruz

Konu, 'TMGD Sınav Soruları Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Sizce 18 Mayıs 2019 DSP Sınav Sorularının Zorluğu Nasıldı ?

Bu anket 10 Ağustos 2019 13:27 tarihinde sona erecektir.
  1. Kolay

5,6%
  2. Orta

16,7%
  3. Zor

77,8%
  1. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

Sayın TÜİSAG üyeleri,

13 Temmuz 2019 TMGD (Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı) Sınavı hakkında yorumlarınızı (zorluğu, kolaylığı, soruların uzunluğu, kısalığı v.b. gibi) burada paylaşabilirsiniz.

Hiç bir arkadaşımızın soruları tam olarak hatırladığını düşünmüyoruz, aynı zamanda soruları tam olarak yayınlamak sakıncalı olabilir.

Bundan dolayı bu konu altında soruları kafanızda canlandıracak bir kaç cümle ve verdiğiniz cevapları ile paylaşmanızın bir sakıncası olmayacağını düşünmekteyiz.

Anketimize katılarak sınavın zorluk derecesi için oyunuzu kullanabilirsiniz.

sınav sonrasında tekrar burada görüşmek üzere, tüm sınava girecek üyelerimize başarılar dileriz...

2. Mehmet Harun Yüce

Mehmet Harun Yüce TÜİSAG Üyesi

A-B-C-D-E şıklarından Hangisi yanlış diye Radyoaktif sorusu vardı. Gama ve Beta yayıcıları limit değeri 0,04 şıkkı (referansta 4 Bq/cm2) ile 40 kg Adi pakette net kütle dış ambalaja yazılır (50 kg üzeri olursa diye biliyorum) diye iki şıkkın arasında kaldım.

3. Mehmet Harun Yüce

Sanırım 0,04 Bq/cm2 cevabı doğru 5.1.3.2 referansına göre. Bu durumda 40 kg cevabı yanlış cevap

4. Mehmet Harun Yüce

Sınıfı 2 ve tehlikeleri 2.3 +5.1+8 olan madde için göz durulama sıvısı gerekli bir teçhizat mıdır? ( A Grubu 12. soru)
    A grubu 4.soru azami net kütle cevabı şıkkını yanlış gördüm
    A grubu 7. soruda karışım maddesi 3148 PG I çıkıyordu.

5. senerji

senerji TÜİSAG Üyesi

tmgd forumun kapanması kötü oldu

6. ümit başkırkan

ümit başkırkan TÜİSAG Üyesi

Mehmet bey göz durulama sıvısı 2.3 için gerekli değildir. Ancak sınıf 5.1 ve 8 için gereklidir. Acil durum maskesi 2.3 için gereklidir. Birde uyarı işareti vardı gerekli olan. Bunun haricinde kürek ve toplamı kabı taşınan gaz olduğu için gerekmez. Doğru cevap yalnız 3 ve 5 kürek ve toplama kabı olacaktı.

Mehmet Harun Yüce bu yazıya teşekkür etti.
  7. Mehmet Harun Yüce

Mehmet bey göz durulama sıvısı 2.3 için gerekli değildir. Ancak sınıf 5.1 ve 8 için gereklidir. Acil durum maskesi 2.3 için gereklidir. Birde uyarı işareti vardı gerekli olan. Bunun haricinde kürek ve toplamı kabı taşınan gaz olduğu için gerekmez. Doğru cevap yalnız 3 ve 5 kürek ve toplama kabı olacaktı.

İki yakın cevaptan birinde kürek ve toplama kabı, diğerinde de bunlara ilaveten dediğim göz durulama sıvısı vardı. Sanırım sınavda dediğiniz cevabı işaretledim. Size de başarılar dilerim.

Dökme yük sorulan bir soruda da "iki gönderici tek taşıma evrakıyla bu yükü gönderebilir" diye bir şık vardı. Yanlış mı doğru mu emin olamadım. Diğer doğru şıkları buldum ama bunda emin olamadım (AP7 hükmünde onunla ilgili bir açıklama var ama soruda var mıydı veya başka bir referans mı vardı bilemedim)

8. ümit başkırkan

Hatırladığım bazı sorular şöyle,
    1- 1B1 kodlu ambalaj ile hangi madde taınabilir. cevap D ŞIKKI UN 1360 olacaktı. Diğerlerinde PP48 Özel hükmü vardı.
    2-Karışık ambalajlama ile ilgili olarak hangisi yanlıştır. cevap D şıkkı un 3245 ile un 1845 (kuru buz) birlikte ambalajlanamaz olacaktı.
    3-UN 0039 500 Kg UN 0054 3000 Kg ve UN 0055 2000 kg maddelerinin aynı araçta yüklenmesi ile ilgili hangileri doğrudur/yanliştır?
    -EX/II Aracına yüklenebilir.
    -Taşıyan araca 1.3 yazılı model 1 e uygun levha asılır.
    -Sadece EX/III aracı ile taşınır.
    -(diğer 2 şıkkı hatırlayamadım)
    4-Tehlikeli bir tünelden geçmeyeceği bilinen bir aracın taşıma evrakında olması gerekenlerden hangisi doğrudur. Cevap A ŞIKKI UN 1889 SİYONEJEN BROMÜR , 6.1(8),I OLACAKTI. (tünel kodunu yazmaya gerek yok.)
    5-Radyoaktif maddelerle ilgili hangisi yanlıştır. CEVAP 40 kg ve üstü adi paketlerde brüt kg si ambalajda işaretlenecektir olacaktı.
    7-Yukarda yazılı olan soru 2.3,5.1 ve 8 etiketine sahip araç için bulunmayacak teçhizatlar kürek ve toplama kabı olacaktı.
    8-31HZ2 TİPİ IBC ler için hangileri doğrudur/yanlıştır.
    -IBC LER 1250 litreyi aşmayan bir kapasite ile sınırlandırılmalıdır.
    -Diş kasa hacminin en az %80 i kadar doldurulmalıdır.
    (diğer 3 şıkkı hatırlayamadım)
    9-Radyoaktıf malzemelerin etiketlenmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur.
    -Radyasyon seviyesi 2 taşıma indeksi 10 olan bir ambalaj 7C etiketi ile etiketlenecektir.
    -Yüzde 5 oranında radyasyon seviyesi olan ambalaj 7A etiketi ile etiketlenecektir.
    -Radyasyon seviyesi 2 den fazla olan ambalajlar münhasır kullanım kapsamında taşınacaktır.
    -7E etiketine sahip üst ambalajların ve konteynerlerin kritiklik güvenlık indeksleri içerdikleri tüm ambalajların toplamı olarak saptanacaktır.
    -Tüm etiketler etkinliklerinde önemli bir azalma olmaksızın hava maruziyetine dayanıklı olacaktır.
    10-Karayolu ile yapılan bir taşımada 5 kg lık iç ambalaj ve 20 kglık bir dış ambalaj ile 800 kg UN 1438 , 31HH1 kodlu IBC ile toplam 900 kg UN ....(TK 3 OLAN) ve 80 kg UN 0455 maddesi aynı araçta beraber taşınıyor.Bu taşıma ile ilgili hangileri doğrudur.
    - Araç E tünelinden geçemez.(YANLİŞ)
    -Bu taşıma için emniyet planı hazırlanması zorunlu değildir.(0455 İÇİN GEREKLİ)(YANLİŞ)
    -Bu taşıma için taşıma evrakı hazırlanması zorunludur.(DOĞRU)
    -Araçta yazilı talimat bulunması zorunlu değildir. (DOĞRU)
    -Araçta 2 kglık yangın tüpü bulunması yeterlidir.(DOĞRU)
    şimdilik bu kadar ... Arkadaşlar hatırladıklarım kesin doğrudur diye bir iddiam yok. forumun amacı doğruları bulabilmek için tartışmak....

9. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

Arkadaşlar merhaba,
    TuisagTMGD'ye fazla ilgi gösteremediğimizden dolayı isgfrm.com içine taşımaya karar verdim. Bu taşınma işlemi bitmeden sitenin bulunduğu server da hdd ler bozulduğu için ağır bir hasar meydana geldi. Yedeklerden tekrar kurtarmaya çalışıyoruz. Bundan dolayı apar topar bir geçiş oldu.

10. ümit başkırkan

Dökme sorusunda AP7 özel hükmü vardı. ap7 hükmüne göre yük tam yük şeklinde gönderilecektir. yani tek bir gönderici tarafından gönderilir.

Mehmet Harun Yüce bu yazıya teşekkür etti.
  11. canberk amaç

canberk amaç TÜİSAG Üyesi

13 TEMMUZ 2019 A KİTAPÇIĞI
    1-UN 1660 SORU(P200) ÇÖZÜLECEKTİ
    2-1479 PG I
    3-GERMAN (P200) ÇÖZÜLECEKTİ
    4-UN 1202 MAZOT İLE İLGİLİ BİR SORU
    5-UN 1073 (OKSİJEN)
    6-MEMU(PATLAYICI TAŞIMI D ALT GRUPTA 200 OLACAKTI)
    7-SU İLE KOLAY TEPKİME VEREREK ALEVLENİR GAZLAR AÇIĞA ÇIKARMA HIZI
    8-MÜNHASIR TAŞIMA HARİÇ(TI=10 CSI=50)
    9-1090 ASETON
    11-1957 (1F)
    12-1045 İÇİN HANGİ TEÇHİZAT GEREKLİ DEĞİLDİR.
    13-0482+1764
    14-UN 1718
    15-TAŞINMASI YASAK OLANLAR
    16-UN 3264 (T14)
    17-UN 1713
    18-GÖZ YAŞARTICI GAZ MAD.LERİ
    19-1889
    20-1228
    21-1395
    22-50 KG AŞIYORSA SINIF 7
    23-UN 1851
    24-NİKOTİN+2930
    25-1499
    26-1834
    27-3245
    28-1360
    29-YONCA SEMBOLÜ
    30-TİPB(U),TİP B(M)
    31-RESORSİNOL
    32-2928
    33-3090 9A ETİKETİ
    34-31HZ1
    35-0035+0039+0054 PATLAYICILAR
    36-TEKRAR DOLDURABİLİR UN SERTİFİKALI BASINÇLI KAP İŞARETLENMESİ

ümit başkırkan bu yazıya teşekkür etti.
  12. Mehmet Harun Yüce

Canberk Bey ve Ümit Bey yazınca (teşekkürler) sorulardaki ayrıntıları hatırlamaya başladım.
    A kitapçığı
    1. Soru UN1660 için yanılmıyorsan P200 tablosunda k notuna göre "Basınçlı kaplara basınç tahliye cihazı takılmamalıdır" hükmünün tersini içeren bir şık vardı.
    3. Soru German doldurma oranı 0.064 olmalıydı, yanlış şık 0.64'e göre hesaplanmıştı. (sanki 1000 litrelik kabın 640 litresi dolabilir diyordu).
    4. Soru (mazot sorusu) içinde "Azami net kütle 10000 kg..." geçen şık doğru gibi görünse de referanslardan farklı olan tek şık oydu.
    7. Soru 3148 PG I çıkıyordu çünkü soruda verilen 1 kg için 30 litre ibaresi PG I'e denk düşüyordu. Cevaplar ona göre çıkıyordu.
    15. Soru'da Taşınması yasak olan maddeler içinde "Sınıf 1 zorunluluklarına uygun olmadıkça, UN3171'e atanan maddeler" şıkkı 2.2.x.2 referanslarında yoktu ama doğru bir şıktı.
    16. Soruda T13 olan şık yanlıştı. Çünkü ben de Portatif tankı T14 buldum.

ümit başkırkan bu yazıya teşekkür etti.
  13. fatih ckc

fatih ckc TÜİSAG Üyesi

o soru hatalı

14. fatih ckc

fatih ckc TÜİSAG Üyesi

böyle zor böyle ağır bir sınav gmrmedim sanki sanırsın sınavı geçince çook büyük işler var çok büyük kazançalr var. bu kadarı 4 mayısta bile sorulmamıştı

ÇİLER DABAN bu yazıya teşekkür etti.
  15. Mehmet Harun Yüce

Arkadaşlar geyik olsun diye yazmıyorum, tabii sınav sonucu açıklanmadı ve insan merak ediyor. Bu meyanda, hangileri doğrudur diye bir etiket/levha sorusu vardı. Şıklardan birinde 1.5D ve 1.2B patlayıcı maddeleri taşıyan araca (tabii ki yalnızca UN numaraları verilmişti) üç tarafa 1.1 levhası takılır gibi bir ifade vardı. O şık doğruydu ve başka bir doğru şıkla birlikte cevaplarda vardı.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica