13.05.2012 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

13.05.2012 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

 1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

  73,5%
 2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

  18,3%
 3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

  8,2%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned  ELDEN ŞANSINIZ YOKSA APS YADA KARGO YAPIN POSTA GEÇ GİDER, DİLEKÇENİZ KABUL EDİLMEZ.....


   
  gzmgngr bu yazıya teşekkür etti.
 2. gzmgngr

  gzmgngr TÜİSAG Üyesi

  peki teşekkür ediyorum Nurdan Hanım

   
 3. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Nur hanım merhaba,
  Görüşlere saygı gösterelim. Herkes istediği soruya iptali için başvurabilir. Nitekim son karar her zaman devletten çıkmakta.
  Bundan dolayı diğer arkadaşlarımızın görüşlerine biraz daha saygılı olalım. Konuşmalarımızda saygı ve sevgi çerçevesinde olalım.
  Burada hepimiz bir aileyiz ve aynı gemideyiz. Birlikte hareket edersek yol alırız.
  İyi çalışmalar.

     

   
  nur bu yazıya teşekkür etti.
 4. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  EVET HATALI OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ SORULARIN GEÇTİĞİ KANUN YÖNETMELİK TÜZÜK VB. İLE DESTEKLERSENİZ İTİRAZDA BULUNACAK ARKADAŞLARA YARDIMCI OLURSUNUZ. BAZI SORULAR MANTIĞA AYKIRI HATTA YÖNETMELİKLERİN BAZI MADDELERİDE MANTIĞA AYKIRI OLABİLİR AMA YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞ İSE O KABUL EDİLİR. ÖNEMLİ OLAN DAYANDIĞI KANUN ,YÖNETMELİK.VB DİR.

   
  Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
 5. hakanisg80

  hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

  ateş düştüğü yeri yakıyor nur hanım köpüğün kömürü söndürdüğü gibi sönmüyor :)

     

   
 6. CemT.

  CemT. TÜİSAG Üyesi

  Sorular kolay ve anlaşılırdı, Aralık sınavına göre.Herkez için hayırlısı olsun, herkezin gönlüne göre olsun sonuçlar inşallah.

   
 7. btepebag

  btepebag TÜİSAG Üyesi

  Açıkçası ben itiraz edecek soru olduğunu düşünmüyorum..24 aralık sınavına göre çok çok kolay bir sınavdı. sınavda taktik yaptım 3 turda sınavı bitirdim.Dikkatli okudum ve 90 doğrum var. Sınırda olan arkadaşları çok iyi anlıyorum. 24 aralıkta 68 le kaldım.Ama kesinlikle itiraz etmedim.Çünkü şunu çok iyi biliyorumki bu ülkede kim baştaysa onun borusu ötüyor. Bizlere düşen her koşullarda gelecek soru ve zorluklara karşı daha çok çalışmak.
   
 8. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi


  itiraz edilecek soru nasıl yok ya :) iyi düşünün arkadaşlar :)

  hadi bizim iddalarımızı geçtim adamlar 2 temmuz 2011de sordukları soruyu 13mayıs 2012 de başka cevap vermiş; hayla yanlış soru yok mu?

  tamam birçok arkadaş olmayacak sorulara yanlış diye itiraz ediyor, sınav kolaydı, ancak mantıklı olalım.

  kesin, garanti, %100, mutlak; ne bileyim başka ne sıfatlar ekleyim o kadar emin şekilde yanlış sorular varken itiraz edilecek soru yok demek abes olur.

  bu arada benimde 90 üstünde doğrum var, ama yanlış her zaman yanlıştır. ve bu seferki bazı yanlışlar "takdiri ilahi" tescilli yanlış. :)

  btepebag bu yazdıklarımdan dolayı kalbinizi kırmak istemem. samimiyetinize inanarak alıntı ile yazdım. aski halde kusura bakmayın.

  sadece şu var; yanlış sorular bence 5 tane (tam saymadım yanılmak istemiyorum) onları çık 95 üzerinden bile 80 alınması gereken bir sınavdı.ancak şu unutulmasın bu resmi bir sınavdı. hiç hata olmaması lazım. hata varsa da ki var, kabul etsinler.

  sınavın kolay olması yanlış soruları meşru göstermez.   
  Mustafa ESEN, mervea., kezgur ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. hakanisg80

  hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

  b grubu 59. soru ayağa ne kadar temiz hava yollanır sorusu yanlış sorulmuş. tek bir cevap olması için en az demesi gerekiyor . ama 5 değerini geçmemesi için demiş bu durum 8 ve 8 değerinden buyuk 3 şık aynı sonucu veriyor .itiraz eden arkadaş buna da etsin belkide tek değişicek bu

     

   
 10. ako

  ako TÜİSAG Üyesi

  Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 11. AhmetBBozbay

  AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi

  şağıdaki metinde, Soru itirazları için dilekçe örneği ve İstanbuluzman olarak iptali gerektiğini düşündüğümüz soruları bulabilirsiniz.

  Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, en geç 18 Mayıs 2012 saat 17:00’ye kadar, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir. Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır.

  Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları,
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün;
  Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN No’lu hesabına 30 TL (KDV dahil) “SORULARA İTİRAZ ÜCRETİ” adı altında yatırarak alınan BANKA DEKONTU VE DİLEKÇEile kabul edilecektir.

  Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar, adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

  İtiraz Adresi:
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Yetkilendirme Daire Başkanlığı
  İnönü Bulvarı No: 42 Emek-ANKARA


  sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde (28 Mayıs 2012 tarihine kadar) İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak, adayların kendilerine yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

  NOTLAR:
  1) Bakanlıkça yapılan önceki sınav Duyurularında:
  Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda, ilgili soru/sorular iptal edilmeyecektir. Cevap anahtarı hatalı bulunan soru/soruların, doğru Şık/Şıkları dikkate alınmak suretiyle değerlendirme yapılacaktır.
  Değerlendirme sonrasında, hatalı soru/sorular çıkması halinde; hatalı bulunan soru/soruları doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.

  2) Adayların sınav sonuçları 07 Haziran tarihinde İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek, http://www.meb.gov.tr ve http://www.isgmm.gov.tr internet adreslerinde aynı anda yayımlanacaktır.


  DİLEKÇE ÖRNEĞİ:
  16/05/2012  T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  ANKARA

  13 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirilen İşyeri Hekimliği(veya C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı) Sınavına, aldığım temel eğitim sonrası girmiş bulunmaktayım. Bu sınavda, soru anlatım bozukluğu, doğru seçenek tespitinde yanlışlık, çoklu seçenekte doğru cevap vb. hatalı olduğunu düşündüğüm; ekli dosyada yer alan soruların ve cevaplarının tarafınızdan yeniden incelenmesi, bu inceleme sonunda iptal vb. değişikliklerin sınav sonucuma yansıtılması hususlarında gereğini arz ederim.

  Saygılarımla,

  İmza :
  Ad-Soyad :
  T.C. Kimlik No :
  Adres :

  EKLER:
  1) Sorulara İtiraz Ücreti Dekontu
  2) 13.05.2012 tarihli İşyeri Hekimliği(veya C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı) Sınavı olası hatalı soruları  İTİRAZ EDİLEBİLECEK SORULAR:

  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Olası Hatalı Soruları:

  1) A Kitapçığı’nda 66. Soru (B Kitapçığı’nda 97. Soru):
  TS EN 2 YANGIN SINIFLARI standardına göre;
  A sınıfı yangınlar: Normal olarak kor şeklinde yanan genellikle organik yapıdaki katı madde
  Yangınlarını kapsar.
  B sınıfı yangınlar: Sıvı veya sıvılaşabilen katı madde yangınlarını kapsar.

  Kömür yangınları A Sınıfı kor oluşturan katı madde yangınlarındandır. A Sınıfı korlu yangınların ise temel söndürme yöntemi soğutmadır. A sınıfı yangınların en iyi söndürme maddesi sudur.
  Asfalt ve ağır yağ yangınları ise B Sınıfı sıvı ve sıvılaşabilen katı madde yangınlarındandır. Korsuz ve alevli yanarlar. B Sınıfı yangınların temel söndürme yöntemi boğmadır. B Sınıfı yangınların en iyi söndürme maddesi köpüktür.

  Sorunun daha doğru olabilmesi için ise “tür” yerine “sınıf” terimi, “söndürücü” yerine ise “söndürme maddesi” ifadesi kullanılmalıydı. Şu haliyle ise, doğru cevap B seçeneği olmalıdır.


  2) A Kitapçığı’nda 68. Soru (B Kitapçığı’nda 99. Soru):
  Bu soru için de yukarıdaki gerekçeye ilaveten C sınıfı yangınlar da korsuz ve alevli yandıklarından C sınıfı yangınların da temel söndürme yöntemi boğmadır. Yukarıda B sınıfı yangınlarının da temelsöndürme yöntemi boğma olduğu izah edilmiş idi. Buna göre doğru cevabın D şıkkı olması gerekir. Bununla beraber C şıkkındaki havayı kesme yöntemi de boğma anlamına geleceğinden bu şık ta doğru olur.
  Diğer iki şıkta ise söndürme yöntemi değil, müdahale teknikleri ifade edilmektedir. Ancak doğru cevap olarak ilan edilen B şıkkındaki B ve C sınıfı yangını için “merkezden uç kısımlara doğru” şeklinde bir müdahale tekniği doğru değildir. Literatürde de yoktur.
  Sıvı yangınlarında bir yerden akarak veya dökülerek yanma var ise öncelikle bu kaynağın söndürülmesi, gaz yangınlarında ise bir borudan veya bir delikten çıkarak veya fışkırarak yanma varsa öncelikle bu noktada alevin koparılması uygun müdahale tekniği olur.
  Bu soru teknik olarak birden fazla hata içeren yanlış bir sorudur.


  3) A Kitapçığı’nda 75. Soru (B Kitapçığı’nda 49. Soru):

  Tüzükte ;
  MADDE 217 - Yüksek ve orta basınçlı kazanlarla yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
  2) Kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az birer adet emniyet supabı konacaktır.
  Soruda kaç adet diye sorulmuş : 2 ünitede en az birer adetten 2 adet olması gerekir.
  Soru kaçar adet diye sorulsaydı : 1 cevabı doğru olurdu ama sorunun soruluş şekline göre 2 adet olarak cevabın A şıkkı olması gerekirdi.

  Dolayısıyla bu soru, soruluş şekli nedeniyle netlik içermemektedir. İptal edilmeli veya A ve B şııkkını işaretleyenlerin cevabı doğru kabul edilmelidir.


  4) A Kitapçığı’nda 100. Soru (B Kitapçığı’nda 74. Soru):

  Andragoji (Yetişkin Eğitimi) İlkeleri arasında yer alanlara bakıldığında; A, B ve C şıkları kesin olarak doğru şıklar (Andragoji'nin ilkeleri arasında yer alıyorlar). D şıkkı ise ilkeler arasında geçmemekle birlikte Eğitimde “sürekli değerlendirme”, ilkeler arasında yer alıyor. Her halukarda ya soru iptal edilmeli(tüm şıklar ilkeler arasında yer alıyor düşüncesiyle), yahut doğru şık D olarak değiştirilmelidir.

  AYRICA; A kitapçığındaki 21. (B’de 30.), 56. (B’de 87.) ve 85. (B’de 59.) sorular da farklı uzmanlarca farklı yorumlanan, itiraz edilebilecek sorular arasında değerlendirilebilir.


  İşyeri Hekimliği Sınavı Olası Hatalı Soruları:

  1) A Kitapçığı’nda 26. Soru (B Kitapçığı’nda 41. Soru):

  Soru, Bakanlıkça belirlenmiş İşyeri Hekimliği Temel Eğitimi müfredatının dışında bir konuya ait sorudur. Dolayısıyla, sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

  2) A Kitapçığı’nda 55. Soru (B Kitapçığı’nda 70. Soru):

  Doğru seçenek, C şıkkı olmalıdır.

  3) A Kitapçığı’nda 61. Soru (B Kitapçığı’nda 76. Soru):

  Soru, Bakanlıkça belirlenmiş İşyeri Hekimliği Temel Eğitimi müfredatının dışında bir konuya ait sorudur. Dolayısıyla, sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

  4) A Kitapçığı’nda 98. Soru (B Kitapçığı’nda 61. Soru):

  A seçeneğindeki “Çalışanlara ….. sağlık kayıtlarının tümüne erişim izni verilmez” ifadesi netlik arzetmemektedir. Çalışanlara, “kendisi ile ilgili olarak” ifadesi olmadığı için bu seçenekteki ifade, sorunun iptaline sebep olmalıdır.


  Saygilarimizla,
  ISTANBULUZMAN
  444 18 17   
 12. ako

  ako TÜİSAG Üyesi

  Ahmet bey ilginize teşekkürler birde BİRD KAZA PİRAMİDİ ile ilgili itiraz dilekçesi olması gerekmez mi? Bence o soru yanlış

   
  HSEcglr bu yazıya teşekkür etti.
 13. madenci81

  madenci81 Guest

  yazmıyım yazmıyım dedim yine kendimi tutamadım kendi geleceğini bu belgeye bağlayan insanların yorumları üzüntü verici işsiz aylak aylak gezip memlekete bir yarar sağlamayan insanların yorumlarını okumaktan sıkıldım yada 3 kuruş fazla para kazanacağım diye bu belgeyi amaç olarak kullanacak insanların vay haline iş güvenliği uzmanlığını meslek olarak görmeyenlere sesleniyorum...
   
 14. Açelya POLAT

  Açelya POLAT TÜİSAG Üyesi

  sorulara itirazdan bambaşka bir problemim var arkadaşlar,cevaplarımı bende almıştım 80 oluyor.Ancak cevapları sütun sütun almıştım,ilk 25 lik sütunda 24 tane harf almışım numaralandırma yapmamıştım ne yazık ki ,son 5 şıkta da bi karışıklık var ilk 25 te kaydırma yapmış olabilirim diye korkuyorum,sadece son 5 olsa yine geçerim problem yok ancak üstten başladıysam kaydırmaya kalırım,bununla ilgili bi müracatda sonuç alabilir miyim sizce?ama elbette ki bunu ancak 7 hazirandan sonra yapabilirim,şıkları aldım diyemeyeceğim için,bi duyumu tecrübesi olan var mı bu konuda?

   
 15. erdem akar

  erdem akar TÜİSAG Üyesi

  78 doğru çıktı okadar da kolay değilmiş sınav   
 16. DERYA

  DERYA TÜİSAG Üyesi

  niye herkes tartışmaya çabalıyor anlamadım gerçekten şaşırdım hatta...sınavdan önce herkes birbirne soru not vs. yazardı burdan şimdi tartışmalarla dolu bırakın böyle şeyleri artık. sınırda kalacak arkadaşlar da umarım mağdur olmaz ve hakettiğinizi alırsınız.....herkese başarılar diliyorum hayatında...

   
  Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 17. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  size müjdeyi vereyim o zaman; geçtiniz sınavı :)

  cevapları sonuçta zor bir şekilde yazdınız kağıda ve o sırada kaydırma yapmanız normal. optik okuyucuda hata yapmanız bence imkansız. beklediğiniz not gelecektir.

  sınavda defalarca kontrol etmeme ve gözetmenin bile kontrol ettiğini bilmeme rağmen hayla kitapçık türünü işaretledim mi kuşkulanıyorum.
  gerçekten ya kitapçık türünü işaretlemiş miydim :şaşırma:


  :):):)

   
 18. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Umarım kaydırma yapmamışsınızdır... yaptıysanız bu itirazdan bir sonuç alamazsınız... dikkatli olmanız gerekir... bunda sınavı düzenleyenlerin bir hatası yok :(

   
 19. Açelya POLAT

  Açelya POLAT TÜİSAG Üyesi

  Optik kağıda işaretlediğimden daha rahattım alırken inanın:))Yapmış olma olasılığım yüksek bu hatayı çünkü 2 tura bıraktığım sorularda boş bırakmam gereken sorulara işaretlediğimi farkedip bi tur düzeltme yaptım ama sanırım bi yerde bi sıkıntı daha var:)Ama umarım dediğiniz gibi olur beklediğim puan gelir:)sanki kağıt sıkıntısı var nokra gibi kutucuklar yapmışlar:(Teselli için teşekkür ederim:))7 hazirana kadar gider bu hissiyatım sanırım :)

   
 20. Açelya POLAT

  Açelya POLAT TÜİSAG Üyesi

  Umarım yapmamışımdır:(Haklısınız bi sonuç alamam:(Umarım sizde kitapcık türünü işaretlemişsinizdir..beklemekten başka yapıcak bişey yok artık...

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica