Tarihte Bugün 12 Şubat

Konu, 'Şubat Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

  1859 : Osmanlı Devleti döneminde sivil yönetici sınıfını yetiştirmek amacıyla Mekteb-i Mülkiye adlı okul açıldı.

  1929 : Josef Stalin yönetimince sürgün edilen Lev Troçki İlyiç adlı bir gemi ile İstanbul'a geldi ve Büyükada'ya yerleşti.

  1956 : Karikatürist Turhan Selçuk Uluslararası Bordighera Mizah Şenliği'nde Platin Palmiye Ödülü'nü aldı.

  1959 : Kıbrıs konusunda II Londra Konferansı başladı Konferansa İngiltere'den Başbakan Harold Macmillan, Türkiye'den Başbakan Adnan Menderes ve Yunanistan'dan Başbakan Konstantin Karamanlis ile Kıbrıs Türk ve Rum cemaatleri liderleri Dr Fazıl Küçük ve Makarios katıldılar.

  1961 : İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi öğretim üyelerinden Doçent Necmettin Erbakan, 12 Şubat 1961'de, yerli otomobil üretimi konusunda üniversitede bir konferans verdi Türk tipi bir otomobilin % 50'sinin Türkiye'de üretilecek yerli malzemeyle yapılması halinde, otomobil birim maliyetinin yaklaşık 1400 dolar (14 000 lira ) olacağını açıkladı.

  1962 : Adalet Partisi Zonguldak Milletvekili Nuri Beşer'in dokunulmazlığı kaldırıldı Nuri Beşer'in Türk Silahlı Kuvvetlerine hakaret ettiği iddia ediliyordu.

  1966 : Milli Eğitim Bakanı Orhan Dengiz, "İmam-hatip okulları kalkınmamız için gereklidir" dedi.

  1971 : TOFAŞ otomobil fabrikası Bursa'da törenle açıldı TOFAŞ'ın ortakları arasında, Türk Otomobil Fabrikaları, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Koç Holding, Türkiye İş Bankası ve İtalyan Fiyat şirketi var.Aynı gün Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği, Türkiye'de görevli Amerikalılar için can ve mal güvenliği istedi.

  1976 : İstanbul'da tarihi Direklerarası'ndaki Naşit Tiyatrosu, sünger deposu oldu.

  1982 : Milli Güvenlik Konseyi (MGK) feshedilen partilerin yöneticileri dışında kalanların hazırlanan anayasa taslağı ile ilgili görüş açıklamalarına izin verdi.

  1986 : Ayda 18 günlük indirim öngören Ceza İnfaz Yasası değişikliği, 1986 yılında bugün Bakanlar Kurulu'nda kabul edildi.

  1989 : Ankara'da Perşembe Grubu'nun çağrısıyla 1 Feminist Kongre toplandı "Feminist Hafta Sonu" adıyla anılan toplantıya İstanbul, Adana ve Türkiye'nin değişik illerinden feministler katıldı Kongre sonunda "Kadınların Kurtuluş Bildirgesi" yayınlandı "Bedenimiz Bizimdir, Cinsel Tacize Hayır" kampanyasının başlatılmasına karar verildi.

  1990 : Hükümetin açıkladığı tütün fiyatlarını protesto eden üreticiler Akhisar'da sokağa döküldü, 200 kişi gözaltına alındı.

  1994 : Tuzla tren istasyonunda çöp kutusuna teröristlerce yerleştirilen saatli bomba patladı: 5'i yedek subay, biri sivil 6 kişi öldü. Aralarında sivillerin de bulunduğu 39 kişi yaralandı.

  1999 : Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton azil davasında aklandı. Başkan Bill Clinton yalan yere yemin etmek ve adaleti engellemekle suçlanıyordu.

  2003 : İran'da düşen yolcu Tupolev 155 tipi yolcu uçağında 105 kişi hayatını kaybetti.

  2007 : Batı Afrika ülkelerinden Gine'de sıkıyönetim ilan edildi.

  2008 : Avusturya'nın güneyindeki Kaernten Eyalet Meclisi, eyalet sınırları içinde 'cami ve minare inşa edilmesini yasaklayan yasa' kabul edildi.

  2009 : Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5837 sayılı ''Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun''u onayladı.

  2010 : 21. Kış Olimpiyatları Kanada Vancouver'da başladı.

  2014 : Ankara Batıkent-Sincan metrosu törenle açıldı.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

  1809 : Türlerin Doğal Ayıklanma Yoluyla Evrimi adlı çalışmasıyla insanın primattan türediğini kanıtlayan ve kendi adıyla anılacak olan evrim teorisini kuran İngiliz doğa bilimci Charles Darwin.

  1809 : İç savaşta Aamerikanın birliğini koruyarak köleliğin kaldırılmasını sağlayan 16 ABD Başkanı Abraham Lincoln.

  1855 : Renkli Kadınlar Ulusal Derneği kurucusu Amerikalı toplumsal reformcu, hatip, kadın örgütçü Fannie Barrier Williams.

  1900 : Stalingrad kuşatmasının yarılmasına ve Hitler ordularının kovalanarak Sovyetler'in Berlin'e grişine konuta ederek mareşalliğe yükselen Sovyet general Vasiliy İvanoviç Çuyikof.

  1933 : Açık politik tavrıyla çevirdiği filmlerle ün kazanan Yunan kökenli Fransız film yönetmeni Kosta-Gavras.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

  1804 : Felsefeci Immanuel Kant.

  1934 : Şair Cenap Şahabettin.

  1940 : Ortaoyununun son temsilcilerinden Kavuklu Ali.

  1969 : Tiyatro ve sinema sanatçısı Vahi Öz.

  1984 : Yazar Julio Cortazar.

  2013 : Tiyatro ve sinema sanatçısı Tekin Akmansoy, vefat etti.

  2005 : Bestekar ses sanatçısı, şarkı sözü yazarı Teoman Alpay hayatını kaybetti.


   
  Last edited: 17 Şubat 2014
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica