Haber 12 Bin Mühendise Iş Fırsatı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  12 bin mühendise iş fırsatı
  İş güvenliği uzmanlığı alanında belge alanlar arasından 12 bin kişi, Kasım ayındaki sınavda başarılı olursa yeni yıla işbaşı yaparak girecek
  [​IMG]
  İş kazaları ve meslek hastalıklarını en aza indirmek amacıyla hayata geçirilen 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu için ihtiyaç duyulan iş güvenliği uzmanlığı alanında bugüne kadar belge alanların sayısı 34 bine ulaştı. Böylece belge alanların Kasım ayında yapılacak sınavda yüzde 40'ının başarılı olması halinde 12 bin uzman Ocak ayında işbaşı yapabilecek. Başarılı olamayanlara bir hak daha tanınacak ve Şubat ayında girilecek ikinci sınavla Mart ayında işbaşı yapma şansları doğacak. İş güvenliği uzmanlığı sertifikası için en fazla, kimya, maden, jeoloji, gıda mühendisleri ile iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları başvuruyor. Bu kişiler 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren tehlikeli, az tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılan ve 6 milyona yaklaşan çalışanın bulunduğu 600 bin işyerinde uzman olarak görev alacak.

  A SINIFIN İŞİNİ C SINIFI YAPABİLECEK

  Bu işyerlerinde, 180 bini 'çok tehlikeli', 200 bini 'az tehlikeli', kalanları da 'tehlikeli' olarak sınıflandırıldı. Bunlardan çok tehlikeli grubunda A sınıf sertifikalı uzmanlar, az tehlikeli olanlarında B sınıfı, tehlikeli işyerlerinde de C sınıfı sertifikalı uzmanlar görev alacaklar. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, bin 800 prim günü bulunan B sınıfı sertifikalı uzmanlar ile 3 bin prim günü bulunan C sınıfı sertifikalı uzmanların çok tehlikeli sınıfına giren işyerlerinde görev alabileceğini söyledi. Genel Müdürlük yönetmelik değişikliği ile bin 500 prim günü olan C sınıfı uzmanı, sayıları 200 bini bulan 'az tehlikeli' işyerinde, B sınıfı sertifikalı uzman gibi görev alabilecek hale getirdi. Eğer C sertifikalı uzmanın 3 bin prim günü bulunuyorsa, bu kez 'çok tehlikeli' sınıfında yer alan ve A grubu sertifikalı uzmanın işini yapabilecek. Yine bin 800 pirim bulunan B sınıfı uzman da A sınıfı uzmanın görevlerini üstlenebilecek.

  Kasım ve Şubat aylarında sınav olacak

  Her uzmanın iki sınav hakkının bulunduğunu belirten Özer, 'Yönetmelik değişikliğini yaptık. Kasım 2013'te, Şubat ve Mayıs 2014 tarihlerinde birer imtihan yapacağız. Böylece en az 30 bin kişi Kasım ayında B veya A sınıfı belgeye sahip olanların statüsüne girme hakkı elde edecek. Eğer bu sınava girenlerin yüzde 40'ı başarılı olur ise bu da 12 bin uzmanın B veya A sınıfı belgeye sahip olacağı anlamına gelir. Mevcut halde de bin 500 uzmanımız var. Ocak ayında 180 bin çok tehlikeli işyerinin olduğu sahaya 12 bin uzman girdiğinde ise bugünkü rakamı 8 misli artırmış olacağız' diye konuştu.

  Kaynak: http://www.haber10.com/haber/421378/


   
  BarisSelcuk ve uzunnuray bu yazıya teşekkür etti.
 2. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  30.000 kişinin bu haktan yararlanabilmesi için prim gün sayılarının aşşa çekilmesi gerekli. Bu prim gün sayılarına göre 30.000 kişiyi kapsamaz. İnşallah prim gününü biraz daha aşşağıya çekerler.

   
  BarisSelcuk ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 3. BarisSelcuk

  BarisSelcuk TÜİSAG Üyesi

  Prim gün sayısı uzman olarak çalışılan gün sayısı değildir herhalde değil mi?

     

   
 4. eda2

  eda2 Guest

  prim gün sayısı normal çalışma için diye biliyorum.
  ama bişeyi anlamadım şimdi bu kadar kişi bir eğitim kurumuna gitmeden mi sınava girecek?? c için mi eğitim alma şartı var sadece??

   
 5. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  32748516_01.jpeg

     

   
 6. eda2

  eda2 Guest

  bu hangi gazete Gamze hanım?

   
 7. ataselim

  ataselim TÜİSAG Üyesi

  Eda hanım, manşetleri ajanslardan aldığımım için gazete ismi veremiyorum, saygılar
   
 8. emrah12

  emrah12 TÜİSAG Üyesi

  AĞUSTOS sınavında uzman oldum, bu imkandan bende faydalanabilecek miyim?   
 9. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  Prim gün sayın tutuyorsa yararlanabilirsin.

     

   
 10. emrah12

  emrah12 TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler, çok tartışma var da o yüzden sordum kanun 2 ağustosta çıktı o zamana kadar olan uzmanları kapsıyor diyor birileri,   
 11. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  yukarıda yapmış olduğum yorum kendi yorumumdur, kesin birşey değildir benim maddeden okuyarak çıkardığım sertfikası olan her uzman prim günü tutuyorsa yararlanabilecektir.   
 12. nicekmen

  nicekmen TÜİSAG Üyesi

  Prim gününden kasıt nedir ? Isg uzmanı olarak hizmet verilen gün sayısı mıdır ? Yoksa normal SSK prim günü müdür ?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica