11.10.2013 Tarihli Igu Ile Ilgili Yönetmeliğin Iptalini Destekleyenler

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Levent ACAR tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. yağmuryyl

  yağmuryyl TÜİSAG Üyesi  iyi ama nasıl? daha önce hiç böyle başvuruda bulunmadım yol gösterebilirmisiniz


   
 2. browland

  browland TÜİSAG Üyesi

  Yönetmeliği iyice incelediğimizde, yönetmeliğin tamamen işveren lehinde hazırlandığı kesindir.

  Sektörde uzman ihtiyacı karşılanamamış, 1 ocak tarihine az kalmıştır. Devlet süreleri kısaltıp, B ve A uzman sayılarının arttırılması yoluna gitmiştir.

  Yeni mezun uzmanların iş bulması neredeyse sıfırlanmıştır. OSGB lerde yaprak dökümü başlayacak B sınavı hakkı olmayan bir çok uzman işinden olacaktır.

  Mevcut sözleşmeler yeni sürelere göre yeniden düzenlenecek alınacak ücretler yarı yarıya düşecektir.

  OSGB lerde uzman sayısının azalmasıyla kalan uzmanların iş yükü artacak hatta, onlarca OSGB kapanmak durumunda kalacaktır.

  B sınıfı sınavına gireceğim ve iş yerimden ayrılmayı düşünüyorum. Sektör değişikliği için kolları çoktan sıvamıştım. Geçiş süreci içerisinde bireysel uzmanlığa devam edeceğim.

  Mevcut düzenlemeden sonra işsiz kalacağımı düşünmüyorum ancak yeni belgelerini alacak uzmanlar için aynı şeyi söyleyemem. Ya 1500 ve altı rakamlara ikna olacaklar (OSGB ya da firma farketmeksizin) ya da kendilerine başka sektör bulacaklar.

  Bu koşullarda uzman adaylarına tavsiyem OSGB lerden katiyen uzak durmaları, bireysel anlaşmalara yönelmeleri ve mümkünse ayda kazanabilecekleri ücreti düşünüp başka sektörlere yönelmeleridir.

  Yazıyı yazarken tamda istifa dilekçemi hazırlıyordum.

   
 3. mt_nihat

  mt_nihat TÜİSAG Üyesi

  12 Ekim 2013 - 02:30

  İş güvenliği uzmanının sorumluluğu 2 kat arttı

  “Az tehlikeli” sınıfta yer alan iş yerlerindeki 1000 çalışana en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirme şartı, 2 bin çalışana en az bir iş güvenliği uzmanı olarak değiştirildi. Buna göre, 2 bin çalışana bir iş güvenliği uzmanı bakacak


  [​IMG]
  ANKARA Milliyet
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.

  Buna göre, daha önce “az tehlikeli” sınıfta yer alan iş yerlerindeki bin çalışana tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirme şartı 2 bin çalışana, “tehlikeli” sınıftaki 750 çalışana en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirme şartı 1500 çalışana, “çok tehlikeli” sınıfta yer alan iş yerlerindeki 500 çalışana en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirme şartı ise 1000 çalışana yükseltildi.
  Teknik eleman tanımında değişikliğe gidilerek, “üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri mezunları” ibaresi “fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar” olarak güncellendi.

  http://ekonomi.milliyet.com.tr/is-guvenligi-uzmaninin-sorumlulugu/ekonomi/detay/1776457/default.htm

     

   
  Şahin Hamarat bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Sen derneğe (İSAG) üye oldunmuki çoğunluk olabildikmiki birşeyler yapalım yada çaba sarfedelim, bu bir kaç kişi ile ne yapılabilir, çoğunluk olmalayız arkadaşım sesimizi duyurabilmek için. Yoksa hepimiz bir hiç oluruz. Dışarıdan şu ne yaptıki demek kolay. Uzman olarak hepimiz taşın altına elimizi sokmalıyız.

   
 5. meltem üzel

  meltem üzel TÜİSAG Üyesi

  Bu yönetmelik kesinlikle iptal edilmeli böyle bir haksızlık yok ben ve benim gibi bir cok c sınıfı is güvenliği uzmanı 2010 yılında sertifikalarımızı aldık ve 3 yıldır fiili olarak uzman olarak calısıyoruz b sınıfı olabilmek için ama sonra bir bakıyoruz ki daha geçen ay sınava girip daha belgesi bile ulaşmamış kişilere bile b sınıfına atlama sansı doğuyor. O zaman boyle olacaksa sınıf ayrımı kalksın olsun bitsin. Bu yönetmelik baştan sona yanlışlıklarla dolu.

     

   
 6. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  Ali bey,

  Çoğunluk istiyorsanız gel 170 tl ver demiceksiniz ozaman makul bir fiyat belirlersin herkes üye olunur. Bir örnek : 170 tl x 10.000 üye = 1.700.000 bu kadar para olunca bakanlıkla mı savaşacağız. Bu kadar büyük miktar olunca insan sorguluyor neden 170 de 50 değil ? 50 yap bakın bakalım forumdaki kişiler üye olmaktan kaçıyor mu?

   
  öznurömer, Deniz Devrim ve mt_nihat bu yazıya teşekkür etti.
 7. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  Ali bey, yukarda Levent bey ne güzel 3. sınav hakkı için görüş bildirdik şunlar için görüş bildirdik demiş neden bu yazının içinde ama süreler 6 dk 8 dk 10 dk ya indirilmiş, uzmanlara iki kat yük bindirilmiş bu konuda çalışmalarımız olucak mesleğimizin arkasında duracağız dememiş yukarıdaki yazıyla sanki yönetmeliğin kötü yanları gizleniyor. Yukarıda soylediklerimi yazının içine eklenmiş olsaydı. Eminim şu anda karşı karşıya değil eminim yan yana olucaktık. Ne zamanki bu sayfada 3-5 kişi yazıyı eleştirince farklı yazılar yazılmaya başlandı. İşte bu yüzden şu anda güven sorunu yaşıyorum derneğe....
   
  Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
 8. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

 9. shakan2351

  shakan2351 TÜİSAG Üyesi

  madem uzman yetersiz kalacak, tüm c'lere sınav hakkı verilsin. saati düşürmek neyin nesi? istanbul'da bir yerde bir yere gitmek ne demek bu yönetmeliği yapanların bir düşüncesi var mı? gebze-silivri-sarıyer her yerden sorumlu olabilecek insanlar.

  pratikte imkanı olmayan bir durum yaratmaya çalışıyorlar.

  ayrıca prim gün sayısı ile iş güvenliği deneyiminin tamamen ilişkili olduğu fikrine nerden kapılıyorlar bilinmez. adam diyelim designer, sadece ofiste bilgisayar başında çalışmış. hatta çalışmamış akrabasının ofisinde sigortalı, hatta kendi sigortasını kendisi yatırmış, ne oldu şimdi deneyimli mi bunlar?

  her seferinde daha bir batırıyorlar herşeyi.

     

   
  öznurömer ve Brolin bu yazıya teşekkür etti.
 10. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Ece hanım merhaba,
  Aşağıdaki konudan lütfen bu düşüncenizi dile getiriniz.
  http://www.isgfrm.com/threads/isag-...ellerinin-sorunlarını-masaya-yatırıyor.10631/

  iyi çalışmalar.   
 11. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Aydın bey merhaba,
  Sizin de aşağıdaki konuda yönetmelikle ilgili görüşlerinizi belirtmenizi rica ederim.
  http://www.isgfrm.com/threads/isag-...ellerinin-sorunlarını-masaya-yatırıyor.10631/

  İyi çalışmalar.   
 12. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Last edited: 13 Ekim 2013
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica