10'dan Az Çalışanı Bulunan Kuruluşlarda Isg Uzmanı Bulunma Zorunluluğu Var Mıdır?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında SeyitAliYavuz1907 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. SeyitAliYavuz1907

  SeyitAliYavuz1907 TÜİSAG Üyesi  Konu şu yüzden açıyorum 30 haziran yayın tarihli kanunda İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi
  MADDE 7 (1) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için, Bakanlıkça aşağıdaki şartlarla destek sağlanabilir:
  a) Kamu kurum ve kuruluşları hariç ondan az çalışanı bulunanlardan, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri faydalanabilir. Ancak, Bakanlar Kurulu, ondan az çalışanı bulunanlardan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin de faydalanmasına karar verebilir.

  Benin anladığıma göre ; Bu kanuna göre zorunluluk yok,zorunluluk sadece 50 ve üzeri çalışanı bulunan yerlerde fakat ondan az çalışanı bulunan yerlerde devlet İSG uzmanı bulunması için destekde bulunuyor.Doğru mudur?


   
 2. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  (2) Aşağıdaki konular ile bunlara ilişkin usul ve esaslar, Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınarak Bakanlıkça çıkarılan yönetmelikle belirlenir:
  a) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için sağlanacak desteğin uygulanması.
  b) Destek sağlanacak ondan az çalışanı bulunan işyerlerinin özellikleri göz önünde bulundurularak; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedellerinin tespiti, destek olunacak kısmı ve ödenme şekli.
  c) Destekten faydalanabilecek işyerlerinin taşıması gereken şartlar.
  ç) İş sağlığı ve güvenliği hizmeti verecek kuruluşların özellikleri.

  Yukarıda bulunan maddeye göre İSG uzmanı bulundurma değil hizmet verecek kuruluşun özellikleri çıkacak olan yönetmeliklerde belirlenecek...1 - 9 arası çalışanı olanlara devlet yardımı var, ancak 10 ve üzerinde çalışanı olan işletmeler alacakları hizmetin bedelini kendileri ödeyecek...

   
 3. SeyitAliYavuz1907

  SeyitAliYavuz1907 TÜİSAG Üyesi

  Turan bey teşekkür ederim,fakat benim sorum işyerlerinin İSG uzmanı bulundurma zorunluluğu için kaç personel üzeri çalıştırıyor olmaları gerekir? Benim daha önceden okuduğum metinlerde 50 kişi ve üzeri personele sahip olan işyerlerinde İSG uzmanı bulundurma zorunluluğu vardı.Şuan bu sayı yeni kanunda 10'a mı düştü?

     

   
 4. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  İş yerlerinde İSG uzmanı bulundurma zorunluluğu değil de İSG uzmanı veya OSGB den hizmet alma durumu var...Çalışan sayısı ve tehlike durumuna göre ( yeni çıkacak olan yönetmeliğe göre ) bu hizmetin alınması gerekiyor. Bir çalışanı dahi olan iş yerleri bu hizmeti almak durumunda...
  Hesaplanacak süreye göre İSG uzmanı o iş yerinde bulunmak zorunda olacaktır...

   
 5. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  1 kisi dahi calisan varsa isg uzmanı çalıştırmak zorunlu ancak bunla ilgili yönetmelik yayınlanmadı

     

   
 6. ilayda.0

  ilayda.0 TÜİSAG Üyesi

  Zorunluluk iş yeri açma ruhsatı olan ve 1 kişi dahi olsa sigortalı çalışanı bulunan tüm iş yerleri için var. tehlikeli ve çok tehlikeli sınıf geçtiğimiz ay itibari ile başladı. bahsi geçen madde parasal destek konusunda ki bunun içinde yönetmelik yayınlandı

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica