Haber 10 Yılın Gözde Mesleği ? - Resul Kurt

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  10 yılın gözde mesleği ?

  1.jpg

  Önümüzdeki 10 yılın gözde mesleği “İş Güvenliği Uzmanlığı” olacak. Bu nedenle bir çok kişi uzman olmak için araştırma yapıyor.

  Mevcut uygulamalara göre, isteyen mühendis, mimar veya teknik elemanlar iş güvenliği uzmanı olabiliyor. Mevcut durumda yaklaşık 14-15 bin civarında iş güvenliği uzmanına ihtiyaç var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile gece yarılarına kadar çalıştıklarını bildiğim İş sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü yöneticileri sorunları yakından takip edip, çözümü için de yoğun bir çaba ve emek harcıyor. Çabalarını ve emeklerini inkar etmek haksızlık olur. Ancak bazı yapıcı önerilerde bulunmayı yararlı görüyorum.

  ***

  A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanına ihtiyaç var

  Çok tehlikeli işyerlerinde sadece A sınıfı iş güvenliği uzmanları çalışabilecek, ancak A sınıfı iş güvenliği uzmanları isterse tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde de çalışabilecektir. B sınıfı iş güvenliği uzmanları az tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinde, C sınıfı iş güvenliği uzmanları az tehlikeli işyerlerinde çalışabilecektir. Ancak yasal düzenlemeden dolayı 4 yıl süreyle B sınıfı iş güvenliği uzmanları, A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının ve 3 yıl süreyle de C sınıfı iş güvenliği uzmanları B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının yerine bakabilecek. İş güvenliği uzmanlığı (A), (B) ve (C) olmak üzere üç sınıfa bölünmüştür. İş güvenliği uzmanları ayda en fazla 217 saat çalışabilecek.

  ***

  Kimler iş güvenliği uzmanı olabiliyor?

  Bakanlık uzman sayılarındaki yetersizliğe çözüm olması için üç yıllık mesleki tecrübe ve C veya B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanlarının sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde 7 yıl süreyle görevlendirilebilecekleri şeklinde yönetmelik değişikliği yaptı.

  İş güvenliği uzmanı olmak isteyen mühendis, mimar veya teknik elemanlar (Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri veya iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları) yetkili kurumlarda düzenlenen eğitimlere katılmaları ve katılacakları sınavda başarılı olup stajlarını da tamamlamaları gerekmektedir.

  Bazı meslek grupları için de sınavsız belge verilmesi mümkün olabilmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve bağlı birimlerinde mühendis, mimar veya teknik eleman olarak en az on yıl görev yapmış olanlardan (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara,

  3) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,

  4) İş sağlığı ve güvenliği alanında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az sekiz yıl teftiş yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişlerine,

  5) İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve bağlı birimlerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında uzman yardımcılığı süresi dâhil en az sekiz yıl fiilen görev yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan Bakanlık iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına,

  (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi verilmektedir. Özellikle (A) ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlarının sayısı yetersiz olup, mevcut durumda da bu sayının artırılması mümkün görünmemektedir.

  Mevcut yasada iş güvenliği uzmanları sadece teknik kişilerden olabildiği için, Hukuk, İşletme gibi diğer sosyal bilimlerden mezun olmasına rağmen iş sağlığı ve güvenliği alanında kendini yetiştirip uzmanlaşan kişiler maalesef iş güvenliği uzmanı olamıyor. Örneğin, Bakanlıktaki diğer İş Müfettişleri ile iş kazalarını, işletmelerdeki çalışma koşullarını inceleyen SGK müfettişleri konuyu değerlendirecek bilgi ve birikime sahip olmalarına rağmen bu görevi yapamıyor. Sayı yetersiz olunca da uzman ücretleri altından kalkılamayacak tutarlara yükseliyor. Az tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinde Bakanlıktaki diğer İş Müfettişleri ile SGK müfettişlerinin de değerlendirilmesi sorunun çözümüne ciddi katkı sağlayacaktır.

  Geçtiğimiz günlerde iş güvenliği alanında söz sahibi olabilecek kadar bilgi birikimi ve deneyimi olmasına rağmen hukukçu olduğu için iş güvenliği uzmanı olamayanlara ilişkin işveren örgütlerinin serzenişlerini basından takip etmiştik. Şimdi eğitici belgesi olup bu konuda eğitim veren kişiler maalesef “İş Güvenliği Uzmanı” olamıyor.

  Ayrıca, kendi uzmanlık alanında iş güvenliği uzmanlığı yapanların süre sınırı aranmaksızın sınıfı ne olursa olsun görev yapması da sorunun çözümünde katkı sunacaktır. Örneğin bir Kimya mühendisi kimya işyerlerinde uzmanlık yapabilmelidir.

  ***

  Çok önemli bir ihtiyaç var.

  Özellikle bir çok ilde işyeri bulunan Bankalar, Mağazalar gibi az tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki şirketlerin merkezleri ile OSGB'ler sözleşme yapılması halinde tüm Türkiye'de o sözleşme kapsamında hizmet verilmesinin önü açılmalıdır. Bu yönde büyük bir ihtiyaç var. Yine çok tehlikeli işyerlerinde (A) sınıfı iş güvenliği uzmanı çalıştırılmasında, çalışma süresinin üçte birini (A) sınıfı iş güvenliği uzmanı ve kalan süreyi de diğer uzmanların yerine getirmesi halinde yükümlülük yerine getirilmiş sayılmalıdır.

  Kaynak: http://www.gazetebalikesir.com/10-yilin-gozde-meslegi-makale,14.html


   
 2. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Bu adam her işyerinde mevcut olan "patron yalakası" modeline tam uyuyor. Aynı zamanda adam uyuyor! İş güvenliği uzmanına çok ihtiyaç varmış, OSGB' nin rantını artırmak lazımmış, aynı ilde bile mevcut sürelerle hizmet veremeyen Halkmen iş güvenliği uzmanı bir de Iğdır' dan Edirne' ye saha denetimine gidecek.
  Komik şey:)

   
 3. AHMETKILIÇ

  AHMETKILIÇ TÜİSAG Üyesi

  Patron yalakasından ziyade birçok şubesi olan büyük bir firmanın, firmaların İstanbul, Ankara merkezlerinde uzman, hekim görevlendirmesi yapmış, diğer şehirlerine de bu hizmeti yaymak isteyen OSGB sahibi.. Birkaç haftalık eğitimden geçen SGK uzmanlarının iş müfettişleri seviyesinde teknik bilgiye sahip olduğunu düşünen bey...

     

   
 4. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Palavra üzerine palavra haberler.
  Şuan Türkiye de sertifika sahibi uzman sayısı bazı Avrupa ülkelerinin ( minik Ülkecikler diyede belirtelim ) nüfusunu zorlamakta çıkmış biri halen 10 yılın mesleği diye atıp tutmakta.
  Sanırım arkadaş eğitim kurumu sahibi .

   
  MEHMET EMİN TAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 5. BEKİR DOGAN

  BEKİR DOGAN TÜİSAG Üyesi

  bu işte ortalığı kızıştırarak egitim kurumları zengin edildi.

     

   
 6. kemalx

  kemalx TÜİSAG Üyesi

  10 yılın gözde mesleği daha ilk yılında bilerek yanlış alınan kararlar yüzünden çuvalladı.Daha ilk yılında bir işe yaramayan İş Güvenliği Uzmanlığı 10.yılında ne olur acaba?Üniversite Sınavına hazırlanırken 30 yıl sonra Bilgisayar Mühendisliği çok iyi olacak demişlerdi.Gerçi tercih etmemekle doğru yapmışız.Gelecek yıllarda neyin ne olacağını kestirmek yapılan yanlışlar sonucunda işin verimliliğini ortadan kaldırıyor.Hataların birincisi OSGB'ler açılarak bireysel çalışma imkanının yok edilmesidir.İkincisi önüne geleni yaptığı işe bakmaksızın Sınıf yükseltme sınavına alınmasıdır.Kişinin işten haberi yok A veya B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı oluvermiş.Bu fırsatı tanıyan kurumun İş Güvenliğini ne kadar ciddiye aldığı bu kararla net bir şekilde anlaşılıyor.Bu kadar hata yapılan bir işte iş kazalarının önleneceğini savunmak aşırı iyimser düşünmekle eşdeğer bir durum arz eder. Üçüncüsü ise 3 yıl boyunca B Sınıfı A Sınıfına C Sınıfı B Sınıfına bakacak.Böyle bir saçmalık olur mu?Kişi o kadar A Sınıfına bakacaksa 3-4 yıl beklesin sınava girerek baksa daha iyi olmaz mı?Maksat işverenlerin daha az para ödemesini sağlayarak onları gücendirmemek. İş Güvenliği Uzmanı herhangi bir iş kazası durumunda günah keçisi konumunda bulunuyor. Ama işin doğrusu hem işverenden para alacak hem işverene uyarılarda bulunmak resmen kişinin kendi ekmeğiyle oynamak demek oluyor. Küçük bir işletmenin sahibi işyerinde bir iş kazası yaşandığından dolayı keşke İş Güvenliği Uzmanı olsaydı diyor.Burada amaç kendini kurtaracak bir kişiyi arıyor.Bu işin işverenlerce anlaşılır şekli sadece kendini kurtarmaktan geçiyor.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica