Haber 10 Hemşireden 7'si Mobbing Mağduru

Konu, 'Mobbing Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  10 Hemşireden 7'si Mobbing Mağduru

  Hemşirelerin yüzde 66,68'i amirleri tarafından mobbinge maruz kaldı. Son bir yılda sözlü ve fiziksel şiddete uğrayan hemşirelerin oranı ise yüzde 62,3 çıktı!

  Türk Sağlık-Sen'in 2 bin 443 hemşire üzerinde yaptığı anketten ilginç sonuçlar çıktı. Anket çalışmasında hemşirelerin çalışma şartlarıyla ilgili sorular yer aldı. Sağlık sektöründe çalışan hemşirelerin en önemli sorununun mobbing olduğu ortaya çıktı.

  SAYIYI HATIRLAMIYORLAR

  Amirleri ve çalışma arkadaşlarının mobbingine maruz kalanların oranı yüzde 66,68 oldu. Katılımcıların yüzde 36,42'si sayısını hatırlayamayacak kadar mobbinge maruz kaldığını aktardı. Yüzde 53,23'ü birkaç defa ve yüzde 6,6'sı da bir defa mobbing uygulandığını kaydetti.

  Araştırma sağlık çalışanlarına yönelik uygulanan şiddeti de gözler önüne serdi. Son bir yılda sözlü ve fiziksel şiddete uğradığını belirten hemşire oranı yüzde 62,3. "Son bir yılda kaç defa şiddete maruz kaldınız" sorusuna katılımcıların yüzde 22,79'u ‘Sayısını hatırlayamayacak kadar fazla’ dedi. Yüzde 61,33'ü birkaç defa, yüzde 10,8'i bir defa şiddete maruz kaldığını belirtti.

  YARISI MESLEĞİNİ SEVMİYOR

  Hemşirelerin mesleklerinden memnun olmadığı tespit edilen araştırmada, memnuniyetsizlik oranı yüzde 59,11 oldu. Memnun olanların oranı ise yüzde 34,59 çıktı. Çalışma koşullarını zorlaştırsan faktörlerin başında yüzde 41,55 ile personel eksikliği geldi. Bunu yüzde 23,95 ile ücret yetersizliği, yüzde 12,28'le nöbet ve yüzde 10,48'le uzun çalışma süreleri izledi.

  Ögretmenler gibi mağdur olacaklar

  Türkiye'de 149 bin hemşire olduğunu açıklayan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Sağlık sektöründe okuyan 70 bin öğrenci var. Atanamayan öğretmenler gibi sağlık çalışanlarında da yığılma olacak. Yetkililer mevcut yapıyı gözden geçirmeli” dedi.

  ‘YIPRANMA’ MÜJDESİ

  Sağlık çalışanlarına yıpranma payı geliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık-Sen'in Hemşireler Günü Büyük Türkiye Buluşması'na katıldı. Erdoğan, “Talimatı vereceğim. Beş yıl hizmeti olanın bir yıl yıpranma payı olacak. Bu Meclis’in kapanmasına kadar belki yetişmeyebilir ama yeni yasama yılına yetiştireceğiz” dedi.

  FATMA EREN - BUGÜN GAZETESİ

  Kaynak: http://gundem.bugun.com.tr/hemsireler-mobbing-magduru-haberi/1102867


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica