Elektrik 10.000 Volt Elektrik Çarparsa Ne Olur

Konu, 'İş Güvenliği Videoları' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı


   
 2. Kürşat Dolayman

  Kürşat Dolayman TÜİSAG Üyesi  Üzülerek söylemek isterimki 22 Kasım tarihinde Tufanbeyli projemizde ki elektrik nakil hatları çalışmalarında; elektrik çarpması ve buna bağlı olarak yüksekten düşme şeklinde gerçekleşen ölümlü iş kazası meydana gelmiş ve 34 yaşında ki bir personel vahim bir şekilde hayatını kaybetmiştir. Kaza ile ilgili tarafımıza ulaşan ilk raporda yerel hat üzerinden, 380 kV iletim hattı geçirilmesi sırasında yerel hattın kesilmesi ve iki ayrı lokasyosyonda çalışma yapılması esnasında oluştuğu bildirilmiştir. Çalışma sona eren 1. Lokasyona elektrik verilmesi sırasında yanlış seksiyonelin açılması sonucunda çalışma devam eden 2. Lokasyona da elektrik verilmesi ile bu bölgede çalışan personelin elektriğe kapılarak hayatını kaybetmesi şeklinde meydan gelmiştir.

  Bu şu anda benim çalıştığım hidro elektirk santraline yakın bir santralde gerçekleşiyor bir insan yüksek gerilim hattında iken nasıl olunurda biri şalteri kaldırma hatası yapabilir bu iş güvenliği falan değil bu kesinlikle cahillik ve aptallıktır.
  Üzülerek söylemek isterimki 22 Kasım tarihinde Tufanbeyli projemizde ki elektrik nakil hatları çalışmalarında; elektrik çarpması ve buna bağlı olarak yüksekten düşme şeklinde gerçekleşen ölümlü iş kazası meydana gelmiş ve 34 yaşında ki bir personel vahim bir şekilde hayatını kaybetmiştir. Kaza ile ilgili tarafımıza ulaşan ilk raporda yerel hat üzerinden, 380 kV iletim hattı geçirilmesi sırasında yerel hattın kesilmesi ve iki ayrı lokasyosyonda çalışma yapılması esnasında oluştuğu bildirilmiştir. Çalışma sona eren 1. Lokasyona elektrik verilmesi sırasında yanlış seksiyonelin açılması sonucunda çalışma devam eden 2. Lokasyona da elektrik verilmesi ile bu bölgede çalışan personelin elektriğe kapılarak hayatını kaybetmesi şeklinde meydan gelmiştir.

  Bu şu anda benim çalıştığım hidro elektirk santraline yakın bir santralde gerçekleşiyor bir insan yüksek gerilim hattında iken nasıl olunurda biri şalteri kaldırma hatası yapabilir bu iş güvenliği falan değil bu kesinlikle cahillik ve aptallıktır.

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 3. nkursun

  nkursun TÜİSAG Üyesi

  Videonun bayağı bir kesilmiş. tamamı burda


  Bu videoda dikkatsizlik harici en önemli göze çarpan diğer bir unsurda Acil Durum Ekipleri. Videonun 3.dk sında çarpılanlardan biri ayağa kalkıyor. Bir süre yürüyor ve tekrar iskeleye çarpıp biraz daha durarak kurtuluyor. Bu yansiyor kesik videoda da. En soldaki devamlı hareket ediyor. Yanıyor, en öndeki de hareket ediyor.

  Yani oralarda birileri olsa, bu büyük felaketten herkes kurtulacaktı belki. 10 dk'da kimse gelmiyor.

     

   
  izmitli ve Aydın KARAMAN bu yazıya teşekkür etti.
 4. Hamdullah Keskin

  Hamdullah Keskin TÜİSAG Üyesi

  Bu videoyu izleyemedim. Silinmiş galiba. Nasıl ulaşabilirim ?

   
 5. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  Buradan izleyebilirsiniz


     

   
 6. Aykut Gümüş

  Aykut Gümüş TÜİSAG Üyesi

  kesilen hattın, başında nöbetçi koyabilirsiniz, seksiyoner koluna kilit koyabilirsiniz, iki taraftanda gelecek akım için topraklama yapabilirsiniz, hat tüfeği ile kontrol sağlayabilirsiniz, proje mühendisinizle hattı bir kaç gün önceden keşif yapıp, hatta başka enerji alan var mı ? geri beslemeye denilen olaya karşı tedbir alabilirlerdi.

  Ama yanlış seksiyonerin açılmasını önlemek için hat başında her zaman bir nöbetçi tutmalısınız.

  Saygılarımla..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. insanı elektrik parsa ne olur

Yandex.Metrica