1 Mayis Işçi Bayramı

Konu, 'Kutlama Mesajları' kısmında ISG-isg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi  Forumda kimse 1 mayısa ait hiçbirşey yayınlamamış,bizlerde mühendis, teknik eleman v.b. olsak bile işçi sınıfındayız. Herkesin Emek ve Dayanışma gününü kutlarım.


   
  KATMANDU, Ahmet Toper ve cemakbulak bu yazıya teşekkür etti.
 2. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  haklısınız...sohbet bölümünde kutlama yapılmıştı ancak konu açılmadı doğru..kalıcı olabilirdi...bende kutluyorum...

   
 3. okko

  okko TÜİSAG Üyesi

  Tüm emekçilerin 1 Mayıs Bayramı Kutlu Olsun.

     

   
  KATMANDU bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ahmet Toper

  Ahmet Toper TÜİSAG Üyesi

  tüm emekçilerin emek ve dayanışma bayramı kutlu olsun

   
 5. deniz ankut

  deniz ankut TÜİSAG Üyesi

  Dünya emekçilerinin birlik ve dayanışma günü olan 1 Mayıs İşçi Bayramının güzel geçmiş olmasını diliyor, hepimiz için daha güzel ve onurlu bir gelecek temenni ediyorum.


     

   
  KATMANDU bu yazıya teşekkür etti.
 6. KATMANDU

  KATMANDU TÜİSAG Üyesi

  Dün, tarihler gene 1 Mayıs’ı göstermekteydi! Herkes kendi meşrebine göre “bayram” etti… Ama genel olarak, kimse bu günün neyin yıldönümü olduğunu konuşmadı!
  1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago(Şikago)'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luissevile'de (Kentucky) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luissevile'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı. Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.
  Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. O zamandan beri bu gün sekiz saatlik işgünü hakkının kazanılmasına gönderme yapmak üzere, dünyanın her tarafında anılır! Olay zannedileceği gibi Rusya’da değil, ABD’de geçmiştir ama b unu Uluslar arası İşçi Sınıfı’nın Birlik Dayanışma ve Mücadele Günü” diye ilan eden de evet; komünistler!  Elvis Presley’in evlilik yıldönümü de 1 Mayıs imiş… (1967)
  Bilinen en görkemli 1Mayıs Gösterisi, nerede yapılmıştır, haberiniz var mı? Boşuna yeşillenmeyin! Moskova’da değil… Tarihin en görkemli 1 Mayıs Gösterisi, 1933 yılında Berlin’de yapılmış! Törenin destekleyicisi de NAZİ Partisi… İnsanın “Breh” diyesi geliyor, “bu ne biçim komünist bayramı?” Rahat edin… Ertesi günü bütün sendikalar işgal edilmiş, mal varlıklarına el konulmuş, liderleri de toplama kamplarına gönderilmiş! Bizimkiler de çok safmış yahu! NAZİ’lere inanıp, kabak gibi yayılmışlar demek!
  Öyle kuru beleş bayram olmaz! 1 Mayıs deyip de gerisini söylemeyince, körün fil tarifine dönülüyor. Buyrun size seksen tane daha 1 Mayıs yazabilirim…
  Siz dün hangisini “kutladınız”?
  Vallahi ben “sekiz saatlik işgünü” meselesini andım, kendimce...
  http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/35/col/57/art/15100/PageName/KIBRIS_HABERLERI

   
  BuğraGÜNTAĞ bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica