Tarihte Bugün - 08 Mart | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tarihte Bugün 08 Mart

Konu, 'Mart Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

  1857 : Dünya Kadınlar Günü'nün ortaya çıkışı hakkında üç ayrı görüş var. Birinci görüşe göre,1857'de New Yorklu dokuma işçisi kadınlar, düşük ücretleri, on iki saatlik iş gününü ve artan iş yükünü protesto etmek için bir gösteri yürüyüşü yaptılar polis şiddet kullanarak yürüyüşü dağıttı. İkinci görüşe göre, Amerikalı kadınlar 8 saatlik iş günü ve kadınların siyasal hakları için mücadele ederken, Şubat 1908'de Manhattanlı iplik işçisi kadınların grev yapması ve polisin yine şiddet kullanmasıdır. Üçüncü görüş,1909'da New Yorklu dokuma işçisi kadınların işten çıkarılmaları protesto etmek için fabrikayı işgal etmeleri, çıkan yangında 129 kadının hayatını kaybetmesidir. Başlangıcı hangi olay olursa olsun, bu mücadelenin anısına, II Enternasyonalin 1910'daki Kongresi'nde Clara Zetkin'in önerisiyle, Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü olarak ilan edildi.1910 yılından başlayarak 8 Mart tüm dünyada kadınlar için özel bir anlam taşıdı Kadınların başkaldırısını simgeledi.

  1943 : İsmet İnönü 7 TBMM'yi açtı ve yeniden cumhurbaşkanı seçildi Şükrü Saraçoğlu hükümeti kurmakla yeniden görevlendirildi.

  1944 : New York Metropolitan Operası Taksim Gazinosu'nda bir konser verdi.

  1951 : Adnan Menderes hükümeti istifa etti Bir gün sonra II Menderes hükümeti kuruldu; hükümette üç yeni bakan görev alırken altı bakan yer değiştirdi.

  1951 : Ünlü keman virtüozu Yehudi Menuhin konser vermek için İstanbul'a geldi.

  1954 : İstanbul Vali ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay bir basın açıklaması yaparak Mecidiyeköy-Yenikapı arasındaki metronun temelinin Nisan'da atılacağını söyledi.

  1955 : Türkiye'nin ilk kanserle savaş dispanseri açıldı.

  1952 : ABD Philadelphia'da ilk suni kalp ameliyatı yapıldı.

  1955 : Liselerde okutulması Milli Eğitim Bakanlığı'nca kabul edilen bir ders kitabında komünizm propagandası yapılmak istendiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı Astronomi adlı ders kitabında Stalin ve Lenin'in resimlerinin yer aldığı ve bu resimlerin öğrencinin dikkatini çeksin diye bir meteor resminin ortasına yerleştirildiği tespit edildi Konunun Ankara'daki ilgili makamlara bildirildiği ve kitabın toplattırılacağı belirtildi Yapılan ilk soruşturmada, kitabın halen matematik öğretmenliği yapan bir öğretmen tarafından yazıldığı anlaşıldı.

  1956 : İzmir'de Demokrat Parti tarafından düzenlenen mitingde konuşan Başbakan Menderes, basını eleştiren bir konuşma yaptı "Bu gazeteler demokrasi devriminin matbuatı olmak vasfına sahip değildir" dedi Basını gerçekleri değiştirmek ve DP iktidarını alaşağı etmeyi düşünmekle suçladı.

  1957 : Siyasal Bilgiler Fakültesi eski dekanı Turhan Feyzioğlu, Türk Hukuk Kurumu'ndaki konferansında " Meşrutiyati takip eden birkaç yıl ve Demokrat Parti iktidarının ilk yılları hariç, basın hürriyete hasret kalmıştır " dedi.

  1962 : İstanbul-Ankara-Adana seferini yapmakta olan THY Kop uçağı Toroslar'da düştü 8 yolcu ve 3 kişilik mürettabat öldü.

  1963 : Suriye'de bir darbe sonucu Baascılar ve Nasırcılar iktidarı ele geçirdi.

  1966 : Adalet Partisi Aydın Milletvekili Reşat Özarda, Sanayi Bakanı Mehmet Turgut hakkında Meclis soruşturması istemişti Özarda, Başbakan Demirel'in Türkiye temsilcisi olduğu Morrison firmasına, gümrüksüz ithal edilen Ereğli Demir Çelik Fabrikaları'nın mallarının ve araçlarının verildiğini iddia ediyordu Bu soruşturma isteği üzerine AP Milletvekili Reşat Özarda partisinden ihraç edildi

  1971 : Antakya'nın içme suyu kaynağına fare zehiri konulduğu yolundaki ihbar üzerine Emniyet geceyarısı kent sakinlerine "su içmemeleri" çağrısı yapıldı.

  1971 : Sivas'a bağlı Yıldızeli'nde TİP ilçe sekreteri öldürüldü..Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü kapatıldı.

  1972 : Demokratik Parti Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Menderes Ankara'da havagazıyla intihar etti Menderes'in intihar nededi anlaşılamadı.Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in büyük oğlu olan Yüksel Menderes Demokratik Parti kurucularından ve Aydın milletvekiliydi.

  1975 : İstanbul'da Osmanbey'deki Dostlar Tiyatrosu'nda İlerici Kadınlar Derneği (İKD) 'nin kuruluş çalışmasını yürüten kadınların girişimiyle ilk kez kamuya açık bir kutlaması düzenlendi 400-500 kadının katıldığı toplantıda, Kadılar Günü'nün anlam ve önemi üzerine konuşmalar yapıldı, şiirler okundu Aynı yıl Ankara'da da kutlaması yapıldı.

  1975 : TRT Genel Müdürlüğü, CHP ve Demokratik Parti'nin başvurusu üzerine, bu partilere de Başbakan Demirel'le TV'de yapılan söyleşi kadar süre tanınmasını kararlaştırdı.

  1978 : Cumhurbaşkanı Korütürk, İsmail Cem'in TRT genel müdürlüğüne atanmasının sakıncalı bulduğunu hükümete bildirdi.

  1979 : Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ilişkin tartışmalar üzerine "Silahlı Kuvvetlerimizi her türlü politika dışında tutmaya büyük bir dikkat ve özen göstermek hepimizin başta gelen görevi olmalıdır" dedi

  1979 : İngiliz Genelkurmay Başkanı'nın davetlisi olarak İngiltere'de bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren kendisine yöneltilen bir soru üzerine, Türk polis ve jandarmasının görev ve yetkilerini belirleyen yasal düzenlemelerin yetersiz olduğunu ve ilgililer tarafından gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

  1984 : 8 ilde olağanüstü hal uygulanması ile ilgili "Olağanüstü Hal Yönetmeliği" resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  1984 : Yunanistan Türk savaş gemilerinin bir Yunan Destroyerine ateş açtığı iddiası ile Ankara'daki büyükelçisini geri çağırdı Gelişmeler üzerine Türkiye de Atina büyükelçisine ülkeye dönme talimatı verdi.

  1987 : Kadın Çevresi Yayıncılığın çıkarttığı Feminist dergisi yayına başladı Sahibi ve yazı işleri müdürlüğünü Handan Koç'un yaptığı derginin başlıca yazarları.Ayşe Düzkan, Handan Koç, Minu, Defne, Filiz k., Serpil, Gül, Sabahnur, Vildan, Stella Ovadis idi Dergi, Mart1990'da yayın hayatına son verdi.

  1988 : Yeni Gündem dergisi yazı işleri müdürü 7,5 yıl hapse mahkum oldu.

  1991 : Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın küçük oğlu Efe Özal bir borsa şirketine ortak oldu.

  1992 : Dünya Kadınlar Günü nedeniyle İstanbul ve Adana'da düzenlenen kutlama yürüyüşlerine polis müdahale etti, bazı kadınlar dövüldü, iki kadın yaralandı, 8 kadın gözaltına alındı.

  1992 : İstanbul Cumhuriyet Savcılığı özel TV'lerdeki müstehcen yayınları takibe aldı.

  1996 : Lefkoşa-İstanbul seferini yapan KKTC'ye ait bir yolcu uçağı kaçırılarak önce Sofya'ya ardından da Münih'e indirildi Uçağı kaçıran kişinin İngiltere'deki sevgilisinin yanına gitmek isteyen Ramazan Aydın isimli bir Türk vatandaşı olduğu anlaşıldı Uçaktaki yolcu ve mürettebatı serbest bırakan Aydın, Alman polisi tarafından tutuklandı.

  2000 : 30 yılı aşkın siyasi geçmişinde ilk kez Necmettin Erbakan'a karşı bayrak açılarak, FP'ye genel başkan adayı çıkarıldı Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, adaylığını ilan etti.

  2009 : Türkiye Süper Liginde Kayseri Kadir Has Stadı'nın açılış maçında ilk golü atan Semih tarihe geçti.

  2010 : Elazığ'da 6.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 51 kişi hayatını kaybetti, 34 kişi de yaralandı.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

  1869 : Fransız besteci Hector Berlioz.

  1944 : Romancı Hüseyin Rahmi Gürpınar Heybeliada'daki evinde zatürreeden Romanlarında , Tanzimat'tan Cumhuriyet sonrasına kadar, toplumsal değişimi İstanbul'un gündelik yaşamını temel alarak işleyen Gürpınar her sınıftan, her yaştan, her cinsten kişilerin farklı davranış, düşünce ve duyuş durumlarını sergiledi En çok gülünçlüklere, zaaflara, sosyal dengesizliklere dikkat çekti "İnsanların kabahatlerini, günahlarını kendilerine açık olarak göstermeli ki, onları tekrardan kaçınsınlar" diyen yazar kendini, "kafasına doldurduğu felsefeyi etrafına saçan mürebbi" olarak gördü Sade dili, canlı anlatımıyla herkesin kolayca okuyup anlayabileceği romanlar yazdı Hüseyin Rahmi Gürpınar, roman, öykü, oyun türünde 54 yapıt verdi: İffet, Mürebbiye, Şıpsevdi, Cadı, Ben Deli miyim?, Utanmaz adam.
  1948 : Kendi bulduğu hastalığa adı verilerek dünya tıp literatürüne geçen, deri ve zührevi hastalıkları uzmanı Ordinaryüs Profesör Hulusi Behçet İstanbul'da Göz bozuklukları, ağızda yinelenen yaralar ve cinsiyet organları çevrelerinde yaralardan oluşan hastalığın kendine özgü bir virüsten kaynaklandığını saptayan Dr Hulusi Behçet'in bu buluşu,1947 yılında Cenevre'de toplanan Uluslararası Tıp Kongresi'nde hastalığa "Morbus Behçet" yada "Behçet Sendromu" adı verilerek tıp tarhine geçti.

  1959 : Cumhuriyet dönemi hikayecilerinden Bekir Sıtkı Kunt Yazarlık hayatına gazetecilik ile başlayan Bekir Sıtkı Kunt, yalnız hikaye türünde eser verdi Gözleme ve gerçeğe bağlı hikayelerinde köy ve kasaba kişilerini, İstanbul'un kendi halinde, sıradan insanlarını yazdı Sanat iddialarından uzak, özentisiz bir dil kullandı Bekir Sıtkı'dan bize beş hikaye kitabı kaldı: Memleket Hikayeleri, Talkınla Salkım, Herkes Kendi Hayatını Yaşar, Yataklı Vagon Yolcusu, Ayrı Dünya.

  1977 : Hikayeci Fikret Ürgüp İstanbul'da İstanbul Tıp Fakültesi mezunu Dr Ürgüp, çağımız insanının yalnızlıklarını, değerlere karşı yabancılaşmasını sigeleyen, mecazlı, alegorili ve özgün hikayeler yazdı Hikayelerini Van, Kısa Lodos Hikayeleri adı altında iki kitapta topladı Günlükleri Dosdoğru Günlük adıyla kitaplaştı.

  1980 : Türkiye'nin önde gelen felsefecilerinden Nusret Hızır İstanbul'da Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde, Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nda, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde, Hacettepe Üniversitesi'nde felsefe ve mantık dersleri verdi Ölümünden sonra derlenen yazıları Bilimin Işığında Felsefe ve Geride Kalanlar adıyla basıldı.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

  1403 : Yıldırım Bayezid, Osmanlı padişahı (doğum yılı 1360).

  1869 : Hector Berlioz, Fransız besteci (doğum yılı 1803).

  1874 : Millard Fillmore, ABD'nin 13 başkanı (doğum yılı 1800).

  1889 : John Ericsson, İsveçli kaşif (doğum yılı 1803).

  1923 : Johannes Diderik van der Waals, Hollandalı fizikçi Nobel Ödülü sahibi (doğum yılı 1837).

  1925 : Mehmet Seyit Bey Türk siyaset adamı ve yazar (doğum yılı 1873).

  1930 : William Howard Taft, ABD'nin 27 başkanı (doğum yılı 1857).

  1944 : Hüseyin Rahmi Gürpınar (doğum yılı 1864).

  1948 : Hulusi Behçet, Deri ve zührevi hastalıklar uzmanı.

  1956 : Drastamat Kanayan, Rus asker (doğum yılı 1883).

  1972 : Yüksel Menderes, Demokratik Parti Genel Başkan Yardımcısı (intihar).


   
  Last edited: 8 Mart 2016
  Ahmet Özcan bu yazıya teşekkür etti.
 2. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  BURASI_CANAKKALE_20160308_7.jpg

   
  caner şehit, Gölge (Yunus) ve ezgi çevik bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica