03 Aralık 2016 B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Dava Dilekçesi

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK İSAG Derneği Başkanı TÜİSAG Çalışma Birimi  03 ARALIK 2016 B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SONUCUNUN YÜRÜTMENİN DURDURULMASI İÇİN MAHKEME DAVA DİLEKÇE ÖRNEĞİ

  Değerli, Meslektaşlarım,

  03 Aralık 2016 tarihinde ÖSYM tarafından gerçekleştirilen B Sınıfı İş güvenliği Uzmanlığına katılım gösteren meslektaşlarımızın sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde 09 Aralık 2016 tarihinde 6114 sayılı ÖSYM teşkilat kanununda yapılan değişikliği 03 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilen sınav sonuçların değerlendirmesinde hesaplama yöntemi hukuka uygun olmayan bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

  Yukarıda bahsi geçen uygulamalar sonucunda 50 sorudan 1 sorunun hatalı olduğu tespit edilmesi sonucunda 49 soru üzerinden değerlendirme yapılması her bir sorunun 2,041 puana yükselmesine ve 35 soruya doğru cevap veren adayların 34 soruya doğru cevap vermeleri ve 69,388 puan almalarına ve başarısız konuma düşmelerine sebebiyet vermiştir.

  ÖSYM tarafından yapılan bu haksız uygulamanın yürütmesinin durdurulması amacıyla mahkemede 23 Aralık cuma gününe kadar dava açabilmeleri için örnek mahkeme dilekçesi hazırlanmıştır.

  Mahkemeye başvuru yapmak için avukat tayin etmesine gerek yoktur. Şahsi olarak dava açmak isteyenler örnek dilekçeden faydalanabilirler. Saygılarımla

  Levent KAVLAK
  İSAG, İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
  Yönetim Kurulu Başkanı

  Not:İSAG facebook sayfamıza beğeni yaparak İSG ile tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz
  .
  İSAG facebook sayfası adresi:
  https://www.facebook.com/pages/İSAGİş-Sağlığı-ve-Güvenliği-Profesyonelleri-Derneği/873840019297524

  YouTube İSG Video Adresi:
  www.youtube.com/channel/UCXbTICX72rL8yILCdDUDqmA

  www.isag.org.tr
  www.facebook.com/groups/leventkavlak
  https://www.facebook.com/pages/Levent-Kavlak/1594093460827671?notif_t=page_new_likes
  www.facebook.com/leventkavlak1
  www.twitter.com/leventkavlak1
  http://www.linkedin.com/pub/levent-kavlak/77/9a7/193
  leventkavlak1@gmail.com
  Gsm:532 232 91 05

  https://drive.google.com/file/d/0B7x3OIol0xHuOG50bkFNeFN2YWc/view?usp=sharing


   
 2. smttsn

  smttsn TÜİSAG Üyesi  Kimler dava açtı öğrenebilirmiyiz bilgi amaçlı ?


   
 3. şukru şimşekalp

  şukru şimşekalp TÜİSAG Üyesi

  levent bey ,ben bugün örnek dilekçe ile istanbul bölge idare mahkemelerine ankara idare mahkemesine gerekli olan harçları ve tüm prosedürleri yerine getirerek yürütmeyi iptal istemli dilekçemi verdim. gerekiyorsa bilginiz olsun.

   
  veyselsari_83 bu yazıya teşekkür etti.
 4. Muhammet DEMİR.

  Muhammet DEMİR. TÜİSAG Üyesi

  Şu madde belki biraz açılabilir. Sınavda soruların %70'ini doğru cevaplayan başarılı kabul ediliyor. (İlgili madde yazılabilir.) Mevcut durumda, 34 doğru başarısızlık ile sonuçlanacağından, 49 soruda yine 35 doğru olması gerekiyor. 35x2,041= 71,435 . Başarı için şuan ki durumda soruların %71.435'ine doğru cevap aranmaktadır.

  Bunu hukuka uygun bir dil ile yazıp ilgili dilekçeye ekleyebilirsiniz. Özetlemek gerekirse, kendi yayınladıkları kurallar dışına çıkıp %70'ten daha fazlasını istiyorlar.

     

   
 5. cordial

  cordial TÜİSAG Üyesi

  İstanbul da başvuru yaparken "ANKARA İDARE MAHKEMESİ SAYIN BAŞKANLIĞI' NA" olan kısmı nasıl yazdınız
  birde harçlar ne kadar tuttu acaba ona göre hazırlıklı gideyim bende izmirden başvuru yapacağım.   
 6. şukru şimşekalp

  şukru şimşekalp TÜİSAG Üyesi

  istanbul idare mahkemesinde ;istanbul nöb.idare mahkemesi aracılığı ile ankara idare mahkemesi ibaresi dabışmada eklendi 8 tl fark aldılar. 2 suret dava dilekçesi aldılar önce postahane 108tl+118 : 227 tl ücret yatırıp numaralı kayıt numarası veriliyor.

   
 7. şukru şimşekalp

  şukru şimşekalp TÜİSAG Üyesi

  yurutmeyi durdurma talepli olmasına dikkat etmelisiniz.
   
 8. Aziz AKHAVUZ

  Aziz AKHAVUZ TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar yürütmeyi durdurma davaları idare mahkemesi ne açılırsa 1-2 ayda sonuçlanır diyorlar doğru mudur sizce. teşekkür ederim.   
 9. Aziz AKHAVUZ

  Aziz AKHAVUZ TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar aşağıda ösym nin yaptığı merkezi sınavlarda yürütmeyi durdurma davaları için hızlı karar verilebilmesi amacı ile 6552 sayılı torba kanuna göre davalarımız işleyecek buna göre bence 2 ayı bulmaz sonuçlanır.

  2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'na 20/A maddesinden sonra gelmek üzere 11.09.2014 tarihli ve 29116 mükerrer sayılı resmi gazete'de yayınlanan 6552 sayılı Kanun'un 96. maddesi ile "merkezi ve ortak sınavlara ilişkin yargılama usulü" başlıklı 20/B maddesi eklenmiştir. Anılan maddede,

  "1. Millî Eğitim Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan merkezî ve ortak sınavlar, bu sınavlara ilişkin iş ve işlemler ile sınav sonuçları hakkında açılan davalara ilişkin yargılama usulünde:

  a ) Dava açma süresi on gündür.

  b ) Bu Kanunun 11 inci maddesi hükümleri uygulanmaz.

  c ) Yedi gün içinde ilk inceleme yapılır ve dava dilekçesi ile ekleri tebliğe çıkarılır.

  ç ) Savunma süresi dava dilekçesinin tebliğinden itibaren üç gün olup, bu süre bir defaya mahsus olmak üzere en fazla üç gün uzatılabilir. Savunmanın verilmesi veya savunma verme süresinin geçmesiyle dosya tekemmül etmiş sayılır.

  d ) Yürütmenin durdurulması talebine ilişkin olarak verilecek kararlara itiraz edilemez.

  e ) Bu davalar dosyanın tekemmülünden itibaren en geç on beş gün içinde karara bağlanır. Ara kararı verilmesi, keşif, bilirkişi incelemesi ya da duruşma yapılması gibi işlemler ivedilikle sonuçlandırılır.

  f ) Verilen nihai kararlara karşı tebliğ tarihinden itibaren beş gün içinde temyiz yoluna başvurulabilir.

  g ) Temyiz dilekçeleri üç gün içinde incelenir ve tebliğe çıkarılır. Bu Kanunun 48 inci maddesinin bu maddeye aykırı olmayan hükümleri kıyasen uygulanır.

  ğ ) Temyiz dilekçelerine cevap verme süresi beş gündür.

  h ) Danıştay evrak üzerinde yaptığı inceleme sonunda, maddi vakalar hakkında edinilen bilgiyi yeterli görürse veya temyiz sadece hukuki noktalara ilişkin ise yahut temyiz olunan karardaki maddi yanlışlıkların düzeltilmesi mümkün ise işin esası hakkında karar verir. Aksi hâlde gerekli inceleme ve tahkikatı kendisi yaparak esas hakkında yeniden karar verir. Ancak, ilk inceleme üzerine verilen kararlara karşı yapılan temyizi haklı bulduğu hâllerde kararı bozmakla birlikte dosyayı geri gönderir. Temyiz üzerine verilen kararlar kesindir.

  ı ) Temyiz istemi en geç on beş gün içinde karara bağlanır. Karar en geç yedi gün içinde tebliğe çıkarılır.

  2. Millî Eğitim Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan merkezî ve ortak sınavlar, bu sınavlara ilişkin iş ve işlemler ile sınav sonuçları hakkında açılan davalarda verilen yürütmenin durdurulması ve iptal kararları, söz konusu sınava katılan kişilerin lehine sonuç doğuracak şekilde uygulanır." hükmüne yer verilmiştir.

     

   
 10. Musa Balkaya

  Musa Balkaya TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar konu ile ilgili son durumumuz nedir arkadaşlar nisan sınavına girecek miyiz? Yoksa küsüratlı olan puanımız düzeltilebilecek mi?   
 11. veyselsari_83

  veyselsari_83 TÜİSAG Üyesi

  2016 isg 2. dönem b sınıfı sınavında iptal edilen sorunun değerlendirme dışı değil, doğru kabul edilmesi için dava açan arkadaşlar. Davalarınızda son durum nedir.   
 12. Aziz AKHAVUZ

  Aziz AKHAVUZ TÜİSAG Üyesi

  Kolay gelsin mahkeme ne aşamada bir gelişme var mı? bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim

   
 13. veyselsari_83

  veyselsari_83 TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar
  Mahkemeniz ne durumdadır. Bimer ve Cimere yazılan dilekçeler Ösymye sevkediliyor ve Ösym sürekli aynı şeyi söylüyor biz bildirmiştik bu durumu diye. Lakin yaptığı bildirimin usulsüz olduğunu dile getirmemize rağmen sanki bant kaydı gibi aynı şeyleri yazıyor. Bu nedenle merak ettim açtığınız yürütmeyi durdurma davası ne durumdadır diye.
   
 14. smttsn

  smttsn TÜİSAG Üyesi

  ÖSYM ye diyorum ki bana sadece 3 aralıkta girdiğimiz sınavı nasıl 12 aralıkta yürürlüğe giren kanuna göre değerlendirdiniz ? bunun cevabını verin diye yazıyorum malum bant kaydı geliyor malum soru çıkarılıp değerlendirilcek sen yinede 35 yapacan falan

   
 15. ersin...

  ersin... TÜİSAG Üyesi

  Yürütmeyi durdurma ile ilgili bir gelişme var mı?   
 16. Zeynep Serra Caner

  Zeynep Serra Caner TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba;Levent Beyin sisteme yüklemiş olduğu dilekçe örneğini kullanarak açmış olduğum davanın sonucunun resmini sizlerle paylaşıyorum bilgilerinize..

   

  Ekli Dosyalar:

  ersin... bu yazıya teşekkür etti.
 17. ersin...

  ersin... TÜİSAG Üyesi

  Alakasız bir cevap vermişler .

   
 18. ersin...

  ersin... TÜİSAG Üyesi

  Şükrü Bey , size ulaşmış bir bilgi var mı ?

   
 19. smttsn

  smttsn TÜİSAG Üyesi

  Ben bu işten birsey anlamadim ümitle bekliyorum gelen sonuca bak 15 yasindaki cocuk mu bakiyor davaya tane tane aciklanan olayi anlamamis

   
 20. şukru şimşekalp

  şukru şimşekalp TÜİSAG Üyesi

  bana mahkemeden dava kabul ve ösym den istenen bazı belgeri belirten bir tebligat geldi.konuyu takip ediyorum.

   
  ibrahimzengin ve ersin... bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica