Tarihte Bugün 01 Mart

Konu, 'Mart Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

  1881 : Rus Çarı II Aleksandr Narodniklerce öldürüldü.

  1926 : 1889 İtalyan Zanardelli yasası esas alınarak hazırlanan yeni Türk Ceza Kanunu TBMM'de kabul edildi Dönemin Adalet Bakanı Mahmut Esat Bey TBMM'de yaptığı konuşmada yeni yasa hakkında şunları söylüyordu: " Arkadaşlar ceza kanunumuz çok serttir Çünkü inkılap çok kıskançtır Fakat şunu heyet-i celilenize temin edebilirim ki sertliği ile beraber ilmi bir eserdir Bundan korkacak olanlar ve korkması lazım gelenler Türk milletinin menfaatlerine, Türk milletinin hukukuna ve inkılabına karşı tekin olmayanlardır ve bunların korkması lazımdır."

  1929 : İstanbul Boğazı kuzeyden gelen büyük buz kütlelerinin hücumuna uğradı Buzların yoğunluğu yüzünden Boğaz vapurları çalışamadı.

  1931 : Troçki'nin Büyükada'da kaldığı Arap İzzet Paşa köşkü yandı.

  1935 : Atatürk 4 kez oybirliğiyle cumhurbaşkanı seçildi.

  1940 : Fransız yazar Pierre Louys'in, Afrodit adlı romanının Türkçe çevirisi hakkında "müstehcen yayın" gerekçesiyle dava açıldı Bilirkişinin verdiği rapora dayanılarak toplatıldı Duruşmada savcı bazı bölümler için, " huzuru adalette zikrinden teeddüp (yani utanma) duyduğum " dediği romanın ne gibi yararı olduğunu anlamadığını, yapıtın ebedi bir değer taşımadığını, kitabın aile yuvalarına kötü etki yapacağını ileri sürdü Oysa, Pierre Louys'in Afrodit romanı Larousse'un 20 yüzyıl baskısına girmiş, Fransız operasında oynanmış bir eserdi Dava1940 yılında basan ve yayanların aklanmasıyla son buldu Davayla ilgili bir yazı yazan Sabiha Sertel "Resim tablolarını indirten, sanat eserlerini ikide bir maznun sandalyesine oturtan geri bir zihniyet eteğimizi çekiyor" dedi.

  1940 : Bulgaristan Mihver devletlerine katıldı.

  1947 : İffet Halim Oruz'un çıkardığı Kadın Gazetesi yayınlandı Gazete1979 yılına kadar 32 yıl,1125 sayı olarak çıktı.

  1948 : 2 Saraçoğlu hükümetinde Gümrük ve Tekel Bakanlığı yapan Suat Hayri Ürgüplü, bakanlığı sırasında yolsuzluk yaptığı iddiasıyla Yüce Divan'da yargılanmaya başladı Basında yolsuzluk söylentileriyle ilgili yazılar çıkması üzerine Ürgüplü olayın sağlıklı biçimde soruşturulabilmesi için bakanlıkta istifa etmişti Suat Hayri Ürgüplü, kibrit üretiminde kullanılan tutkal ve Yunanistan'a satılacak kibrit işinde,1946'daki kahve alımlarında yolsuzluk yapmakla suçlanıyordu Yüce Divan Ürgüplü ve diğer sanıklar hakkında beraat kararı verdi.

  1951 : Hastalık ve Analık Sigortası Yasası İstanbul, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde yürürlüğe girdi.

  1951 : Afyon ili Sandıklı ilçesinde grip salgınından 22 kişi öldü.

  1956 : İstanbul Valiliği'ne bağlı olarak yürütülen belediye hizmetleri,belediye binasında yapılan bir törenle birbirinden ayrıldı Artık tamamen bağımsız olan Belediye Başkanlığı görevi, Belediye Meclisi'nde yapılan seçim sonucunda bir yıl süreyle yine Vali Fahrettin Kerim Gökay'a verildi.

  1958 : Türk denizcilik tarihine "Üsküdar Faciası" olarak geçen deniz kazası İzmit Körfezi'nde meydana geldi Üsküdar adlı yolcu vapuru İzmit'ten Karamürsel'e hareket etti 293 yolcusu vardı 26 dakika sonra Soğucak mevkiinde, hızı saatte130 kilometreyi bulan şiddetli lodosa yakalanarak battı Vapurda kapasitesinin üstünde yolcu vardı 76'sı öğrenci 272 kişi can verdi Kazadan ancak 21 yolcu kurtulabildi.

  1959 : Kıbrıs'a dönen Makarios Kıbrıslı Rumlar tarafından büyük bir tezahüratla karşılandı.

  1960 : 1000 siyah öğrenci ABD'nin Alabama eyaletinde ayrımcılığı protesto etti.

  1963 : Kürt lider Molla Mustafa Barzani, Amerikan Associated Press'e verdiği bir demeçte, Irak hükümetinin Kürdistan'a özerklik tanımaması halinde kuvvetlerini yeniden harekete geçireceğini söyledi.Barzani, Irak Başbakanı Kasım'ın devrilmesinde Kürt mücadelesinin rol oynadığını ileri sürdü "Muhtar bir Kürt bölgesinin kuruluşuna muhalefet eden başka herhangi bir kişinin deakıbeti aynı olacaktır" dedi.

  1964 : Milli Birlik Komitesi'nden çıkarıldıkta sonra Ottawa Büyükelçiliği danışmanlığına atanmış olan14'lerden Orhan Kabibay, yurda dönüşünde tutuklandı.

  1971 : Türkiye'nin ilk çoban boykotu Konya'nın Sazgeçit köyünde başladı.

  1971 : Batman'da 3 bin işsiz rafineriyi işgal etti.

  1971 : Ankara, Ege ve Diyarbakır Tıp fakülteleri asistanları oturma eylemine başladı.

  1977 : Hükümet 1977'de üç kez devalüasyon yaptı Yılın ilk devalüasyonu 'ta gerçekleşti Sanayici ve işadamları tarafından gecikmiş bir uygulama olarak değerlendirildi Alman Markı 50 kuruş, Amerikan Doları ise1 lira değer kazandı.

  1978 : Adnan Menderes'in oğlu Adalet Partisi Aydın Milletvekili Mutlu Menderes geçirdiği bir trafik kazasından sonra öldü.

  1979 : Başbakan Ecevit ülkenin içinde bulunduğu bunalıma dikkat çekerek, "Ekonomiyi düzeltmek için zam şarttır" dedi.

  1980 : Hacı Ali Demirel ve oğlu Yahya Demirel hakkında döviz kaçakçılığı suçundan yeni bir dava açıldı Sanıklar hakkında1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  1982 : Erol Toy'un, "Aydınımız, İnsanımız, Devletimiz" adlı kitabının basımı ve dağıtımı yasaklandı.

  1983 : Hakkari'de Bir Mevsim adlı film Berlin Film Şenliği'nde 4 ödül aldı Berlin Film Şenliği'nde en çok ödül alan birkaç filmden biri olarak sinema tarihine geçti Senaryosu Onat Kutlar tarafından Ferit Edgü'nün O adlı romanından uyarlanan filmin yönetmeni Erden Kıral, oyuncuları Genco Erkal, Şerif Sezer ve Erkan Yücel di.

  1984 : TBMM'de sıkıyönetimin13 ilde kaldırılmasını, 54 ildeyse 4 ay süreyle uzatılması kararlaştırıldı Başbakan Turgut Özal yaptığı açıklamada, "Olaylarda yüzde 99 azalma var Ancak aşırı sol ve bölücü örgütler faaliyetlerine yeraltında devam ediyorlar" dedi.

  1984 : Turgut Özal'ın köprü ve barajların satılması önerisine tepkiler sürdü. DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı, "Mirasyediler her şeyi satarlar" dedi HP Genel Başkanı Necdet Calp, "Ermeni terör örgütü ASALA almak istese verilecek mi ?" diye sordu SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü de " Devlet malını satmaya kimsenin gücü yetmeyecektir " dedi.

  1985 : "A Kadir" adıyla tanınan şair Abdülkadir Meriçboyu İstanbul'da öldü.

  1987 : Türkiye, Yunanistan'ın Bern Deklarasyonu'nu çiğneyerek Ege'nin ihtilaflı kıta sahanlığında petrol aramalarına başlaması durumunda, misillemede bulunacağı konusunda Atina'yı uyardı.

  1990 : Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal'ın da ortakları arasında olduğu ilk özel TV kanalı Magic Box, Eutelsat F 5 uydusundan test sinyali yaylnlamaya başladı.

  1992 : Show-TV yayına başladı.

  1992 : İstanbul Kuledibi'ndeki Neve Şalom Sinagogu'na bombalı saldırıda bulunuldu Olayda bir kişi yaralandı, saldırganlardan biri yakalandı.

  1994 : Refah Partisi'nin merkezi Libya'da olan Uluslararası İslama Çağrı Cemiyeti'nden 500 bin dolarlık yardım aldığına ilişkin iddialar yeni bir boyut kazandı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 500 bin dolarlık çeki RP adına aldığı ileri sürülen Beşir Darçın'ın peşine düştü Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Nazmi Şarvan bu konuda gazetelerde yer alan haberleri ihbar kabul ederek soruşturma başlattıklarını açıkladı.

  1996 : Harçları protesto eden öğrenciler İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 30 saat işgal ettiler Eylem sonrası çıkan olaylarda100 öğrenci gözaltına alındı.

  1996 : Uluslararası Narkotik Kontrol Stratejisi Raporu'nda, Türkiye kara para aklayan ülkeler arasında sayıldı.

  1997 : İstenmeyen adam ilan edilen İran'ın Erzurum Başkonsolosu Said Zare ülkesine geri döndü İran'da misilleme olarak Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Osman Korutürk ile Urumiye Başkonsolosu Ufuk Özsancak'ı istenmeyen adam ilan etti.

  2000 : Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyeleri, İstanbul Küçükköy Karakolu'na yaptıkları baskında bir adet "Filistin askısı" buldu El konulan işkence aleti Ankara'ya götürüldü.

  2007 : Danıştay 2. Daire üyelerine yönelik saldırıyla ilgili davada, savcı, olayın faili Alparslan Arslan ile Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Erhan Timuroğlu için ''anayasal düzeni cebren ortadan kaldırmak için silahlı örgüt kurmak ve yönetmek'' suçundan 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

  2010 : Başbakan Erdoğan malvarlığını açıkladı. Banka hesaplarında 2.366.109,95 TL'si (Şirket hisselerinin satış geliri, emekli ikramiyesi, emekli maaşı ve milletvekili maaşlarının toplamı) bulunuyor.

  2012 : Türk Lirası'nın tanıtılması amacıyla düzenlenen ''TL Simge Yarışması''nın sonuçları açıklandı. Türk Lirası simgesine kavuştu. Birincilik ödülüne layık görülen tasarım Tülay Lale'ye aitti.

  2014 : Dershanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Özel Öğretim Kurumları Kanunu'ndan "dershane" tanımı çıkarılıyor.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

  1445 : Sandro Botticelli, İtalyan ressam (ölüm yılı 1510)

  1474 : Angela Merici, İtalyan hemşire (ölüm yılı 1540)

  1547 : Rudolph Goclenius, Alman filozof (ölüm yılı 1628)

  1597 : Jean-Charles de la Faille, Belçikalı matematikçi (ölüm yılı 1652)

  1610 : John Pell, İngiliz matematikçi (ölüm yılı 1685)

  1657 : Samuel Werenfels, İsviçreli teolog (ölüm yılı 1740)

  1683 : Caroline of Ansbach, Büyük Britanya kraliçesi (ölüm yılı 1737)

  1732 : William Cushing, ABD'li hukukçu, baş hakimi (ölüm yılı 1810)

  1760 : François Nicolas Leonard Buzot, Fransız devrimci (ölüm yılı 1794)

  1769 : François Séverin Marceau-Desgraviers, Fransız general (ölüm yılı 1796)

  1810 : Frédéric Chopin, Polonya asıllı Fransız besteci, piyanist (ölüm yılı 1849)

  1812 : Augustus Pugin, İngiliz mimar (ölüm yılı 1852)

  1819 : Wladyslaw Taczanowski, Polonyalı bilim adamı (ölüm yılı 1890)

  1821 : Joseph Hubert Reinkens, Alman din adamı, ilk Eski Katolik başpiskoposu (ölüm yılı 1896)

  1837 : William Dean Howells, ABD'li tarihçi, editör ve politikacı (ölüm yılı 1920)

  1852 : Théophile Delcassé, Fransız devlet adamı (ölüm yılı 1923)

  1858 : Georg Simmel, Alman sosyolog ve filozof (ölüm yılı 1918)

  1863 : Alexander Golovin, Rus ressam (ölüm yılı 1930)

  1865 : Abe Iso, Japon politikacı (ölüm yılı 1949)

  1871 : Ben Harney, ABD'li besteci ve piyanist (ölüm yılı 1938)

  1876 : Henri de Baillet-Latour, Belçikalı Uluslararası Olimpiyat Komitesi başkanı (ölüm yılı 1942)

  1880 : Giles Lytton Strachey İngiliz yazar (ölüm yılı 1932)

  1886 : Oskar Kokoschka, Avusturyalı ressam, grafik sanatçısı ve şair (ölüm yılı 1980)

  1888 : Ewart Astill, İngiliz kriketçi (ölüm yılı 1948)

  1889 : Watsuji Tetsuro, Japon filozof (ölüm yılı 1960)

  1892 : Ryunosuke Akutagawa, Japon yazar (ölüm yılı 1927)

  1893 : Mercedes de Acosta, ABD'li şair, oyun yazarı ve kostüm tasarımcısı (ölüm yılı 1968)

  1896 : Dimitri Mitropoulos, Yunan besteci, piyanist ve orkestra şefi (ölüm yılı 1960)

  1896 : Moriz Seeler, Alman yazar, şair ve film yapımcısı (ölüm yılı 1942)

  1899 : Erich von dem Bach, Alman asker, Nazi subayı (ölüm yılı 1972)

  1901 : Pietro Spiggia, İtalyan şair

  1904 : Glenn Miller, ABD'li bando şefi (ölüm yılı 1944)

  1910 : Archer John Porter Martin, İngiliz kimyager, Nobel ödülü sahibi (ölüm yılı 2002)

  1910 : David Niven, İngiliz aktör (ölüm yılı 1983)

  1914 : Ralph Ellison, ABD'li yazar (ölüm yılı 1994)

  1917 : Robert Lowell, ABD'li şair (ölüm yılı 1977)

  1918 : Roger Delgado, İngiliz aktör (ölüm yılı 1973)

  1918 : João Goulart, Brezilyalı politikacı, devlet başkanı (ölüm yılı 1976)

  1918 : Gladys Noon Spellman, ABD'li politikacı

  1920 : Howard Nemerov, ABD'li şair (ölüm yılı 1991)

  1921 : Terence Cardinal Cooke, ABD?li Catholic archbishop (ölüm yılı 1983)

  1921 : Richard Wilbur, ABD'li şair

  1922 : William Gaines, ABD'li yayımcı (ölüm yılı 1992)

  1922 : İzak Rabin, İsrail başbakanı ve Nobel Barış Ödülü sahibi (ölüm yılı 1995)

  1923 : Kuczka Péter, Macar yazar, şair ve editör (ölüm yılı 1999)

  1924 : Deke Slayton, ABD'li astronot (ölüm yılı 1993)

  1926 : Robert Clary, Fransız aktör

  1927 : Harry Belafonte, ABD'li müzisyen ve aktör

  1928 : Dr. Seymour Papert, Güney Afrikalı matematikçi ve yapay zeka araştırmacısı

  1928 : Jacques Rivette, Fransız film yönetmeni

  1929 : Georgi Markov, Bulgar yazar, rejim muhalifi (ölüm yılı 1978)

  1930 : Gastone Nencini, İtalyan bisikletçi (ölüm yılı 1980)

  1935 : Robert Conrad, ABD?li oyuncu

  1937 : Jed Allan, ABD?li oyuncu

  1939 : Leo Brouwer, Kübalı besteci ve gitarist

  1942 : Richard Bowman Myers, ABD'li asker, genelkurmay başkanı

  1943 : Gil Amelio, ABD?li iş adam ve risk sermayeci

  1943 : Rashid Sunyaev, Rus fizikçi

  1943 : Akinori Nakayama, Japon jimnastikçi

  1944 : John Breaux, ABD'li politikacı, Louisiana senatörü

  1944 : Mike d'Abo, İngiliz şarkıcı (Manfred Mann)

  1944 : Roger Daltrey, İngiliz müzisyen, The Who üyesi

  1945 : Dirk Benedict, ABD?li oyuncu

  1946 : Lana Wood, ABD?li oyuncu

  1947 : Alan Thicke, Kanadalı oyuncu ve şarkı yazarı

  1948 : Burning Spear, Jamaikalı şarkıcı ve müzisyen  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

  1131 : II. Stefan Macar kralı (doğum 1101)

  1510 : Francisco de Almeida, Portekizli asker ve kaşif (doğum 1450)

  1536 : Bernardo Accolti, İtalyan şair (doğum 1465)

  1546 : George Wishart, İskoç dini reformcusu (b 1513)

  1620 : Thomas Campion, İngiliz şair ve besteci (doğum 1567)

  1633 : George Herbert, İngiliz şair ve hatip (doğum 1593)

  1643 : Girolamo Frescobaldi, İtalyan besteci (doğum 1583)

  1661 : Richard Zouch, İngiliz hukukçu (doğum 1590)

  1697 : Francesco Redi, İtalyan doktor (doğum 1626)

  1706 : Heino Heinrich Graf von Flemming, Alman asker ve belediye başkanı (doğum 1632)

  1734 : Roger North, İngiliz biyograf (doğum 1653)

  1757 : Edward Moore, İngiliz yazar (doğum 1712)

  1768 : Hermann Samuel Reimarus, Alman filozof ve yazar (doğum 1694)

  1773 : Luigi Vanvitelli, İtalyan mimar (doğum 1700)

  1777 : Georg Christoph Wagenseil, Avusturyalı besteci (doğum 1715)

  1792 : II. Leopold, Roma imparatoru (doğum 1747)

  1841 : Claude Victor-Perrin, duc de Belluno, Fransız mareşal (doğum 1764)

  1862 : Peter Barlow, İngiliz matematikçi(doğum 1776)

  1875 : Tristan Corbière, Fransız şair (doğum 1845)

  1879 : Joachim Heer, İsviçreli politikacı (doğum 1825)

  1884 :Isaac Todhunter, İngiliz matematikçi (doğum 1820)

  1898 : George Bruce Malleson, İngiliz asker ve yazar (doğum 1825)

  1911 : Jacobus Henricus van 't Hoff, Hollandalı kimyacı, Nobel Kimya Ödülü sahibi (doğum 1852)

  1912 : George Grossmith, İngiliz oyuncu ve çizgi roman yazarı (doğum 1847)

  1920 : John Hollis Bankhead, ABD'li politikacı, senatör (doğum 1842)

  1920 : Joseph Trumpeldor, Rus siyonist (doğum 1880)

  1922 : Rafael Moreno Aranzadi, İspanyol futbolcu (doğum 1892)

  1932 : Frank Teschemacher, ABD?li caz klarnetçisi (doğum 1906)

  1932 : Dino Campana, İtalyan şair (doğum 1885)

  1936 : Mikhail Kuzmin, Rus yazar (doğum 1871)

  1938 : Gabriele D'Annunzio, İtalyan yazar, savaş kahramanı ve politikacı (doğum 1863)

  1940 : Anton Hansen Tammsaare, Estonyalı yazar (doğum 1878)

  1943 : Alexandre Yersin, İsviçreli doktor (doğum 1863)

  1952 : Mariano Azuela, Meksikalı romancı (doğum 1873)

  1963 : Irish Meusel, ABD?li beyzbolcu (doğum 1893)

  1966 : Fritz Houtermans, Alman fizikçi (doğum 1903)

  1970 : Lucille Hegamin, ABD?li şarkıcı (doğum 1894)

  1974 : Bobby Timmons, ABD?li caz piyanisti (doğum 1935)

  1974 : Hüseyin Kemal Gürmen, Türk tiyatro sanatçısı (doğum 1901)

  1978 : Mutlu Menderes, Türk politikacı (doğum 1937)


   
  Last edited: 3 Mart 2014
  caner şehit bu yazıya teşekkür etti.
 2. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

 3. caner şehit

  caner şehit TÜİSAG Üyesi

  1921: Günümüzde şeker hastalarının düzenli olarak kullandığı İnsülin 1921 yılında Cerrah Frederick Grant Banting ve tıp öğrencisi Charles Herbert Best tarafından keşfedildi.

     

   
  ÖZLEM DEMİRÖZ ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica