Yangın Dolapları

HediyeBaydemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
çok iyi yaaa, değerlendirmiş adamlar boşluk buldular demekki üstünde :)

Haldun SEBER

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Buna benze çok örnekler var. :)

h_ercag

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yangın dolaplarının rengi kırmızı olmak zorunda mıdır? Eski binalarda bulunan yangın dolapları boya aşamasında duvarla aynı renge boyanmış. Kırmızıya boyanmak zorunda mıdır?

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yangın dolaplarının rengi kırmızı olmak zorunda mıdır? Eski binalarda bulunan yangın dolapları boya aşamasında duvarla aynı renge boyanmış. Kırmızıya boyanmak zorunda mıdır?
11 Eylül 2013 Tarihli ve Sayı : 28762 numaralı Resmi Gazetede yayımlanan ''SAĞLIK VE GÜVENLİK İŞARETLERİ YÖNETMELİĞİ'' nde yayımlanan Ekler kısmı 4. maddede belirtilen Renkler hakkındaki açıklama ve;
Ek-2
İŞARET LEVHALARIYLA İLGİLİ ASGARİ GEREKLER
3.5. Yangınla mücadele işaretleri

Bölümünde belirtilen detaylar ışığında Kırmızı renkli olmak zorundadır.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ve ayrıca aynı yönetmelikte bahsedilen;

Ek- 4

YANGINLA MÜCADELE İŞARETLERİ İLE İLGİLİ ASGARİ GEREKLER

Genel hususlar

1. Bu Ek yangınla mücadele amacıyla kullanılan ekipmana uygulanır.

2. Yangınla mücadele ekipmanı özel bir renk ile belirtilir ve yerini bildiren bir işaret levhası yerleştirilir ve/veya bu gibi ekipmanın saklandığı yer ya da erişim noktaları için özel bir renk kullanılır.

3. Bu tür ekipmanı belirlemede kırmızı renk kullanılır. Kırmızı alan, ekipmanın kolayca tanınabilmesi için yeterince geniş olması sağlanır.

4. Bu tür ekipmanın bulunduğu yeri işaretlemek için ek-2, bölüm 3.5’te verilen işaret levhaları kullanılır.

K.Onur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Ek Bilgi:Merhaba çok güzel detaylı bir açıklama yapmışsınız fakat üretim alanları için belirtilen yangın dolabı üreticilerinin/imalatçılarının çoğu kırmızı renk kullanmaktadır doğru söylüyorsunuz bazı üreticiler ise aynı standartta beyaz renkte camlı(içeriğindeki ekipmanların görünebileceği ve üzerinde yangın dolabı ibaresi olan) genelde ofislerde (üretim alanlarında/hastanelerde/kamu kurumlarında) kullanılmak üzere yangın dolapları üretmektedir.İtfaiye vb kamu kurumları denetlemelerinde ise herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.İnternette araştırma yaparsanız farklı görseler de görebilirsiniz.Saygılarımla.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ek Bilgi:Merhaba çok güzel detaylı bir açıklama yapmışsınız fakat üretim alanları için belirtilen yangın dolabı üreticilerinin/imalatçılarının çoğu kırmızı renk kullanmaktadır doğru söylüyorsunuz bazı üreticiler ise aynı standartta beyaz renkte camlı(içeriğindeki ekipmanların görünebileceği ve üzerinde yangın dolabı ibaresi olan) genelde ofislerde (üretim alanlarında/hastanelerde/kamu kurumlarında) kullanılmak üzere yangın dolapları üretmektedir.İtfaiye vb kamu kurumları denetlemelerinde ise herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.İnternette araştırma yaparsanız farklı görseler de görebilirsiniz.Saygılarımla.
Hani hayatta pembe sayfalar vardır ya bu da öyle bir şey :) bazen denetçiler sadece olup olmadığına bakarlar. Bazen de inciğine kadar araştırırlar. Gerisi de şans ve tercih meselesi. Ben olsaydım asla kırmızı harici renk ve detay kullanmazdım.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.