TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

Soru Yangın Söndürme Tüpleri

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

1. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Medeni hal:
    Evli

Yangın tüpü kullanımıyla ilgili bir talimat.

Eki Görüntüle yangin_tupu_kullanma_talimati.pdf

2. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)

teşekkürler

3. okko

okko TÜİSAG Üyesi

Teşekkür ederim Kaan Bey.

4. gap2004

gap2004 TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    Teşekkürler Kaan bey.

5. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

merhabalar yangın tüpleri 200 metrekareye 6 kg lık bir adet yangın tüpü konulacak yangın riski çok olan yerlerde 60 metrekareye 2 adet 6 kglık yangın tüpü olacak deniliyor bu konuda bir değişme yok dimi bazı arkadaslarım kafamı karıstırıyo.

Seray BASMACI ve huseyinkzl bu yazıya teşekkür etti.
  6. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

Düşük tehlike sınıfında her 500 m2, orta tehlike ve yüksek tehlike sınıfında her 250 m² yapı inşaat alanı için 1 adet olmak üzere, uygun tipte 6 kg'lık kuru kimyevi tozlu veya eşdeğeri gazlı yangın söndürme cihazları bulundurulması gerekir.

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDAKİ YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

yönetmeliğin son hali böyle olması lazım dostum...iyi çalışmalar

7. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
    Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

8. leventsert

leventsert TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    Yangın söndürme tüplerini en etkili kontrol yöntemi nasıldır?

9. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Bu kontrolleri tüpleri satın aldığınız firma yapıyor zaten, periyodik olarak 6 ayda bir, ücretsiz.... hidrostatik testten sonra dolum yapılıyor diye biliyorum. :kararsız:

arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
  10. silikinsayd

silikinsayd TÜİSAG Üyesi

hidrostatik testte 5 yılda bir yapılıyor arkadaşlar

11. ozgur_snmz

ozgur_snmz TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Tüplerin dolumlarıyla ilgili bir kargaşa mevcut bu konuda 6 aya 5 yıl olan bakımlar, 1 yıla 4 yıl olarakta geçmekte aşağıda dayanakları mevcut sonuç ne olcak sizce ??

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik (09.09.2009) de Madde 99 (7) maddesinde ''Söndürme cihazlarının standartlarda belirlenen hususlar doğrultusunda YILD BİR KEZ yerinde genel kontrolleri yapılır ve DÖRDÜNCÜ yılın sonunda içindeki söndürme maddeleri yenilenerek hidrostatik testleri yapılı'' denilmektedir Ancak İş güvenliğ tüzüğü maddesinde ise 74 ncü maddede bu tür cihazların kontrolleri ALTI ayda bir yapılır denilmektedir..

12. ozgur_snmz

ozgur_snmz TÜİSAG Üyesi

Sınavda çıkarsa ben 1 yıla 4 yılı işaretlemeyi düşünüyorum ??

13. murat2242

murat2242 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    altunkaya.c bu yazıya teşekkür etti.
  14. zseyhan

zseyhan TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    böyle bir soru gelirse dayanağı ile birlikte sorarlar gibi geliyor. Eğer dayanak vermeden sorarlarsa bence en mantıklısı yangın yönetmeliğine göre cevap vermek çünkü yayınlanma tarihi tüzükten daha yeni. tüzükte bir eksiklik olmasaydı değiştirip yönetmeliğe koymazlardı. sonuçta tüzük çok eski.

leventsert ve cemakbulak bu yazıya teşekkür etti.
  15. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

evet..soru gelirse;......yönetmeliğine göre veya.....tüzüğüne göre diye belirlenmiş olması gerekir ki ona göre cevaplayalım..
    teşekkürler zseyhan...

leventsert bu yazıya teşekkür etti.
  16. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

yangın söndürme tüpleri köpüklü co2 li gibi türlerine göre kontrolleri değişmiyor demi cem bey bütün çeşitleri yangın yönetmeliğine göre yılda bir isig tüzüğüne göre 6 ayda bir yapılıyor teşekkürler...

17. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

kimyasalına göre ayrım duymadım hiç..genel olarak hepsi bir değerlendiriliyor sanırım..ya da varsa bilen arkadaşlar paylaşırlar...

18. seko

seko TÜİSAG Üyesi

sadece boşaltıp doldurmaları değişiyor aşağıya tüzükten yapıştırıyorum;
    Seyyar yangın söndürme cihazları,en az 6 ayda bir defa kontrol edilecek ve kontrol tarihleri, cihazlar üzerine yazılacaktır. Köpüklü tip (Sodyum bikarbonat - asitli) yangın söndürme cihazları, en az senede bir defa tamamen boşaltılıp yeniden doldurulacaktır.Karbondioksitli, bikarbonat tozlu, karbon tetraklorürlü ve benzeri kimyasal maddeli yangın söndürme cihazları, kullanılıştan sonra derhal yeniden doldurulacaktır.
    (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:128)

sanem20, altunkaya.c, leventsert ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  19. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

isg tüzünde bu böyle yangın yönetmeliğinde ayırım yok yılda bir kontrol edilecek tek temennim sınavda isg tüzüğü mü yoksa yangın yönetmeliği mi konusunu belirtmeleri.

sonuç itibariyle:yangın yönetmeliğinde tatbikatlar ve yangın tüpü kontrolleri yılda bir...
    isg tüzüğünde tatbikatlar 6 ayda bir, köpüklü yangın söndürücüler yılda bir,seyyar yangın söndürücüler 6 ayda bir,co2-bikarbonat tozlu-diğer kimyasal söndürücüler derhal olarak konuyu kapatmak istiyorum yanlışmıyım sizce...

MEHMET SATAR, leventsert ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
  20. leventsert

leventsert TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    Yapılan yorumların her birine ayrı ayrı teşekkür ederim. Fakat benim asıl sormak istediğim tüzük ve yönetmelik maddeleri değildi. Pratikte en doğru tüp kontrolünün nasıl sağlandığını sormuştum.Bir firma ile nasıl anlaşırsınız, nasıl kontrol ve yerleşim yaptırırsınız? Tüpleri günlük mü kontrol ettirirsiniz? Yangın sırasında bu tüp boşmuş durumu ile karşılaşmamak için soruyorum.

21. ozgur_snmz

ozgur_snmz TÜİSAG Üyesi

Tüp üzerinde seviye göstergeleri yeşil durumda olmalı buna bakarak en kolay denetimi sağlarsınız, mesafeler üzerinede yine mevzuata bakmanız gerekli işyeri özellikleri ve üretimi ile alakalıdır.Tüp arası mesafeler en çok 50 m aralıklı ve 90 cm yükseklikte asılı olmalıdır. Bunların üzerinden gidebilirsiniz.

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. yangın tüpleri yönetmeliği

,
  2. yangın tüpleri yönetmeliği 2012

,
  3. 200 metrekareye yangin tupu

,
  4. ısg yangın tüpü gerekliliği,
  5. çok tehlikeli yangın söndürme tüpü gerekli,
  6. araç yangın tüpleri kontrolü,
  7. 2013 model aşağı tüpler doldurulacakmi,
  8. seyyar yangın söndürme cihazları periyodik kontrol,