Tartışma : Uzmanlık Yapmaktan Memnun Olan Varmı

uzmanlık yapmaktan memnun olan varmı

• memnunum

Kullanılan: 17 30.4%
  • memnun değilim

Kullanılan: 39 69.6%

• Kullanılan toplam oy
    56

teoman sabanci

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
uzmanlık yapmak angarya işin döndü diye düşünüyorum bana katılıp uzmanlık yapmaktan memnun olmayanlar rahatsızlıklarını yazarsa sevinirim

hcakir48

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Henüz yapmadığımız için bilemiyoruz. Tecrübeli arkadaşların görüşlerini bekliyoruz

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Gerçekten de iş güvenliği uzmanlığı artık iyice sulandı.
Tüm sorumluluk bizde olacak ama yaptırım gücümüz olmayacak. Maaşımızı işverenden alacağız ama sonra gidip iş vereni şikayet edeceğiz !!
Yapboz tahtasına dönüştürülen ve osgb ler tarafından talan edilen sektör bakalım ne zamana kadar yaşayacak.

• Like
Tepkiler: sas

eski

Üye
TÜİSAG Üyesi
bende angarya işler konusunda uzmanlaştım.eksikliği kendim tespit edip neredeyse mtkabı çekici elime alıp kendim çözümlendirir oldum.en çok yaptığım işlerden biride renkli çıktı pvc kaplama ve hazırladığım uyarı levhalarını asma.zimmet forlarını imzalatma.eğitim ver sınavları oku sertifikaları hazırla .yani iş sadece uzmanlık yapıp eksiklik bildirimi toplantı ve eğitim vermekle bitmiyor.sıkılmaya başladım bende bu işin angaryasından.hem fiziksel hem ruhsal hem beyin olarak işi hakkıyla yapmak ve kendini garantiye almak istiyorsan çoook yorucu ve yıpratıcı oluyor.

oblomov

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
size katılıyorum.tam zamanlı çalışnca sende işçiden farkın kalmıyo.bayan olmama rağmen bende bir sürü angarya iş yapıyorum.uyarı levhalarını asmaktan kaymaz band yapıştırmaya kadar.elektrik panolarının kapaklarını kapatmaktan malzeme taşımaya kadar yapıyorum.bir de patron herşeyi fabrikada yaptırmayı (koruyucularda akla gelecek ne varsa) istediği için eleman peşinde koşmaktan yoruldum.hergün aynı şeyi elemanlara hatırlatıp yapmaları için bekliyorum.tam olarak sıkılmadım ama herşey sana yıkılınca bir isyan edesi geliyo insanın.

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bende memnun değilim açıkçası, tamamen angarya işi yapmaya döndü uzmanlık.Uyarıyorsun işveren sen yap diyor, işletmeye giriyorsun şunu yapın diye bu sefer çalışanlar işveren yada amir yapma dedi diyor. Benim görevim yapmak değil, sizi uyarmak diyorsun, onları bende biliyorum zaten diyor. Yapacağınız zaman da ben onay verdim mi ki diyor. Her şey sarpa sarıyor yani. Güya işyeri hekimimiz mevcut, haftada 2 gün geliyor adamı 1 saat zorla tutuyoruz. Utanmasa sen muayene et diyecek, yazıyor imzalıyor kaşelersiniz deyip gidiyordu. Kavga ettim dedem yaşındaki adamla, ama insanlara bir kere iyi yüzünüzü gösterdiğiniz zaman herkes sırtınızdan geçinmeye çalışıyor. Ağır ve tehlikeli işleri gelenleri yaptır vardiya vardiya, sağlık taramalarını yaptır vardiya vardiya, ecza dolaplarını didikle her hafta eksik bişey var mı diye, sertifika bas, mesleki eğitimlere gidecekleri ayarla, levhaların asılacağı yerleri belirle ve as, çalışanların iş ayakkabılarını ayarla, çalışanlara psikologluk yap, ellerine gelen icra kağıtları ve mahkeme kağıtları varsa ne anlama geldiğini açıkla vb. saymakla bitiremem yaptığım şeyleri. 3 fabrikaya gidiyorum her biri ayrı yerlerde, birde topla pc'yi, dosyanı, evraklarını koştur,yolu- trafiği çek hergün, akşamları bitap halde eve gidiyorum. İnanın saat 21:00'i görmüyorum, sızıp kalıyorum bir yerde.Ve hala İSG Uzmanı olmakta ne var ki zaten gezip gezip, rapor yazıyor diyenler yok mu, artık sadece gülüyorum. İşyerimi sevmesem 1 dk bile dayanamazdım.

musty0786

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bir kazanbilsek yapıcaz da :)

aragon34

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Osgb'de çalışan arkadaşlara soruyorum, kaç yere bakıyorsunuz? Osgb ile yaptığım iş görüşmesinde 180 saatin doldurulacağı ve ortalama 50 yere bakamam istendi. Doğal olarak işi kabul etmedim. Bu şartlarda layıkıyla, sağlıklı uzmanlık yapmak mümkün değildir. Şu an osgb sayısı 1.500 ü aşmış durumda, amansız rekabet fiyatları dibe çekti. Olan biz uzmanlara oluyor; risk bizde, düşük ücret bizde, düşük sgk primi bizde, sorumluluk sigortası olmadan çalışmak bizde, eğitimsiz-kültürsüz işveren bizde (çoğunlukla) yani her şey bizde.

teoman sabanci

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ben çok sıkıldım bunaldım bu işi yapmaktan artık ne eksik bildiriyorum ne şunu yapın diyorum gidiyorum işyerine 1 bardak çay içip geliyorum osgbmizde doktor var ama 5 aydır 1 kere uğramadı sertifikayı verdi gitti işyerlerine sağlık raporu verecek kişi yok. yani bir işi yapsak öteki iş yarım kalıyo napalım valla başka sektörlerde iş aramaya başladım bu iş yapılmaz millette yığınla sınava giriyo sanki çok güzel parası çok olan bir iş gibi. sınavı kazanın uzman olunda çekin çilesini.osgblerin sahiplerinin gözünde uzmanların işçiden farkı yok bu böyle oldukçada iş değiştiren çok olur.şuan herkes bir osgbden çıkıp öteki osgbye giriyo ayda bir uzman yer değiştiriyo.memnuniyetsizlik çok fazla

izmir35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Tam 1 senedir bu işi yapıyorum. 2. OSGB de çalışıyorum. Kesinlikle yapmak istemiyorum bu işi ne hayaller kurarak girişmiş olduğum bu meslek tam bir ızdırap haline dönüştü yaklaşık şuanda 40 firmaya bakıyorum ve daha ekleme yapılacak sanırım 80-90 firmaya çıkacak diye tahmin ediyorum. özellikle 1-5 saat arasında uzmanlık yapılan küçük firmalarda uzmanlık yapılamıyor. Kimse istediklerimizi yapmak istemiyor ve onun dışında osgb de hekimlerin işlerini evraklarınıda hazırlıyorum. inanın bu işin osgb de yapılacak yanı yok her gün yol her gün trafik her gün başka bir işverenin derdini dinliyorsun ve bütün işverenlerde aynı cümlü işler kesat para yok birde sen bu masrafları çıkartıyorsun başımıza diyor..... yeni başlayacak olan arkadaşlarada başarılar dilerim

ecefe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tam 1 senedir bu işi yapıyorum. 2. OSGB de çalışıyorum. Kesinlikle yapmak istemiyorum bu işi ne hayaller kurarak girişmiş olduğum bu meslek tam bir ızdırap haline dönüştü yaklaşık şuanda 40 firmaya bakıyorum ve daha ekleme yapılacak sanırım 80-90 firmaya çıkacak diye tahmin ediyorum. özellikle 1-5 saat arasında uzmanlık yapılan küçük firmalarda uzmanlık yapılamıyor. Kimse istediklerimizi yapmak istemiyor ve onun dışında osgb de hekimlerin işlerini evraklarınıda hazırlıyorum. inanın bu işin osgb de yapılacak yanı yok her gün yol her gün trafik her gün başka bir işverenin derdini dinliyorsun ve bütün işverenlerde aynı cümlü işler kesat para yok birde sen bu masrafları çıkartıyorsun başımıza diyor..... yeni başlayacak olan arkadaşlarada başarılar dilerim
İstediğimiz ücreti vermedikleri gibi bir de SSK primimizi de düşük ücretten yatırıyorlar.Allah insaf etsinler.

didem27

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İsime yetisemedigim zamanlarim cok! Saha formenim yok! Tüm önlemleri kendim aliyorum. Matkap kullanmayi bile ögrendim bu sayede!
Yorgunluk bitkinlik hat safhada anlayacaginiz!
Bu isverene asil isverene tum calisanlara karsi bir savastir! Alisacaklar sabredin sizde arkadaslar
Not: spor salonuna gitmeye gerek kalmadi iskele tamirati bile yapilir. Yüksekte calismayla ilgili her türlü sorulariniz alinir:)

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bu işin fos olduğunu eskiler anlamıştır :evet:.yeni adım atacak arkadaşlarda 6 ay sonra anlayacaktır .
zaten piyasa çok kırık iş bulabilen uzmana helal olsun 2 yıldır iş bulamayan uzmanlar var.bulanlarda 6-12 ay içinde işi bırakıyor.
1500 -2000 tl a sınıfı işe başlatıyorlar 40 tane firmayıda kitliyorlar .zaten zamanla kendiliğinden başlayan uzman işi bırakıyor
gerçeklerin hiçte gazetelerde pofpoflandığı ,eğitim kurumlarında söylendiği gibi olmadığını anlıyorsunuz

Haluk DEMİRCİOĞLU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ben 6 ay yaptım inşaatta. ilk ay zaten ne olduğunu anlamadım. sonra 1 ay eksikleri tamamlamaya her şeyi dört dörlük yapmaya işin hakkını vermeye çalıştım aradan iki ay daha geçti. hiç birşeyi düzeltemedğimi işverenin her dediğime bi bahane bulduğunu ve hiçbişey yapmadığını farkettim. 1-2 ay hiç bir işe yaramayan insan gibi hissettim kendimi çünkü işim sadece şantiye de dolaşmaya döndü.yapabildiğim somut bişey yoktu. daha doğrusu yaptırabildiğim.son ay da bu gün çıkayım yarın çıkayım diyerek geçti 6 ayı tamamladım istifa ettim. bi daha bu mesleğe döneceğimi sanmıyorum

engineer_x

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
1.5 yıldır bu işi yapıyorum artık kabak tadı vermeye başladı,herşey uzmanın üzerine kalıyor ,sanırım işverenle konuşup bu işi bırakacağım

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ben bireysel yapiyordun tamamen biraktim eski işime döndüm kafam rahat etti,isg bu ülkeye bi kaç gömlek fazla....özellikle mali musavirlerin iş güvenliği eğitim ve danışmanlık firması açıp bu ışte para bol die düşünerek belge kiraladiklarina şahit olmam bırakmam da etkin oldu....

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tüm uzman arkadaşlarım osgb kan emicilerden ayrılıp kendi mesleklerini icra etseler sıfır riskle aynı kazanci bulurlar aslinda ....

münza

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tüm uzman arkadaşlarım osgb kan emicilerden ayrılıp kendi mesleklerini icra etseler sıfır riskle aynı kazanci bulurlar aslinda ....

Kesinlikle katılıyorum. Osgb ler o zaman o fiyatlara inemeyecekler. Herkes kendi istediği parayı kazanacaktır diye düşünüyorum. En azından şu andaki durumdan kat be kat daha iyi olacağı kesin.

azzronn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben bu işe severek girmiştim. İş güvenliği yasası daha çıkmamıştı, iş güvenliği mühendisliği yapmayı düşünüyordum. yıl 2010 filandı. OHSAS eğitim sertifikası alıp bu işi yaparım diyordum. Sonra yasa çıktı zorunlu olunca ben de eğitime katıldım. Şimdi hala çalışıyorum .İnşaatlarda yaptım bu işi büyük firmalarda, sonra osgb'ye geçtim ,ayda 35-40 firmaya gidiyorum. Şartlar berbat. Ne maddi ne manevi bir karşılık görüyorsun. ister tam süreli ol tek firmada, ister osgb'de. Psikolojik olarak çok yıpratıcı. Bir ay çalışıyorsun sana 5 ay gibi geliyor. Bence yaşlandırıcı bir iş. Başlamak isteyenlere tavsiye etmiyorum. He şunu söyleyeyim bu işe gönül vermiştim ama içimdeki sevgiyi aldılar. Şartları sevmiyorum .Çok yıpratıcı. İş güvenliğine en aykırı olan şey firmalardan çok bizlerin çalışma şartlarıdır. Böyle çelişki olamaz. Bir insan ayda bir sürü firmaya gidip her birine özenle nasıl yaklaşabilir ki. Detaylarla uğraşasın gelmiyor. Bir süre sonra banal geliyor. Adın uzman ama değerin sıfır. Kağıt üstünde saygın var. Hala eğitim alanları anlamıyorum belgeyi almayı düşünenleri, hadi benim belge numaram 10 binli. Bu işin başıydı ümit veriyor gibiydi O zamanlar beklentim başkaydı. E kardeşim siz piyasayı görüyorsunuz işte şu anda durum vahim daha kaç yıl oldu ki ,başlamadan başka sektöre başka alanlara yönelebilirsiniz zaman kaybetmiş olmazsınız. Bir sürü saçmalık var, ortalık uzman kaynıyor, hem iş yok hem de iş olsa da yapılacak gibi değil. Yüzü gülen uzman yok. Herkes 2 ayda bir istifa ediyor. Ne kadar uzman arkadaşım varsa hepsi durmadan iş değiştiriyor. Travmatik bir kere çalışma ortamın arkadaşların değişiyor. Millet işe girer yıllarca çalışır. Ben de bırakmayı düşünüyorum hazırlık yapıyorum şu an. Normal mühendisliğe döneceğim onun içinde kendimi geliştirmem gereken detaylar var ona yöneliyorum. Bu işin geleceği var ama bu ülkede değil o kesin. Bizim yaptığımız iş- satışçılarda bizim gibi geziyor ,adamlar daha fazla kazanıyor mesela ,en azından hapse girme riski yok en ufak hatada. Bir de şu var herkes iş güvenliği önlisans programlarına yüklendi şimdi. Gelecekte ortalık daha fazla kaynayacak. Şimdi bazı arkadaşlar der ki olsun işini iyi yapan her zaman hakettiğini bulur, zamanla fark yaratanlar ayrı değer görecektir. filan. O değeri ancak 3-5 büyük firma gösterir. Onlar da Avrupa'nın ülkedeki bir kaç fabrikasıdır. Bilirsiniz hangileridir. Bu ülkede her şey piyasa şartlarıdır. Dünya da da öyle. Sen istediğin kadar parçala kendini. Okyanusta kıvılcım çıkartsan ne olur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.