Soru : Tehlikeli Maddelerin Karayolu Ile Taşınması

bculu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar,
Tehlikeli maddelerin karayoluyla taşınması hakkındaki yönetmeliğe göre alınması gereken izinlerle ilgili bilgilere nereden ulaşabilirim? Yönetmelikte sadece Sınıf 1,6 ve 7 için izin alınacak merciler belirtilmiş ancak onun dışında yapılması gerekenlerle ilgili bir ifade yer almıyor.
Ayrıca tehlikeli kimyasal madde taşıyan araçların boğazdan geçişi için gerekli evraklar, izinler, ücretler nelerdir?

Şimdiden teşekkür ederim.

Murat Erşahinoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

Diğer sınıflar için TMT Genel Müdürlüğü haricide başka kurumlardan izin almanıza gerek yoktur.
Sadece araçların ADR uygunluğu için TSE nin ilgili yeni bir birim açıldı. Araç onayına müteakip
Tehlikeli Madde Taşıma Faaliyet Belgesini bulunduğunuz il müdürlüğünden birkaç ek evrak yardımı ile kolayca alabilirsiniz. 31.12.2014 başvuru için son gündür. Ayrıca 30.06.2015 tarihine kadarda Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Çalıştırma veya hizmet alma zorunluğu başlayacaktır. Kısaca bu işlemler iş güvenliği uzmanlarının sırtından kalktı. danışmanlar düşünsün artık. İyi Çalışmalar

TMGD (Adayı)

Moderatör tarafında düzenlendi:

ramazan_2023

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,

Diğer sınıflar için TMT Genel Müdürlüğü haricide başka kurumlardan izin almanıza gerek yoktur.
Sadece araçların ADR uygunluğu için TSE nin ilgili yeni bir birim açıldı. Araç onayına müteakip
Tehlikeli Madde Taşıma Faaliyet Belgesini bulunduğunuz il müdürlüğünden birkaç ek evrak yardımı ile kolayca alabilirsiniz. 31.12.2014 başvuru için son gündür. Ayrıca 30.06.2015 tarihine kadarda Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Çalıştırma veya hizmet alma zorunluğu başlayacaktır. Kısaca bu işlemler iş güvenliği uzmanlarının sırtından kalktı. danışmanlar düşünsün artık. İyi Çalışmalar

TMGD (Adayı)
merhaba Murat Bey;
tehlikeli maddet güvenlik danışmanı eğitimi aldınız sanırım kurs ücreti nedir bu konuda bilgi verebilirmisiniz acaba

Murat Erşahinoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba Murat Bey;
tehlikeli maddet güvenlik danışmanı eğitimi aldınız sanırım kurs ücreti nedir bu konuda bilgi verebilirmisiniz acaba
Ramazan Bey, Evet egitim aldim. Ben Turk Loyd a gitmistim ozaman 3540 tl di. Suan kurs fiyatlari 2500-3000 tl civariymis. Tugem, Armada, Turk Loyd, vb benzer kurslar var. Daha da yeni acilanlar var mis. Sizin takdiriniz

alibey

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
TMGD Sınavının çok zor olduğunu söylüyorlar..bu konuda bilginiz varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim

Anıl AŞKIN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar ben danışmanım. Belirtilen sınıflarda taşıma yapılmadan önce ilgili yönetmeliğe göre o sınıfla ilgili kurumdan izin alınası şarttır. Araç onayları ve kalite prosedürü sadece taşımaya başlamak için alınan belgededir. Unutulmamalıki taşınacak kimyasal ile taşıyan araç uyumlu olmak zorundadır.

TMGD sınavı alışık olmadığımız bir sınav şekli. Bir düşünün tüm yasa tüzük yönetmelikler önünüzde açık bunun her yerinden sorabiliriz diyor ÇSGB. Geçen sınavın süresi 3,5 saat idi. Ve sınav test. Ben geçen yazdan beri çalışıyorum. ilk sınavdan 52,5 almıştım ki sınav başarısı %5'in altında idi, geçer not 70. Çok iyi anlamanız ve çalışmanız gerekiyor.
2. sınav nispeten daha mantıklıydı 77.5 aldım ve danışmanım şu anda.

Bu iş iş güvenliğinden daha zor, çok fazla ayrıntı mevcut. Daha fazla takip istiyor. Çünkü sevkiyat daimi. Yaklaşık 1500 sayfalık ADR anlaşmaşı var. Sayfanın en ufak yerlerinden sorular gelmekte. Çok basit iki soruyu kaçırdım eğitmenlik şansımı kaybettim. Bunun için çok üzülüyorum.

Nehir Doğan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Arkadaşlar merhaba bende TMGD adayı olarak yardımcı olmak istedim:)

14 şubatta açılacak olan 3. sınava gireceğim.. eğitimi uzmanlar mesleki yeterlilik eğitim merkezinden aldım 2300 TL idi kurs ücretim.. hoca daha öncesinde ADR derslerine girerek sürücüleri eğittiği için konuya çok hakimdi olayın mantığını kavramamızı sağladı şuanda günde en az 30 soru çözerek hazırlanıyorum bakalım ne olacak

Anıl AŞKIN beyinde söylediği gibi zor bir konu çok ayrıntı var.. iş yükü fazla geliri de ona göre fazla oluyor ben firmalarla görüşmelere başladım.. şuanda tüm lisanslara açık bir sınav ancak yakın zamanda sınırlandırma gelebilir..

kurslarla ilgili olarak eğitmenlik düşünmeme rağmen piyasada birkaç tane çok iyi hoca var onları geride bırakmak imkansız iş ticarete düşmeye başlamış bile ancak bir haftalık eğitimden sonra anlatarak başka insanları yetiştirebileceğimiz konular değil hakimiyetin çok iyi olması gerekiyor.

benim kurs hocam Bahar ERGÜN dü kendisi kimyager olduğundan temel bilgilerle birlikte konu anlattığından kursiyerlerinden yüksek başarılar elde ediyor ve büyük firmalar da eğitimlerinde hocayı tercih ediyor. kısacası kesinlikle tek seferde almak ve iş hayatına atılmak istiyorsanız hoca tercihi yapın.. hazirandaki zorunluluktan önce danışmanlığı alanlar temmuzdan itibaren çok rahat iş bulacaklar eminim.. bakanlık denetçilerini yetiştirmeyi tamamladı cezalar geldikten sonra firmalar piyasadaki danışmanları toplayacaktır..

alptekins

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba Arkadaşlar,

Bende yakın bir arkadaşımdan duydum, TSE'nin eski ADR müdürü Özlem GÜMRAH hanım, şuan Ankara Kızılay'da Lider'de eğitim veriyormuş. Başka yerde de veriyor mu o konuda çok bilgim yok.
Fakat arkadaşımın anlattığı kadarıyla Özlem Hanım çok iyi anlatıyormuş dersi, verdiği sınav taktikleri çok iyiymiş. Bende en kısa sürede bu eğitim kurumu ile görüşeceğim.

Umarım hepimiz için bu eğitimler çok iyi olur ve belgelerimizi ilk sınavda alırız. :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.