Soru : Tam Zamanlı İsg Uzmanıyım Ama Firmam Osgb Den Hizmet Alıyor

hzlnr

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Tam zamanlı İSG Uzmanı olarak işyerinde çalışıyorum , isg katip atamam yok ,eğitimlei ben vermiyorum, onaylı deftere yazmıyoum. Tüm bunları osgb uzmanı yapıyor. Ben saha kontrollleri yapıyoum toplantılara katılıyorumbir iş kazasında sorumluluğum nedir?

bilalçelik

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Burada ki önemli nokta SGK girişiniz ney olarak yapıldı eğer ki iş güvenliği olarak girişiniz yapıldıysa tam zamanlı olarak orada görev yaptığın için orada olası bir iş kazası olduğu zaman senin de burada sorumluluğun olduğu anlamına geliyor

hzlnr

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Burada ki önemli nokta SGK girişiniz ney olarak yapıldı eğer ki iş güvenliği olarak girişiniz yapıldıysa tam zamanlı olarak orada görev yaptığın için orada olası bir iş kazası olduğu zaman senin de burada sorumluluğun olduğu anlamına geliyor
B Sınıfı isg uzmanı olarak girişim var . Peki defter yazamıyorum ya da eğitim periyodik eğitimleri veremiyorum bu konularda imza yetkim olmaması beni sıkıntıya düşürür mü

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
B Sınıfı isg uzmanı olarak girişim var . Peki defter yazamıyorum ya da eğitim periyodik eğitimleri veremiyorum bu konularda imza yetkim olmaması beni sıkıntıya düşürür mü
Arkadaşım bir işyerinde bir kazada elbette işveren gibi,İG uzmanı gibi,kazayı geçiren şahıs gibi orada çalışan herhangi biri de sorumlu olabilir,bu sorumlulukların tamamiyle imza yetkisiyle falan ilişkilendirilmesi bir yanılsamadır. İşyerindeki her çalışana işveren bir sorumluluk ve yetki vermiştir,çalışanlar da bu yetkilerini kullanarak işverene hizmet ederler.Siz bırakın isg katipteki imza olayını o başka bişey,işveren kendisine rehber ve danışman olarak o firmadaki İG uznanını belirlemiş olabilir ama bu durum onun işyerinde iş güvenliği konusunda görev ve yetki vereceği başka çalışanlar bulundurmasına engel değildir,Önemli olan işveren sana ne için maaş verdiği ,sana hangi sorumluluıkları ve yetkileri verdiğidir. .Kaza olduğunda kazaya sebep olan unsurlarda işverenin yetki verdiği, sorumluluk verdiği her çalışanın payı olabilir,önemli olan her çalışanın kendi payına düşen her görevi layıkıyla yerine getirmesidir.
Örnek vermek gerekiyor sanırım; şimdi ben bir işverenin diyelim ve kendime bir rehber ve danışman olarak bir İG uzmanı görevlendirdim,İSG katipte gerekli onaylar da alındı ve İG uzmanı iki hafta sonra geldi defterime yazdı dedi ki bu işyerinde çalışanlar KKD kullanmıyor veya operatörler araçlarının günlük kontrollerini aksatıyor ,veya işyerinde ehliyetsiz araç kullanımı tespit edilmiştir gibi çeşitli saha gözetim sonuçlarını önüme getirdi,ben de işveren olarak sahada bazı yetkili mühendis ,şef ,formen vs bu tür konularda gerekli hassasiyeti ve gerekli kontrolleri eksik yaptıklarını gördüm ve buna da bi türlü mani olamıyorum diyelim.Sonunda çareyi İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi almış bir mühendis bulup bazı görevleri ona vererek şirketteki bazı başıbozuk konuları önleme yoluna gittim diyelim,bunu yapamaz mıyım?Yetkili İG uzmanı demiş ki çaılaşnlarınızın hepsine şu KKD leri temin edin,ben de sırf bunları temin edip dağıtsın,çalışanlara zimmetlesin vs işleri için herhangi bir çalışan yerine İG uzmanlıpğı eğitimi almış bir çalışan bulup görevlendiremez miyim?
Siz iyisi mi işveren sizden neyi istemişse ona odaklanın ve kendi görevlerinizi eksiksiz yerine getirmeye çalışın ,bir gün ciddi bir kaza olursa da siz görevlerinizi eksiksiz yerine getirdiğinizi ispat edebilir durumda olun.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Bu sorunun net bir cevabı yok. Bu durum;
  1. Kaza geçiren kişinin sizden şikayetçi olup olmadığı,
  2. Çalıştığınız iş yerinin ifade vermesi amaçlı sizi görevlendirip görevlendirmediği (şirket avukatları çok uyanık işi size yıkabiliyorlar),
  3. Soruşturma aşamasında savcının sizden ifade vermenizi talep edip etmemesi,
  4. Dava sürecinde hakimin sizi davaya dahil edip etmemesi,
  5. Bilirkişilerin sizin dava dışı kusurlu gösterip göstermemesi ile ilgilidir.
Böyle bir süreçte siz uyanık davranıp, atmanızın olmadığı, bu sürecin osgb üzerinden alınan uzmanlık hizmeti ile sürdürüldüğünü net bir şekilde ifade etmeniz gerekir.

Burak Gümüş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Aynı durum benim çalıştığım işletme için de geçerli. Tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum firma osgb üzerinden hizmet alıyor resmi atamalar osgb de onaylı deftere resmi olarak ben yazmıyorum eğitimleri ben vermiyorum. Herhangi bir kazada savcı isg katip atamasına bakmaksızın tam zamanlı görev alan uzmanı sorumlu tutacaktır diye düşünce içerisindeyim. Bu konuda görüş ve önerileriniz nelerdir. Çünkü örnek verecek olursak işletmede herhangi bir çalışana iş güvenliği uzmanı kim diye sorsalar ilk söyleyecekleri isim fabrikada tam zamanlı bulunan uzman olacaktır. Kimse atamalı uzman farkını maalesef bilmemektedir.

hzlnr

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşım bir işyerinde bir kazada elbette işveren gibi,İG uzmanı gibi,kazayı geçiren şahıs gibi orada çalışan herhangi biri de sorumlu olabilir,bu sorumlulukların tamamiyle imza yetkisiyle falan ilişkilendirilmesi bir yanılsamadır. İşyerindeki her çalışana işveren bir sorumluluk ve yetki vermiştir,çalışanlar da bu yetkilerini kullanarak işverene hizmet ederler.Siz bırakın isg katipteki imza olayını o başka bişey,işveren kendisine rehber ve danışman olarak o firmadaki İG uznanını belirlemiş olabilir ama bu durum onun işyerinde iş güvenliği konusunda görev ve yetki vereceği başka çalışanlar bulundurmasına engel değildir,Önemli olan işveren sana ne için maaş verdiği ,sana hangi sorumluluıkları ve yetkileri verdiğidir. .Kaza olduğunda kazaya sebep olan unsurlarda işverenin yetki verdiği, sorumluluk verdiği her çalışanın payı olabilir,önemli olan her çalışanın kendi payına düşen her görevi layıkıyla yerine getirmesidir.
Örnek vermek gerekiyor sanırım; şimdi ben bir işverenin diyelim ve kendime bir rehber ve danışman olarak bir İG uzmanı görevlendirdim,İSG katipte gerekli onaylar da alındı ve İG uzmanı iki hafta sonra geldi defterime yazdı dedi ki bu işyerinde çalışanlar KKD kullanmıyor veya operatörler araçlarının günlük kontrollerini aksatıyor ,veya işyerinde ehliyetsiz araç kullanımı tespit edilmiştir gibi çeşitli saha gözetim sonuçlarını önüme getirdi,ben de işveren olarak sahada bazı yetkili mühendis ,şef ,formen vs bu tür konularda gerekli hassasiyeti ve gerekli kontrolleri eksik yaptıklarını gördüm ve buna da bi türlü mani olamıyorum diyelim.Sonunda çareyi İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi almış bir mühendis bulup bazı görevleri ona vererek şirketteki bazı başıbozuk konuları önleme yoluna gittim diyelim,bunu yapamaz mıyım?Yetkili İG uzmanı demiş ki çaılaşnlarınızın hepsine şu KKD leri temin edin,ben de sırf bunları temin edip dağıtsın,çalışanlara zimmetlesin vs işleri için herhangi bir çalışan yerine İG uzmanlıpğı eğitimi almış bir çalışan bulup görevlendiremez miyim?
Siz iyisi mi işveren sizden neyi istemişse ona odaklanın ve kendi görevlerinizi eksiksiz yerine getirmeye çalışın ,bir gün ciddi bir kaza olursa da siz görevlerinizi eksiksiz yerine getirdiğinizi ispat edebilir durumda olun.
Tam zamanlı firmada iş güvenliğine bakmak özellikle bir kişi iseniz KKD kontrolü sağlamak gibi basit bir konu ile örneklendirilmemeli . Tonlarca evrak yükü ,çalışanların mesleki yeterliliklerinin aldırılması, yangın sistemlerinin projeleri gibi teknik konular , sahada kullanılan her kaldırma ekipmanının kontrolü , kullanılan kimyasalların envanterleri ve bunların çevre boyutları ,tüm satın alımlar , tüm alt yükleniciler, vb gibi . Yani bahsettiğiniz gibi aman kurallara çalışanlarım uymuyor ben başlarına birini alayım gibi değil . Kısacası bir kültür oluşturmak ,düzen kurmak ve düzenin takipçisi olmak adına çalıştığınızda ataması olan isg uzmanı ile görevlerimiz farklı amaç aynı olmuş oluyor. Bu açıdan bakınca eğitim vermiyorken, defter kullanmıyor , risk analizi hazırlamıyorken yani isg de bir iş kazasında en önemli bu 3 basamağı ataması olan uzman yaptığından dolayı kendimizi savunacağımız ,sorumluluklarımızı yerine getirdik diyeceğimiz konular kalmamış oluyor. Bu açıdan bu konuda DENEYİM sahibi , bu gibi durumlar ile karşılaşmış kişilerden bilgi almak amaçlı soruyorum. İşimi nasıl yapacağım ile ilgili değil. Yinede teşekkür ederim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.