Tam Süreli Çalışırken Başka Bir Yerde De Hafta Sonları Kısmi Olarak Çalışabilir Miyim?

mesutc

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
"Tam zamanlı" sözleşmesi bulunan kişi part time başka bir yerde çalışamaz. Sözlşmesini bakanlık onaylamaz.
Arkadaşım ezbere konuşuyorsunuz. Ben bir firmada tam zamanlı İGU yapıyorum ve ayrıca başka firmalarda da uzmanlık yapıyorum. ezbere bakanlık onaylamaz diyorsun. İsg-katip onayladı ve ben diğer firmalarında uzmanlığını yapıyorum.

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşım ezbere konuşuyorsunuz. Ben bir firmada tam zamanlı İGU yapıyorum ve ayrıca başka firmalarda da uzmanlık yapıyorum. ezbere bakanlık onaylamaz diyorsun. İsg-katip onayladı ve ben diğer firmalarında uzmanlığını yapıyorum.
O zaman tam zamanlı değilsin sen :D tam zamanlı demek 217 saatini bir firma için harcamış demektir, büyük ihtimal sen bir firmada 180 saat çalışıyorsun, fazla mesai olarakda 27 saat çalışıyorsun diğer yerlerde

halil karadeniz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
eee peki primlerini nasıl yatıyor.

evren bakıcı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tamzamanli bir yerde calisiyorsaniz ki bu ne isi olursa olsun eger sigortaniz 30 gunden odeniyor ise baska bir yerde calisamazsiniz ne is olursa olsun sigortali oldugunuz icin. Haftasonlai dahi olsa hizmet vereceginiz is yeri size prim odemek zorunda sonucta kacak da calisamazsimiz ki is yeri sizinle sozlesme yaptigini bildirmwk zorunda. Kesin ve net. Yayalim

mehmet42

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Tamzamanli bir yerde calisiyorsaniz ki bu ne isi olursa olsun eger sigortaniz 30 gunden odeniyor ise baska bir yerde calisamazsiniz ne is olursa olsun sigortali oldugunuz icin. Haftasonlai dahi olsa hizmet vereceginiz is yeri size prim odemek zorunda sonucta kacak da calisamazsimiz ki is yeri sizinle sozlesme yaptigini bildirmwk zorunda. Kesin ve net. Yayalim
tamamen yanlış

biyokimya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
30 gün olarak prim ödeniyorsa çalışamassınız.hadi çalıştınız prim nasıl ödenecek.bir ay 35 gün değilki..eğer priminiz 30 günden aşağı yatıyorsa ona göre 30 günün altı prim yatırılır ve kalan sürede başka bir yerle çalışabilirsiniz.

İrem D.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Prim odemede problem olmaz, mesela 45 firmaniz varsa size 45 gun prim yatar ama herhangi bir emeklilik gunu hesap durumu vs oldugunda bunun sadece 30 gunu islem gorur. Benim de bu konuda soru isaretlerim vardi ve iskur'a sordugumda bu yaniti aldim :)

biyokimya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
30 günü işlem görecekse niye 45 gün çalışalım diye bir soru sorabilirmiyiz acaba:)

İrem D.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Uzerinizdeki firma sayisi maalesef 30la sinirli kalamiyor. Calistiginiz tum firmalarin da sgk primi yatirmasi boyle anlamsiz bir duruma neden oluyor.. :)

ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar yazmış olduğunuz yazıları lütfen bilerek yazalım.Çünkü yazılar birçok kimse tarafından okunuyor ve yanlış bilgilendirme yapıyorsunuz.

caltas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Prim odemede problem olmaz, mesela 45 firmaniz varsa size 45 gun prim yatar ama herhangi bir emeklilik gunu hesap durumu vs oldugunda bunun sadece 30 gunu islem gorur. Benim de bu konuda soru isaretlerim vardi ve iskur'a sordugumda bu yaniti aldim :)
Aynen:)

didem27

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben 7 firmanın ig uzmanıyım bunlardan 5 firma 30 günlük primimi yatırıyor. Sadece emeklilikte 1 y 30 gün kabul ediliyor. İstenildiği adar firma primimizi yatırabilir sgk bu kapıyı açmıştır. Hatta tavan rakamın üzerinde sgk ücretiniz yatıyorsa fazla kalan parayı sgk dan talep etmenizde mümkündür.

dogancengiz35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bu konu hem biraz uzadı hemde bayağı dağıldı. Aslında ilk çıkış noktasına geri dönecek olursak sorumu baştan sormak istiyorum..
Kamuda Mühendis olarak çalışıyorum. (İSG Uzmanı olarak değil) B sınıfı isg sertifikam var. Haftasonlarıda herhangi biryerde çalışmamda sakınca yok. Şimdi ben B den A ya geçmek için 4 sene sertifikamı işletmem gerekiyor. Sorum şu:
1) B den A ya 4 yıl sertifikamı işletmek için ne yapmam gerekiyor?
2) Sözgelimi bir firma benim ayda birgün bu günde pazar günü diyelim sigortamı yatırıyor. İSG-Katiptende anlaşma yaptık. Fakat kamuda çalışmaya devam ediyorum. Kamuda 30 gün primim yatarken ayda 1 gun haftasonu pazar gunu giriş çıkış yapması durumunda ben 4 sene boyunca bu işlemi tekrarlarsam eğer A sınavına katılabilir miyim?

Sorum bu. ÇSGB den ve alo 170 den hıcbır sonuc alamadım.

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
evet ay içerisinde saat veya gün sigortanızın yatması
en önemlisi yatırılan saat kadar İSG-katip atamanızın yapılması gerekmektedir

ancak bakanlığa A sınıfı başvurunuz sırasında sadece bu evrakları sunmanız yeterli değildir beraberinde çalışma süresi boyunca verdiğiniz eğitimler ve tutanakları , risk değerlendirme ekip atama yaıları ve çalışmaları, acil durum eylem planları varsa kurul toplantı tutanakları, yıl sonu değerlendirme raporları gibi çalıştığınızı teyit ve ispat edeceğiniz evrak yığını da beraberinde istenmektedir ve emin olun kontrol ediyorlar

emin olun yeterli görmeyip geri gönderdikleri yada ekstra istedikleri evraklar olduğu durumlar ile karşılaştık

Veysel Doğan ÖZKAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
merhaba arkadaşlar bilgisi olan arkadaşlar sorumu cevaplarsa çok sevinirim... internette çok araştırdım ancak hiçbir cevap bulamadım.

ben bir fabrikada tam zamanlı olarak çalışıyorum. yani 30 gün bildirim yapılıyor...

1 sorum; bir osgb ile kısmi zamanlı sözleşme yapıp çalışmamda mahsur varmıdır?
2 sorum; kısmi zamanlı c sınıfı uzmanlık derken max. kaç saatten bahsediyoruz?
3 sorum; kısmi zamanlı çalıştığım osgb sigorta bildirimi yapmazsa ne olur? yasal olarak isg katip den atama yapılacak ama o iş yerinde çalıştığıma dair bildirim yapılmayacak??? bunun yasal sorumluluğu nedir?
4 sorum; iki osgb de kısmi zamanlı çalışmak mümkünmüdür?

mesutc

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
"Tam zamanlı" sözleşmesi bulunan kişi part time başka bir yerde çalışamaz. Sözlşmesini bakanlık onaylamaz.
malesef ezbere konuşuyorsunuz. ek saati aşmamak kaydı ile bakanlık onaylıyor. ben öyle çalışıyorum ve bakanlık onayladı.

Ekdem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İşyeri Hekimi
Tam zamanlı çalışılan yer dışında başka yerde kısmi zamanlı çalışılamaz.isg-katipin onay vermesi ölçüt değildir.Merak edenler,hekimler için başlatılan tartışma bölümünde faydalı bilgileri inceleyebilirler.

serdal vural

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bir yerde tam zamanlı çalışmak 180 saate tekabül ediyor.bir başka işyerinde de 37 saat yani 217 saate tamamlayarak çalışabilirsiniz.csgb bu hakki size vermiş.sigorya dökümünde günümüz 35 gün gözükebilir .zaten emeklilik hesabınızda 30 gün baz alınacak ama priminiz 35 gün toplamı alınacaktır.

Ekdem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İşyeri Hekimi
Bu konuda,mantık kuralları(!) ve isg-katip onayı haricinde,elinizde yasal dayanaklar varsa,paylaşabilir misiniz?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.