Soru : Türkiye'deki Yabancı Firmalar Ve Çalışanları İçin İş Güvenliği

utku öz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İyi tartışmalar meslektaşlar;

Türkiye'de enerji sektöründe proje gerçekleştirecek olan bir firma ve yabancı çalışanları da tamamen Türk firma ve çalışanları için geçerli olan iş güvenliği mevzuatına mı tabidir ? mesela mevzuatta geçen 16 saatlik zorunlu eğitim almadan ( kendi ülkesi mevzuatına göre zorunlu eğitimini almış olsa bile) veya mevzuattaki yüksekte çalışma eğitimini almadan ( aynı şekilde ülkesindeki zorunlu eğitimi almış olsa bile) çalışmaya başlayamaz mıdır?

Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim...

Bilal Emiroğlu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Utku Bey merhaba,

Daha önce çalıştığım şirkette ispanyol bir firma ve çalışanları bulunmaktaydı. Sorunuz hakkında biz de ikileme düşmüştük. Kendi ülkelerinde aldığı OSHA eğitimlerini talep ettik. Haliyle hepsi eğitim almıştı. Biz de tercüman aracılığı ile 4 saat'lik eğitim vererek saha girişlerini onaylamıştık.

Daha sonra bakanlık tarafından geçirdiğimiz denetimlerde bu durumu da anlattık, sunduk. Herhangi bir problem olmadığını söylediler. Fakat illa buradaki mevzuata tabi oldukları da söylenmedi.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İyi tartışmalar meslektaşlar;

Türkiye'de enerji sektöründe proje gerçekleştirecek olan bir firma ve yabancı çalışanları da tamamen Türk firma ve çalışanları için geçerli olan iş güvenliği mevzuatına mı tabidir ? mesela mevzuatta geçen 16 saatlik zorunlu eğitim almadan ( kendi ülkesi mevzuatına göre zorunlu eğitimini almış olsa bile) veya mevzuattaki yüksekte çalışma eğitimini almadan ( aynı şekilde ülkesindeki zorunlu eğitimi almış olsa bile) çalışmaya başlayamaz mıdır?

Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim...
Burada ülkelerin kendi aralarında yapmış oldukları ikili sosyal güvenlik kurumları arasındaki anlaşmalar önemlidir.
  • Yurt dışından gelen ve işi 90 günün altında sürecek işler için; Her yabancının emeklilik ve sigorta bilgilerini gösterir belgeleri vardır. Bu belgeler, ilgili kişiden alınarak İnsan Kaynakları tarafından, bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğüne giderek yabancılar çalışma birimine kayıt yaptıracaksınız. Bu işlem sonrası yabancı çalışan SGK hükümlerine tabi olur. Ekstra sigorta zorunluluğu gelmez. İş 90 günden fazla ve aralarla yapılacaksa, Yabancının 90 gün dolmadan Türkiye' den çıkış yaparak yeniden giriş yapmasını öneririm. Böylelikle süreyi uzatırsınız.
  • Yurt dışından gelen ve işi 90 günün üzerinde sürecek işler için; Bu durumda Çalışma bakanlığından yabancılar için çalışma izni alınmalıdır. Bu işlem için detayı burada vermem zor. Ancak bununla alakalı yayımlanmış tebliğ/yönetmelik mevcut.
Kısaca durum bu.

İyi çalışmalar.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hatta yönetmeliği de ben ekliyeyim :)

Ekli dosyalar

• 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun uygulama yönetmeliği.docx
    32.4 KB · Görüntüleme: 70
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.