Risk Analizi Yapan Arkadaşlar Lütfen Dikkat...!

emrozgr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Risk analizi yapan ve bu iş için firma kurmuş arkadaşlar. Ve tüm uzman arkadaşlar.
İçinden çıkamadığım bazı konular var lütfen yanlış olduğum ya da doğru olduğum yerleri belirtin.

6331 sayılı isg kanununa göre ;
MADDE 4- (1) İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede;

a) Mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar.
b) İşyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyulup uyulmadığını izler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar.
c) Risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.

Yukarıda ki a , b, c maddeleri ve diğer maddeleri işveren tarafından kanunun çıkış tarihi itibariyle uygulanmak zorunda.

Uzmanların kurduğu şahıs firmaları sadece risk değerlendirmesi yapacak yetkiye sahiptir yani a maddesini uygulayamazlar. a maddesinin uygulanmasını aşağıda ki kanun uyarınca sadece OSGB, Kamu kurumları, İSG eğitim kursları yapabilmektedir.

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
b) Eğitimler, iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alınan ortak sağlık ve güvenlik birimi, iş güvenliği uzmanlığı veya işyeri hekimliği eğitim kurumları, kamu kurum ve kuruluşları, işçi ve işveren sendikaları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarınca birinci fıkranın (a) bendinde sayılan kişiler tarafından verilir.

Benim burada içinden çıkamadığım nokta şudur ; 6331 Sayılı kanunun a,b,c ve diğer maddeleri işverenin yükümlülüğüdür ve uygulamak, uygulatmak zorundadır. Biz bunlardan sadece c maddesini yapabiliriz. Ancak bakanlığın c maddesi için yani "Risk Analizi Yapar ya da Yaptırır" ile ilgili hiçbir cezai yaptırımı yoktur.

6331 isg kanunu idari para cezaları ;

İdari para cezaları ve uygulanması

MADDE 26- (1) Bu Kanunun;

4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene her bir yükümlülük için ayrı ayrı ikibin Türk Lirası,

Arkadaşlar;
26.Madde cezalarla ilgili bölümdür ve burada sadece (a) ve (b) maddeleri ile ilgili cezai yaptırım söz konusudur.

(c) maddesi yani "Risk Analizi Yapılması" ile ilgili hiçbir cezai yaptırım yoktur.

Bir çok kişi risk analizi yapmak için firma kurmuş hatta birçoğunun belgesi belge numarası olmadığı halde firmalara risk analizi yapmaktadır.

Benim gördüğüm kadarıyla ;

1- (a), (b), (c) maddelerinin hepsinden yükümlüdür işveren. Uzmanların açtığı şahıs işletmeleri yalnızca (c) maddesini yani risk analizini yapar. (bu konuda da ciddi şüphelerim var) (a) maddesini yapamaz.

2- Firmalara bu maddelerden sadece (a) ve (b) maddesi için para cezası ile yaptırım uygulanmaktadır.

Konu hakkında yorumu olan, ya da hatalı olduğumu düşünen varsa lütfen paylaşsın.

Teşekkürler.
Saygılarımla.

aydan tokalıoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Zaten bir is yerinde mevcut durumun iyilestirilmesi ya da korunmasi icin oncelikle risk degerlendirmesi yapilmalidir. Isveren yapar ve ya yaptirir maddesinde isg sertifikasi var ise yapar yoksa sertifikaya sahip bir uzman bulur ona yaptirir(bu uzman serbest calisan da olabilir yada bir osgb ye bagli calisan da). Bu duruma da aciklik getirdiler biliyorsunuzdur. Yani uzman bulundurmak icin isyerinin ne gibi ozelliklere sahip olmasi gerektigi konusu icin. Sizin bahsettiginiz c maddesini evet biz yapicaz ama a ve b maddelerinin yerine getirilmesi icin yapilacak bahsedilen risk degerlendirmesi. Zaten bizim amacimiz riskleri belirleyip isverene onerilerde bulunmak degil mi? Haliyle a ve b maddelerindeki cezalarda yapilan risk degerlendirmesine uyulup uyulmadigina gore verilecektir diye dusunuyorum. Umarim yardimci olabilmisimdir. Bende daha yeniyim ama sizin gibi arastirip okumayi seviyorum. Simdiden basarilar ve bol tecrubeler (ve bunlari paylasmanizi) dilerim.

Saygilarila...
Aydan TOKALIOGLU

emrozgr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Zaten bir is yerinde mevcut durumun iyilestirilmesi ya da korunmasi icin oncelikle risk degerlendirmesi yapilmalidir. Isveren yapar ve ya yaptirir maddesinde isg sertifikasi var ise yapar yoksa sertifikaya sahip bir uzman bulur ona yaptirir(bu uzman serbest calisan da olabilir yada bir osgb ye bagli calisan da). Bu duruma da aciklik getirdiler biliyorsunuzdur. Yani uzman bulundurmak icin isyerinin ne gibi ozelliklere sahip olmasi gerektigi konusu icin. Sizin bahsettiginiz c maddesini evet biz yapicaz ama a ve b maddelerinin yerine getirilmesi icin yapilacak bahsedilen risk degerlendirmesi. Zaten bizim amacimiz riskleri belirleyip isverene onerilerde bulunmak degil mi? Haliyle a ve b maddelerindeki cezalarda yapilan risk degerlendirmesine uyulup uyulmadigina gore verilecektir diye dusunuyorum. Umarim yardimci olabilmisimdir. Bende daha yeniyim ama sizin gibi arastirip okumayi seviyorum. Simdiden basarilar ve bol tecrubeler (ve bunlari paylasmanizi) dilerim.

Saygilarila...
Aydan TOKALIOGLU

Teşekkürler Aydan Hanım. Söylediğinize katılıyorum a ve b nin sağlanması için önce c nin sağlanması lazım. Ama bunlar yeterli değil. Çalışanların eğitimi
MADDE 17 – (1) İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar. Bu eğitim özellikle; işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde veya yeni teknoloji uygulanması hâlinde verilir. Eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak yenilenir, gerektiğinde ve düzenli aralıklarla tekrarlanır.

Diyor kanunun 17. maddesi ve "çalışanların eğitimi yönetmeliği " ve eğitimi verecek kurumlar şunlardır diyor ;Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
b) Eğitimler, iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alınan ortak sağlık ve güvenlik birimi, iş güvenliği uzmanlığı veya işyeri hekimliği eğitim kurumları, kamu kurum ve kuruluşları, işçi ve işveren sendikaları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarınca birinci fıkranın (a) bendinde sayılan kişiler tarafından verilir.

Bu kanunu okursanız zaten çalışanların eğitimi kanunun başında diyor ki "6331 isg kanunun 17 ve 18. maddeleri dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Yani diyeceğim o ki... Bu işlem basamakları çalışanların eğitilmesiyle başlayıp Risk değerlendirmesi ile ve risklerin önlenmesi ile devam ediyor. Bizim de eğitim verme sertifikalandırma gibi bir durumumuz yok. Yani biz risk analizi yapsak dahi firma sonra tekrar OSGB den eğitim hizmeti alacak. Ama bunların bir bütün halinde sunulması gerekir.

Firmaların da tercihi bu yönde olacaktır. Ama mali müşavirler firmalara acilen risk analizinizi yaptırın asın diyorlar :) Sanki Vergi levhası çıkartıyor.... Muhasebecilerin bu şekilde yönlendirmeleri ve bu işten maddi kar sağlama çabaları yüzünden işin özü anlatılmıyor. Ben dün birinin kartını gördüm.. Bir bayan arkadaş kart bırakmış firmaya... Risk analizi çıkartılır, acil eylem durum planı hazırlanır yazıyor kartında...

:) Yuh dedim artık.... Adliye önünde arzuhalciler vardı eskiden... Onlar bile daha saygılı mesleklerine....

chemistanbul

Banned
15-16-17 satırları senin için boyadım arkadşaım.şimdi yönetmelik üzeirnde onu arıyamıyorum ama buda yeterli olur sanırım.ceza konusunda.

Ekli dosyalar

• ipc_tablosu_2013.xls
    110.5 KB · Görüntüleme: 357

emrozgr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)

Bu duruma nasıl bir açıklık getirdiler ? Nerede paylaştılar ? Bana yardımcı olur musunuz bulamadım böyle bir aydınlatıcı bilgi. Teşekkürler.

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Risk analizi yapan ve bu iş için firma kurmuş arkadaşlar. Ve tüm uzman arkadaşlar.
İçinden çıkamadığım bazı konular var lütfen yanlış olduğum ya da doğru olduğum yerleri belirtin.

6331 sayılı isg kanununa göre ;
MADDE 4- (1) İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede;

a) Mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar.
b) İşyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyulup uyulmadığını izler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar.
c) Risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.

Yukarıda ki a , b, c maddeleri ve diğer maddeleri işveren tarafından kanunun çıkış tarihi itibariyle uygulanmak zorunda.

Uzmanların kurduğu şahıs firmaları sadece risk değerlendirmesi yapacak yetkiye sahiptir yani a maddesini uygulayamazlar. a maddesinin uygulanmasını aşağıda ki kanun uyarınca sadece OSGB, Kamu kurumları, İSG eğitim kursları yapabilmektedir.

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi

Benim burada içinden çıkamadığım nokta şudur ; 6331 Sayılı kanunun a,b,c ve diğer maddeleri işverenin yükümlülüğüdür ve uygulamak, uygulatmak zorundadır. Biz bunlardan sadece c maddesini yapabiliriz. Ancak bakanlığın c maddesi için yani "Risk Analizi Yapar ya da Yaptırır" ile ilgili hiçbir cezai yaptırımı yoktur.

6331 isg kanunu idari para cezaları ;

İdari para cezaları ve uygulanması

MADDE 26- (1) Bu Kanunun;

4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene her bir yükümlülük için ayrı ayrı ikibin Türk Lirası,

Arkadaşlar;
26.Madde cezalarla ilgili bölümdür ve burada sadece (a) ve (b) maddeleri ile ilgili cezai yaptırım söz konusudur.

(c) maddesi yani "Risk Analizi Yapılması" ile ilgili hiçbir cezai yaptırım yoktur.

Bir çok kişi risk analizi yapmak için firma kurmuş hatta birçoğunun belgesi belge numarası olmadığı halde firmalara risk analizi yapmaktadır.

Benim gördüğüm kadarıyla ;

1- (a), (b), (c) maddelerinin hepsinden yükümlüdür işveren. Uzmanların açtığı şahıs işletmeleri yalnızca (c) maddesini yani risk analizini yapar. (bu konuda da ciddi şüphelerim var) (a) maddesini yapamaz.

2- Firmalara bu maddelerden sadece (a) ve (b) maddesi için para cezası ile yaptırım uygulanmaktadır.

Konu hakkında yorumu olan, ya da hatalı olduğumu düşünen varsa lütfen paylaşsın.

Teşekkürler.
Saygılarımla.

Emre Bey, mevzuatı eksik mi okuyorsunuz bana mı öyle geliyor? Ayrıca dışarıdan risk analizi yapamazsınız, sadece risk değerlendirmesi ekibine (danışmanlıkla) destek olabilirsiniz. Ve bu danışmanlık için Her hangi bir sınıf (A,B,C) uzman olmaya yönetmeliğe göre gerek olmadığı gibi, herkes danışmanlık yapabilir.
Saygılarımla.

ç) 10 uncu maddesinin birinci fıkrasına göre risk değerlendirmesi yapmayan veya yaptırmayan işverene üçbin Türk Lirası, aykırılığın devam ettiği her ay için dörtbinbeşyüz Türk Lirası, dördüncü fıkrasında belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene binbeşyüz Türk Lirası,

emrozgr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
15-16-17 satırları senin için boyadım arkadşaım.şimdi yönetmelik üzeirnde onu arıyamıyorum ama buda yeterli olur sanırım.ceza konusunda.

Teşekkürler arkadaşım. İSG Kanunda o kısımla ilgili cezayı görememiştim. Ama güvenle büyü Türkiye sitesinde güncel cezalara ulaştım, senin gönderdiğin eski galiba.
Ama genede sorunu ortadan kaldırmıyor. Risk analizi yapmak yeterli değil, eğitiminde verilmesi gerekiyor bu konu içinde sadece OSGB ler, bazı kamu kuruluşları ve İş güvenliği eğitim kurumları yetkili kılınmış.

chemistanbul

Banned
2013 idari para cezaları.eski olduğunu düşünmüyorum.eğitimleri ise;
firmanın iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi,
osgb ler,
milli eğitim bakanlığından yetkilendirilmiş eğitim kurumları verebilir.

emrozgr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Emre Bey, mevzuatı eksik mi okuyorsunuz bana mı öyle geliyor? Ayrıca dışarıdan risk analizi yapamazsınız, sadece risk değerlendirmesi ekibine (danışmanlıkla) destek olabilirsiniz. Ve bu danışmanlık için Her hangi bir sınıf (A,B,C) uzman olmaya yönetmeliğe göre gerek olmadığı gibi, herkes danışmanlık yapabilir.
Saygılarımla.

ç) 10 uncu maddesinin birinci fıkrasına göre risk değerlendirmesi yapmayan veya yaptırmayan işverene üçbin Türk Lirası, aykırılığın devam ettiği her ay için dörtbinbeşyüz Türk Lirası, dördüncü fıkrasında belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene binbeşyüz Türk Lirası,

Berkay Bey eksik okuduğumu düşündüğünüz maddeler nelerdir ? Yorumladığım maddelerin ne olduğunu yazdım zaten kanun ve yönetmelik isimleriyle. Risk analizi için danışmanlık yapabiliriz tabi ki sorun yok. Ama Risk analizi yapmak yeterli değil diyorum. Risk analizi işverene getirilen tek yükümlülük değil bir sürü yükümlülük var.. Ve bunlardan sadece risk analizini kurulan şahıs firmaları verebilir diyorum.. Yanlış olduğum yerle olabilir lütfen uyarın ve bilgilendirin beni ve yeni uzman olan, olacak olan herkesi. Ama lütfen desteklediğiniz görüşü ispatlar nitelikte kanun ve yönetmeliklerden örnek gösterin içimiz rahat olsun... Teşekkürler.

emrozgr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
osgb ler,

Bünyesinde İsg uzmanı olmayan işletmelerin risk analizinden bahsediyoruz zaten.

emrozgr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
osgb ler,

Sonuç olarak chemistanbul, söylediğim cezaların miktarı değil bu işi bireysel uzmanının yapmasının doğru olmadığıdır. Bu konuda hemfikir miyiz ?

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sayın emrozgr,
Öncelikle şuna dikkat çekmek isterim ki; Kanunlar Ana esasları belirler, Yönetmelikler o kanunların işleyiş biçimlerini ve diğer esaslarını açıklar. Hiyerarşinin işleyişi de bu şekilde olur haliyle. Yani bu konu ile ilgili örneklendirecek olur isek, Kanun Risk değerlendirmesini zorunlu kılmıştır, Risk değerlendirmesinin hangi esaslar çerçevesinde nasıl yapılacağını ise Risk Değerlendirme Yönetmeliği açıklamıştır.
Dolayısıyla bu noktadan sonra bakılması gereken en önemli ilk yer Risk Değerlendirme Yönetmeliğidir. Risk değerlendirme yönetmeliğini satır satır okuduğumuzda, risk değerlendirmesinin nasıl yapılması gerektiğini orada görüyoruz zaten. Bu konu ile ilgili artık başka hiç bir tarafa bakmaya gerek yoktur.
Berkay kardeşiminde esas işareti bu noktayadır diye tahmin ediyorum. O şimdi yemekte olunca ben kendimce birşeyler yazmak istedim.
Mezkur yönetmelik der ki, Risk değerlendirmesi "Risk Değerlendirme Ekibi" tarafından yapılır. Eğer varsa içeriden, yoksa dışarıdan uzman (sınıfı ne olursa olsun) ekibe dahil olabilir. Olmak zorunluluğu yoktur anlamına gelir. Bu kısım da ancak 6331 sayılı yasanın 38. maddesine göre ayrıca yorumlanabilir.
Dolayısıyla danışmanlık başka bir şeydir, risk değerlendirme ekibi içerisinde olmak başka bir şeydir. OSGB bile bu çalışmaya katılacak olduğunda OSGB olarak değil, osgbde görevli uzmanı görevlendirerek katılabilir, ekipte o uzmanın ismi geçer. Kesilecek faturaya da "Risk değerlendirme ekibi çalışmalarına destek" hizmeti olarak fatura kesebilir.

emrozgr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Sayın emrozgr,
Öncelikle şuna dikkat çekmek isterim ki; Kanunlar Ana esasları belirler, Yönetmelikler o kanunların işleyiş biçimlerini ve diğer esaslarını açıklar. Hiyerarşinin işleyişi de bu şekilde olur haliyle. Yani bu konu ile ilgili örneklendirecek olur isek, Kanun Risk değerlendirmesini zorunlu kılmıştır, Risk değerlendirmesinin hangi esaslar çerçevesinde nasıl yapılacağını ise Risk Değerlendirme Yönetmeliği açıklamıştır.
Dolayısıyla bu noktadan sonra bakılması gereken en önemli ilk yer Risk Değerlendirme Yönetmeliğidir. Risk değerlendirme yönetmeliğini satır satır okuduğumuzda, risk değerlendirmesinin nasıl yapılması gerektiğini orada görüyoruz zaten. Bu konu ile ilgili artık başka hiç bir tarafa bakmaya gerek yoktur.
Berkay kardeşiminde esas işareti bu noktayadır diye tahmin ediyorum. O şimdi yemekte olunca ben kendimce birşeyler yazmak istedim.
Mezkur yönetmelik der ki, Risk değerlendirmesi "Risk Değerlendirme Ekibi" tarafından yapılır. Eğer varsa içeriden, yoksa dışarıdan uzman (sınıfı ne olursa olsun) ekibe dahil olabilir. Olmak zorunluluğu yoktur anlamına gelir. Bu kısım da ancak 6331 sayılı yasanın 38. maddesine göre ayrıca yorumlanabilir.
Dolayısıyla danışmanlık başka bir şeydir, risk değerlendirme ekibi içerisinde olmak başka bir şeydir. OSGB bile bu çalışmaya katılacak olduğunda OSGB olarak değil, osgbde görevli uzmanı görevlendirerek katılabilir, ekipte o uzmanın ismi geçer. Kesilecek faturaya da "Risk değerlendirme ekibi çalışmalarına destek" hizmeti olarak fatura kesebilir.

Buraya kadar sıkıntı yok zaten bu konuda bende sizinle hemfikirim. Risk değerlendirmesi yönetmeliğinin çelişkileri olsa da konu senin dediğin şekilde halledilebilir.

Benim dikkat çekmek istediğim nokta 6331 sayılı isg kanunun 4. maddesi ve (a) (b) (c) ve madde 17 işverenlere sadece risk değerlendirmesi yapılması değil isg alanında gerekli tüm eğitimlerin verilmesi gerekir. Bu hizmet firma içinde gerçekleşmeyecekse dışarıdan hizmet ile yürütülecekse bir bütün olarak görmek gerekmez mi ?
Tıpkı risk değerlendirmesi yönetmeliği gibi çalışanların eğitiminin de yönetmeliği var. Ve o yönetmeliğe göre bu hizmeti sadece OSGB, İSG eğitim kurumları ve bazı kamu kurumları yapabilir.

Gördüğünüz gibi risk değerlendirmesi tek başına yeterli değil çalışanlara isg eğitimi verildiği takdirde isg çalışmaları işletmede sağlıklı yürütülebilir.

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
zaten mevcut problemlerimizin kökeni burada yatıyor bana göre.
Tüm detaylara burada girebilmem mümkün değil.
Katılmadığım konu, risk değerlendirmesi yönetmeliğinde hiçbir çelişkinin olmadığıdır. Bana göre en açık en temiz yönetmeliklerden biridir.
Zaten meselenin tamamı bir bütündür. Hem güncel olsun diye hem de bu konuya açılım getirebilsin diye ben size bir örnek vermek isterim:
Şu anda "torba" yasası ile gündeme gelen konu; İş güvenliği Uzmanı ve İş yeri hekimi görevlendirme tarihlerinin ertelenmesi. Ancak, bunun gerisinde mevzuatın tamamı yürürlükte ve geçerlidir.
Mevzuatın her yerinde, iş yerlerinde oluşması gereken İSG şartlarından bahseder. Gelinen son durum itibariyle, varsayalım mezkur erteleme gerçekleşti ve yasalaştı. Bütünün diğer parçalarını ne yapacağız, onlar da ertelendi mi olacak?
HAYIR
(eğitim konusuna daha sonra gireceğim)

emrozgr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
zaten mevcut problemlerimizin kökeni burada yatıyor bana göre.
Tüm detaylara burada girebilmem mümkün değil.
Katılmadığım konu, risk değerlendirmesi yönetmeliğinde hiçbir çelişkinin olmadığıdır. Bana göre en açık en temiz yönetmeliklerden biridir.
Zaten meselenin tamamı bir bütündür. Hem güncel olsun diye hem de bu konuya açılım getirebilsin diye ben size bir örnek vermek isterim:
Şu anda "torba" yasası ile gündeme gelen konu; İş güvenliği Uzmanı ve İş yeri hekimi görevlendirme tarihlerinin ertelenmesi. Ancak, bunun gerisinde mevzuatın tamamı yürürlükte ve geçerlidir.
Mevzuatın her yerinde, iş yerlerinde oluşması gereken İSG şartlarından bahseder. Gelinen son durum itibariyle, varsayalım mezkur erteleme gerçekleşti ve yasalaştı. Bütünün diğer parçalarını ne yapacağız, onlar da ertelendi mi olacak?
HAYIR
(eğitim konusuna daha sonra gireceğim)

Eğitim konusu önemlidir. isg eğitimi olmadan risk değerlendirmesi yapıp firmanın eksiklerini giderme konusunda bilinçlendirme yapılması ilerleme kaydedilmesi mümkün değildir.

Yasa da çelişki yok demişsin hatta oldukça anlaşılır demişsin. Benim için o yasada ki çelişki şudur ;

"Risk analizini işveren yapar veya yaptırır" bunu ilerleyen maddelerde nasıl yapılacağını açıklamış. Ekipte İsg uzmanı ve İş yeri hekimi olmalıdır demiş. İkisinden biri olsa da olur dememiş. Hiçbiri olmazsa da olur dememiş. Ama yayınladığı risk değerlendirme rehberlerinde bu kanunun 38.maddesi yürürlüğe girene kadar iş güvenliği ya da iş yeri hekiminin risk değerlendirme ekibinde olmasına gerek yoktur demiş. ????

Yaptıracak sa mutlaka isg uzmanının ve hekimin belge numarası olmalı demiş bir yandan da 01.07 ye kadar kendi yapacaksa uzmana ve hekime gerek yok demiş.... Bu yüzden isg uzmanı olmayan çantacılar 50-100 liraya risk analizi yapmaya başladı.. çünkü kanunen kendilerini savunacak maddeler var... işveren kendi yaptı biz danışmanlık yaptık dediklerinde iş bitecek.. çelişki yok mu ?

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Çok sinirlendirmişler sanırım sizi de :)
Eğitim konusu tabii ki çok önemlidir. Eğitim şart. Ancak bu kadar karışıklık karşısında, İSG nin temeli olan Risk Değerlendirme mevzusunu tamamlamadan eğitim konusuna girmek istemedim. O konu ayrıca tartışılır.
Ekipte İSG uzmanı veya iş yeri hekimi olmalıdır diye ben yönetmelikte bir ibare göremedim. Eleştirmek anlamında söylemiyorum sizi, ancak yönetmeliği tekrar ve dikkatlice okumanızda fayda var diye düşünüyorum. Oradaki ifade "varsa" ibaresi ile başlar. Bu yüzden 6311'in 38. maddesine atıfta bulundum.
"varsa" belge numarası olmalı bu arada bence.
İş veren yapar veya yaptırır ibaresine gelince:
  • İşveren kendisi yapsa bile, risk değerlendirme ekibi olmadan yapamaz,
  • İşveren yaptırmak isterse, Risk Değerlendirme ekibine koordinatörlük yapmak üzere başka birini görevlendirebilir.
  • 6331 sayılı yasanın 38.maddesine göre (ki şu anda değişiyor/değişti) ekipte bulunması zorunlu olmayan kişilerle de yapabilir,
  • Risk değerlendirme ekibi olmadan hiç kimse tek başına yapamaz,
  • Dışarıda olanlarla ile yönetmelikte yazanlar arasında doğrusal bir bağlantı kurulamaz,
  • Eğer tartışılması gereken bir durum varsa, mezkur yönetmeliği madde madde tartışmayı tercih ederim.

emrozgr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Çok sinirlendirmişler sanırım sizi de :)
Eğitim konusu tabii ki çok önemlidir. Eğitim şart. Ancak bu kadar karışıklık karşısında, İSG nin temeli olan Risk Değerlendirme mevzusunu tamamlamadan eğitim konusuna girmek istemedim. O konu ayrıca tartışılır.
Ekipte İSG uzmanı veya iş yeri hekimi olmalıdır diye ben yönetmelikte bir ibare göremedim. Eleştirmek anlamında söylemiyorum sizi, ancak yönetmeliği tekrar ve dikkatlice okumanızda fayda var diye düşünüyorum. Oradaki ifade "varsa" ibaresi ile başlar. Bu yüzden 6311'in 38. maddesine atıfta bulundum.
"varsa" belge numarası olmalı bu arada bence.
İş veren yapar veya yaptırır ibaresine gelince:
  • İşveren kendisi yapsa bile, risk değerlendirme ekibi olmadan yapamaz,
  • İşveren yaptırmak isterse, Risk Değerlendirme ekibine koordinatörlük yapmak üzere başka birini görevlendirebilir.
  • 6331 sayılı yasanın 38.maddesine göre (ki şu anda değişiyor/değişti) ekipte bulunması zorunlu olmayan kişilerle de yapabilir,
  • Risk değerlendirme ekibi olmadan hiç kimse tek başına yapamaz,
  • Dışarıda olanlarla ile yönetmelikte yazanlar arasında doğrusal bir bağlantı kurulamaz,
  • Eğer tartışılması gereken bir durum varsa, mezkur yönetmeliği madde madde tartışmayı tercih ederim.

Evet "varsa" diye başlıyor. Ekipte isg uzmanı ve iş yeri hekimi varsa bunların bakanlıkça onaylanmış belge bilgileri eklenmelidir diyor.

Şimdi soruyorum sevgili dostum, lütfen elini vicdanına koyup cevap ver, Ekipte uzman ya da hekim varsa belge numaraları mutlaka yazılmalı diyor.. Bulunması zorunluluğu yoksa ekipte ki uzman ve hekim belge numarasını yazsa ne olacak ? yazma sa ne olacak ?

Her neyse ben bu konudan anlayacağımı anladım senin desteğin, güzel yorum ve bilgilendirmelerin sayesinde teşekkür ederim. Şunu anladım 6. ve 7. maddelerin 38.madde için yürürlüğe girme tarihi ertelenince geriye kalan kanunun organik yapısı 50 ve altında ki işletmeler için uyumlu olmadı. Belki de bunu da görüştüler mecliste uzatılan süreye ek bir kaç madde daha eklediler bilemiyoruz.

Kanun teklifi onaylanmış önümüzde ki salı resmi olarak hangi değişikliklerin yapıldığını açıklarlar. Süre uzatımına ek olarak birkaç değişiklikte yapılmış olmalı diye düşünüyorum...

Syg.

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
esas olan yönetmeliğin okunmuş olmasından dolayı memnuniyetimi ifade etmek isterim evvela.
elim vicdanımın tam üzerindeyken cevap veriyorum :)
eğer yoklar ise belgeleri de yoktur numaraları da, olmayanlarla ile birlikte :)
bana göre esas olan şudur: eğer yasalaşır ise, 1 Temmuz 2013 itibari ile tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alanların işletmelerin uzman ve hekim çalıştırma zorunluluğu yoktur.
Ancak, BURASI ÇOK ÖNEMLİ; bu iki uzmanın görevlendirilmesi hariç, mevzuatın geriye kalan tüm maddeleri işverenler için BAĞLAYICIDIR.
Saygı ve sevgilerimle

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Berkay Bey eksik okuduğumu düşündüğünüz maddeler nelerdir ? Yorumladığım maddelerin ne olduğunu yazdım zaten kanun ve yönetmelik isimleriyle. Risk analizi için danışmanlık yapabiliriz tabi ki sorun yok. Ama Risk analizi yapmak yeterli değil diyorum. Risk analizi işverene getirilen tek yükümlülük değil bir sürü yükümlülük var.. Ve bunlardan sadece risk analizini kurulan şahıs firmaları verebilir diyorum.. Yanlış olduğum yerle olabilir lütfen uyarın ve bilgilendirin beni ve yeni uzman olan, olacak olan herkesi. Ama lütfen desteklediğiniz görüşü ispatlar nitelikte kanun ve yönetmeliklerden örnek gösterin içimiz rahat olsun... Teşekkürler.

Sanki Risk Değerlendirmesi yapmamanın kanunen yaptırımı yokmuş gibi yazmışsınız ve ya bana öyle geldi. O yüzden söyledim.

Fatih ÖZTÜRK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Saygılarımla.

Peki bakanlığın vermiş oldugu uzmanlık belgesini boşuna aldı o zaman o kadar kişi.Arkadaşlar yorumlarımızı menfaatlerimize çevirmeyelim.
Uzman 1)Risk analizi , acil durum eylem planı yapar
2)Temel İş Güvenliği Eğitimi verir ve Belgelendirir.
Anlayamadığım konu ; Herkez kafasına göre neden yorum atar.Yorumların yönetmeliklerle bağıntısı bile yok!

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.