Anket Prim Gün Sayınız Nedir?

Prim gün sayınız kaç ?

• Kullanılan toplam oy
    582

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

adisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
2905 gün sgk ödenmiş primim var. kısa dönem askerlik yaptım. 95 gününü askerlik borçlanması ödesem sistemde gözükürmü? bilgisi olan arkadaşların acil dönüş yapmasını bekliyorum.

okaliptus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
2905 gün sgk ödenmiş primim var. kısa dönem askerlik yaptım. 95 gününü askerlik borçlanması ödesem sistemde gözükürmü? bilgisi olan arkadaşların acil dönüş yapmasını bekliyorum.

Bürokrasiden dolayı başvuru süresini kaçırabilirsiniz. Önce B sınıfına geçin 2. sınav hakkınızı da 3 ay sonar A ya geçmek için kullanın derim. Ama yine de siz bilirsiniz.

tore1071

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
benimde o civarda prim günüm. kısa dönem borçlanma başvurusu yapıp 100 gün ödemesi yaptım,sonucu bizim durumumuzda olan ve olacaklar için paylaşırım.

.l.

Üye
TÜİSAG Üyesi
PEKİ BU ŞEKİLDE ASKERLİK BORÇLANMASINDAN SONRA KABUL OLACAĞINI BİLİYOR MUYUZ, EMİN MİYİZ YANİ, YOK YERE ÖDEME YAPMAYALIM? KESİN BİLGİSİ OLAN ARKADAŞIMIZ VAR MI ACABA..
İKİNCİ SORUM İSE NE KADAR SÜRÜYOR, BU BORÇLANARAK ÖDEME İŞİ ÇOK SÜRER Mİ ACABA

tacder

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bu arada A ya gireceklerin sayısını merak etmekteyim.30 000 C sınıfından yarısının şartı tutsa yarısı da sınavı geçse 7500 A sınıfı uzmanı demek.piyasa doyar.

Reinarubia

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
bu arada A ya gireceklerin sayısını merak etmekteyim.30 000 C sınıfından yarısının şartı tutsa yarısı da sınavı geçse 7500 A sınıfı uzmanı demek.piyasa doyar.
Ben o kadar kişi olacağını düşünmüyorum. Bu sınavla maksimum 1000 kadar B ve 500 kadar da A sınıfı olur. Belge alanların çoğu yeni mezun ve 1500 prim günlei bile yok

.l.

Üye
TÜİSAG Üyesi
askerlik borçlanması nı ödeyenlerin sınava girisleri kabul olacakmis...

selimmuratilgaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
1500 prim günüm kasımın 7sinde olacak ben kasım ayındaki sigorta en erken aralığın başında yatırılıyor. sizce ne yapmalıyım? ayrıca bazı aylar iki farklı işyerinde prim ödendi. yani bir ayda 40-45 gün sistemde gözüküyor. duyuruda toplam prim gün sayısından bahsediyor. ileride sorun çıkarırlar mı sizce?

deryassu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba,
Askerliği saydıran var mı nasıl saydırılıyor işlemler uzun sürer mi?

Altar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Benim toplam 3201 gün primim var. Ama 358 gün aynı anda hem 4B den hemde 4A dan yatırıldı. Şimdi toplam primime mi bakılacak yoksa aynı anda yattığı için prim günümde düşme olacak mı? Ben şimdi A yamı yoksa B ye mi başvurmalıyım. Bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim

huakin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Askerlik borçlanması ve ödemesi ile ilgilenen arkadaşların dikkatine !!!

Arkadaşlar pirim günü istediği sınava yetişmeyenler emekli sandığından ( askeriyedeki sosyal güvence )

yapmış oldukları süreyi istekleri karşılığında SSK da ki pirim süresine ekleme yapabilirler.

1. kısa dönem askerilik yapanlar ;

155 günlük askerlik sürelerini ücret karşılığında dönüştüre bilirler.

bir gün = 11 tl , 155 x 11 = 1705 tl

2. Uzun Dönem yani Asteğmen olarak yapanlar ;

Toplam bir yıllık sürelerini geçirebilirler

3 ay acemilik

90 x 11 = 990 tl

Geriye kalan 9 ay ücretli çalıştıkları için her hangi bir ücret ödemeden geçirebilirler,

Arkadaşlar Her iki durumda da ,

Başvurularınızı en son çalıştığınız ( sigortanızın yattığı şehir ) işyerinizin bağlı bulunduğu il deki SSK ya başvuru yaparak pirim günlerini saydıra bilirmişiz.

Şimdi Arkadaşlar Gelelim bu işlerin ne kadar zamanda çözüleceğine , benim tahminimce bizim için yaklaşık bi 20 gün içerinde sonuçlanması gerek . Ama malum bürokrasi yi biliyorsunuz başvuru yapınca ssk Ankara'daki emekli sandığı genel müdürlüğüne soru soruyomuş yani sorması cevap alması gelmesi gitmesi ssk dan sonuçlanması derken geçecek süreyi siz düşünün ben bu kadar bilgi toplayabildim arkadaşlar ama yine de bu işlerle uğraşan ve bizi tecrübeleri ile aydınlatmak isteyenler olursa seviniriz.

ariserhat

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
askerlik borçlanması nı ödeyenlerin sınava girisleri kabul olacakmis...

nereden öğrendin kabul olacağını?
çünkü şu an kabul olmayacak diyorlar isggm den. hukuk müşavirliği öyle karar vermiş.

Sedat Parlar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar başvuru tarihinde SGK 4A hizmet dökümünü print alacaksınız. En alttaki prim gün rakam 1500-3000 arası ise B sınavına, 3000' den büyük ise A sınavına gireceksiniz. Diğer uygulamalar (askerlik borçlanması, fazla prim günü ödemesi gibi) kafa karıştırıp sınavı kazansanız da aleyhinize olabilir. Yönetmelik ve duyuru gayet açık.

Ayrıca bazı arkadaşlar bir ayda 30 günden fazla prim günü yatırıldığı gibi ifadeler kullanmış. Konunun uzmanı değilim ama benim bildiğim yatıracağınız prim günü 30^dan fazla bile yatırılsa SGK tarafından 30 gün olarak alınıyor. (3-5 yerden asgari ücretli SGK yatırıp yaş doldu ise bu hesapla 10 yılda emekli olunur). 30 gün fazlası primler sadece prim tutarını arttırır.
yedek subay olarak yapılan günlerin primleri sayılmıyor mu?sonuçta ortada yatan bir prim var.

Başar KOYUNCU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İYİDE 4A YA BİRLEŞTİRME YAPICAZ SAYILMAMASI GARIP

Engineer ankara

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Askerlik borçlanması ve ödemesi ile ilgilenen arkadaşların dikkatine !!!

Arkadaşlar pirim günü istediği sınava yetişmeyenler emekli sandığından ( askeriyedeki sosyal güvence )

yapmış oldukları süreyi istekleri karşılığında SSK da ki pirim süresine ekleme yapabilirler.

1. kısa dönem askerilik yapanlar ;

155 günlük askerlik sürelerini ücret karşılığında dönüştüre bilirler.

bir gün = 11 tl , 155 x 11 = 1705 tl

2. Uzun Dönem yani Asteğmen olarak yapanlar ;

Toplam bir yıllık sürelerini geçirebilirler

3 ay acemilik

90 x 11 = 990 tl

Geriye kalan 9 ay ücretli çalıştıkları için her hangi bir ücret ödemeden geçirebilirler,

Arkadaşlar Her iki durumda da ,

Başvurularınızı en son çalıştığınız ( sigortanızın yattığı şehir ) işyerinizin bağlı bulunduğu il deki SSK ya başvuru yaparak pirim günlerini saydıra bilirmişiz.

Şimdi Arkadaşlar Gelelim bu işlerin ne kadar zamanda çözüleceğine , benim tahminimce bizim için yaklaşık bi 20 gün içerinde sonuçlanması gerek . Ama malum bürokrasi yi biliyorsunuz başvuru yapınca ssk Ankara'daki emekli sandığı genel müdürlüğüne soru soruyomuş yani sorması cevap alması gelmesi gitmesi ssk dan sonuçlanması derken geçecek süreyi siz düşünün ben bu kadar bilgi toplayabildim arkadaşlar ama yine de bu işlerle uğraşan ve bizi tecrübeleri ile aydınlatmak isteyenler olursa seviniriz.

SSK ve Bağkurda evrağı elden takip etmedikçe sonuç alamazsınız.
Sakın ha evrağı verdim işim olacak diye düşünmeyin. Onlar öyle dese de evrağın nerden nereye gittiğini tek tek takip edin.
Başka tarz bir işle ilgili 2011 de verdiğim bir yazının sonucu hala gerçekleşmedi. Başka bi konu için uğraşırken hatırladım. Akibetini gidip sordum. Evrağın gereğini neden yapmadınız dedim. Takip edecektin dediler. Halbuki bana 2011 de ( tüm dolaşımları biten bir işlem ile ilgili) senin yapacağın bu kadar. Gerisini biz yaparız demişlerdi.
Bir de yapılan işlemi tek tek ince ayrıntısına göre inceleyin.
Emin olunki orda çalışanlar sizin kadar bilmiyorlar yaptıkları işi. O DERECE YANİ

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.