Patlamadan Korunma Örnek Dokümanı

fizikadam

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar elinde örnek olarak güncel patlamadan korunma dokümanı var mı? Özellikle toz patlamalarına karşı hesaplaması yapılmış doküman olursa çok iyi olur.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar elinde örnek olarak güncel patlamadan korunma dokümanı var mı? Özellikle toz patlamalarına karşı hesaplaması yapılmış doküman olursa çok iyi olur.

IEC 60079-20-1
TS 3491 EN 60079-10 (
her ikisine de internet ortamında ulaşmak mümkündür)
Patlamadan korunma dokümanı her işyerine özgüdür. Yapılacak her çalışmada gene işyerine özgü olmalıdır.önerim;

• İşyerinizde kullandığınız kimyasal maddelere ilişkin MSDS formlarını bir araya toparlayın.
  • Ortam ölçümleri sonucunda elde ettiğiniz uçucu maddelere ilişkin tespitleri kullanın.
  • Ateşleyici kaynaklarınızı listeleyerek bunları bertaraf edecek çalışmaları listele haline getirin.
  • EK' olarak başlıklarını verdiğim dokümanları inceleyerek, hesaplama formüllerini kullanarak hesap tablolarını çıkartın.
  • Hesaplama sonuçlarını ek standartlarda belirlenen değerler ışığında zone bölgelerine dağıtarak, kuş bakışı zone haritanızı çıkartın.
  • Hepsini uygun sıra ile bir araya getirin.
Alın size Patlamadan Korunma Dokümanı (PKD) hazır.Hiç kimse size hazır bir çalışma vermez, vermemeli de.. İlgili standartlara ulaştığınızda, hesaplamaların hiç de zor olmadığını göreceksiniz. Şimdiden kolay gelsin.

fizikadam

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
IEC 60079-20-1
TS 3491 EN 60079-10 (
her ikisine de internet ortamında ulaşmak mümkündür)
Patlamadan korunma dokümanı her işyerine özgüdür. Yapılacak her çalışmada gene işyerine özgü olmalıdır.önerim;

• İşyerinizde kullandığınız kimyasal maddelere ilişkin MSDS formlarını bir araya toparlayın.
  • Ortam ölçümleri sonucunda elde ettiğiniz uçucu maddelere ilişkin tespitleri kullanın.
  • Ateşleyici kaynaklarınızı listeleyerek bunları bertaraf edecek çalışmaları listele haline getirin.
  • EK' olarak başlıklarını verdiğim dokümanları inceleyerek, hesaplama formüllerini kullanarak hesap tablolarını çıkartın.
  • Hesaplama sonuçlarını ek standartlarda belirlenen değerler ışığında zone bölgelerine dağıtarak, kuş bakışı zone haritanızı çıkartın.
  • Hepsini uygun sıra ile bir araya getirin.
Alın size Patlamadan Korunma Dokümanı (PKD) hazır.Hiç kimse size hazır bir çalışma vermez, vermemeli de.. İlgili standartlara ulaştığınızda, hesaplamaların hiç de zor olmadığını göreceksiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Sizin bu yazmış olduğunuz bilgiler internette mevcut ben işi bilen arkadaşlardan örnek doküman varsa ellerinde paylaşmalarını isterim. Sonuçta iş güvenliği bilgi saklamak değil paylaşarak daha iyi gelişeceğine inanıyorum.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sizin bu yazmış olduğunuz bilgiler internette mevcut ben işi bilen arkadaşlardan örnek doküman varsa ellerinde paylaşmalarını isterim. Sonuçta iş güvenliği bilgi saklamak değil paylaşarak daha iyi gelişeceğine inanıyorum.
Sizinle hem aynı fikirdeyim, hem de değilim. Ben kendim ilk defa PKD hazırlarken, sizin gibi düşünüyordum. Ve kimseden destek göremedim. Sonra en başa dönerek, bu işin nasıl yapıldığını öğrendim. Sonra standartlara ulaşarak durumun hiç de zorlanmadan hazırlanabileceğini görerek işlemi nihayetlendirdim. Sizde benzer uygulama yapmalısınız. Hazır doküman biraz zor. Umarım çalışmasını paylaşabilecek birini bulursunuz. Zira her doküman firmaya özgüdür. Ve de telif hakkıBurada çalışmasını paylaşacak arkadaşımızın bu açıdan da başı derde girebilir.
Kolay gelsin.

Senem ÜLKER

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Patlamadan Korunma Dokümanında isg işaretlemeleri kısmında tüm işaretlerden olması gerekir mi? Uyarıcı,emredici vb. yada sadece bir tanesinin olması yeterli mi? Çalışma izni kısmında Ateşli çalışma izni diyor biz şirket değiliz Center Apartman Yöneticiliği olarak geçmekteyiz. Genede bu izni almamız gerekiyor mu? Bu dokümanı oluşturma sorumluluğumuz bulunmakta mıdır?

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Patlamadan Korunma Dokümanında isg işaretlemeleri kısmında tüm işaretlerden olması gerekir mi? Uyarıcı,emredici vb. yada sadece bir tanesinin olması yeterli mi? Çalışma izni kısmında Ateşli çalışma izni diyor biz şirket değiliz Center Apartman Yöneticiliği olarak geçmekteyiz. Genede bu izni almamız gerekiyor mu? Bu dokümanı oluşturma sorumluluğumuz bulunmakta mıdır?
Atex direktiflerini incelemenizi öneririm. Mevcut durum değerlendirilerek oluşturulmuş Risk Değerlendirmesi neticesine göre; İşaretlemeler yapılmalıdır. Fazlası zarardır. Gözü yorar. Dikkat çekmekten çok dikkat dağıtmaya kadar gider. Karar sayıda işaretler kullanınız. Apartman yönetimi olduğunuzdan bahsediyorsunuz. Merkezi sistem ile mi ısıtma sağlanıyor. Kazan dairesi mevcut mudur. Bu kısımlarda ortam ölçümleri yaptırdınız mı? Kısaca uzman gözetiminde yapılacak ortam ölçümü ve beraberinde risk değerlendirmesi sonrasında PKD hazırlayıp hazırlamayacağınıza karar vermelisiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.