Osha Ve Nıosh Sınır Değerleri Arasındaki Fark?

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Fabrikamızda yaptırmış olduğumuz isg ölçümleri sonucunda bazı parametrelerle ilgili yönetmeliklerde sınır değer belirtilmediğini görmekteyim. Ölçüm firmasıda sonuçları NIOSH ve OSHA ya göre değerlendiriyor.
Ancak bu ikisi arasında sınır değer olarak çok fark var. Bizim ölçüm sonucumuz NIOSH a göre kalırken, OSHA ya göre geçmektedir.
Biz ölçüm sonucunu NIOSH a göre mi yoksa OSHA ya göre mi değerlendirmeliyiz?

Ve bu ikisi arasındaki fark neden bu kadar fazla bilen varsa aydınlatırsa bizi çok sevinirim.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Occupational Safety & Health Administration
https://osha.europa.eu/tr/about-eu-osha

https://osha.europa.eu/
national institute for occupational safety and health.
https://osha.europa.eu/tr/about-eu-osha/national-focal-points/turkey

Hangi işkolu olduğunu bilmediğim için farkın neden büyük olduğunu bilemiyorum.
İSGGM İSGİP ortaklığı ile yayınlanan Sağlık Gözetim Rehberinde pek çok kimyasalın limitleri de vardır.
Hatta devletlere göre değişen değerler de var.
Hangi ülke ile çok iş yapıyorsanız onu baz alırsınız.

NIOSH ABD nin bizdeki İSGUM e eş kuruluşudur.
OHSA EU ve OHSA- USA ; AB ve ABD de benzer iş sağlığı ve güvenliği kuruluşlarıdır.
Limit değerler her ikisinde farklı, bazı maddelerde EU bazı maddelerde ABD daha hassas . Yani birisi diğerine göre çok daha fazla güvenlidir diyemeyiz. Ama sanki EU biraz daha sağlık öncelikli gibi.
Konu nun uzmanı değilim, tesadüfen edindiğim bilgileri aktardım.
Daha fazla bilgisi olan varsa yazsa iyi olur, ama uluslararası ilişkili şirket çalışanları gizliliği biraz abartırlar.
(Aslında açık istihbarat denen "tarama ve sentez" yöntemi ile çok ilginç bilgiler edinilebiliyor.)

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Fabrikamızda yaptırmış olduğumuz isg ölçümleri sonucunda bazı parametrelerle ilgili yönetmeliklerde sınır değer belirtilmediğini görmekteyim. Ölçüm firmasıda sonuçları NIOSH ve OSHA ya göre değerlendiriyor.
Ancak bu ikisi arasında sınır değer olarak çok fark var. Bizim ölçüm sonucumuz NIOSH a göre kalırken, OSHA ya göre geçmektedir.
Biz ölçüm sonucunu NIOSH a göre mi yoksa OSHA ya göre mi değerlendirmeliyiz?

Ve bu ikisi arasındaki fark neden bu kadar fazla bilen varsa aydınlatırsa bizi çok sevinirim.
Çok sesliliğin olduğu yerlerde son sözü kanunlar söyler. Burada aslında ili kurumunda bağlayıcılığı yoktur. Esas olan yönetmeliklerin eklerinde yazan değerlerdir. Hani küçük puntolarla yazılan ek olduğu içinde kimse tarafından dikkate alınmayan o değerler. Problem çıkaran detaylarınızı öncelikle not alın, sonra ilgili yönetmeliklerde o maddeye ilişkin sınır değer nedir. Ulaşmaya çalışın. Eminim ki sonrasında en doğru kararı vereceksiniz. OSHA olsun NIOSH olsun bunlar yönetim sistemleridir. Dolayısı ile farkındalık yaratmak adına bir takım kendi sınır değerlerini atayacaklardır. Ancak bu değerler sizi bağlamaz. Eğer ki bu sistemlere ait sertifikanız var ise; o zaman ayrıca bu sistemin gerekliliğini tamamlamanız gerekecektir. En başa dönelim ve sertifikanız olmadığını düşünelim. O zaman dikkat edeceğiniz tek şey yönetmelik ekleridir.
Kolay gelsin.

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Dediğinize katılıyorum esas olan yönetmeliklerin ekinde yazan değerlerdir. Ancak yönetmeliğin ekinde bu kimyasalla ilgili bir sınır değer verilmemiş.Bu nedenle NIOSH ve OSHA yı baz alma gereği duydum

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
CSGB İSGÜM-İSGİP yayını,
"çalışma yaşamında sağlık gözetimi rehberi" sayfa 312 ek-4

"ÜLKEMİZDE VE BAZI AVRUPA ÜLKELERİNDE ÇALIŞMA ORTAMINDAKİ BAZI MADDELERİN MAK DEĞERİ"

SAYFA 323 te aradığınız kimyasalın mak değerleri var.
Kendi Google-Drive arşivimden veriyorum.
İsterseniz isgüm sayfasında da var.
iyi çalışamalar.
https://drive.google.com/file/d/0B_Mj3CJIw4gnRmNubHhzLU05ZzA/view?usp=sharing

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Olmaz olur mu. Eklerini detaylı irdeleyin. Mutlaka vardır. Eğer ki yoksa da MSDS' leri inceleyin. Kimyasal ismine bakarak sizin kullandığınız maddeye ulaşmaya bakın...
Kolay gelsin.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.