Onaylı Deftere Yazılmayan Öneriler Işverene Bildirilmiş Sayılmıyor

sukru_ozgur

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=haber&id=tv linkten Kasım ÖZER in konuşmasına dikkat.
  • Onaylı deftere yazılmayan öneriler işverene bildirilmiş sayılmıyor.
  • İş Güvenliği Uzmanı” onaylı deftere yazmadığı önerilerden bakanlık ve adli makamlarca sorumludur
  • Mail bildirimi geçersizdir.
  • Onaylı deftere yazılan önerilerin bir nüshası herhangibir olumsuz olay durumda uzmanı kurtaracak tek yasal kanıttır.
  • Onaylı defteri imzalamayan işverenle çalışmak iki taraf içinde faydasızdır.
  • Onaylı deftere yazılmayan önerileri İşverenin yerine getirmesini beklemek en azından iyimserlik olur.
Selamlar ve kolaylıklar
Şükrü ÖZGÜR
YANKI Eğitim Danışmanlık Hizmetleri
Ataşehir / İSTANBUL
C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
Lead Auditor (QMS_EMS_OHSAS_FSMS)
Tel : 0 216 577 00 57
Faks : 0 216 577 00 58
G: +90 532 256 66 87
sukru@yankidan.com
www.yankiegitim.com
www.sukruozgur.com

fatihyurda

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bizde işlem mail üzerinden yürüyor.O halde bir kaza olması halinde yaptığımız işin hiç bir önemi yok şu anda

sukru_ozgur

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar iş güvenliği uzmanının referansı yasal mevzuattır.Mail üzerinden bildirim mevzuatta yer almadığından geçersizdir.
İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği
Md.5.6 - İşyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının; onaylı deftere iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yazacağı
tedbir ve önerilerin yerine getirilmesinden ve defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren veya
işveren vekili sorumludur.
Yönetmelik çok açık,işveren yazılmayan önerilerden sorumlu olmadığı gibi , önerilerini onaylı deftere yazmadığı için işveren uzmana işini ihmalden dolayı maddi manevi tazminat davası açabilir.

Onaylı deftere yazılan önerilerin bir nüshasının taranarak flaşh disk içinde uzmanın sürekli yanında bulunması ise iyi bir alışkanlıktır.
Uzman yaralanmalı ve ölümlü kazalarda bu nedenle ihmalden yargılanabilir.
Uzman arkadaşlar bu konunun farkında olmadığı için kumar oynuyorlar diye düşünüyorum.
Ayrıca işverenin onaylı deftere yazılan önerileri yerine getirmek zorunda kalacağı için uygulama onunda yararınadır.
Akıllı işverenlerin mail yerine defter kullanmayı tercih etmesi daha güvenlidir.
Mail sistemi sadece defterde yazılı önerilerin detay takibinde kullanılabilir diye düşünüyorum.

Selamlar ve kolaylıklar
Şükrü ÖZGÜR
Ataşehir / İSTANBUL
sukru@yankidan.com
www.yankiegitim.com
www.sukruozgur.com

MuratDemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Defter İşveren veya vekili tarafından imzalanmamakta ise çalışmaya gerek yok ama onuda bakanlığa bildirmek gerekmez mi ?

sukru_ozgur

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Murat bey,
Hayati tehlike durumunda alınacak önlemlerin, işveren tarafından yerine getirilmemesi bakanlığa bildirim sebebidir.Uzmanın bunu yapmaması görevi ihmal sayılabilir.Defteri imzalamayan işveren bakanlık teftişinde ciddi ceza ve yaptırımlarla karşılaşabilir.Uzman ve hekim ler ne yazık ki işvereni bu konuda bilgilendirmiyor.Aynı şekilde sözleşmeler onayla gönderilmiyor.Sözleşmeyi onaylatmamak özellikle geçmiş dönemde A sınıfı uzmanların işine geliyordu.Bu sayede 20 -30 yere bakıyorlardı.İşverende İŞ Güvenliği Uzmanlık hizmeti alıyorum sanıyordu.Oysa aldığı sadece danışmanlık hizmetiydi.Halen bu şekilde çalışan binlerce şirket mevcut ,ne onaylı defter,ne yıllık çalışma planı ,nede yıllık değerlendirme raporu var.Bu durumda o işyerinde uzman ve hekim hizmeti alındığından bahsedemeyiz.6331 saylı kanunla bu konu zaman içinde oturacak diye düşünüyorum.
Selamlar ve kolaylıklar
Şükrü ÖZGÜR
Ataşehir / İSTANBUL
sukru@yankidan.com
www.yankiegitim.com
www.sukruozgur.com

MuratDemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Açıklamanız için teşekkürler Şükrü bey,

Ayrıca ""danışmanlık"" konusu açıklamanız da iyi oldu... aklımdaki bazı konular dahada netleşti.

kolay gelsin.

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
bilgilendirme için teşekkür ederim. pc açmadığı için videoyu izleyemiyorum. kasım beyin bu şekilde tv programlarına çıkarak, gündem oluşturmasını çok faydalı buluyorum.

videoyu izleyemediğim için şükrü beyin yazısından alıntı yaparak sormak istediğim bir konu var.

• "Onaylı defteri imzalamayan işverenle çalışmak iki taraf içinde faydasızdır."

burada bahsedilen konu; uzmanın onaylı deftere yazdıklarının, işverence imzalanması gerektiği; aksi halde kanunen geçersiz sayılacağı, delil olamayacağı mı???

çünkü noter onaylı defterde işveren imzası kısmı bulunsada; işverenin imzalamasının şart olmaması gerekir. sonuçta işveren hoşuna gitmeyen bir yazıyı imzalamayacaktır. ve bu durumda kimseye zorla imza attıramayız.

...

Md.5.6 - İşyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının; onaylı deftere iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yazacağı
tedbir ve önerilerin yerine getirilmesinden ve defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren veya
işveren vekili sorumludur.

bu maddeden anladığım kadarı ile, uzman deftere önerisini yazmakla sorumluluğunu yerine getiriyor. imzalanmasından ve defterin korunmasında işveren veya vekili sorumlu.

ben bu şekilde düşünüyorum. noter onaylı defterde işveren imzası olup olmaması delil olabilmesi açısından şart değil bence.
diyelim ki işletmede bir uygunsuzluk var ve bunu noter onaylı deftere yazdık ama işveren imzalamadı. bir nushasını da kendimize aldık. ardından bu olumsuzluktan dolayı bir kaza meydana geldi.

mahkemede, işverenin "benim o defterde imzam yok" dolayısı ile haberim yok diyebileceğini sanmıyorum.

yani; işveren defteri imzalamaz ise hukuki durumu ne olur?

sizlerinde görüşünü almak istiyorum bu konuda.

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
İşverenin haberim yok, imzam yok gibi olaydan sıyrılma lüksü yok... defter işverenin sorumluluğunda... işverenin defteri imzalamaktan imtina etmesi, o tavsiyeye uymayacağı anlamına gelir ki, buda hem bizim orda bulunma amacımıza hemde işverenin igu bulundurma amacına ters düşer... sanırım bundan bahsedilmiş...o yüzden faydasız denmiş. madem tavsiyeye uymayacaksın neden igu çalıştırıyorsun? sonra bize dönecek ve diyecekler ki neden bakanlığa bildirmedin?? :mustafa: işte burası zurnanın zort dediği yer !!

sukru_ozgur

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Nurdan hn çok güzel ifade etmiş ,işverenin imzası olmaması demek ,bir kaza durumunda avukatların devreye girmesiyle işverenin ne böyle bir yönetmelikten nede deftere yazılan önerilerden haberim var demektir.
Uzman bana bu defteri ve önerilerini getirip imzalatsaydı ben önerileri yerine getirir ve kaza olmazdı demesi kuvvetle muhtemel.
Aynı şekilde bakanlıkta Uzmanın sertifikasını askıya alacaktır.
Sebeb neden defteri imzalamayan işvereni ve önerilerini bize bildirmedin.
Bildirseydin biz müfettiş gönderir.onerilerin yerine getirilmesi sağlar ,böylece olası kazaları da önlerdik.
Arkadaşlar bu kadar önemli konuya birkaç arkadaşın ilgi duymasına üzülüyorum.
Özellikle tam gün çalışan işgüvenliği uzmanı arkadaşların büyük kısmının onaylı defteri işverene imzalatabildiklerini düşünmüyorum.
İnşallah uygulamalarını paylaşırlarda ben de yanıldığımı öğrenerek memnun olurum.
Bu konuya ne kadar çok uzmanın ilgisini çekebilirsek kazaları belaları o kadar uzak tutabiliriz.
Diğer bütün konular defterin imzalanması yanında ayrıntı kalıyor.
Selamlar ve kolaylıklar
Şükrü ÖZGÜR

Ataşehir / İSTANBUL
sukru@yankidan.com
www.yankiegitim.com

Hasan Berkman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Nurdan hn çok güzel ifade etmiş ,işverenin imzası olmaması demek ,bir kaza durumunda avukatların devreye girmesiyle işverenin ne böyle bir yönetmelikten nede deftere yazılan önerilerden haberim var demektir.
Uzman bana bu defteri ve önerilerini getirip imzalatsaydı ben önerileri yerine getirir ve kaza olmazdı demesi kuvvetle muhtemel.
Aynı şekilde bakanlıkta Uzmanın sertifikasını askıya alacaktır.
Sebeb neden defteri imzalamayan işvereni ve önerilerini bize bildirmedin.
Bildirseydin biz müfettiş gönderir.onerilerin yerine getirilmesi sağlar ,böylece olası kazaları da önlerdik.
Arkadaşlar bu kadar önemli konuya birkaç arkadaşın ilgi duymasına üzülüyorum.
Özellikle tam gün çalışan işgüvenliği uzmanı arkadaşların büyük kısmının onaylı defteri işverene imzalatabildiklerini düşünmüyorum.
İnşallah uygulamalarını paylaşırlarda ben de yanıldığımı öğrenerek memnun olurum.
Bu konuya ne kadar çok uzmanın ilgisini çekebilirsek kazaları belaları o kadar uzak tutabiliriz.
Diğer bütün konular defterin imzalanması yanında ayrıntı kalıyor.
Selamlar ve kolaylıklar
Şükrü ÖZGÜR
Ataşehir / İSTANBUL
sukru@yankidan.com
www.yankiegitim.com

Şükrü bey merhaba, size bir soru sormak istiyorum.
Çalıştığım fabrikada İSİG Uzmanlık sözleşmesini İşveren Vekili olarak Fabrika Müdürü ile yaptım ve Bakanlığa gönderdim. Fabrika Müdürünün imza sirkülerinde imzası yok. İşveren Vekili olarak Fabrika müdürü ile yaptığım sözleşme geçerli midir? Ayrıca patronumuzdan "Fabrika Müdürü, İş Sağlığı ve Güvenliği önlemlerini almaya tam yetkilidir şeklinde bir görevlendirme yazısı aldım" Bu yazı yeterlimi dir? çünkü Onaylı Defteri Fabrika Müdürüne imzalatıyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

sukru_ozgur

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Hasan bey dostum merhaba,
İşveren vekili şirketi telsim ve ilzama yetkili olan kişidir.Türkçesi şirketi alacak ve borç yükümlülğü altına sokma yetkisi olan kişidir.Bu bazı şirketlerde tek ,bazılarında çift imzadır.Noter İmza sirkülerinde bellidir.Yönetim kurulu karar alarak işveren vekilini yada ortak vekillerini belirler ve noterden imza sirküleri düzenlerler.Bu sayede işveren vekili olan kişi çek,senet imzalar ve bankalarla kredi anlaşmaları yapar.
İşveren vekili olmayan kişinin attığı imzadan işveren haberim yok derse , ne yapılacak?işveren onu vekil olarak imza yetkisi vererek atamadıysa onaylı deftere atılan imza işverene bildirilmiş sayılabilir mi?
Ne yazık günümüzde bu konuya hiç dikkat edilmiyor.Şirketle sözleşme yapılıyor.Karşınızda bir müdür imza atıyor.Oysa noter imza sirkülerine bakılsa -eğer varsa tabi-o kişinin o tür sözleşmeleri imzalama yetkisi olup olmadığı anlaşılır.Eğer yetkisi yoksa borç -alacak ilişkiside doğmuyor ,doğal olarak. Bu durum işverenin işine geliyor.
Bilmem anlatabildim mi .

ekinkıran

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Buradaki temel problem iş güvenliği uzmanının işe başlamadan önce firmadaki muhattabına yukarıda bahsedilen bütün bu ayrıntıları (onaylı defter, bakanlığa bildirim, vs.) anlatmaması veya iyi anlatamaması sanırım. Konu hakkında iyi aydınlatma yapılmazsa işe başladıktan sonra işverene ne bu konuları anlatmak ne de uygulatmak kolay oluyor. Öncelikle yapılması gerekenin daha iş görüşmesi sırasında işvereni doğru bilgilendirilmek olduğunu düşünüyorum. Böylece daha sağlıklı bir çalışma yapılabilir. Tabii bütün bunlar konuşulduktan sonra işe kabul de edilmeyebilirsiniz o ayrı bir konu:)

Bir diğer husus ise çalıştığın işyerini yapılmayan eksiklikler hakkında bakanlığa bildirme durumu.. Bir nevi şikayet etme.. Kağıt üstünde olumlu duruyor ama bunu hayata geçirmek çok zor.. Nedenlerini hepimiz çok iyi biliyoruz..

sukru_ozgur

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
İşverenle işe girişte iki türlü sözleşme yapmak lazım.Biri bakanlığı istediği diğeri yukardaki konuları içeren.İlk görüşmeye giderken de yukardaki bilgilendirmeleri içeren bir sunum yapmak gerekiyor.Sunumun işveren vekiline yada kendisine yapılması çok önemli.Aslında konu çok nettir
İşverene vekili onaylı deftere yazılı olmayan önerileri yerine getirmeyecektir.Çünkü herbirinin zaman ve kaynak boyutu var.Yani dıygusal konular!

ahmeterkin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bu konuda bir kaç sorum olacak arkadaşlar:

1- bir inşaat şantiyesinde PROJE SORUMLUSU diye tanımlanan kişi işveren verkili sayılırmı? yoksa illa Şükrü beyin açıkladı ki Ticaret Kanununa göre bu tip bir imza yetkisine haiz kişiye Şirket Müdürü denir, imzası ile şirketi temsil ve ilzam eder. böyle birimi olmalı.

2-olaki işveren vekili veya işverenin kendisi defteri imzalamaktan imtina etti ve imzalamadı. bu durumda: illa bakanlığa bu işveren bunu imzalamadı diye şikayet mi etmek gerek yoksa notere gidip noterden tebliğ etmek işe yararmı?

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Defteri yazıyorum ve işveren vekilide izmzalıyor.Karşılıklı imza.Sonrasında da taratma değilde , fotoğrafını çekiyorum.Bu şekilde de kanıt olabilir sanıyorum.

ekinkıran

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Defteri yazıyorum ve işveren vekilide izmzalıyor.Karşılıklı imza.Sonrasında da taratma değilde , fotoğrafını çekiyorum.Bu şekilde de kanıt olabilir sanıyorum.

Zaten onaylı defter 3 nüshalı olmalı. İşverende, iş güvenliği uzmanında, işyeri hekiminde birer nüshası kalacak şekilde.. Elimizdeki nüshanın kaybolması veya tahribat görmesi durumuna karşı fotoğraf veya tarama yapılması yararlı olabilir.

Hasan Berkman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Hasan bey dostum merhaba,
İşveren vekili şirketi telsim ve ilzama yetkili olan kişidir.Türkçesi şirketi alacak ve borç yükümlülğü altına sokma yetkisi olan kişidir.Bu bazı şirketlerde tek ,bazılarında çift imzadır.Noter İmza sirkülerinde bellidir.Yönetim kurulu karar alarak işveren vekilini yada ortak vekillerini belirler ve noterden imza sirküleri düzenlerler.Bu sayede işveren vekili olan kişi çek,senet imzalar ve bankalarla kredi anlaşmaları yapar.
İşveren vekili olmayan kişinin attığı imzadan işveren haberim yok derse , ne yapılacak?işveren onu vekil olarak imza yetkisi vererek atamadıysa onaylı deftere atılan imza işverene bildirilmiş sayılabilir mi?
Ne yazık günümüzde bu konuya hiç dikkat edilmiyor.Şirketle sözleşme yapılıyor.Karşınızda bir müdür imza atıyor.Oysa noter imza sirkülerine bakılsa -eğer varsa tabi-o kişinin o tür sözleşmeleri imzalama yetkisi olup olmadığı anlaşılır.Eğer yetkisi yoksa borç -alacak ilişkiside doğmuyor ,doğal olarak. Bu durum işverenin işine geliyor.
Bilmem anlatabildim mi .

Şükrü bey merhaba,
Öncelikle hitabınız beni onurlandırdı, bir dost kazandım sevindim. teşekkürler..

Yazımda ("Ayrıca patronumuzdan "Fabrika Müdürü, İş Sağlığı ve Güvenliği önlemlerini almaya tam yetkilidir şeklinde bir görevlendirme yazısı aldım" Bu yazı yeterlimi dir?)" diye de sormuştum. Bu durumda patron benim haberim yok diyemez ama bu durum geçerlimidir?

Sorun şu ki önceden o işyerinde çalışıyorsan ki ben çalışıyorum, herşey istediğimiz gibi olmayabiliyor...

Okan67

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu onaylı defter olayı kanımca sakat bir uygulama bunun yerine elektronik defter tutulmalı. Örneğin Bakanlık bu hizmeti ya kendi sunabilir veya dışarıdan bir firmaya yaptırabilir. İş Güvenliği Uzmanları, eksiklikleri bu web sitesine girebilir. Her İş Güvenliği Uzmanına Bakanlık bir kullanıcı ismi ve şifresi verir. İşveren Vekilleri de eksiklikleri buralardan takip ederek konular tamamlandıkça buraları doldurur. Hem Bakanlık konuları görür, şirketleri bilir hem İş Güvenliği Uzmanlığı gerçekten Uzman olurlar, işveren ile bağlantıları daha resmi olur hem de İşyerleri daha formal çalışmış olurlar. Yoksa İş Güvenliği Uzmanının yazamayacağı, İşverenin yazdıramayacağı şeyler mutlaka olacaktır. Önemli olan işyerlerinde iş barışını sürekli sağlayabilmek olmalıdır. Batıda İşveren-Alt İşveren ilişkileri böyle 3. taraf web siteleri ile yapılıyor. Bu modeli bence getirmek lazım.

Ulaş Devrim YURDABAL

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Değerli Arkadaşlar,

Şüphesiz yönetmelik gereği noter veya İşKur Çalışma Bölge Müdürlüğü onaylı 3 nüshalı defterin etkin bir şekilde değerlendirmesi önemli bir yerde duruyor.Denetlemelerde de özellikle üzerinde durulduğu duyumlarını alıyorum.İSGGM Müdürü Sn. Kasım ÖZER'in bu konudaki açıklamalarını önemsiyorum.Ancak İşveren kontrolündeki bir defterin İSG uygulamaları açısından ne kadar etkin ve verimli değerlendirilebilir olduğuda tartışmalıdır.Devlet-(İşveren-İGU) denetlenebilirliği yönünden Okan 67 arkadaşımızın belirttiği yöntem en verimli ve etkili olabilecek yöntemlerden birisidir.
Yeni bir sürece giriyoruz.Biliyorsunuz 6331 Say. İSG Kanunu yayımlandı ve perdeypey yürürlüğe giriyor.Mevzuat hiyerarşisinde Kanun yönetmeliğin üzerindedir.Lütfen aşağıdaki alıntıyı iyi değerlendirin.
6331 SAY. İSG KANUNU :
İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları
MADDE 8
(2) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir.

Bence üzerinde tartıştığımız konu teknik bir konu.İSG Sorumluluğunu aldığımız işyerlerinde amaç etkin bir İSG Yönetim sistemi kurmak ise İşveren ve çalışanlarla iletişimin bir çok yolu vardır.Mail yolu ile bildirim bence bunlar içerisinde en etkin olanıdır.İşveren tarih saat ve saklanabilme özelliği ile bu bildirimden kesinlikle kaçamaz.Eğer kendimizi bildirim noktasında rahatlatmak ise amaç KANUNUN alıntıladığım ilgili maddesi açık.İşverene yazılı olarak bildirimde bulunmanız yeterli.Nasıl yapacağınızı siz belirleyebilirsiniz.Bu madde üzerinden olası bir ölümlü veya ağır yaralanmalı iş kazasında bildirim yaptığınızı belirtebilirsiniz.Muhtemelen yargı sürecinde en nihayetinde Yargıtayda bu kabul edilecektir.Çünkü Kanun açık.Üstelik 50 ve üzeri çalışanı bulunan işyerleri için 1 OCAK 2013 itibariyle bu madde yürürlükte olacak.
Ancak hayati bir tehlike sözkonusu olduğunda işverene bildirimimize rağmen DÖF alınmıyorsa Bakanlığa bildirim zorunluluğu sözkonusudur.Bununda Türkiye gerçekliğinde uygulanabilirliği tartışmalıdır.Bu konudaki görüşlerimi diğer yazılarımda belirtmiştim.

Saygılarımla,

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar kanunlar işin çerçevesini belirler ve yürütülmesi için yönetmelikler hazırlamak üzere ilgili bakanlığa yetkiler verir. Bizler bu yönetmelikler ile işimizi yaparız. 4857 sayılı iş kanununa göre hazırlanmış olan yönetmeliklere göre ne yapmamız gerektiğini biliyoruz ancak yeni çıkan kanuna göre yönetmelikler henüz düzenlenip yayınlanmadı. Yeni yönetmelikleri bekleyelim ve bu arada kendimizi korumak adına her türlü tedbiri alalım derim...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.