Onaylı Defter

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Evet Selçuk Bey onaylı defter uzman ve İGU ların tespitlerini yazmaları için tanımlanmıştır.

Detayları :

İşverenin sağlık ve güvenlik kayıtları ve onaylı deftere ilişkin yükümlülükleri
MADDE 7 (1) İşveren ilgili mevzuatta belirlenen süreler saklı kalmak kaydıyla;
a) İşyerinde yürütülen iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerine ilişkin her türlü kaydı,
b) İşten ayrılma tarihinden itibaren en az 15 yıl süreyle çalışanların kişisel sağlık dosyalarını,
saklar.
(2) Çalışanın işyerinden ayrılarak başka bir işyerinde çalışmaya başlaması halinde, yeni işveren çalışanın kişisel sağlık dosyasını yazılı olarak talep eder, önceki işveren dosyanın bir örneğini onaylayarak bir ay içerisinde gönderir.
(3) Onaylı defter işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri, Genel Müdürlük veya noterce her sayfası mühürlenmek suretiyle onaylanır.
(4) Onaylı defter yapılan tespitlere göre iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ile işveren tarafından birlikte veya ayrı ayrı imzalanır. Onaylı deftere yazılan tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılır.

(5) Onaylı defterin asıl sureti işveren, diğer suretleri ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından saklanır. Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren sorumludur. Teftişe yetkili iş müfettişlerinin her istediğinde işveren onaylı defteri göstermek zorundadır.

Sercan SELÇUK

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kafamızı karıştıran o kadar konu varki :) teşekkürler

Cem BAYDAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yeni yasa ve yönetmeliklerin ışığında onaylı defterle tespit ve öneri defteri aynı deftermidir? çünkü eskiden tespit ve öneri defteri olarak deniyordu. şimdi sadece onaylı defter var ve bu defter çalışma il müdürlükleri ve noterlerce mi onaylanıyor?? cevaplar için teşekkürler

iş ve işçi bulma kurumuna gidip orda da onaylatabiliyorsunuz.

H

help yardım help

Guest
arkadaşlar bu işyerlerinde hangi defterler bulunması zorunlu muayene defteri diyorlar bi fikri olan varmı acil cvp lütfen

Şayet bir İş Güvenliği Kurulunuz varsa almanız gereken: İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defteri ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kurul Karar Defteridir.

İşletmenizde Revir varsa: Reçete, Protokol Defteri, İğne (Enjeksiyon ) vuruluyorsa Enj. Pansuman Kayıt Defteriniz olmalıdır.

İlaveten her işyerinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre yapılması gereken Periyodik Muayeneler İş Yeri Hekimleri Görev yetki ve Sorumlulukları ile ilgili yönetmeliğin Ek-2 dokümanı olan İşe Giriş Periyodik Muayene Formu” naişlenmek zorundadır.

Bulmak çok zor oluyor hepsini bir arada ama ben buldum dilerseniz özel mesaj olarak bildiririm firma bilgilerini,

H

help yardım help

Guest
Merhaba,
Şimdi, İSG KURULU'nun kurulması gereken yerlerde İSG Kurul Defteri, uzman ve doktorların bulgularını yazabilmeleri için de TESPİT ve TUTANAK defterinin olması gerek. Bunu isterseniz Noterlerden ücretli isterseniz de firmanın bağlı olduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri veya Genel Müdürlük'te ücretsiz olarak onaylatabilirsiniz. Bir de doktorların tutması gereken PROTOKOL defteri vardır ki onun hakkında detaylı bilgim yoktur.

Protokol defteri tüm sağlık hizmeti veren kurumlarda olması gereken ve olmassa olmaz bir defterdir. Bu deftere doktor bulgu ve teşhislerini yazar reçete yazması gerektiği durumlarda da reçeteye yazmış olduğu bir protokol numarası vardır ki bu numara sayesinde bir izlenilebilirlik sistemi işler sağlık sektöründe ve bu numaranın verildiği yer adı üstünde protokol defteridir.

Bu defter uzun yıllar saklanması gereklidir zira 20 sene de geçse sorgulanabilir bunu bildirmek isterim. Defterin özelliği ise şayet bir kurumda kullanılması gerekiyorsa hastane gibi defterin sağlık müdürlüğünden onaylattırılması gerekir OSGB ve İş yerlerinde bu onaya gerek yoktur.

Bunun dışında defterin numaralı olması tabiiki gereklidir zira birbirini takip den numaraların olduğu tüm defterler aradan yaprak koparmaya karşı garanti altına alınmış olduğundan dolayı tercihen numaralı olması firma adına avantajdır.

Acizane anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuşumdur.

uzmannn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar,

bir sorum olacak şu anda bir işletmenin tam zamanlı uzmanlığını yapıyorum işe başlayalı bir ay oldu, tespit ve öneri defterinde bir önceki uzmanın ismi yazılı, çalışma bakanlığının bölge müdürlüğüne bu konuda bilgi vermem gerekir mi? yoksa kaldığı sayfadan yazmaya devam mı etmeliyim? bu konuda yardımcı olur musunuz?

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar,

bir sorum olacak şu anda bir işletmenin tam zamanlı uzmanlığını yapıyorum işe başlayalı bir ay oldu, tespit ve öneri defterinde bir önceki uzmanın ismi yazılı, çalışma bakanlığının bölge müdürlüğüne bu konuda bilgi vermem gerekir mi? yoksa kaldığı sayfadan yazmaya devam mı etmeliyim? bu konuda yardımcı olur musunuz?

Merhaba,
Defterde isminizin yazması değil, asıl İSG Katipte atamanızın yapılmış olması gereklidir. Çok endişe duyarsanız kendi adınızı gidenin adı altına yazarsınız ya da üzerini karalayıp yazarsınız ama sıkıntı bulunmamaktadır.

H

help yardım help

Guest
arkadaşlar,

Defterde yazanın bir kıymet-i nazariyesi yok, Önemli olan deftere başvurulma ihtiyacı hasıl olduğunda sizin deftere yazdığınız tespitlerin tarihi ile İSG Katip sistemindeki o işyerinin uzmanlığını yaptığınız tarihlerin örtüşmesidir. Aslolan budur, ama yine de diğer arkadaşların tavsiyeleri doğrultusunda karalayıp kendi istminizi yazabilir veya aynı sayfayı bilgisayardan çıktı olarak kendi isminiz yazıp yapıştırabilirsiniz.

Bunlar teferruattır esas olan onaylı sayfalarda sizin yapacağınız tespitlerdir ve tespit tarihleri ile İSG Katip sisteminde sizin tanımlandığınız tarih aralıklarıdır.

Acizane anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuşumdur.

bedriye6060

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar anladığım kadarı ile isg tespit ve öneri defteri onaylı defter demek.Peki isg kurul karar defterine de ihtiyaç varmıdır. Zaten kurul toplantısında tutanak tutacağız bu yeterli olmaz mı?

Hande5

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
dilek hanım merhaba ; peki bu onaylı deftere en geç ne zaman yazmaya başlayabiliriz, iş yerini inceleyip yapılması gerekenleri bulmayı bitirmek zaman alabiliyor, bunun için belirtilmiş bir süre var mıdır?

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar anladığım kadarı ile isg tespit ve öneri defteri onaylı defter demek.Peki isg kurul karar defterine de ihtiyaç varmıdır. Zaten kurul toplantısında tutanak tutacağız bu yeterli olmaz mı?
bedriye 6060 isg kurul karar defteri nin geçtiği yönetmeliği paylaşabilir misiniz? kurul karar defteri adı altında geçen bir yönetmelik maddesi bulamıyorum. ya da kurul karar defteri adı geçen yönetmeliğin adını paylaşabilir seniz en azından bir kere daha dikkatlice kontrol etmek istiyorum.

chemistanbul

Banned
defter tektir.kurul karar defteri yoktur.
onaylı defter , tespit ve öneri efteri aynı şeydir.ve tek defter budur.1 asıl 2 otokopili surettir.

Hande5

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
peki bu onaylı deftere en geç ne zaman yazmaya başlayabiliriz, iş yerini inceleyip yapılması gerekenleri bulmayı bitirmek zaman alabiliyor, bunun için belirtilmiş bir süre var mıdır?

chemistanbul

Banned
işletmeyi gezin.uygunsuz durumları bulun.sonra önem sırasına göre zaman içinde deftere yazın.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bedriye 6060 isg kurul karar defteri nin geçtiği yönetmeliği paylaşabilir misiniz? kurul karar defteri adı altında geçen bir yönetmelik maddesi bulamıyorum. ya da kurul karar defteri adı geçen yönetmeliğin adını paylaşabilir seniz en azından bir kere daha dikkatlice kontrol etmek istiyorum.

defter tektir.kurul karar defteri yoktur.
onaylı defter , tespit ve öneri efteri aynı şeydir.ve tek defter budur.1 asıl 2 otokopili surettir.

bende öyle biliyorum ama chemistanbul. hatta Resmi Gazete Tarihi: 18.01.2013 Resmi Gazete Sayısı: 2853
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİĞ ini oku oku ezberledim bulamadım. böyle bir kurul defteri...
acaba dedim başka bir yönetmelikte mi? bedriye 6060 a ondan sordum.​

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bende öyle biliyorum ama chemistanbul. hatta Resmi Gazete Tarihi: 18.01.2013 Resmi Gazete Sayısı: 2853
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİĞ ini oku oku ezberledim bulamadım. böyle bir kurul defteri...
acaba dedim başka bir yönetmelikte mi? bedriye 6060 a ondan sordum.​
Merhaba,
İş sağlığı ve güvenliği kurulları hakkında yönetmeliğin 9. maddesinin e bendine göre bir tutanakla alınan kararlar kayıt altına alınmalı ve kurul üyeleri tarafından imzalanmalı. Mevzuata göre bu yeterli.
Ancak piyasada çeşitli uygulamalar var. Kimi firmalar kalıcı olması açısından da "karar defteri" " iş sağlığı ve güvenliği kurul defteri" adı altında bir deftere kayıt yapıyorlar. Piyasada da bu tarz defterleri satan kırtasiyeler var.
Sonuç olarak sadece onaylı defter gerekli, kurul kararları için herhangi bir formatta, tüm kurul üyeleri tarafından imzalanmak suretiyle tutanak tutulması yeterli.
Saygılar

Hande5

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar;
onaylı defteri tutmaya başlamadan önce mi yoksa tutmayı bitirdikten sonra mı noter yada genel müdürlüklere imzalatılacak?

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
tespit ve tavsiyeleri not etmeden önce onaylı olmalı

senel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
acaba dedim başka bir yönetmelikte mi? bedriye 6060 a ondan sordum.

iS SAGLIGI VE GÜVENLiGi HiZMETLERi YÖNETMELiGi
MADDE 7 –(3) Onaylı defter isyerinin baglı bulundugu Çalısma ve is Kurumu il Müdürlükleri, Genel
Müdürlük veya noterce her sayfası mühürlenmek suretiyle onaylanır.
(4) Onaylı defter yapılan tespitlere göre is güvenligi uzmanı, isyeri hekimi ile isveren tarafından
birlikte veya ayrı ayrı imzalanır. Onaylı deftere yazılan tespit ve öneriler isverene
teblig edilmis sayılır.
(5) Onaylı defterin asıl sureti isveren, diger suretleri ise is güvenligi uzmanı ve isyeri hekimi
tarafından saklanır. Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından isveren sorumludur. Teftise
yetkili is müfettislerinin her istediginde isveren onaylı defteri göstermek zorundadır

Elif Tavzar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadşlar Merhaba,

Tespit ve öneri defterine yazdıklarımızı belli bir süre sonra işveren yerine getirmezse bunu bakanlığa bildirmemiz gerekmiyor mu? Bu süreyi nasıl belirleyeceğiz?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.