Soru : Ne Zaman B Sınıfı Uzman Olacağım

sametisg

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
C sınıfı Uzmanlık Tarihim: 14.01.2014 (674 Gün Önce)

İSG Katip Sözleşme Tarihim: 24.11.2014 (330 Gün Önce)

Ne zaman başvurabilirim B uzmanlığa?

sametisg

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Çok tehlikeli sınıfta, A sınıfı uzman altında, OSGB üzerinden çalışıyorum bu arada

Hkn_Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Avukat
24.11.2017 ( 3 yıl isg katip üzerinden göstereceğiniz sözleşmeler )

SÜLEYMAN İSTEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
benimde aynı sorum olucak. c sınıfı sözleşme imzaladığım tarih 01.01.2014 . 2015 aralık b sınavına girebilirmiyim

SÜLEYMAN İSTEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
pardon yanlış yazdım2016 aralık sınavına diyecektim

cenk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
C sınıfı Uzmanlık Tarihim: 14.01.2014 (674 Gün Önce)

İSG Katip Sözleşme Tarihim: 24.11.2014 (330 Gün Önce)

Ne zaman başvurabilirim B uzmanlığa?

Dostum hiç bu hesaplara girmeye kalkma.B sınııfına başvurmak için sadece 3 yıl süre ile çalışmak yetmiyor.Aşağıdaki evrakların hepsini harfiyen yerine getirmen gerekiyor.

1- (B) veya (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi almak için eğitim kurumuna hitaben yazılmış dilekçe,

2- Geçerli (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi,

Açıklama: (30 Haziran 2012 tarihli ve 28339 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”nun Geçici 5 inci maddesi gereğince değiştirilmiş şekliyle)

3- Lisans diploması,

4- Nüfus cüzdanı,

5- SGK prim ödeme belgesi

Açıklama: ((B) sınıfı için 3 yılı, (A) sınıfı için 4 yılı kapsayan ve kişinin iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı firma tarafından, bu kişi adına yapılan prim ödemesine ilişkin belge)

6- İşyerinin kişiyi iş güvenliği uzmanlı olarak görevlendirdiğine dair işyeri unvanlı, antetli ve işveren imzalı yazı veya firma ile iş güvenliği uzmanı arasında yapılan ve Bakanlığa bildirilen iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi,

7- Kişinin iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı tarih aralığını gösteren işyeri unvanlı, antetli ve işveren imzalı yazı,

8- Kişinin iş güvenliği uzmanı olarak imzasının bulunduğu,

· 4857 sayılı İş Kanunu’nun 80 inci maddesine göre söz konusu işyerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulması zorunluluğu bulunması halinde, kurul karar defteri,

· İşçilere yönelik iş sağlığı ve güvenliği eğitim tutanakları,

· Risk değerlendirme çalışmaları,

· Acil durum planları gibi ispata yönelik belge ve dokümanlar.

Peki bunları hazırladın ve hepsini teslim ettin.Yine girme şansın çok az.Çünkü bu forumda okumuştum bir arkadaşımıza bakanlık "-Senin A sınıfı uzmanın SGKsını firman yatırmamış.Bu yüzden senin B sınıfı sınav hakkın yok demişler" Yani düşünsene bu kadar saçma bir nedenden dolayı bir arkadaşımız sınav hakkını kaybetti.Senin moralini bozmak istemiyorum ama senin yerinde olsam hemen gider en ucuz üniversitede yüksek lisans yapar hiç bu saçmalıklara girmem.Zaten 6 ay da 2 yıllık eğitimi veriyorlar :) Bir dönemde sınava hazırsın.Ee parasını da çok çabuk çıkartıyorsun.Ne gerek var bu kadar beklemeye, çaba göstermeye.

Hatta son dönemde insanlar C sınıfı sertifikasını gereksiz görrüp C yi almadan direk yüksek lisans yaparak B sınıfı sınavına giriyorlar.Bu iş artık ticarete dönüştü.Sen de bu düzen uy, ver parasını gir sınava.

Bu mesleği bu kadar ayağa düşürenlere yazık.

İnsan sağlığı bu kadar mı ucuz ? Her şey bu kadar mı paraya bağlı yürür bir ülkede ? Ya bu yüksek lisan C'den B'ye giden en kısa yola ne çabuk dönüştü.Gerçekten emek vererek 3 sene çalışanların anasından emdiği sütü burnundan getirenler Yüksek lisans yapanlara tek söz söylemiyor.Hadi eğitim kalitesi düzgün olsa eyvallah ama oda malum.

Hiç uğraşma kardeşim ver parasını, yap yüksek lisans gir sınava..!

Hkn_Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Avukat
Yap yüksek lisans, sonra deneyim yok. İnsanlarda fabrika da iş güvenliği uzmanımız var diye sevinsin. Çok tehlikeli işe gireceksin, tecrübe kazan derim, sonra hakim, savcı size o tecrübeleri kazandırır arkadaşlar. Vermeyin üniversitelerde bir şey bilmeyenlere para, kitap üzerinden iş güvenliği uzmanı olunmaz !

SaO

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Benimde süre hesabıyla ilgili birkaç sorum olacak.

C Sınıfı Uzmanlık Seritifka tarihim 14.11.2012

İş yerinde uzman olarak göreve başladığım tarih 18.01.2013

• Ne zaman sınıf yükseltme sınavına girebilirim?
  • Başvuru nasıl yapılıyor?
  • B sınavına girmem için tekrar eğitim mi almam gerekiyor?
  • Başvuru sürecinde istenen belgelerin listesi nerede yazıyor? Hangi yönetmelik? Hangi kanun? Aradım ama bulamadım.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Benimde süre hesabıyla ilgili birkaç sorum olacak.

C Sınıfı Uzmanlık Seritifka tarihim 14.11.2012

İş yerinde uzman olarak göreve başladığım tarih 18.01.2013

• Ne zaman sınıf yükseltme sınavına girebilirim?
  • Başvuru nasıl yapılıyor?
  • B sınavına girmem için tekrar eğitim mi almam gerekiyor?
  • Başvuru sürecinde istenen belgelerin listesi nerede yazıyor? Hangi yönetmelik? Hangi kanun? Aradım ama bulamadım.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

İSG Katip'te bulunan sözleşme tarihiniz 14.11.2012 ise 14.11.2015 tarihinde 3 yıl hizmet süresi dolmuş oluyor.

Aynen C sınıfı uzmanlık eğitimi aldığınız gibi eğitim kurumuna giderek başvuru yapılıyor. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDAKİ YÖNETMELİK'te sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Şirket Sözleşme tarihim 12.09.2012
Bakanlık onay yazısı 04.10.2012
İsg katip sözleşme tarihim 24.01.2014
alo 170 i aradığımda sizin için işe başladığınız ilk tarih önemli diyorlar.
Fakat eğitim kurumları isg katip uygulaması 01.01.2013 yılında başladı sizin onayınız 24.01.2014 yani arada 1 yıl onayınız isg katipten olmadığından yok sayılıyor dediler. Peşine de eklediler yinede siz bir bakanlığa sorun tarih 03.12.2015 bu an iti,bari ile C sınıfında B sınıfına geçiş için yükseltme sınavına girmeye hak kazanır mıyım?
Resmi Gazete Tarihi: 29.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28512
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
Eğitim programlarına başvuru
MADDE 24 – (1)
ç) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler.

cenk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şirket Sözleşme tarihim 12.09.2012
Bakanlık onay yazısı 04.10.2012
İsg katip sözleşme tarihim 24.01.2014
alo 170 i aradığımda sizin için işe başladığınız ilk tarih önemli diyorlar.
Fakat eğitim kurumları isg katip uygulaması 01.01.2013 yılında başladı sizin onayınız 24.01.2014 yani arada 1 yıl onayınız isg katipten olmadığından yok sayılıyor dediler. Peşine de eklediler yinede siz bir bakanlığa sorun tarih 03.12.2015 bu an iti,bari ile C sınıfında B sınıfına geçiş için yükseltme sınavına girmeye hak kazanır mıyım

"Bakanlık onay yazısı 04.10.2012"

Bu onaydan kast ettiğiniz firma ile uzman arasında yapılan ve İSG KATİP Sisteminin olmadığı zamanda ki "Ek- 4 İş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi" mi ? Bunu biraz açabilir misiniz ? Çok tehlikeli sınıfta mı çalışıyordunuz ?

Bakanlık onay yazısı olarak kast ettiğiniz şey ; Ek-4 İş Güvenliği Uzmanlığı sözleşmesi ise ise 04.10.2012 tarihinde bu tarihe 3 yıl ekle 04.10.2015 yani zaten sınav hakkını kazanmışsınız.Hatta siz 5 aralık 2015 tarihinde B sınıfı uzmanlıağa bile hak kazanmışsınız.
Yani açıkçası anlamadım neden 5 aralık sınavına girmediniz ? Daha önce bu konuyu İSGGM yetkilendirme daire başkanlığına sordunuz mu ? Alo 170 de çalışan arkadaşlar bu konuyu bilmezler ve hatta ne yazık kı eğitim kurumlarında ki çoğu arkadaşta bu konuyu çok anlamazlar.

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
"Bakanlık onay yazısı 04.10.2012"

Bu onaydan kast ettiğiniz firma ile uzman arasında yapılan ve İSG KATİP Sisteminin olmadığı zamanda ki "Ek- 4 İş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi" mi ? Bunu biraz açabilir misiniz ? Çok tehlikeli sınıfta mı çalışıyordunuz ?

Bakanlık onay yazısı olarak kast ettiğiniz şey ; Ek-4 İş Güvenliği Uzmanlığı sözleşmesi ise ise 04.10.2012 tarihinde bu tarihe 3 yıl ekle 04.10.2015 yani zaten sınav hakkını kazanmışsınız.Hatta siz 5 aralık 2015 tarihinde B sınıfı uzmanlıağa bile hak kazanmışsınız.
Yani açıkçası anlamadım neden 5 aralık sınavına girmediniz ? Daha önce bu konuyu İSGGM yetkilendirme daire başkanlığına sordunuz mu ? Alo 170 de çalışan arkadaşlar bu konuyu bilmezler ve hatta ne yazık kı eğitim kurumlarında ki çoğu arkadaşta bu konuyu çok anlamazlar.

Onaydan kastettiğim "Ek- 4 İş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi" Firmanın genel tehlike sınıfı Az Tehlikeli.
5 aralıktaki sınava özel sebeplerden dolayı giremedim. daha önce bu konuyu İSGGM yetkililerine soramadım çünkü ulaşamıyorum. Alo 170 deki arkadaşlara da açıkçası pek fazla güvenemiyorum bundan dolayıda buradaki arkadaşlara sormak istedim İSGGM deki çalışanlara tekrardan ulaşmaya çalışayım ilginiz için teşekkür ederim.

maximustafa

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar İstanbul Gelişim Üniversitesinde İndirim alabilmemiz için 20 kişiye ihtiyacımız var yüksek lisans düşünen benimle iletişime gecerse sevinirim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.