Soru : Mola Saatinde İşletme Dışında Yaşanan Kaza

Mola saatinde işletme dışında izinsiz personelin başına gelen kaza iş kazası mıdır?

• Kullanılan toplam oy
    88

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İşverenin, işçiye yol parası verıp al bu parayla gelip gidersin diyerek kendı arabasıyla veya dolmuşta yaptıgı kazanın iş kazası olması gibi. Mesai saatı dısında ve görevli olmamasına rağmen. Ayrıca AVM içerisinde gerçekleşen bu olayda çalışan durumunda olduğu için iş kazası olarak bildirilmeli. Ör.işveen sosyal faaliyet ıcın para verip piknige göndermesi ve akabinde yasanan olayın iş kazası olması gibi. Sonuç iş kazası kusur oranları AVM ve işven varsa çalışan arasında dağıtılır

mehmet42

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İşverenin, işçiye yol parası verıp al bu parayla gelip gidersin diyerek kendı arabasıyla veya dolmuşta yaptıgı kazanın iş kazası olması gibi. Mesai saatı dısında ve görevli olmamasına rağmen. Ayrıca AVM içerisinde gerçekleşen bu olayda çalışan durumunda olduğu için iş kazası olarak bildirilmeli. Ör.işveen sosyal faaliyet ıcın para verip piknige göndermesi ve akabinde yasanan olayın iş kazası olması gibi. Sonuç iş kazası kusur oranları AVM ve işven varsa çalışan arasında dağıtılır
(şverenin, işçiye yol parası verıp al bu parayla gelip gidersin diyerek kendı arabasıyla veya dolmuşta yaptıgı kazanın iş kazası olması gibi) bu bilgi tamamen yanlış. bu durumda yaşanan kaza iş kazası sayılmaz. kaza olması için aracı işverenin sağlaması lazım. işçinin kendi sağladığı (parasını işveren verse bile) araçla kaza yapması iş kazası olmaz. bu durumda yapılan ödeme SGK yı sadece bildirilen PEK tutarı ve ödenecek prim açısından ilgilendirir (detay bilgidir-İGU dan çok muhasebeyi ilgilendirir)

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yorumlar gerçekten ilginç, genelde de doğru tespitler. Benimde kendi görüşüm şudur ki, bu bir iş kazası değildir. Çünkü dinlenme süresi de olsa mola süresi de olsa iş yerinin dışına çıkamaz işçi, çıktığı için ve denetim olmadığı için işveren kusurludur bu tamam. Ama sıkıntı iş kazası mıdır değil midir sorusu ise kesinlikle iş kazası değildir. Çünkü ''işin yürütümü maksatlı...'' değil. İş sahasında dinlenmiş ve top oynamış olsaydı net şekilde iş kazasıdır. Ancak kendi inisiyatifi ile dışarı çıktığı için iş kazası değildir.
İyi çalışmalar.

FUNDA3426

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ali bey anlattığnız olayla ilgili yargıtay kararı varsa paylaşabilir misiniz ?

İşveren sorumluluk almamak için servis sağlamayıp yol parası veriyor benim fikrimce. Sonuç itibariyle işveren toplu taşımaya ya da yolda yaya olarak gidip gelen işçisine müdahale edemez ki. Yetkisi de yeteneği de yok. O da insan... Hatta eğer böyle bir karar varsa her mahkeme aynı sonuca varır mı şüpheli..

FUNDA3426

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yorumlar gerçekten ilginç, genelde de doğru tespitler. Benimde kendi görüşüm şudur ki, bu bir iş kazası değildir. Çünkü dinlenme süresi de olsa mola süresi de olsa iş yerinin dışına çıkamaz işçi, çıktığı için ve denetim olmadığı için işveren kusurludur bu tamam. Ama sıkıntı iş kazası mıdır değil midir sorusu ise kesinlikle iş kazası değildir. Çünkü ''işin yürütümü maksatlı...'' değil. İş sahasında dinlenmiş ve top oynamış olsaydı net şekilde iş kazasıdır. Ancak kendi inisiyatifi ile dışarı çıktığı için iş kazası değildir.
İyi çalışmalar.

İşkazası sayılıp sayılmamasında istisnai durum şudur; yemeği işyeri sınırları içinde yiyebilir mi dersek o sınır mağazayı kaplıyorsa mağazada yemek yemek yasaktır. Mağazada yiyemediği için en yakın yer olan AVM yemek katı mahkemece o sınırlardan sayılabilir mi şüphesi mevcut. Girişllerde parmak okuma sisteminden kayıt yapılır, bir de çıkarken. Ara yemeklerde parmak basmıyorlar sisteme. Yani işyerinde görünüyorlar, her alanda kameralar da var.. Bilmiyorum akıllar karışık..

Çalışan, kendi firmasına değil AVM katında ayağının kaymasına sebep olan alanın sahibi restorana dava açtı. Kaymaz zemin tabelası yoktu, düştüğümde güldüler, üç aylık iş göremezlik raporum var şeklinde konuştu.

mehmet42

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ali bey anlattığnız olayla ilgili yargıtay kararı varsa paylaşabilir misiniz ?

İşveren sorumluluk almamak için servis sağlamayıp yol parası veriyor benim fikrimce. Sonuç itibariyle işveren toplu taşımaya ya da yolda yaya olarak gidip gelen işçisine müdahale edemez ki. Yetkisi de yeteneği de yok. O da insan... Hatta eğer böyle bir karar varsa her mahkeme aynı sonuca varır mı şüpheli..
işveren servis sağlamak zorunda değilki. daha önceleride yazıldı sadece şehir dışında olan işyerleri servis sağlarlar ki oda işleri aksamsın mesailer zamanında başlasın diye. şehir içinde olan işyerlerinin birçoğu servis sağlamaz. işçi kendi imkanıyla işe gider. bu sorumluluktan kaçmak değildir. işveren yasal olarak yapmak zorunda olmadığı bir şeyi yapmadı diye sorumlu tutulamaz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

mehmet42

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
öğle
İşkazası sayılıp sayılmamasında istisnai durum şudur; yemeği işyeri sınırları içinde yiyebilir mi dersek o sınır mağazayı kaplıyorsa mağazada yemek yemek yasaktır. Mağazada yiyemediği için en yakın yer olan AVM yemek katı mahkemece o sınırlardan sayılabilir mi şüphesi mevcut. Girişllerde parmak okuma sisteminden kayıt yapılır, bir de çıkarken. Ara yemeklerde parmak basmıyorlar sisteme. Yani işyerinde görünüyorlar, her alanda kameralar da var.. Bilmiyorum akıllar karışık..

Çalışan, kendi firmasına değil AVM katında ayağının kaymasına sebep olan alanın sahibi restorana dava açtı. Kaymaz zemin tabelası yoktu, düştüğümde güldüler, üç aylık iş göremezlik raporum var şeklinde konuştu.[/QUO
yemek saatinde işveren işçiye işyerinin şurasında yemek yiyeceksin demez ve serbest bırakırsa, işçide işyeri dışında herhangi bir yerde yemeğini yerse, oradada başına kaza gelirse (orası AVM içi olur dışı olur bişey değiştirmez) bu olay hizmet sunan (lokanta) hizmet alan (müşteri) arasında oluşan hukuk kapsamında değerledirilir. İşçiyi çalıştıran işvereni bağlamaz ve işçi için iş kazası sayılmaz. sadece lokantaya giden müşterinin geçirdiği kaza olur

kmr

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
iş kazası değildir. İş sözleşmesiyle dinlenme ve ara saatleri belirtilmektedir.

FUNDA3426

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
işveren servis sağlamak zorunda değilki. daha önceleride yazıldı sadece şehir dışında olan işyerleri servis sağlarlar ki oda işleri aksamsın mesailer zamanında başlasın diye. şehir içinde olan işyerlerinin birçoğu servis sağlamaz. işçi kendi imkanıyla işe gider. bu sorumluluktan kaçmak değildir. işveren yasal olarak yapmak zorunda olmadığı bir şeyi yapmadı diye sorumlu tutulamaz.

Mehmet bey,

İşveren servis sağlamak zorundadır diye birşey yazmadım zaten. İşveren servis sağlamak zorunda değildir ancak herkesin bildiği gibi sağlarsa, olası bir servis kazası iş kazası sayılacaktır. Tekrarlıyorum; İşveren bunu düşündüğü için çalışana servis sağlamak yerine yol parası vererek serviste yaşanabilecek kazaların sorumluluğundan kaçınır dedim. Çünkü işe geliş gidişte yaya olarak ya da toplu taşımada yaşanan kazalar iş kazası sayılmazlar.

Durum bu iken, Ali beyin; "İşverenin, işçiye yol parası verıp al bu parayla gelip gidersin diyerek kendı arabasıyla veya dolmuşta yaptıgı kazanın iş kazası olması gibi..." cümlesine istinaden dolmuşta vb. yaşanan kazanın iş kazası sayılması ile ilgili yargıtay kararı varsa belirtmesini istedim. Bunu öğrenmek gerek bence.

MARBIM

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Yorumlarda kendi aramızda bile çelişiyoruz... Mesai dışı sayıldığı için ben de iş kazası olmaz diye düşünüyorum. İşverenin yemek yeme alanı sağlama zorunluluğu yok. Dinlenme alanı var o da farklı birşey.

Soru Başlığında, "izinsiz" ibaresi kafa karıştırıyor.

Mola saatleri önceden belirlenmiş ise, izinsiz denilemez. Kanun,işverene, yasalar dahilinde, çalışma saatlerini, gününü belirleme yetkisi veriyor.
İşyeri sınırları, AVM deki mağazanın sınırları ve eğer çalışana servis tahsis edilip, evine götürülüyorsa, servis aracı da dahildir.

Mola saatleri, mesai saatinden sayılmadığı ve AVM deki restoran da işyeri sayılmadığına göre, iş kazası sayılamaz.

Dereye yıkanmaya gitme olayı, bununla farklı bir olay. Orada mavi yaka çalışana mesai bitiminde duş yapma imkanı sunulması gerekirken, böyle bir imkanın sunulmaması söz konusu.

Bu olayda, işverenin, çalışanına, işyerinde yemek verme zorunluluğu yok.Çalışan, kendi imkanları ile ya da işverenin verdiği yemek fişi ile yemek yiyebileceği bir yere gidiyor. Mesai saati dışında ve işyeri dışında gelişen bir olay olduğu için, iş kazası sayılmamalı.

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba benim bir sorum olacak konuyla benzer. Bazı çalışanlar öğle arasında 300 metre ötedeki markete gidip geliyor ve yolun karşısına geçiyorlar. Bu esnada o kişiye araba çarpsa iş kazası olur mu? Kimse çıkarken izin istemiyor kartı okutup çıkıyorlar ( beyaz yaka personel )

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba benim bir sorum olacak konuyla benzer. Bazı çalışanlar öğle arasında 300 metre ötedeki markete gidip geliyor ve yolun karşısına geçiyorlar. Bu esnada o kişiye araba çarpsa iş kazası olur mu? Kimse çıkarken izin istemiyor kartı okutup çıkıyorlar ( beyaz yaka personel )

Ara dinlenmeler çalışma süresinden sayılmaz ve çalışan ara dinlenmelerde serbesttir. İşyeri dışında gerçekleştiği için de iş kazası sayılmaz..

Seyit GÜVENÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kıymetli arkadaşlarım,
Bu burada bence bakılması gereken husus işveren ile çalışan arasında imzalanmış olan iş akdidir. İşveren yemek vereceğini bunu da aynı AVM içerisindeki yemek katında bir yerde yenileceğini yazmış ise iş kazasıdır. Yemek vermiyor da öğlen arası veriyorsa o zaman iş kazası değildir. Aynı bakış açısı ile derede yıkanan işçi (her ne kadar derede yıkanma gibi bir şey söz konusu olmaması gerekse de) işveren çalışan ile bu şekilde bir sözleşme yapmışsa ve çalışan bunu şahit göstererek ispatlayabililrse yine iş kazası sayılmalı. Murat beyin örneğinde ise durum farklıdır ve işyeri dışında olduğu için iş kazası sayılamaz diye düşünürüm.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.