Soru : Mesleki Eğitimler

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Mesleki eğitim alınmasının zorunlu olduğu tehlikeli işlerde, firma içerisindeki birini yetkilenirip bu eğitimlerin bu personel tarafından verilmesi yasal açıdan uygun mudur?

frdrn

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Halk eğitimle işbirliği içerisinde eğitimler yapılabiliyor. Biz bu şekilde kaba işlerde çalışan kalıpçı ve demircilerimize eğitimler veriyoruz. İnşaat mühendisi ve iş güvenliği uzmanı eğitmenlerle 40 saatlik bir eğitimin ardından belgeleri halk eğitim verebiliyor.

hamlet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bizde isyeri olarak. tehlikeli sinifindayiz.atolye personeline meb ten kalfalik ve ustalik sinavlarina sokuyoruz.bunun disinda sertifika veren myk sitesinde sirketler var.2017 araliga kadar issizlik fonundan karsilaniyor.gecerlilik sureleri 2 yil.usta kalfalik ömürlük oluyor.resmi gazete mayis 2016 itibariyle zorunlu 40 adet meslek icin cezai yaptirim yapilacagini duyurdu.en garantisi meb bence

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mesleki eğitim alınmasının zorunlu olduğu tehlikeli işlerde, firma içerisindeki birini yetkilenirip bu eğitimlerin bu personel tarafından verilmesi yasal açıdan uygun mudur?

Hayır, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitim kurumundan alınması gerekmektedir.

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
gerekli şartları sağladığı takdirde sorun olmaz. detay için soru soru gelirseniz merakınız konusunda yardımcı olurum

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bizde isyeri olarak. tehlikeli sinifindayiz.atolye personeline meb ten kalfalik ve ustalik sinavlarina sokuyoruz.bunun disinda sertifika veren myk sitesinde sirketler var.2017 araliga kadar issizlik fonundan karsilaniyor.gecerlilik sureleri 2 yil.usta kalfalik ömürlük oluyor.resmi gazete mayis 2016 itibariyle zorunlu 40 adet meslek icin cezai yaptirim yapilacagini duyurdu.en garantisi meb bence
MYK den alının mesleki eğitim belgelerinin süresi 2 yıl mı? Nerede yazıyor bu?

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Halk eğitimle işbirliği içerisinde eğitimler yapılabiliyor. Biz bu şekilde kaba işlerde çalışan kalıpçı ve demircilerimize eğitimler veriyoruz. İnşaat mühendisi ve iş güvenliği uzmanı eğitmenlerle 40 saatlik bir eğitimin ardından belgeleri halk eğitim verebiliyor.
Verilen bu belgelerin ömür boyu geçerliliği var diye biliyorum. Doğru mu biliyorum?

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar yapmayın etmeyin bir sürü mesleki eğitim sınıfında öğretmenlik yaptım hem makine mühendisliği hem iş güvenliği uzmanlığı disiplininde eğitimler verdim doğrusu şu şekildedir, kesindir.

Bulunulan yerdeki
1- Halk Eğitimi Merkezine git.
2- Kurs konusunu, derdini anlat
3- Onların söyleyeceği şekilde programını al, 16 saat mesleki eğitim 24 saat iş güvenliği eğitimini al
4- Sınav sonrası Halk Eğitimi Merkezi dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarını al.

Milli Eğitim Bakanlığı onayı olmayan hiçbir eğitim kurumu belgeleri "Mesleki Eğitim Sertifikası" yerine geçmemektedir.
Bunlar ancak katılım sertifikası olarak değerlendirilebilir.

Yine de siz bilirsiniz.

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar yapmayın etmeyin bir sürü mesleki eğitim sınıfında öğretmenlik yaptım hem makine mühendisliği hem iş güvenliği uzmanlığı disiplininde eğitimler verdim doğrusu şu şekildedir, kesindir.

Bulunulan yerdeki
3- Onların söyleyeceği şekilde programını al, 16 saat mesleki eğitim 24 saat iş güvenliği eğitimini al
4- Sınav sonrası Halk Eğitimi Merkezi dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarını al.

Milli Eğitim Bakanlığı onayı olmayan hiçbir eğitim kurumu belgeleri "Mesleki Eğitim Sertifikası" yerine geçmemektedir.

Yine de siz bilirsiniz.
Burada verilen belgelerin geçerlilik süresi hakkında bilginiz var mı acaba?

hamlet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Akredite olan firmalara sorabilirsini.sertifika geçerlilik süresini. Allah korusun herhangi bir sıkıntılı durumda bütün taşların altina bakarlar benden söylemesi

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Burada verilen belgelerin geçerlilik süresi hakkında bilginiz var mı acaba?

Belgelerin geçerliliği süresizdir arkadaşlar, buradan alınan belgeleri "Kalfalık" "Ustalık" bir nevi diploma gibi görebilirsiniz.

HEM'lerden alın belgelerinizi başınız ağrımaz.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Bulunulan yerdeki

Yine de siz bilirsiniz.
01.01.2013 tarihi öncesindeki tüm çalışanlar için dedikleriniz doğrudur. Ancak bu tarihten sonra ilk defa SGK lı olarak işe başlayan çalışanlar için bu geçerli değildir. Bunlar Kısa program ile mesleki yeterlilik sertifikasını alamazlar. Bu çalışanlar uzun programlar ile bu belgelerini alacaklardır. Ayrıca, 01.01.2016 tarihi itibari ile Mesleki Yeterlilik Kurumunun da muhtemelen kısa programları da kökten kaldıracağı gelen duyumlar arasındadır. Tüm mesleki Eğitimler Bu kurumun denetiminde olacaktır. Bu kurumun onay verdiği eğitim kurumlarından alınacak belgeler geçerli olacaktır ve bu belgelerde MEB tarafından onaylanmış olması da yasal zorunluluktur.
İyi çalışmalar.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ayrıca 25.Mayıs.2015 tarihine kadar şart olduğu halde Mesleki Yeterlilik sertifikasını almayan çalışanlar için 500 TL/AY kişi başı idari para cezası kesilmesi işlemi de hayata geçecektir.

ibrahim zeybek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta, mesleki yeterlilik sertifikası olmayan işçi mayıs 2016 itibariyle çalışamayacak (kanun ertelenmezse). bu standart tüm mesleklere gelmedi, onaylanmış ulusal yeterlilik kapsamında zorunluluk geliyor, şimdilik 40 meslek için sertifikasyon gerekli. buraya tıklayarak hangi mesleklerde zorunluluk geldiğini inceleyebilirsiniz.

mesleki yeterlilik sertifikasını herkes veremez, TÜRKAK tarafından akredite edilmiş kurumlar bu sertifikayı verebilecek. akreditasyon süreci kolay değil 1-1,5 yıl alan zorlu bir süreç. ayrıca kurum hangi mesleklerde yetki almışsa o meslekle ilgili sertifika verebilecek

sertifikaların 5 yıl geçerliliği var, 5 yıl sonunda vize gerekli. personel 5 yıl sonunda ya o işte çalıştığını kanıtlayacak ya da yeniden sınava girecek.

saygılarımla

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar mesleki yeterlilik sertifikası olmayan işçi mayıs 2016 itibariyle çalışamayacak (kanun ertelenmezse). bu standart tüm mesleklere gelmedi, onaylanmış ulusal yeterlilik kapsamında zorunluluk geliyor. buraya tıklayarak hangi mesleklerde zorunluluk geldiğini inceleyebilirsiniz.

mesleki yeterlilik sertifikasını herkes veremez, TÜRKAK tarafından akredite edilmiş kurumlar bu sertifikayı verebilecek. akreditasyon süreci kolay değil 1-1,5 yıl alan zorlu bir süreç. ayrıca kurum hangi mesleklerde yetki almışsa o meslekle ilgili sertifika verebilecek

sertifikaların 5 yıl geçerliliği var, 5 yıl sonunda vize gerekli. personel 5 yıl sonunda ya o işte çalıştığını kanıtlayacak ya da yeniden sınava girecek.

saygılarımla
Mayıs 2016 itibariyle çalışamayacak olması ve sertifika geçerlilik tarihleri hangi yönetmelikte veya kanunda yazıyor söyleyebilir misiniz acaba?

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar mesleki yeterlilik sertifikası olmayan işçi mayıs 2016 itibariyle çalışamayacak (kanun ertelenmezse). bu standart tüm mesleklere gelmedi, onaylanmış ulusal yeterlilik kapsamında zorunluluk geliyor. buraya tıklayarak hangi mesleklerde zorunluluk geldiğini inceleyebilirsiniz.

saygılarımla
Söyledikleriniz genel olarak doğru olsa da AKREDİTE OLMUŞ KURUM sadece ve sadece Milli Eğitim Bakanlığı ve MEB tarafından yetkilendirilmiş özel mesleki eğitim kurumlarıdır. Halk eğitim merkezleri kaynaklı belge edinimleri yeni yılda muhtemelen olmayacaktır. MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU yeni yılda bu işi yapacak tek yetkili kurum olacaktır.

ibrahim zeybek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Mayıs 2016 itibariyle çalışamayacak olması ve sertifika geçerlilik tarihleri hangi yönetmelikte veya kanunda yazıyor söyleyebilir misiniz acaba?

Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu kapsamda söz konusu tebliğ ekindeki listede belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir.
İşbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra
MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler bu mesleklerde çalıştırılamayacaktır.

kaynak: myk.gov.tr (http://www.myk.gov.tr/index.php/tr/...eki-yeterlilik-belgesi-zorunlu-hale-getirildi)
tebliğ: resmi gazete (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/05/20150525-4.htm)

ibrahim zeybek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Söyledikleriniz genel olarak doğru olsa da AKREDİTE OLMUŞ KURUM sadece ve sadece Milli Eğitim Bakanlığı ve MEB tarafından yetkilendirilmiş özel mesleki eğitim kurumlarıdır. Halk eğitim merkezleri kaynaklı belge edinimleri yeni yılda muhtemelen olmayacaktır. MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU yeni yılda bu işi yapacak tek yetkili kurum olacaktır.

Ahmet Bey size katılmıyorum. Akredite olmuş kuruluş "sadece ve sadece Milli Eğitim Bakanlığı ve MEB tarafından yetkilendirilmiş özel mesleki eğitim kurumları" değildir. Aksine MEB karışmaz. (sizinde bahsettiğiniz gibi eskiden halk eğitimler ve MEB veriyordu, artık sadece yetkilendirilmiş kuruluşlar verecek.)
Yanlış biliyorsak düzeltelim, kaynak paylaşabilir misiniz?

Bu kuruluşlar Türk Akreditasyon Kurumu veya Avrupa Akreditasyon Birliği ile çok taraflı tanıma anlaşması imzalamış akreditasyon kurumlarınca akredite edilmiş ve Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilirler.

kaynaklar (inceleyiniz)

Belgeler nereden alınır?
konuyla ilgili tebliğ
belge alma zorunluluğu. hangi mesleklere zorunluluk getirildi

kaynak sayısı arttırılabilir
myk.gov.tr' de her şey var, incelemenizi tavsiye ederim

saygılar

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ahmet Bey size katılmıyorum. Akredite olmuş kuruluş "sadece ve sadece Milli Eğitim Bakanlığı ve MEB tarafından yetkilendirilmiş özel mesleki eğitim kurumları" değildir. Aksine MEB karışmaz. (sizinde bahsettiğiniz gibi eskiden halk eğitimler ve MEB veriyordu, artık sadece yetkilendirilmiş kuruluşlar verecek.)
Yanlış biliyorsak düzeltelim, kaynak paylaşabilir misiniz?

Bu kuruluşlar Türk Akreditasyon Kurumu veya Avrupa Akreditasyon Birliği ile çok taraflı tanıma anlaşması imzalamış akreditasyon kurumlarınca akredite edilmiş ve Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilirler.

kaynaklar (inceleyiniz)

Belgeler nereden alınır?
konuyla ilgili tebliğ
belge alma zorunluluğu. hangi mesleklere zorunluluk getirildi

kaynak sayısı arttırılabilir
myk.gov.tr' de her şey var, incelemenizi tavsiye ederim

saygılar
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24804_0.html
İncelemenizi öneririm. Bu konuda tek yetkili MEB tir. Elbette yetkilendirdiği kurum/kuruluşlar vardır. Ancak yetkilendirdiği tüm kurum/kuruluşlar düzenledikleri her belgeye mutlak suretle MEB logosu vurmak zorundalar. Yoksa bu belge geçerli olmaz.
Saygılar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.