Lokomotif Için Iş Güvenliği

Onur Eşsizoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bir tünel şantiyesinde çalışıyorum ve şantiye içi hafriyat ve çalışanların taşıması lokomotif ile yapılıyor. Riskleri ben kendim de belirledim ama bununla alakalı mevzuatta nerede içerik bulabilirim acaba ? Tünel işi maden diye geçmiyor yapı işi olarak geçiyor ama yapı işleri yönetmeliğinde böyle bir durum yok. Rapor yazarken falan bu yönetmeliği en azından dayanak olarak yazabilirim. Ama belirlediğim riskleri tam olarak belli bir alana sokamıyorum. İş Ekipmanlarının Kullanımında Güvenlik yönetmeliğine biraz dayandırabileceğim şeyler gördüm sadece ama onlar da tam açık değil.

Aykut BEZIRGANOGLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ne tip bir lokomotif kullanılıyor & kime ait (TCDD den kiralanmış da olabilir, alt yüklenicinin de olabilir)
eğer TCDD den kiralanmış bir lokomotif ise Demir yolları sağlık & güvenlik tamimleri var demiryollarının kendisine ait bir iş güvenliği mevzuatı var, onları baz alabilirsin. Müsait bir zamanımda arşivimden bu tamimleri buraya eklerim.
makinayla ilgili en büyük tehlike lokomotifin frenden kurtulmasıdır. Frenden kurtulan bir lokonun önüne geçemezsin
mutlaka park edilen loko el freni çekildikten sonra ağaç takozlarla desteklenmelidir.
kumlamasının ve kum seviyesinin sürekli kontrol edilmesi gerekir yoksa ıslak raya, ota gelirse patenaja girme tehlikesi var;
patenaja giren lokomotif süspansiyonu zayıfsa lokoyu deray eder aynı zamanda apleti de olabilir ki ikisi de büyük sorundur her halükarda lokomotifin tekerlerinin tornaya girmesi gerekir,
deray olmuş bir lokomotifi raya tekrar kaldırmak ta o kadar kolay bir iş değildir.
loko üzerinde çalışanlar & ekip arkadaşları harekete yeni başlamış ya da yükte giden lokoya inip binmeye çalışabilir genelde de yaparlar ki bir müddet sonra ray üstünde çalışanlara bu çok normal gelir.
Eğer demiryollarının değil de özel şirketin lokosu ise bir şey diyemiyorum o konuda.
Dizel lokomotif üzerinde yük vagonlarının fren destek demirleri vardır bogilerin önünde ve arkasında olur. Kolay kırılmaz gibi görünse de kırılır özellikle sürekli yük altında ve sürekli cer fren veriliyorsa. vs. sizin için araştırıcam

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.