Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

aykut güven

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Osgb'lerden hizmet alıyor kamu kurumları diye biliyorum.
tşkler bende öyle biliyorum çünkü fatura kesmesi gerekiyomuş ama bi kaç kişiden öyle duyunca sormak istedim teşekkür ederim

isg-victory

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar hizmet aldığımız zaman işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanına ödeme yapılırken, kendimiz kurumda görev alınca ödeme yapılmaması büyük saçmalık olur bu durumu anlatarak BİMER'e başvuruda bulunabilirsiniz. Ben yazdım bugün.

Tamer Özdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Müdürlükle görüş hocam bence. Ama temmuza kadar saatlik para ödemeyecek. Şuan hiç bir getirisi yok temmuza kadar.
Bizim ildeki koordonatör igu dahil görevlendirilen herkes ücretini alıyor.Haftalık 18 saat ekders+80 saat igu ücreti

_kaanmert

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bence kamu aylık 6000 TL ye kadrolu İSG UZMANI almalı. KPSS ile değil ama. Deneyime göre. Gerçi devlet sektöründe müdürün oğlu, yardımcısının kızı varken bize sıra gelmez ama. Neyse vazgeçtim. Orası yatış mühendislerinin yeri bize göre değil arkadaş. 2000 TL maaş 30 yıl yat.

ENVER İMAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaslar bir kurumda calisan memur baska bir kurumda igu olarak gorevlendirilirse 35 saatten fazla ucret alamaz diye bi kanun varmi..yani farkli bir kurumda 80 saate kadar ucret alamazmiyiz..

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ilçe milli eğitimde isg büro yöneticisi olarak görev yapıyorum. okullara risk analizlerini filan yaptırdık. ancak okullar risk değerlendirme sonucu çıkan eksiklikleri yine ilçe milli eğitime yazıyor. yazıyı da bana düşüyorlar sistemden. bu eksikliklerle hangi bölüm ilgilenecek bilgisi olan var mı acaba. eksiklikleri yaptırmak benim görevim olmasa gerek.

Zeynep Fatma Katagal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hocam konu ne ile alakaliydi o bölüm ilgilenecek sizin göreviniz sadece eksikliği bildirmek inşaat ya da destek ilgilenecek oeksikligin giderilmesi ya da odenek kısmıyla

ferit mert

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kamuda Askeri personelim. Ek gelir olsun ,biraz da tayinlerde işe yarar belki cv ye ekleyeyim diye 3aralık c sınıfı sınavına girdim ve kazandım. Gördüğüm şu ki şuanda pozitif bir getirisi yok. Bu sertifikayı almak için 2ocakta sistemi açacaklarmış.merak ettiğim 400tl civarındaki harcı yatırmanın belli bir süresi var mı? Yani 5-6ay sonra ödeyip belgemi alabiliyor muyum?

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kamuda Askeri personelim. Ek gelir olsun ,biraz da tayinlerde işe yarar belki cv ye ekleyeyim diye 3aralık c sınıfı sınavına girdim ve kazandım. Gördüğüm şu ki şuanda pozitif bir getirisi yok. Bu sertifikayı almak için 2ocakta sistemi açacaklarmış.merak ettiğim 400tl civarındaki harcı yatırmanın belli bir süresi var mı? Yani 5-6ay sonra ödeyip belgemi alabiliyor muyum?
Ferit Bey merhaba. Aşağıda verdiğim linkte bu soruya yanıtlar verdik. İnceleyin isterseniz.

http://www.isgfrm.com/threads/uzmanlik-belgesinin-alimini-geciktirme.24597/

Tamer Özdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
şuan hala alıyorlar mı hocam emin misin?
Ben de isg katip'te "yerimi" aldığımda görevlendirilme için ilmem md.yrdnın kapısını çalacağım.Yarı zamanlı çalışma isteyeceğim..Haftalık max.10 saat. Az tehlikeli de 48 personele denk geliyordu yanlış hatırlamıyorsam.. Gerçi bu sayı da muallakta ..Yani yalnızca işçi mi yoksa- çalışan/memur - da oluyor mu belli değil. :( !.. Neyse ben görevlendirilirsem paylaşırım sizinle☺

reactor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
başka kurumda geçici olarak görevlendirilen personelin isg işlemlerini hangi kurumun yapması gerekli? asıl kurum mu yoksa geçici görevlendrildiği kurum mu yapacak?

mzazlg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
kursa katıl,sertifika al,ücret öde,strese gir 2014 bir erteleme 2016 ya kaldı
hadi devam edelim sabredelim de 2016 bir erteleme 2017 ye kaldı
................................................bir erteleme 2019 a kaldı ??? olması muhtemel.

kusura bakmayın. yeter artık sefası yoksa cefası da yok artık...

sözleşmemim feshi ile ilgili Müdürlüğe verdiğim dilekçe

MAKAMA
Müdürlüğümüzün ………………. tarih sayılı oluru ile ……………….. tarihinden itibaren gönüllü olarak İSG görevlisi olarak ve Müdürlüğümüzün ……………… tarih sayılı oluru ile 01.07.2016 tarihinden itibaren Resmi görevlendirme ile İş Güvenliği Uzmanı olarak görevlendirildim.
Ancak, Genel Müdürlüğümüz Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığının, ……………………. talimat yazısı doğrultusunda 07.09.2016 tarihli 29824 sayılı Resmi Gazete yayımlanan 6745 sayılı Kanunun 71. maddesi ile iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğunun 01.07.2017 tarihine kadar ertelendiği, bu nedenle Müdürlüğümüzle şahsım arasında yapılan iş güvenliği uzmanı görevlendirmesinin ve ücret ödemesinin 07.09.2016 tarihi itibari ile DURDURULDUĞU , Müdürlüğümüzün ………………… tarih sayılı oluru ile tarafıma tebliğ edilmiştir.
07.09.2016 tarihli 29824 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 6745 sayılı Kanunun 71. maddesi ile 01.07.2017 tarihine kadar Kamu Kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 6331 sayılı Kanunun iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğunu düzenleyen 6’ıncı ve 7’inci maddeleri ertelenmiş olup, 6’ıncı ve 7’inci maddeleri dışında kalan diğer maddelerini yerine getirme yükümlülüğü devam etmektedir. 6331 sayılı Kanun ile yükümlülüğü ertelenmeyen ve devam eden iş sağlığı ve güvenliği alanındaki iş ve işlemlerin işyerinde resmi görevlendirilen iş güvenliği uzmanı eli ile gerçekleştirildiği düşünüldüğünde İSG ile ilgili herhangi olumsuz bir olay karşısında Cumhuriyet baş savcıları tarafından işveren ile birlikte iş güvenliği uzmanının ifadeye çağrılması, göz altına alınması ve tutuklanmasına giden hukuki süreçlerin varlığı, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki eksik iş ve işlemlerde idari para cezasına kadar varan sorunların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olacağı ve Resmi muhatabın işveren sıfatı ile Müdürlüğümüz Makamı olacağı açıktır.
Bu nedenlerden;
- ………………… tarih sayılı Müdürlük oluru ile tarafıma tebliğ edilen yazıya istinaden, ……………….. imza tarihli İş Güvenliği Uzmanı Görevlendirmemin ………………….. tarihi itibari ile FESİH EDİLMESİ GEREKTİĞİ,
- İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinin 14/7 fıkrası gereğince, ……………….. imza tarihli İş Güvenliği Uzmanı Görevlendirme FESHİNİN ……………………. tarihi baz alınarak, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne yazılı olarak BİLDİRİLMESİ gerektiği,
- Resmi iş güvenliği uzmanı sözleşmemden kaynaklanan alamadığım tüm hak ve alacaklarımın SAKLI KALDIĞI,
- 6331 sayılı Kanun ile yükümlülüğü ertelenmeyen ve devam eden iş sağlığı ve güvenliği alanındaki iş ve işlemler için, ………………………….. Müdürlüğü oluru ile tarafıma tebliğ edilen yazıya istinaden …………………. tarihinden itibaren Müdürlüğümüzde resmi görevlendirmesi bulunan iş güvenliği uzmanı BULUNMADIĞI,
hususlarında,
Bilgilerinizi ve gereğini müsaadelerinize arz ederim.

BySmtnc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
2017 de tekrar erteleme olma durumu mevcut mu? ücret karşılığı olmadan kurumumda görev almalımıyım sizce? erteleme olmazsa 2017 temmuza kadar tecrübe kazanmak istiyorum.sizce ne kadar mantıklı bu düşüncem.

ENVER İMAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaslar bende yeni uzman oldum ve kamu calisaniyim.basta kendi kurumum olmak uzere bir cok kurumda bu islerin cokta onemsenmedigini.farkli kurumda gorevlendirilmem ve ayrica calismak icin starafima kurumum tarafindan izin verilmesi gerektigi gibi ayrica ucret alma konusununda muallakta olmasi nedeniyle ben bu isten iyice sogudum..birim amirlerim basta olmak uzere herkese bu kanunu ve gerekliliklerini anlatmaktan tukenmis durumdayim...ve bu nedenle de azicik asim agrimaz basim felsefesiyle temmuza kadar para yatiirip sertifika almaktan vazgecmis bulunmaktayim..sizin gorusleriniz nelerdir ?

neslihan erdem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
MRBA ARKADAŞLAR KAMUDA çalışan UZMANLARIN birçoğu 2013 yılında belgelerini aldı ve de isg -katip üzerinden gösterilmeyince bir üst sınıfa geçme durumları olamamaktadır. ayrıca özelde de çalışılamamaktadır. peki bu süre ilerlemesi nasıl yapılacaktır ve bir üst sınıfa nasıl geçilecek. bu konuda çalışma varmı acaba

Raskoln

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
MRBA ARKADAŞLAR KAMUDA çalışan UZMANLARIN birçoğu 2013 yılında belgelerini aldı ve de isg -katip üzerinden gösterilmeyince bir üst sınıfa geçme durumları olamamaktadır. ayrıca özelde de çalışılamamaktadır. peki bu süre ilerlemesi nasıl yapılacaktır ve bir üst sınıfa nasıl geçilecek. bu konuda çalışma varmı acaba

Bir düzenleme yapılacağını düşünmüyorum , yönetmelikte belirlenen şekillerde B sınıf olabilirsiniz, en kolay yolu yüksek lisans yapmak , asıl işinizi yaptığınız için kısmi zamanda yapılan iş güvenliği çalışmalarının tecrübe konusunda sıkıntı yaratacağı aşikar, bu sebeple sürelerde ben bir düzenleme olacağını düşünmüyorum.Şu an için en kısa yolu yüksek lisans yapmak.Belli mi olur ilerde uzman sayısı yeterli denilip belgelendirme yükseltme işlemleri iptal olabilir acele etmekte fayda var

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.