Tartışma : Iyonize Olmayan Radyasyon

Çalışma sahanızda iyonize olmayan radyasyon araştırmasını yaptınız mı?

• radyasyon kaynağı var ve ölçüm yapılmış

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    2

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,

Üretim sahasında / çalışma alanında oluşan iyonize olmayan radyasyonla ilgili çalışma yapmış olan var ise yardım/yönlendirme ve tartışmaya ihtiyacım var.
İyonize olmayan radyasyonların kaynakları, kaynaklara bağlı frekans aralıkları ve çalışan üzerinde akut ve kronik etkilerini ve ölçüm için yapılabilecek en doğru uygulamaya ulaşmaya çalışıyorum.

Yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Burcu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yusuf Bey Merhaba,
Yakın zamanda iyonize olmayan radyasyon ile Türkiye Atom enerji Kurumuna yapmış olduğum başvuruya istinaden tarafıma yapılan geri dönüşü paylaşmak isterim.

"Ülkemizde, iyonlaştırıcı radyasyonun zararlarına karşı korunmayı sağlayıcı ilkeleri, önlemleri ve hukuki sorumluluk sınırlarını belirleme yetkisi 2690 sayılı Kanun ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na verilmiştir. Söz konusu Kanuna dayanarak hazırlanan Radyasyon Güvenliği Tüzüğü ve Radyasyon Güvenliği Yönetmeliği’nde iyonlaştırıcı radyasyon kaynakları ile ilgili faaliyetlerde radyasyon güvenliğinin sağlanmasına ilişkin düzenlemeler bulunmaktadır.

Yeteri kadar enerjiye sahip olmadıkları için bulundukları ortama iyonlaştırıcı etki yapamayan, dalga boyları 100 nm ile 1 mm arasında olan mor ötesi (UV) ışınlar, görünür ışık ve kızılötesi (IR) ışınlar ile frekansları 300 GHz’e kadar olan mikro dalgalar, radyo frekansı ve statik alanlar iyonlaştırıcı olmayan radyasyonlardır.

Baz istasyonları iyonlaştırıcı olmayan radyasyon kaynakları olup Kurumumuz faaliyet alanı kapsamında değildir.

İyonlaştırıcı olmayan radyasyon ile ilgili düzenlemeler 24/07/2010 tarihli ve 27651 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyonun Olumsuz Etkilerinden Çevre ve Halkın Sağlığının Korunmasına Yönelik Alınması Gereken Tedbirlere İlişkin Yönetmelik”te yer almakta ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu’nun görevleri kapsamında bulunmaktadır.

Bilgilerinize sunulur.

TAEK Bilgi Edinme Birimi"

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

Üretim sahasında / çalışma alanında oluşan iyonize olmayan radyasyonla ilgili çalışma yapmış olan var ise yardım/yönlendirme ve tartışmaya ihtiyacım var.
İyonize olmayan radyasyonların kaynakları, kaynaklara bağlı frekans aralıkları ve çalışan üzerinde akut ve kronik etkilerini ve ölçüm için yapılabilecek en doğru uygulamaya ulaşmaya çalışıyorum.

Yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
http://www.taek.gov.tr/belgeler-formlar/Kurs-Sunumları/EURK/
Bu linkte arayacaklarınızı bulacağınızı düşünüyorum. Ayrıca diğer detayları da bağlı linki inceleyerek te ulaşabilirsiniz.
İyi çalışmalar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.