İşyeri Servislerinde İsg

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhabalar öncelikle herkese kolay gelsin..iş yerinde faaliyet gösteren personel servisleri için elinde herhengi bir isg talimatı olan varsa paylaşabilir mi?

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Elimde bir talimat yok fakat servis aracında iş güvenliği açısından dikkat etmeniz gereken noktaları söyleyebilirim
Servis aracında Elektronik hız kesici olmalı
Şöför için SRC2 Mesleki Yeterlilik Belgesi ve psiko teknik muayene raporu
Şöför 26 yaşından küçük 63 yaşından büyük olmamalı
Şöför asli kusurlu, bilinçli taksirli ölümlü trafik kazasına karışmamış olmalı.
Alkollü araç kullanma veya hız ihlali nedeni ile ehliyeti geri alınmış olmamalı
Her koltukta emniyet kemeri olmalı
Koltuk sayısı kadar yolcu taşınmalı,
Servis aracına ait tescil belgelerinde gösterilen oturulacak yer adedi aracın içerisine asılmalı
İç düzende demir aksam açıkta olmamalı, varsa yaralanmaya sebebiyet vermeyecek yumuşak bir mad. ile kaplanmalı
Araç kapısı şöför tarafından açılıp kapatılacak şekilde otomatik olmalı
Kapı açık kaldığında uyarı sistemi olmalı
Servis aracı 10 yaşından büyük olmamalı
6 ayda bir periyodik bakımları yapılmalı

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
çok güzel bilgiler teşekkür ederim

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
rica ederim

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
teşekkür ederim paylaşımınız için..

nilgan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
teşekkürler , bilmediğimiz birşey daha öğrendik.

Hakan TOSUN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bizim serviste sadece emniyet kemeri ve otomatik kapı uygun!!!:)

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Özel İş yeri servislerine yönelik işlemler hem İl Emniyet Md.Trf.Ş.Md.lüğü hem de İl Belediye Bşk.lığı tarafından takip edilir. Kamuya yönelik personel servis işlemleri için ise ayrıca yönetmelik mevcuttur.

İş Yeri servisleri için oluşturulabilecek Denetim/Kontrol Formu ve konu ile ilgili detay bilgi için aşağıdaki linkler işinize yarar

Özel İş Yerleri için
http://www.ibb.gov.tr/sites/TopluUl...luUlasimDocs/servisaracdocs/servisyonerge.pdf

KAMU için
http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/21757.html

EDİT : Bu konudaki çalışmanızı sadece mevcut iş yeri servisleri için değil aynı zamanda şirketiniz bünyesinde bulunan şirkete ait ve kiralık araçlar için de yapmanız uygun olur. Hatta eğer Şirket Yönetiminizin ISG yaklaşımına göre size mal getiren ya da mal götüren taşeron araçları için dahi yapabilirsiniz. Örneğin; periyodik olarak yemek firmasının aracı, iş yerinizin sınırları içerisine girmektedir. Ama aracın bakımı eksik ise ve bu araç sizin şirketinizin sınırları içerisinde (yani mülkiyet hakkının olduğu) başka bir araç ile ya da sizin şirketinizin araçlarından biri ile bir kaza yapması durumunda (ki, kaza ölçeğinin ne olabileceğini kimse kestiremez), olaya müdahil olabilirsiniz, diye düşünüyorum

Ufuk Ylc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Elimde bir talimat yok fakat servis aracında iş güvenliği açısından dikkat etmeniz gereken noktaları söyleyebilirim
Servis aracında Elektronik hız kesici olmalı
Şöför için SRC2 Mesleki Yeterlilik Belgesi ve psiko teknik muayene raporu
Şöför 26 yaşından küçük 63 yaşından büyük olmamalı
Şöför asli kusurlu, bilinçli taksirli ölümlü trafik kazasına karışmamış olmalı.
Alkollü araç kullanma veya hız ihlali nedeni ile ehliyeti geri alınmış olmamalı
Her koltukta emniyet kemeri olmalı
Koltuk sayısı kadar yolcu taşınmalı,
Servis aracına ait tescil belgelerinde gösterilen oturulacak yer adedi aracın içerisine asılmalı
İç düzende demir aksam açıkta olmamalı, varsa yaralanmaya sebebiyet vermeyecek yumuşak bir mad. ile kaplanmalı
Araç kapısı şöför tarafından açılıp kapatılacak şekilde otomatik olmalı
Kapı açık kaldığında uyarı sistemi olmalı
Servis aracı 10 yaşından büyük olmamalı
6 ayda bir periyodik bakımları yapılmalı

yazdıklarınızın hepsine katılıyorum, ilave olarak da;

serviz düzeni (kimin nereye oturacağı) belirlenmeli.

Talimat da ''HERKES KENDİSİ İÇİN TAHSİS EDİLEN KOLTUKTA OTURACAKTIR.'' şeklinde geçebilir.

ISG-isg

ISGfrm Çalışma Birimi
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba personel servisleri ile ilgili hangi evrakları talep etmeliyim,hangi konulara dikkat etmeliyim bu konularda kontrol eden var mıdır? hangi belgeler olmalıdır? sigorta-kasko-muaneye v.b. bu konular hakkında sizden yardım beklemekteyim, bunun dışında şoförlere verilecek olan eğitimlerle ilgili yine sunum,talimat v.b. beklemekteyim. Konu ile yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Okan67

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Benim bildiğim servislerle anlaşma yapılıyor ve anlaşma metninde istenilenler yazılıyor. Örneğin araç saatte maksimum şu kadar hız yapabilir, araç kapasitesi şu sayıyı geçmeyecek, araç şoförleri şu güzargahlardan şu saatlerde geçecek, personel ile diyaloga önem verilecek, araçların temizlik bakımları muntazaman yapılacak, araca personel kimlik kartsız kimse alınmayacak, araç zamanında gelemezse personel taksi tutup işe gelebilecek ve bunun ücretini servis firması ödeyecek, araçlar teknik emniyet yönünden güvenli olacak vbg.

I

izmir

Guest
Taner bey merhabalar,
1- Araçların koltuk-trafik sigortalarını tam olması (kasko olursa tabii çok iyi olur, herhangi bir kaza halinde aracın tamirinde sürecin hızlanmasını sağlıyor)
2- Araçların vize ve emisyonlarının kontrolü
3- Sürücülerin ehliyet uygunluğu (biz en az 5 yıl deneyim olsun istiyoruz)
4- Sürücülerin psikoteknik belgeleri - SRC belgeleri
5- Araçlarda yangın tüpü
6- 2 yılda bir kez biz Sürücülerin sürüş teknikleri eğitimi almalarını istiyoruz
7- Sürücülere Etkili İletişim konusunda da eğitim aldırmıştık.
8- Sürücülerin ve araçlarının evraklarını dosyalamıştık (N.cüzdanı-İkamet-savcılık belgesi falan)
9 - Dönem dönem trafik cezası olup olmadığını trafik.gov.tr den sorgulattırıyoruz
10- kaza kayıt tutanaklarımız var (Kaza ve ramak kalalar için hepsini belgeleyip, belli dönemlerde bunlarla ilgili tüm sürücüleri toplayıp neden oldu, nasıl engellenirdi diye kendi ağızlarından konuşturuyoruz. Çoğu hata bende idi şöyle yapsam önleyebilirdim diyor. Arkadaşlarının önünde etkili oluyor)
11- Yıllık periyodik bakımları ve klima bakımları içim formlarımız var. Klima için özellikle yaz başı ve kış dönemlerinde bakımı şart tutuyoruz.
12 - Araçların hız limitleri içinde takograf kontrolü istiyoruz. Çıktı istenince ve incelenince etkili oluyor.
13 - Bizim servis aralarımızda GPRS takılı. Uydudan her an görmek mevcut. Maliyetli ama izlendiklerini bilince bişey yapmaya korkuyorlar. Bu da bir yöntem tabii....
14- Birde piyasada bu işi hakkıyla yapan firmalar mevcut, onları tercih etmekte fayda var diyorum......
15- Araçta bulunması gereken ekipmanlar konusunda bir takip listesi yapabilir ve bunları kontrol ettirebilirsiniz
16 - Acil durumlar için araçlarda su bulundurabilirsiniz
17- İlkyardım çantası var mı tam mı?
ilk etapta aklıma gelenler bunlar... Kolay gelsin....

I

izmir

Guest
Taner bey merhabalar,
1- Araçların koltuk-trafik sigortalarını tam olması (kasko olursa tabii çok iyi olur, herhangi bir kaza halinde aracın tamirinde sürecin hızlanmasını sağlıyor)
2- Araçların vize ve emisyonlarının kontrolü
3- Sürücülerin ehliyet uygunluğu (biz en az 5 yıl deneyim olsun istiyoruz)
4- Sürücülerin psikoteknik belgeleri - SRC belgeleri
5- Araçlarda yangın tüpü
6- 2 yılda bir kez biz Sürücülerin sürüş teknikleri eğitimi almalarını istiyoruz
7- Sürücülere Etkili İletişim konusunda da eğitim aldırmıştık.
8- Sürücülerin ve araçlarının evraklarını dosyalamıştık (N.cüzdanı-İkamet-savcılık belgesi falan)
9 - Dönem dönem trafik cezası olup olmadığını trafik.gov.tr den sorgulattırıyoruz
10- kaza kayıt tutanaklarımız var (Kaza ve ramak kalalar için hepsini belgeleyip, belli dönemlerde bunlarla ilgili tüm sürücüleri toplayıp neden oldu, nasıl engellenirdi diye kendi ağızlarından konuşturuyoruz. Çoğu hata bende idi şöyle yapsam önleyebilirdim diyor. Arkadaşlarının önünde etkili oluyor)
11- Yıllık periyodik bakımları ve klima bakımları içim formlarımız var. Klima için özellikle yaz başı ve kış dönemlerinde bakımı şart tutuyoruz.
12 - Araçların hız limitleri içinde takograf kontrolü istiyoruz. Çıktı istenince ve incelenince etkili oluyor.
13 - Bizim servis aralarımızda GPRS takılı. Uydudan her an görmek mevcut. Maliyetli ama izlendiklerini bilince bişey yapmaya korkuyorlar. Bu da bir yöntem tabii....
14- Birde piyasada bu işi hakkıyla yapan firmalar mevcut, onları tercih etmekte fayda var diyorum......
15- Araçta bulunması gereken ekipmanlar konusunda bir takip listesi yapabilir ve bunları kontrol ettirebilirsiniz
16 - Acil durumlar için araçlarda su bulundurabilirsiniz
17- İlkyardım çantası var mı tam mı?
ilk etapta aklıma gelenler bunlar... Kolay gelsin....

Birde aylık düzenli alkol kontrolü yaptırıyoruz. Gün tarih belli olmadan :D

A. Aytuğ KADIOĞLU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar, servis şoförlerinden İSG kapsamında istememiz gereken belgeler nelerdir? Bir checklist hazırlamak istiyorum bu konuda. Bir de servislerde İSG açısından dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir sizce?

HüseyinK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Gerekli ehliyetleri,psikoteknik belgesi olması gerekir..Tecrübeli olması aranmalıdır..

hasanozf

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ilgili tedbirler ile ilgili mevzuat ne demektedir?
Listeleri mevzuat olarak işverene açıklamam lazım.

A.Naz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, servisler harici, kişilerin ve şirket şoförünün kullandığı binek araçlar için ne gibi uygulamalar yapabilirz? Neleri dosyalamak gerekir? Ne gibi muayeneler söz konusudur? Araçlar,kiralama şirketinden kiralanmaktadır. Şirketten ne gibi belgeler,kontrol ve muayeneler talep edebiliriz? Bilgisi olan var mı acaba?

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
bence servis sözleşmelerinde 5510 sayılı kanuna atıf yaparak servislerde yaşanacak kazaların iş kazası oalrak değerlendirildiği ve araç /firma/soför hatasından kaynaklanan durumlarda tazminat, iş göremezlik vb. durumların servis firmasına rücu edileceği yazılmalıdır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.