Tartışma : İsg Uzmanlarının Bir Üst Sınıfın Yerine Bakma Süreleri 2 Yıl Uzatılması

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Değerli Arkadaşlar,
Şu an tasarı aşamasında ve komisyonda görüşülme aşamamasında bulunan metni inceleyin. Orada belirtilen 01/01/2017 tarihi olarak belirtilmiş mevzuatın 01/01/2019 tarihine kadar uzatıldığını belirten paragraftaki Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnameleri de inceleyerek 01/01/2017 tarihinin geçtiği Kanun ve Maddesini görebilirsiniz.

Ama bekleyip Resmi Gazetede yayınlanmasından sonra da konuyu bu sefer " 2 yıl Uzatılmıştır " olarak tekrar değerlendirebiliriz.

Komisyonda Onay aşamasında olan bir tasarıyı tartışıyoruz. Onaylanırsa kanunu konuşuruz, onaylanmaz ise de konuşacak farklı konular buluruz.

CAKARTA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Gamze hanım yazmıs oldugunuz yazıda 30/12/2015 tarihli 6656 sayılı yasanın madde 6 dan bahsedilmektedir.madde 6 ise lutfen dıkkat edin edin madde 9 değil madde 6 aşağıdaki şekildedir
16.12.2016 tarih ve 1/796 esas nolu kanun tasarınnın 26 md. belirtilen değişiklik arkadaşımızın örneğini koyduğu 6656 sayılı kanunun 6. md./geçici 12. md.si değişikliğini işaret ediyor.isg ile alakalı değildir.

CAKARTA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
16.12.2016 tarih ve 1/796 esas nolu kanun tasarınnın 26 md. belirtilen değişiklik arkadaşımızın örneğini koyduğu 6656 sayılı kanunun 6. md./geçici 12. md.si değişikliğini işaret ediyor.isg ile alakalı değildir.
34525-779dbf3589b2bd60b4f64204ef7d9ded.jpg

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bakmak farklı bir şey, görmek farklı bir şey, gördüğünü anlamak bambaşka bir şey.
Önemsiz mevzular üzerinde durmayalım.
Dikkatli incelendiğinde tasarıda erteleme ile ilgili madde görülüyor zaten.
Komisyon büyük ihtimalle onaylar

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

Bir değişiklik yapılacağı kesin yoksa meclis haberlerinde yer almazdı. Ancak Komisyondaki metinde yer almıyor. Oradaki 2019 uzatması 6656 sayılı kanunun 6. Maddesine ait Madde 9' a bir atıf yok. Herhalde yazılmamış, yazılacak veya yanlışlıkta yapma ihtimalleri düşük te olsa var. Sonuçta resmi gazetede zaman zaman bir kaç gün sonra tekzip yayınlayarak madde düzeltmeleri de oluyor. :)

Burada yayınlanan metinleri teyit etmemekle suçlayan arkadaşlara da şunu söyleyeyim;
Gamze Hanım haberi Hürriyet Gazetesinde şöyle şöyle bir haber var diye yayınlandı. Ve gerçekten de bir çok gazetede -ki bir tanesi hürriyet- bu haber var. Dolayısıyla teyyit edilecek bir durum da yok.

upload_2016-12-23_11-29-32.png
upload_2016-12-23_11-29-32.png

darkangeleus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,

Bir değişiklik yapılacağı kesin yoksa meclis haberlerinde yer almazdı. Ancak Komisyondaki metinde yer almıyor. Oradaki 2019 uzatması 6656 sayılı kanunun 6. Maddesine ait Madde 9' a bir atıf yok. Herhalde yazılmamış, yazılacak veya yanlışlıkta yapma ihtimalleri düşük te olsa var. Sonuçta resmi gazetede zaman zaman bir kaç gün sonra tekzip yayınlayarak madde düzeltmeleri de oluyor. :)

Burada yayınlanan metinleri teyit etmemekle suçlayan arkadaşlara da şunu söyleyeyim;
Gamze Hanım haberi Hürriyet Gazetesinde şöyle şöyle bir haber var diye yayınlandı. Ve gerçekten de bir çok gazetede -ki bir tanesi hürriyet- bu haber var. Dolayısıyla teyyit edilecek bir durum da yok.

Ekli dosyayı görüntüle 34452

Bizimde soylemek istediğimiz sizin bahsettiğiniz gibi ama arkadaslar alınganlık yapıyor meclıs habere dusmesı dediğiniz gibi ertelemeye işaret ediyor ve buyuk ihtimalle olur bizde sizin gibi arkadaşların atıfta bulunduğu komisyon metnindeki maddelerin İSG ile alakalı olmadığını söyldik .Mevcut kanun metninde yok ama değişikliğe gidilecektir.Teşekkürler

darkangeleus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,

Tek can sıkıcı nokta ise şu bende şahsen uzatılmasını isteyenlerdenim ama söylenen maddenin acıklamasını yaptığımız bahsi gecen dayanak burası değildir die söylenince BAKMAK İLE GÖRMEK farklıdır diyerek bariz belli olan tarım ile ilgili olan maddenin sadece 2019 tarihini görüp burada sizin veya diğer arkadaşlar gibi doğru bilgi veren insanları kucumsemek olduğu zaman kanunları okumayı ve baglı oldukları yasalarda kı atıfları okuyup anlayamadan yorum yapıp boş konuşanlara kızıyorum

darkangeleus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Umarım meclıs haberdeki bilgide olduğu gibi tasarı metninde değişiklik yapılır ve süre uzatımı gerçekleşir

Dniz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
birisi anlamadan bir şey yazıyor diğerleri de okumadan yorum yapıyor. yapmayın böle şeyler.

Birisi anlamadan bir şey yazıyor derken siz bu yazdıklarınızı anlayıp mı yazdınız?
Diğerleri de okumadan yorum yapıyor derken siz bahsi geçen konuları okuyup ta mı yorum yaptınız?
Yapmayın böyle şeyler derken de aslında kendi yaptığınıza karşı çıkmıyormusunuz?

Sizi yazdıklarınızı yapmaya davet ediyorum Bu davetime uyarsanız yazdıklarınızın ne kadar anlamsız olduğunu anlarsınız.

darkangeleus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bakmak farklı bir şey, görmek farklı bir şey, gördüğünü anlamak bambaşka bir şey.
Önemsiz mevzular üzerinde durmayalım.
Dikkatli incelendiğinde tasarıda erteleme ile ilgili madde görülüyor zaten.
Komisyon büyük ihtimalle onaylar

Arkadaşım İş sağlığı ve güvenliği uzmanı öncelikli olarak okuduğu kanunu anlaması gerekirki uygulamasını yapabilsin ...ayrıca bizlerin bahsettiği konu meclis haberdeki metin değildir su an görüşülen tasarıdır mevcut tasarıda dayanak olarak gösterilen madde madde 26 ve atıfta bulunduğu 6656 sayılı kanunun 6.maddesini okuyup oradaki tarım işlerini İş sağlığı ve güvenliği süre uzatımı olarak okuyorsan lafım yok sana ama bir uzman olarak insanlara saygı duy ayrıca az önce abimizinde dediği gibimeclis haberde yazan metinde olup taslakda olamaması bunun olamayacağı anlamına gelmemekte ve ayrıca buyuk ihtimalle tasarıda değişikliğe gidilecektir die düşünüyorum o ayrı bir konu.

Artvinli

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
darkangeleus tşk ederim... yazdıklarımı tercüme ettin.. ne yazmak istediğimi hala anlayamamışlar var....

ömer salih

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Devlet büyük ihtimal istatistlik yapmıştır piyasadaki A ve B sınıf sayıları nelerdir. Bunların yüzde kaçı kamu çalışanı yüzde kaçı özel sektör şu kadarı fiili çalışıyor şu kadarı belgeyi almış ama bu işi yapmıyor şeklinde.
Sizinde çevrenizde vardır uzmanlık belgesi olup bu işi yapmayan en az 6 kişi tanıyorum. Neyse konumuz o değil. Bana kalırsa devlet 2-3 sene daha bu işi uzatacak.

Ahmet Akın ALBAYRAK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Yanlış başlığa yazmışım biraz önce, burada da belirteyim arkadaşlar ben mi yanlış bakıyorum, yasa tasarısındaki madde 26, 6656 sayılı yasanın 6.maddesine atıfta bulunuyor bu da gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı özelinde bir konu ve iş güvenliğiyle alakalı bir şey değil. 6656 sayılı kanunun 9. maddesi iş güvenliği ile alakası ama kanun tasarısında 6656 sayılı kanunun 6.maddesinin uzatıldığı yazıyor. Yanılıyorsam düzeltin lütfen?
Doğru bende öyle okudum.

mervecelik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bu günden itibaren iş güvenliği uzmanlığında belge sınıfı tamamen ayaklar altına alınmıştır( bu arada bence belge sınıfı değil mesleki eğitime göre uzmanlık yapılmalı). bu gün sevinenler 2019 u sabırsızlıkla bekliyorum 2019 da yaşanacak ertelemelere sevinecek misiniz?
devlet her zaman kazanır arkadaşlar olan biz çalışanlara olur
gün gelir teknik alt yapı olmadığından 50 altı az tehlikeli sınıflar ötelenir
gün gelir c lerin tehlikeli sınıfa bakma süreleri ertelenir
gün gelir uzmanlığı işverenlerde yapabilir
gün gelir uzmanlık tamamen biter
herkesi anlıyorum ancak bu değişimler günü kurtarmaktan ibaret
6331 i anlayan ve uygulamak isteyen hiç bir uzman ertelemeyi desteklememeli diye düşünüyorum.
Ertelemeler hiç olmasaydı herkes kendi sınıfında mutlu mesut çalışırdı

çalışınca oluyor :)

Miray Kral

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
http://www.meclishaber.gov.tr/develop/owa/haber_portal.haber_detay_dokuman?p1=139139

Boş konuşanlar için resmi olan meclis haber sitesinden bu word dosyasını indirmesini tavsiye ederim..
http://www.meclishaber.gov.tr/develop/owa/haber_portal.haber_detay_dokuman?p1=139139 buradan da bakabilirsiniz o kanunda dolandırmışlar biraz buradaki word dökümanını indirdiğinizde açıkça göreceksiniz.

Merve Hanım ben okudum word de yazıyor en son paragraf alıntı yapıyorum ;

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan düzenleme ile çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin B sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü ile tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin C sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüklerine ilişkin süreler iki yıl uzatılacak.

mervecelik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
bu günden itibaren iş güvenliği uzmanlığında belge sınıfı tamamen ayaklar altına alınmıştır( bu arada bence belge sınıfı değil mesleki eğitime göre uzmanlık yapılmalı). bu gün sevinenler 2019 u sabırsızlıkla bekliyorum 2019 da yaşanacak ertelemelere sevinecek misiniz?
6331 i anlayan ve uygulamak isteyen hiç bir uzman ertelemeyi desteklememeli diye düşünüyorum.

Gürcan bey mesleki eğitime göre uzmanlık yapılmalı ancak zamanında prim gününe göre alakasız işlerde sigortalı görünerek B olan A olan kişiler hakkında bişey yazmamışsınız onların bunu haketmesi kabul edilebiliyorsa bu yasanın ertelenmesi de bir o kadar kabul edilebilir. Bu arada B olmak üzere olan C uzmanım ben ona rağmen ertelemeyi doğru buluyorum..

Miray Kral

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Gürcan Bey yazınızı tebessümle okudum fikirlerinize katıldığım yerler var yanlış anlaşılmak istemem fakat b sınıfı uzmanların bir üst seviyeye bakmaları konusunda neden eleştiri yapmadığınızı merak ettim. Neden c lerin sürelerinin uzaması bu kadar rahatsızlık yarattı size değil herkese bu sorum teşekkür ederim .iyi çalışmalara dilerim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.