Soru : Isg Katip Uzerinden ( Elektronik Ortamda) Iş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi Bildirimi

Dila tekin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
Şu an çalışmakta olduğum iş yeri az tehlikeli sınıfta olup ve 50'den az çalışanı bulunmaktadır. İş yerinde mevcut sorumluluklarıma ilave olarak İGU olarak da çalışmaktayım. Belgemin geçerliliğinin ve hizmetimin devamlılığını sağlamak için firma ile sözleşme yapmak istiyorum. Sözleşme örneğiniz (taslak) var mıdır?

Teşekkürler,

tumer23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
Şu an çalışmakta olduğum iş yeri az tehlikeli sınıfta olup ve 50'den az çalışanı bulunmaktadır. İş yerinde mevcut sorumluluklarıma ilave olarak İGU olarak da çalışmaktayım. Belgemin geçerliliğinin ve hizmetimin devamlılığını sağlamak için firma ile sözleşme yapmak istiyorum. Sözleşme örneğiniz (taslak) var mıdır?

Teşekkürler,

sözleşme isg-katip sistemi üzerinden oluyor sistemden sözleşme yapırosunuz sonra çıktısını alıp karşılıklı imzalıyorsunuz. yani örnek falan aramanıza gerek.

Dila tekin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sözleşme isg-katip sistemi üzerinden oluyor sistemden sözleşme yapırosunuz sonra çıktısını alıp karşılıklı imzalıyorsunuz. yani örnek falan aramanıza gerek.
İşveren sözleşmeyi ancak İSG-Katip üzerinden, İGU ataması yaptığında görebiliyor sanırım. Yasada geçerli olan maddelerin sözleşme şartları olması mantık dahilinde midir? Şimdiden teşekkürler,

tumer23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İşveren sözleşmeyi ancak İSG-Katip üzerinden, İGU ataması yaptığında görebiliyor sanırım. Yasada geçerli olan maddelerin sözleşme şartları olması mantık dahilinde midir? Şimdiden teşekkürler,

dila hanım zaten igu ataması yapmak ile sözleşme imzalamak aynı şey?
isg katip sistemi ile ilgili sorularınız varsa yardımcı oalbilir.
sol taraftan ismime tıklayıp konuşma başlatarak soru sorabilirsiniz. :)

Sonay ŞENTÜRK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar, az tehlikeli sınıftaki işyerlerine işveren kendisi iş güvenliği eğitimi verebilir mi herhangibir belgesi yok işverenin . İşverenin yemek imalathanesi var kendisiyle birlikte 4 çalışan gözüküyor.Yardımcı olursanız sevinirim.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar, az tehlikeli sınıftaki işyerlerine işveren kendisi iş güvenliği eğitimi verebilir mi herhangibir belgesi yok işverenin . İşverenin yemek imalathanesi var kendisiyle birlikte 4 çalışan gözüküyor.Yardımcı olursanız sevinirim.
ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA
YÖNETMELİK
Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim
kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

Sonay ŞENTÜRK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar isg üzerinden sözleşme yapacağım içe görevlendirme mi yapmam gerekiyor.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar isg üzerinden sözleşme yapacağım içe görevlendirme mi yapmam gerekiyor.
O firmanın elemanıysanız; evet içe görevlendirme yapacaksınız. Tabi bunu işveren tc. ve şifresiyle katipten talep yapıldıktan sonra sizin tc ve şifrenizle kabul ederek yapacaksınız.

Sonay ŞENTÜRK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
firma elemanı değilim dolayısıyla dışa görevlendirme yapcam .yalnız ben başka bir işyerinde danışman olarak sigortalı çalışanım . eğitim verebilmem için bir gün o iş yerinde sigortalı görünmem gerekiyor . danışman olarak çalıştığım firmadan çıkışımı isteyip iş güvenliği uzmanı olarak eğitim vereceğim yerde mi sigortalı görüncem. aynı anda iki yerde sigortalı görünemem mi?

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
firma elemanı değilim dolayısıyla dışa görevlendirme yapcam .yalnız ben başka bir işyerinde danışman olarak sigortalı çalışanım . eğitim verebilmem için bir gün o iş yerinde sigortalı görünmem gerekiyor . danışman olarak çalıştığım firmadan çıkışımı isteyip iş güvenliği uzmanı olarak eğitim vereceğim yerde mi sigortalı görüncem. aynı anda iki yerde sigortalı görünemem mi?
Danışman olarak görevliysen şu anki firmanda, çıkış yapmana gerek yok; işvereninin oluruyla bir başka iş yapabilirsin (yılda 217 saat fazla mesai durumunuda göz önünde bulundurarak).

Sonay ŞENTÜRK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bakanlık olmaz dedi 170 aradım. sizin dediğiniz gibi olursa sigorta olma durumları nasıl olcak. ne yapmam gerekiyor.

Sonay ŞENTÜRK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Danışman olarak görevliysen şu anki firmanda, çıkış yapmana gerek yok; işvereninin oluruyla bir başka iş yapabilirsin (yılda 217 saat fazla mesai durumunuda göz önünde bulundurarak).
Bakanlık olmaz dedi 170 aradım. sizin dediğiniz gibi olursa sigorta olma durumları nasıl olcak. ne yapmam gerekiyor.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bakanlık neye olmaz dedi? İşten çıkmanıza mı? başka bir yerde 1 ay işbaşı yapmanıza mı? İki ayrı işyeri ile sigorta yapmanıza mı? Kısmi süreli çalımanıza mı?

Sonay ŞENTÜRK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bakanlık neye olmaz dedi? İşten çıkmanıza mı? başka bir yerde 1 ay işbaşı yapmanıza mı? İki ayrı işyeri ile sigorta yapmanıza mı? Kısmi süreli çalımanıza mı?
Aynı anda iki yerde sigortalı olamazsın çıkman gerekiyor eğitim verebilmen için dedi?

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aynı anda iki yerde sigortalı olamazsın çıkman gerekiyor eğitim verebilmen için dedi?
böyle birşey yok.istersem kısmi çalışır 10 yerden ayrı ayrı sigorta yaptırırım. diğer konulara sadık kaldığım sürece bir problem yok.

birolsarı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba
firmamız az tehlikeli sınıfta . tek vergi numaramız iki ayrı sgk sicil numaramız var. Toplamda 51 çalışanımız var. Fakat bunlarda 35 i ayrı sgk sicil numaralı. Uzman ve hekşm bulundurma zorunluluğumuz bulunuyormu.

arda GÜNDÜZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba
firmamız az tehlikeli sınıfta . tek vergi numaramız iki ayrı sgk sicil numaramız var. Toplamda 51 çalışanımız var. Fakat bunlarda 35 i ayrı sgk sicil numaralı. Uzman ve hekşm bulundurma zorunluluğumuz bulunuyormu.
Sgk sicil numarasına ait şirketler aynı kişi üzerine kayıtlıysa evet

Tuğba Alkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar benim baktığım işletmelerle isg katipten sözleşmeyi yaptım ama şimdi sigortamı yatırmaları için nasıl bir yol izlemem gerekiyor bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim..

rheme

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
:)Merhaba iki konu da yardıma ihtiyacım var.
Soru1 - Şuan çalıştığım firma merkez ve şube olarak 2 farklı sicil numarasına sahip aynı kişiye ait ikisinin de nace kodu farklı (yaptıkları iş aynı) aynı zamanda..vergi levhasında ki faaliyet koluyla yapılan işin hiçbir bağlantısı yok.. Durum incelemesi yaptığımda asıl olması gereken tehlike sınıfı - Tehlikeli.. ancak vergi levhasına göre çok tehlikeli sicil numarasına göre tehlikeli isgkatip sisteminde az tehlikeli görünüp tehlike sınıfı tam olarak tanımlanmamıştır ibaresi var. Şimdi ben bu olayı nasıl çözebilirim ya da kimler çözebilir nasıl bir yol izlemem gerek.
Soru2 - Şubenin sicil numarası isgkatip sisteminde hala görünmüyor.Bunun için ne yapabilirim?
Ayrıca bu firmaya denetim gelse sonuç ne olur? Bu uyuşmayan sicillere uzman hekim görevlendirilme yapılması ne kadar mantıklı olur?
Bunların süreçleri ne kadar sürer ki bu işlemler olunca isgkatip sistemi üzerinden sözleşme yapabileyim.
Şimdiden okuyup anlamaya çalıştığınız için Teşekkürler :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.