Tartışma : İsg Bölümü 4 Yıla Tamamlama

enes keleş55

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ben 2 yillik iş sagligi ve guvenligi bölümü ögrencisiyim 4 yila tamamlamak istiyorum dgs ye girip yeterli puan alamazsam açıktan okuyarak 4 yıla tamamlayabilirmiyim eger tamamlayabilirsem açıktan okumak icin yine bir puan duzeyi var mı??

Utku Saray

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ben 2 yillik iş sagligi ve guvenligi bölümü ögrencisiyim 4 yila tamamlamak istiyorum dgs ye girip yeterli puan alamazsam açıktan okuyarak 4 yıla tamamlayabilirmiyim eger tamamlayabilirsem açıktan okumak icin yine bir puan duzeyi var mı??

Kardeşim bende 2 yıllık İSG mezunuyum ve şuan 1 yıllık C sınıfı uzmanım. Bana sorar isen hiç tamamlamakla uğraşma derim. Çünkü tek farkın lisans mezunu olmuş olur. Onunla vakit harcayacağına uzmanlık alanında kendini geliştirmeni tavsiye ederim

Rüya yaman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bende açık öğretimden isg okuyorum işe başlayınca çok eksiğim olacak diye düşünüyorum dgs ile lisans tamamlama yapmalimiyim yoksa calistikca rayina oturacak mi bilmiyorum kararsiz kaldim

enes keleş55

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kardeşim bende 2 yıllık İSG mezunuyum ve şuan 1 yıllık C sınıfı uzmanım. Bana sorar isen hiç tamamlamakla uğraşma derim. Çünkü tek farkın lisans mezunu olmuş olur. Onunla vakit harcayacağına uzmanlık alanında kendini geliştirmeni tavsiye ederim
Öncelikle teşekkür ederim fakat 4 yıl lisasn ttamamlandığında b sınıfı belgeyi almak için sınava hak kazanabiliyomuyuz

enes keleş55

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bende açık öğretimden isg okuyorum işe başlayınca çok eksiğim olacak diye düşünüyorum dgs ile lisans tamamlama yapmalimiyim yoksa calistikca rayina oturacak mi bilmiyorum kararsiz kaldim
emin olun okulda okullarda gerekli bilgi verilmiyo ben şuan okuyorum sorsanız teknik bilgim yok çalıştıkca öğrenilecektir.

Ramazan Alkan1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
ılerleyen dönemlerde isg lisans mezunlarının avantajları olur mu çok merak ediyorum (kursa gitmeden sınava girme hakkı haricinde)

Utku Saray

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
4 yıllık okuduktan sonra B sınıfına direk girebilme diye bir olay yok arkadaşlar dikkat ediniz buna. B sınıfına girebilmeniz için yükseklisansınızın olması gerekiyor.
Lisans okumanın da bana göre faydası olacağını düşünmüyorum.

Okul sırasında da sadece yönetmelikleri iyi çalışırsanız bu anlamda faydası olur. Ancak okulda ne kadar başarılı olursanız olun iş saha inince başlıyor.

FERHAD ZCN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
açıktan 4 yıllığa tamalayabiliyormuyuz tamamlayabilemiyormuyuz. sorunun cevabı verilmemiş. tecrbeleriniz için teşekkürler ama cevap ne.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

açıktan 4 yıllığa tamalayabiliyormuyuz tamamlayabilemiyormuyuz. sorunun cevabı verilmemiş. tecrbeleriniz için teşekkürler ama cevap ne.

Bu lisans tamamlama konusu bir çok kez forumda farklı soruların altında cevaplanmıştı. Ancak, sizlere bilgi vermesi bakımından yazayım ben.
1) Lisans Tamamlama :
1.1) Şu an devlet üniversitelerinde İSG ön lisans tamamlama fırsatları açıldı. (Bknz. Atatürk AÖF). Ayrıca özel üniversitelerde de İSG ön lisans tamamlama imkanları var. Ancak bunlar tamamen ekonomik güç ile ilgili bir konu.
1.2) Ayrıca, diğer idari bilimlerde de AÖF'ler üzerinden (ANADOLU AÖF, ATATÜRK AÖF, İSTANBUL AÖF) lisans tamamlama yapabilme imkanı var.
1.3) Fakat, lisans tamamlama için mutlaka DGS sınavına girmek ve puan almak gerekiyor. Sınava girdiğiniz sene yayımlanacak olan DGS kılavuzunu puan ve üniversite yönünden incelemeniz gerekiyor.
1.4) Sonrasında puanınız İSG lisans tamamlama fırsatlarından hangisini yakalıyor, onu iyi takip etmek lazım.
1.5) Eğer İSG lisans tamamlama bölümlerini yakalayamadınız ise, o zaman yukarıda belirtilen aöfler üzerinden, lisans tamamlama yapabilme imkanınız çok rahat. Benim size bu cümle için önerim daha çok sözel bölümleri yani Kamu Yönetimi, Halkla İlişkiler, Turizim ve Konaklama vb. bölümleri tercih etmeniz yönünde.
2) Neden Lisans Tamamlama :
2.1) Uzman dahi olsanız, neticede ön lisans mezunusunuz. Oysa bizim meslekte okumak ve eğitim, kendimizi geliştirmek en temel çizgilerimiz. Ayrıca zamanın size ne getireceğini bilemezsiniz. İmkan var iken, yaşınız genç iken lisans tamamlama yapmanızda büyük fayda var.
2.2) Uzmanlıkta geçen süreleri iyi inceleyin. C'den B'ye geçebilmek için belgenizin aktif olma süresi var. Bu konuyu araştırın. Ancak tamamen kişinin kendisine ait kariyer planına bağlı olarak, lisans tamamlama sonrasında önünüzde bir TEZLİ veya TEZSİZ İSG yüksek lisans yapma kapısı açılıyor. Örnek vereyim :
Örnek -1 : İSG ön lisanstan gelip, C sınıfı uzman olan, sahada çalışan bir arkadaş, İSG lisans tamamlama yapıyor idi. Ben neden diye sordum, aldığım cevap "lisans tamamlamayı bitirip, yüksek lisans yapacağım TEZSİZ, konu sadece mevcut piyasa koşullarında farkındalık yaratmak." oldu. Bunun Türkçesi "biraz daha fazla maaş alabilmek"tir.
Örnek-2 : İSG ön lisanstan gelip, AÖF'lerden birinde farklı bir bölümde lisans tamamlama yapmış C sınıfı uzman arkadaş, TEZLİ yüksek lisans yapıyordu. Nitekim yüksek lisans eğitimi sırasında belge yükseltme sınavına da girdi ve B oldu. Ama TEZLİ yüksek lisansı da geçenlerde bitirdi. Sordum neden diye. Aldığım cevap, aynı idi.
3) İSG uzmanı olmanın eğitim zorlukları nelerdir ?
3.1) Sürekli okumanız gerekiyor. Sürekli hem bilginizi hem sertifikasyonunuzu zenginleştirmeniz gerekiyor. Bu belki biraz zorlu bir süreç olarak görünebilir. Ancak, düzgün bir kariyer planlaması ile aynı anda iki üniversite rahat rahat okunuyor. (Tecrübe ile sabittir :) )
3.2) Uzmanlık sınavı -bence !!- tamamen garabet bir sınav. Neden? Eğer benim iki yıl (İSG ön lisans) veya dört yıl (İSG lisans) bilgilerimi bilmem ne yönetmeliğinin içindeki bir tablonun altında italik harflerle yazılmış bir ifadeyi bilip bilmediğim ile ölçmeye çalışıyor ise, bence bu sınavın soru tekniği yadırganacak bir durum.
3.3) Uzmanlık sınavı için sakın ola "okul bitsinnnn, diplomayı alayımmm, sonra sınava çalışırımmm" düşüncesinde olmayın. Yönetmelik okuyun, not alın. Yönetmelik okuyun, okulda görmüş olduğunuz dersleriniz ile karşılaştırın. Ki, okuduklarınızın size sınavda bi nebze faydası olsun.
4. Sonuç :
4.1) Hayatboyu öğrenme felsefesinden ayrılmayın.
4.2) Hiç bir şey kolay değildir. Eğer ağzınızda dişiniz noksan ise, ekmek çiğnemek bile insana zor gelir. İşte o noksan dişleri hem üniversite eğitimleri, hem de sertifika eğitimleri ile tamamlayın.
Sanırım, detaylı bir açıklama olmuş ve alıntı yaptığım sorulara tatminkar bir cevap verebilmişimdir.
Başarılar diliyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.jpg
    Screenshot_2.jpg
    141 KB · Görüntüleme: 19

Gül Bahar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, genelde bu soru çok soruluyor hem sosyal medya da hem de burada. C sınıfı uzmanım 2. yılım meslekte. Şöyle ki; Akademisyen olmak istiyorsanız lisans mantıklı. Amma velakin sırf lisans diplomam olsun diyorsanız o ayrı :) lisans yaptıktan sonra yüksek lisans yapıp B sınıfına girmeye hak kazanıyorsunuz. Eğer tek lisans okuyup bırakacaksanız zaman kaybı. Onun yerine C sınıfı uzmanlık sınavına hazırlanın tecrübe kazanın. Okulda sadece kağıt üzerinde öğrenirsiniz. Ama işi yerinde öğrenmek daha farklı bir tecrübe. B sınıfı olup tecrübesiz iken sudan çıkmış balık gibi olmak yerine işi yerinde öğrenin gününüzü doldurduktan sonra B sınıfı uzman olursunuz. o ara açıktan başka bölümlerde okuyabilirsiniz. Kısacası benim fikrim böyle :D

furkankaratas7

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba. Ben şu an Anadolu Üniversitesi AÖF İş Sağlığı ve Güvenliği 2. sınıftayım. Bir sorum var DGS'ye girerek açıktan bölümümü lisansa tamamlama şansım var mı?

Buğra Erenel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba. Ben şu an Anadolu Üniversitesi AÖF İş Sağlığı ve Güvenliği 2. sınıftayım. Bir sorum var DGS'ye girerek açıktan bölümümü lisansa tamamlama şansım var mı?

Tabiki var.

Yukarıdaki kılavuza göre;

Acil Yardım ve Afet Yönetimi
İş Sağlığı ve Güvenliği
İşletme
Sağlık Yönetimi
Sosyal Hizmet
Uluslararası İşletme Yönetimi bölümlerine geçebilirsiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.