Soru : İş Sağlığı Güvenliği Hakkında Bilgi Lütfen. İstanbul Bilgi Unide 2 Yillik İsg Okumak İstiyorum İş Bu

seda13

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar İstanbul Bilgi üniversitesinde iş sağlığı ve güvenliği bölümünü okumak istiyorum. Fakat iş imkanları maaşları çalışma saatleri konusunda pek bilgim yok. Ayrıca bu bölümü okuyup direk bu mesleği yapmak mı yoksa farkli bir 2 yillik bölümü okuyup kurs ile isg uzmani olmak mi bu ikisinde cok kararsizim. Her hangi bir oncelik yoksa iki meslek sahibi birden olabilir miyim. Ama eger 2 yillik isg okusam ve meslegimi rahatca yapabilirsem farkli bir bolum okuma geregi duymak istemiyorum. Kisacasi bana bilgi verir misiniz tercih donemindeyim ve cok sıkıntıdayim arkadaslar

emre1552

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba Seda, Bende bu yıl açıköğretim den isg'ye başlamayı düşünüyorum fakat aklımı karıştıran sorular var.Biz iki yılı bitirdikten sonra (C) ve diğer Uzmanlıkları alabileceğiz fakat senin de dediğin gibi bu uzmanlık belgesini 2 yıl bitirmeden kurslara giderek alabiliyor muyuz? Ayrıca bu bölümü bitirdiğimizde ilk olarka isg teknikeri olacağız bu durumda maaş vs. olarak bize olanakları nasıldır ve uzman olduktan sonra olanakları nasıldır.Bilgisi olan bizimle paylaşırsa mutlu olurum.İyi forumlar.

frdrn

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
erzurum atatürk üniversitesinin açık öğretim fakültesinden 2. üniversite olarak iş sağlığı ve güvenliği bölümünü seçip okuyabiliyorsunuz benim size tavsiyem ülkemizde neyin ne olacağı hiç de belli olmaz istediğiniz bir bölümü seçip okurken aynı zamanda ikinci üniversite olarak da iş sağlığı ve güvenliğini seçerek iki farklı alanda kendinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz.

emre1552

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bende Atatürk Üniversitesi açıköğretim sisteminden ikinci üniversite kapsamında kaydımı hafta başında oluşturdum iki ön lisans mezunuyum bir lisans ta bu sene bitecek.Aynı zamanda İş sağlığı ve güvenliği okumak oldukça avantajlı geldi fakat biraz araştırdım da hem riskler çok yüksek hem Türkiye' de maaş durumları çok iç açıcı değil deniliyor.Zamanında meslekte şu kadar açık bu kadar açık var dediler herkes okudu şimdi bir sürü mezun var ama işveren bu bölümle ilgili bilinçlenmiş değil.Ben yine bu bölümü iki sene de bitirip en azından (C) uzmanlığını alacağım ama geleceği pek iç açıcı durmuyor.

seda13

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bende bundan korkuyorum arkadaslar su an cok talep goren bu meslegin 2 yil sonra talep gormemesinden ve issiz kalmaktan korkuyorum. Tercih edecegim Bilgi universitesi bana bu konuda staj ve is imkani saglayacagini soyluyor. Fakat cok fazla guvenemem ama staj donemimde cok fazla isg uzmaniyla tanisip cevrem olursa issiz kalmayacagimida dusunuyorum. Su an herkesin kursla girebilecegi bir meslegin ileride iscinin cok isin olmadigi konuma gelmesi telasindayim. Eger boyle olacaksa hic okumayayim farkli bir bolume yoneleyim.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bende bundan korkuyorum arkadaslar su an cok talep goren bu meslegin 2 yil sonra talep gormemesinden ve issiz kalmaktan korkuyorum. Tercih edecegim Bilgi universitesi bana bu konuda staj ve is imkani saglayacagini soyluyor. Fakat cok fazla guvenemem ama staj donemimde cok fazla isg uzmaniyla tanisip cevrem olursa issiz kalmayacagimida dusunuyorum. Su an herkesin kursla girebilecegi bir meslegin ileride iscinin cok isin olmadigi konuma gelmesi telasindayim. Eger boyle olacaksa hic okumayayim farkli bir bolume yoneleyim.
Şu an C sınıfı iş güvenliği uzmanları çok talep görmüyor. İleri de durum biraz daha kötü olacaktır diye düşünüyorum. Yani B ve A sınıfı iş güvenliği uzmanları da talep görmeyecek. Sayılar çok fazla, arz talep dengesi.
Eğer başka bir bölümü seçme şansınız varsa diğer arkadaşların önerilerine katılıyorum, ikinci bir üniversite olarak iş güvenliği bölümünü seçin. Tek başına bu işi seçmeniz ileride hayal kırıklığına yol açabilir.

betül serkel

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bende ata aöf okuyorum..tekniker olup snrasında c belgesi alacağım inşallah.işim var ancak elimde bulunsun bu konuya merakım var

seda13

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Şu an C sınıfı iş güvenliği uzmanları çok talep görmüyor. İleri de durum biraz daha kötü olacaktır diye düşünüyorum. Yani B ve A sınıfı iş güvenliği uzmanları da talep görmeyecek. Sayılar çok fazla, arz talep dengesi.
Eğer başka bir bölümü seçme şansınız varsa diğer arkadaşların önerilerine katılıyorum, ikinci bir üniversite olarak iş güvenliği bölümünü seçin. Tek başına bu işi seçmeniz ileride hayal kırıklığına yol açabilir.

Ya bu konudada kafam karisiyor su anda mezun olan hatta isg okumus isini yapan biri bana kesinlikle deli gibi isci alindigini boylede devam edicegini soylerken sizde is olmaz diyorsunuz napicagimi bilemiyorum

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şöyle bir hesap yapalım İSG Katip resmi verilerine göre 70000 civarı sertifikalı uzman var. Bakanın bir iki yerdeki açıklamasına göre herhalde bu rakam 100 - 110 bin civarı şu an. 100000 civarı C sınıfı uzman olduğunu düşünelim ve 2017 den itibaren yorumlayalım.
1 uzman kısmi süreli olarak 11700 dakika çalışma hakkı var. 1 C sınıfı uzman az tehlikeli bir yere kişi başı 10 dakika hizmet edeceğine göre; 11700/10 = 1170 kişiye bakabiliyor. 100000 C sınıfı 117 milyon kişiye bakabilir anlamına gelir. Hadi bunun %50 sinin abartı hesaplama olduğunu varsayalım, 60 milyon kişi eder. Bizim toplam çalışan sayımız ortalama kaç milyon! Olsun olsun 40 milyon (ihtimali yok). Bunların zaten 20 milyonu tehlikeli ve çok tehlikelidir.
Sonuç olarak bol kepçeden optimistik rakamlarla yapılan hesap ortada, bu hesabı bir tarafa koyun, akabinde bulunduğunuz ili, çevrenizi, sizi işe alacağını taahhüt eden varsa onları vb. de göz önünde bulundurun. Bunun yanında tabiki riskleri de hesaba katın. Ben kendi çocuğuma bu bölümü tek başına, ona gelecek olacak diye okutmam. Çünkü geleceği çok riskli.
Bu arada işçi alıyorlar derken inşaata iş güvenliği teknikeri alıyorlar anlamında diyorsanız onu bilemem ama iş güvenliği uzmanı alıyorlar diyorsanız şunu sorun diyen arkadaşa; Hangi sınıf iş güvenliği uzmanı (A,B,C) ve hangi firma, ne kadar ücret veriyor.

Şevket Terzi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Seda merhaba,

Öncelikle istediğin mesleği seç. Gerçekten ben bu bölümü istiyor muyum de ve tercihini gerçekleştir. İşini iyi yaparsan aranan eleman olursun piyasada onca bilgisiz, bilinçsiz meslektaşımız varken aradan sıyrılır güzel yerlerde güzel şekilde çalışırsın. Daha da ilerisi için ülkenin durumuna diyecek bir şeyim yok ama iş güvenliği sektörü hiçbir zaman ölmeyecek ve gün geçtikçe artacak gün gelecek yetki ve sorumluluklar da artacak. Ancak zorunlu süreçlerden geçeceğini bil, tabi her mesleğin zor yanı var ancak bizim mesleğimizin zor yanı diğerlerine göre daha çok. Yasal sorumluluklarını yerine getirmen gerekecek, sahalarda toz yutacak it kopuğun ağız kokusunu çekeceksin. Kültürsüz ve bilinçsiz bazı insanlarla kavga edeceksin, savaşçı bir ruhun ve karakterin varsa inatçıysan tuttuğumu koparırım hakkımı savunurum diyorsan buyur gel katıl aramıza :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.