Soru : İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında..

Taha Ebrar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Öncelikle herkese merhaba. Şu anda iş sağlığı ve güvenliği MYO 1.sınıf öğrencisiyim. Bugün tanıştığım bir uzman, uzmanlığın eskisi kadar iyi getiri sağlamadığından hatta c sınıfı uzmanların asgari ücretin üzerinde maaş dahi alamadığından bahsetti. Bölümü bırakıp üniversiteye hazırlanmak konusunu düşünmeye başladım. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Selam, mantıklı davranırsın. sertifikalar şimdiden pula döndü ne yazık ki..

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İsg ye yeni başlamayı tavsiye etmem evet piyasa baya bi düştü uzman sayısı arttığı için bırakın ücreti artık uzman olarak çalışmak bile zor.

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
tam zamanlı b sınıfı uzmana 2500 tl teklif veriyorlar,kendi mesleğini yapsan zaten en düşük bu ücretleri alırsın
ozaman neden bu kadar risk alacaksın ki
uzmanlık bundan 3-4 yıl önce iyi kazandırıyordu ,şimdi saçmalıktan başka bir şey değil

houston

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
osgb ler ne veriyor yeni uzmana. bizzat maaş alan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim

Taha Ebrar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yeniden hazırlanmayı ciddi olarak düşüneceğim anlasılan. Görüşleriniz icin tesekkur ederim. Peki bu isi yapan arkadaslar bu isin gelecegi hakkında ne dusunuyor? Calısma alanlarının genisetilmesinin soz konusu oldugunu duymuştum. Acaba bu durum geliri olumlu mu yoksa olumsuz mu etkileyecek...

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Yeni başlayan C sınıfı uzmana 1200-1300 tl civarı maaş veriyorlar,bizim çalıştığımız osgb ler

Onn ALTIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yeni başlayan C sınıfı uzmana 1200-1300 tl civarı maaş veriyorlar,bizim çalıştığımız osgb ler
1200-1300 civarı maaş veremezler zaten min. verebilecekleri maaş 1300 liradır. Sgk girişi olmadan zaten uzman üzerinden bir yere atama yapamaz isg katipte daha doğrusu yapar ama sağlam ceza yer osgb, isg katipten atama yapmadan yani uzmanı çalıştırmaya başlamadan sgk girişi yapmalı bu durumda da zaten 1300 liradan 1 lira az maaş veremezler ama 1300 lira bile gerçekten korkunç rakam, asgari ücret sonuçta. Küçümsemek için söylemiyorum ama hiçbir vasfı olmayan ve beyin/akıl gücü değil de yalnızca fiziksel gücünden faydalanılan insanlar bile 1300 lira maaş alıyorken 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış, başarı oranı ortalama %30 olan sınavdan geçip uzman olmaya hak kazanmış insanlara 2bin lira bile teklif edilmesi tek kelimeyle ayıp ama maalesef osgblerde c sınıfı uzman için verilen rakam ortalama 2000-2500 lira arasında. 2bin lira iyi demiyorum ama bu rakam osgblerde bu işin standartı gibi olmuş, en azından 2bin lira altına hiçbir yerle anlaşmayın arkadaşlar.

houston

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
1200-1300 civarı maaş veremezler zaten min. verebilecekleri maaş 1300 liradır. Sgk girişi olmadan zaten uzman üzerinden bir yere atama yapamaz isg katipte daha doğrusu yapar ama sağlam ceza yer osgb, isg katipten atama yapmadan yani uzmanı çalıştırmaya başlamadan sgk girişi yapmalı bu durumda da zaten 1300 liradan 1 lira az maaş veremezler ama 1300 lira bile gerçekten korkunç rakam, asgari ücret sonuçta. Küçümsemek için söylemiyorum ama hiçbir vasfı olmayan ve beyin/akıl gücü değil de yalnızca fiziksel gücünden faydalanılan insanlar bile 1300 lira maaş alıyorken 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış, başarı oranı ortalama %30 olan sınavdan geçip uzman olmaya hak kazanmış insanlara 2bin lira bile teklif edilmesi tek kelimeyle ayıp ama maalesef osgblerde c sınıfı uzman için verilen rakam ortalama 2000-2500 lira arasında. 2bin lira iyi demiyorum ama bu rakam osgblerde bu işin standartı gibi olmuş, en azından 2bin lira altına hiçbir yerle anlaşmayın arkadaşlar.
kesinlikle sizin gibi düşünüyorum. ayrıca suç osgb lerde değil 1300 ü kabul eden uzmanlarda. git kasiyer ol kafan rahat aynı parayı al :) iş görüşmesine gidicem birkaç tane osgb ile, o zaman 2000 alt limit koyuyorum kendime tşk

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Bende kesinlikle sizin gibi düşünüyorum. Ama işin acı tarafı bu sadece bizim (dışardaki birçok uzmana göre daha iyi maaş alan uzmanların ) böyle olmalı diye umduğu bir durum ne yazık ki. Ben tam zamanlı bir firmada çalışıyorum ve genelden daha iyi maaş alıyorum. Ancak sürelerimin yetmemesi sebebi ile yeni uzman alımı için 1 arkadaş ile öngörüşme yaptım. Söyledikleri karşısında da şok geçirdim. Asgari ücret bu ay itibari ile 1300 tl oldu, bundan önce gayette 1100 -1200 gibi fiyatlar üzerindendi durum ne yazık ki.Neyse görüşme esnasında gelen kişi bir OSGB ile görüşüp geldiğini söyledi ve konuşma devam ederken kendisine verilen fiyatın 1000 tl olduğunu ve yemek olmadığını , dahası OSGB sahibinin sanki çok ücret veriyormuş gibi senin bana sigortan+ yol ücretin şunun bunun 1500 tl 'ye mal olacak gibi saçma sapanda bir şeyler söylediğine değindi. Kendi adıma çok üzüldüm, çünkü karşımdaki kişi sonuçta meslektaşım ve bu işin bu kadar ayaklar altına alınmış olmasından daha acı bir şey olamaz. Dediğiniz gibi gidip bir kasiyerlik yapmak veya reyon sorumlusu olmak çok daha az riskli. Ama insan onca yıl okuyunca bir şeyler umuyor haklı olarak.Özetle, ben kendi adıma konuşayım, her ne kadar piyasaya göre durumum iyi de olsa sonuçta 10 binler de kazanmıyorum, bunca riske de işin aslı bu işin çokta yapılacak bir tarafının kalmadığını düşünüyorum artık kendi adıma. Umarım bir birlik olunur ve 2500 'ün dahi altına hiçbir arkadaş işbaşı yapmaz.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Öncelikle herkese merhaba. Şu anda iş sağlığı ve güvenliği MYO 1.sınıf öğrencisiyim. Bugün tanıştığım bir uzman, uzmanlığın eskisi kadar iyi getiri sağlamadığından hatta c sınıfı uzmanların asgari ücretin üzerinde maaş dahi alamadığından bahsetti. Bölümü bırakıp üniversiteye hazırlanmak konusunu düşünmeye başladım. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
hep para olarak düşünme kardeşim. Bu işi yapanlar mahkemeyle haşır neşir olmakta.Allah esirgesin hepimizi...Deftere yazınca sorumlu olmuyorum , risk değerlendirmesinde belirtmiştim, sigorta tamamını karşılarmış gibi şeyler mahkemelerde maalesef geçerli değil. Ölümlü iş kazasında genellikle Asli ve tali kusurlu olarak ölenin dışında ceza alınıyor. Sen git gene sağlık kelimesini taşıyan SAGLIK MEMURU gibi bir mesleğe gir derim , kardeşim yolun açık olsun.Diğer arkadaşlarım da kusura bakmasın.

Alper Turan Taşkın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
2016 Ocak 01 itibariyle Uzman Süreleri 10 - 20 - 40 oldu. Fakat bir arkadaşım; Bu uygulama 2016 Şubat ayı sonu itibaren uygulanacak diyor. Bununla ilgili olarak herhangibir uyarı görmedim.. Acaba gözümden kaçmış olabilirmi.. Cevaplarınız için Şimdiden TEŞEKKÜRLER... Alper Turan T A Ş K I N ( A Sınıfı İGU )

houston

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
2016 Ocak 01 itibariyle Uzman Süreleri 10 - 20 - 40 oldu. Fakat bir arkadaşım; Bu uygulama 2016 Şubat ayı sonu itibaren uygulanacak diyor. Bununla ilgili olarak herhangibir uyarı görmedim.. Acaba gözümden kaçmış olabilirmi.. Cevaplarınız için Şimdiden TEŞEKKÜRLER... Alper Turan T A Ş K I N ( A Sınıfı İGU )
hayır hocam uygulamada bizim şantiyedeki uzmanların süreye göre atamaları ayarlandı

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1 ay süre içinde değiştirildiğinde ceza gelmeyeceğinden öyle söylenmiştir.oysa ocak içinde değişim yapılması en doğru olanı.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.