Tartışma : İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar ben sadece şunu merak ediyorum bir arkadaşım bunu bana mantık çerçevesinde açıklarsa sevinirim.
Uzman süreleri önce 10-15-20 Dk dan 6-8-12 ye indirildi şimdi de 10-20-40 yapıldı. Bu süreler nasıl belirleniyor?
Şu cevapları vermezseniz sevinirim, "Birincisi uzman yetersizdi süreler indirildi, ikincisi süreler yetersizdi artırıldı."

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar ben sadece şunu merak ediyorum bir arkadaşım bunu bana mantık çerçevesinde açıklarsa sevinirim.
Uzman süreleri önce 10-15-20 Dk dan 6-8-12 ye indirildi şimdi de 10-20-40 yapıldı. Bu süreler nasıl belirleniyor?
Şu cevapları vermezseniz sevinirim, "Birincisi uzman yetersizdi süreler indirildi, ikincisi süreler yetersizdi artırıldı."
Popilist bir yaklaşımla, rüzgara göre şekilleniyor. Önce orta şeker süreler verdiler, baktılar işverenler baskı kuruyor vb. (buda işin gerçeklerindendir, olabilir) kısalttılar süreleri. Akabinde iki tane T.C. için felaket sayılacak toplu ölümler oldu ve arkçıları (Soma, Ermenek, Torunlar vb.). Toplumda ve kanun koyucuların ve mevzuat hazırlayan bürokratların kendi vicdanlarında da bu durum biz ne yapıyoruz? nerede yanlış yapıyoruz vb. sorular uyandırdı. Bunlardan da cevap verebildiklerinden bir tek bu süreler geçebildiği kanısındayım.

bhcetinkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sektörel düzenleme ne zaman gelecek acaba? Madenlerde iş güvenliği uzmanı madenci olacak derlerse igu piyasası nasıl olur ?

lugesya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
OSGB'lere herhangi bir zarar gelmesine şahsen zerre üzülmem. Komik komik rakamlarla hizmet veren uzmanları yok paraya kendine bağlayan, piyasayı altüst eden bu kurumların biraz sarsılması kimseyi de üzmemeli =) Ama ben inanıyorum ki güçlüler kazanır,dolayısıyla olan hep bize olacaktır=)

sas

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş güvenliği uzmanı olup (A-B-C sınıfı) sahada uzmanlık işi yapmayan hatırı sayılı kişi var ve bunlardan birisi de benim. OSGB'ler olduğu sürece bu işin oturmayacağını ve maddi - manevi, iş tatmini konusunda da bir ilerleme olacağını düşünmüyorum. Sonuçta hayatında fabrika görmemiş, inşaata çalışmamış insanlar yükseltme sınavı ile sertifika sahibi oldu.(teknik öğretmen vb. emekliler) Adamlar OSGB'ye uğramayıp sertifikalarını kiralıyorlar. İşveren sadece olayın maddi boyutuna bakmasından dolayı copy-paste risk analizleri ve diğer dokümanlar havada uçuşuyor. İş ilanlarında tam zamanlı iş güvenliği uzmanı azlığını herkes görüyordur. İşin aslı bu işgüvenliği işlerinde emekli iş müfettişleri, inşaat, elektrik mühendisleri ve madenlerde çalışan maden mühendisleri hakkını aldığını düşünüyorum. OSGB sahipleri genel olarak doktor ve diğerleri (bunlar okumuş kültürlü denilen bölüm) zamanımızın kölelik düzeninde iş güvenliği mühendisleri çalıştırmayı hedefliyorlar. İçlerinde bu işi hakkı ile yapmaya çalışan kişilere saygımın sonsuz olduğunu belirterek malesef iş güvenliği uzmanlığı ölü bebek olarak dünyaya geldiği için tam bir fiyasko olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla

Mesut DİNÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İş güvenliği uzmanı olup (A-B-C sınıfı) sahada uzmanlık işi yapmayan hatırı sayılı kişi var ve bunlardan birisi de benim. OSGB'ler olduğu sürece bu işin oturmayacağını ve maddi - manevi, iş tatmini konusunda da bir ilerleme olacağını düşünmüyorum. Sonuçta hayatında fabrika görmemiş, inşaata çalışmamış insanlar yükseltme sınavı ile sertifika sahibi oldu.(teknik öğretmen vb. emekliler) Adamlar OSGB'ye uğramayıp sertifikalarını kiralıyorlar. İşveren sadece olayın maddi boyutuna bakmasından dolayı copy-paste risk analizleri ve diğer dokümanlar havada uçuşuyor. İş ilanlarında tam zamanlı iş güvenliği uzmanı azlığını herkes görüyordur. İşin aslı bu işgüvenliği işlerinde emekli iş müfettişleri, inşaat, elektrik mühendisleri ve madenlerde çalışan maden mühendisleri hakkını aldığını düşünüyorum. OSGB sahipleri genel olarak doktor ve diğerleri (bunlar okumuş kültürlü denilen bölüm) zamanımızın kölelik düzeninde iş güvenliği mühendisleri çalıştırmayı hedefliyorlar. İçlerinde bu işi hakkı ile yapmaya çalışan kişilere saygımın sonsuz olduğunu belirterek malesef iş güvenliği uzmanlığı ölü bebek olarak dünyaya geldiği için tam bir fiyasko olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla
hangi iş kolu ilk başladığında ölü olarak doğmadı ki?

huner46

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu isg denen is kolu ölü olmaktan kurtulur mu acaba!

Ahmet AZAK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik dikkat ederseniz. İşyeri hekimlerinin yönetmeliği ayrıdır. O da en kısa zamanda yayımlanır. Maaş artışı değil istihdam artıyor. OSGB' ler kapanır yavaş yavaş herhalde gidişat bunu gösteriyor.

İşyeri hekimlerinin ve diğer sağlık çalışanlarının görev ve sorumlulukları ile ilgili yönetmelik yayımlandı 18.12.2014 tarihinde

murat erçevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Arkadaşlar; yorumları okuduğumda osgb temsilcileri işveren adına konuşma yapıp yanlış yönlendirme içine girmektedir.Bu yorumlara itibar etmemenizi rica ediyorum öncelikle,2 yıldır piyasa da aktif A sınıfı uzman olarak çalışıyorum. OSGB lerin nasıl personel çalıştırdığını nasıl uzmanı işvereni mağdur ettiklerini iş ahlakı ile bağdaşmayan çalışma yaptıklarını çok iyi biliyorum.Tabi bu hitapları kullanırken işini hakkı ile yapan osgb de tanıyorum,Gelelim yeni yönetmeliğe 2014 den önce piyasa da uzman değeri uzman maaşları ile orantılı idi,şuan çalıştığım firma daha sonra dan öğrendiğim kadar 2013 de A sınıfı uzmanla anlaşmak istiyorlar(emekli müfettiş ile) maaş 20 bin de karar kılınıyor patronlar peki buyrun görüşelim diyor uzman sizin temsilciniz gelsin görüşelim cevabını veriyor.Bakın işverenler bu maaşları gözden çıkarıyorlar 2014 den önce sonra piyasa da uzman sayısı artması onuda geçelim osgb ler kendilerine ucuz uzman ve iş kapmak için fiyat düşürünce işverenleri de yanlış yönlendirdiler, işveren benimle anlaşma yapmak istediğinde piyasa maaşı budur (4000-5000 gibi) bu fiyatları osgb den almışlar.Şimdi OSGB nin piyasayı ne hale getirdikleri işvereni nasıl iş güvenliğine değer verilmesini sağladıkları nın cezasını kendileri ve uzmanlar yaşamaktadır.Bu yönetmeliğin ve yaptırımların olumlu olacağı kanaatiyle OSGB lerin daha ciddi çalışmaları gerektiklerini hatırlatmak isterim.Bir iş kazasında işveren hemen öne uzmanı atmaktadır.Hangi iş kolunda ve iş de karakolda mahkemede hesap veriliyor.Yaptığımız iş çok önemli ucuz ve küçümsenecek iş değildir.Bu bakış acısına sahip olmayan uzman bu işi yapmasın,zamanla kendi başları yanıp uzmanlık mesleğinin adını kirletmektedirler.Biz uzmanlar kendi değerlerimizde ödün vermeden işimizi bilerek maddi olarak da fiyat düşürmeden çalışmamız gerektiğini tekrar hatırlatmak isterim.Levent Kavlak beyin bu yöndeki katkılarından dolayı çok teşekkür ederim. Yönetmelik Hepimize hayırlı olsun ,saygılarımla

ekol

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bence bu yönetmelik değişikliği , igu ve hizmet kalitesini tüm olumsuzluklara rağmen düşürmeyen OSGB lerin lehine diğer para göz osgblerin aleyhine.İgu lehine çünkü 1-) daha az işyerine bakacak 2-) Görevini gerektiği şekilde yapacağı için kafası rahat olacak 3-) Para göz osgbler kapanacağı için daha rahat kısmi süreli çalışma imkanı bulacak. İnsana değer veren OSGB nin lehine çünkü 1-) fiyat kırmak zorunda kalmayacak 2-) Hizmet verdiği firmalar gözünde değeri ve haklılığı anlaşılacak.

Bence ne önemliside İGU'ları firmalarla kismi süreli çalışma imkanı bulabilmeleridir. Hem Firma hemde İSG profesyoneleri acısından daha karlı.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu süreler değişir, Aralık 2015'de görüşürüz. Benden söylemesi :)

murat erçevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Çıkarılan yönetmelik gayet uygun ve doğru tespitlere dayandırılarak çıkarıldığı kanaatindeyim,bu yönetmeliğe başta OSGB ler karşı çıkacaktır.Biz uzmanlar doğru bildiklerimizden ödün vermeden herhangi değişikliğe itiraz olmaması adına destek vermemiz gerekiyor. Bur dan tüm uzman arkadaşlarımın desteğini rica ediyorum.Saygılarımla

aycan aras

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Caner bey haklısınız o nedenle bu saat artışı her üç cepheyide zorlar. Ümit ediyorum bu yönetmelik iptal olur . Uygulanması işvereni başta zorlar biz bağcıyı dövelim olmaz işvereninde açısından empati yapalım .Ben olsam işverenin yerinde inş maden hariç bu şekilde isg çalıştırmam.

• Like
Tepkiler: que

Göksel SARIKAYA

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Umarım hepimiz için hayırlı olur

isgsa

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar, isg konusunda son 15 yılda onlarca yönetmelik çıkarıldı. onlarca düzenleme yapıldı. ama iş kazaları aynen devam ediyor son dört ayda 500 den fazla kişi yine iş kazalarında hayatını kaybetti. bu durumun çalışma saatleri ile çok alakalı değil. bir mantık hatası yapılıyor. öncelikle bir işyerinde isg'ye aykırı bir durum tespit edildiğinde bunun düzeltilmesi için önlem alınıyor mu? alınmadığı durumda ne yapılıyor? bugüne kadar kaç isg uzmanı veya osgb bakanlığa şikayette bulunmuştur? yapılması gereken şey, isg uzmanlarının işverenin değil devletin çalışanı olmasıdır. yani maaşını devletten almasıdır.

bhcetinkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar, isg konusunda son 15 yılda onlarca yönetmelik çıkarıldı. onlarca düzenleme yapıldı. ama iş kazaları aynen devam ediyor son dört ayda 500 den fazla kişi yine iş kazalarında hayatını kaybetti. bu durumun çalışma saatleri ile çok alakalı değil. bir mantık hatası yapılıyor. öncelikle bir işyerinde isg'ye aykırı bir durum tespit edildiğinde bunun düzeltilmesi için önlem alınıyor mu? alınmadığı durumda ne yapılıyor? bugüne kadar kaç isg uzmanı veya osgb bakanlığa şikayette bulunmuştur? yapılması gereken şey, isg uzmanlarının işverenin değil devletin çalışanı olmasıdır. yani maaşını devletten almasıdır.
Bende katılıyorum. Maaşını işverenden alan bir uzman işverenini kolay kolay şikayet edemez işini durduramaz.

Cevre5559

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yönetmelik hakkında çok şey yazılmış. Maaşları düşüreceğine inanmıyorum. Maaş UG talebi ile doğru orantılı talep artacak maaşta artacaktır. Özellikle B ve A sınıfı Uzman Maaşları C sınına oranla çok daha yükselecektir.

murat erçevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
uzman maaşlarının devlet tarafından ödenmesi devlet tarafından koruma altına alınmamız biz uzmanlar ve işimizin selameti için daha iyi olucaktı fakat bu yönde uygulama yok,şuan ki uygulamaya bakarsak açık söylemek gerekirse OSGB ler uzman üzerinde baskı yaratmaktadır,gerekçesi aman herşeyi yazma veya bakanlığa bildirme yoksa anlaşmamız bozulur işverenle diye bunu bütün osgb de çalışan uzmanlar yaşamaktadır.Bur da şu çıkmakda uzman sen yanarsan yan hemen başka uzman temin ederim bakış acısı ile çalışan osgb ler nasıl iş kazalarının önüne geçilmesini bekliyor,ama söze gelince işi bilmeye gelince herşeye hakimler uygulama ya gelince yok malesef,arkadaşlar bireysel çalışmaya yönlenmenizi tavsiye ediyorum.İşveren de bunu zamanla daha sağlıklı çalışma olduğunu görücektir.Kendimden pay biçiyorum.Teşekkürler.

bhcetinkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İşyeri hekiminin almış olduğu ücretlere bakarsak almış olduğumuz ücretler çok düşük. İş güvenliği adına yapılması gereken 100 madde varsa 95 ni İSG uzmanları yapıyor. Geri kalan 5 maddede de bizim kontrolümüzde ve telkinlerimizle oluyor. Maaş skalasının muhakkak belirlenmesi gerekli bence

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.