Tartışma : İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben birde şunu merak ediyorum.
Bu saatler isgkatipte kendisi mi değişecek, firmaları çıkartıp tekrar mı giriş yapıcaz
Hala değişmedi bende yeni çalışma saatine geçmek istiyorum :D
Süreler 1.1.2016' da yürürlüğe girecek

fatih81030

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu durumun İş güvenliği uzmanları açısından hayırlı olacağı kanaatindeyim.OSGB'ler müşterilerine bu saat artışını delil göstererek ücretlerinde artış yapma yoluna gitmeleri zorunlu olacak.Bu dengenin oluşması konusunda bizlerin duruşunun önem kazanacağı kanaatindeyim.Neticesinde daha fazla meslektaş ve daha insani sürelerle çalışma fırsatı bulacağımızı düşünüyorum.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben birde şunu merak ediyorum.
Bu saatler isgkatipte kendisi mi değişecek, firmaları çıkartıp tekrar mı giriş yapıcaz
Hala değişmedi bende yeni çalışma saatine geçmek istiyorum :D
2016 ya çok var daha, o zaman son girilenler fazla ise iptal edebilir. o zaman bakıp düzenleyeceğimiz basit bir işlem. Şimdilik yapcamız başka şeyler var . Kolay gelsin

Şua

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
O detayı gözden kaçırmışım, hayırlısı
teşekkürler

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu durumun İş güvenliği uzmanları açısından hayırlı olacağı kanaatindeyim.OSGB'ler müşterilerine bu saat artışını delil göstererek ücretlerinde artış yapma yoluna gitmeleri zorunlu olacak.Bu dengenin oluşması konusunda bizlerin duruşunun önem kazanacağı kanaatindeyim.Neticesinde daha fazla meslektaş ve daha insani sürelerle çalışma fırsatı bulacağımızı düşünüyorum.
Her zaman işveren bir kolayını buluyor, ben bir şey söyleyip kötü haber tellalcisi olmak istemem. Biz İGU larının hedefi söyle 15-20 den aşağı olmaz diye diretip gerekirse 2-3 ay boş beklemeyi göze almamıza bağlı ama bizim en zayıf noktalarımızdan bu duygusallık olduğundan 900 fazla verince hemen kabul ediyoruz. Film o zaman başlıyor çünkü dışarıdan gelen 500 farkla gelebileceğini söylerken 3 gün sonra da 200 farkla gelebilecekler çıkıyor , kendi kendimize başladığımız noktaya gelebiliyoruz. Sayımız çok arttı . Branşa göre yönetmelik çıksa o da birçoğumuzun işine yaramayacak....

Fatihhh

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Herkese Merhaba ,

2013 yılında tezsiz yüksek lisans yaptım ve aralık ayında yapılan sınavda başarısız oldum.
Kaç defa daha sınava girme hakkım var ? Herhangi bir zaman belirtilmemiş bir sınır var mıdır?

aycan aras

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
sorun artar süre artmamalı

aycan aras

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Aycan Hanım, OSGB' de çalışıyorsanız veya kısmi zamanlı çalışıyorsanız kaç firmaya bakıyorsunuz? Mümkünse de çalışan sayılarını verir misiniz?
tam zamanli çalışıyorum çalışan sayıları 8-15 arasındaki işyerleri ama olay bu zaten sabit işyerleri rutin aynı düzende çalışan yerler sektörel düzenleme yapılsın buna karşı değilim mesela inşaat maden sektörleri buralarda 40 dk bile yetmez ama düzeni kurulmuş saat gibi çalışan yerlere aynı uygulamalar yapılamaz bizim alanımız böyle o nedenle işverenler bizim çalıştıklarımız fiat arttıramaz bizde maaşları eksik almayı kabul etmezsek ne olacak çalıştığım yer kapanacak sonra daldan dala-------------bu olmaz

Berken

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
dostum bu nasıl bir bakış açısı anlamakta zorlandım. bu iş arz talep meselesi.. şöyle düşün; ben şimdi 24 saat çalışıyorum ayda. 1.1.2016 dan sonra 80 saate çıkacak. benim gibi herkesin süresi artacak. iş güvenliği uzmanı sayısı belli.. daha fazla ve birden artması beklenemez. peki sayı az ken, talep artacak. iş veren iş güvenliği uzmanı bulamayacak? osgb bulamayacak. peki ne olacak? o zaman nasıl olacakta senin dediğin gibi rakamlar düşecek? hadi ondan vaz geçtim, itibarın düşeceğini nasıl düşündün? baktığın çalışan sayısı azalınca sana daha çok ihtiyaç olacak. bu durumda itibarın artacak. mesela ben 120 kişilik hastaneye bakıyorum. seneye bana ayın yarısını burda geçir diyecekler. yok dicem.. paramı arttırın. hayır deyip beni yollayackalar, şimdi aldıım para ile 120 kişiye bakacak igu blabilecekler mi? yok.. bulamazlar.. peki talep var arz yok. rakam nasıl düşer? açıklarmısın bana lütfen?
çok teşekkür ederim. arz-talep-fiyat konusunu maalesef bilmeyenlerimiz var diye çok üzülüyordum.

mkekin1970

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
Değerli Meslektaşlarım,
İSAG,İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği olarak sizlere İş Güvenliği Uzmanlarının Görev,Yetki,Sorumluluk ve Eğitimleri ile ilgli yönetmlİkte yapılacak değişiklikler ile ilgli taslağı daha önce bilginize sunmuştuk.Bahsi geçen taslakta meslektaşlarımızı en çok ilgliendiren konu ise çalışma süreleri hakkında değişiklerdi..30 Nisan 2015 günü yayınlanan yönetmelikte gerçekleşen değişilikler sonucunda süreler taslakta belirtildiği şekilde değişmiş oldu.Çok tehlikeli sınıfta sayılan işyerlerinde 1 çalışan için mimimum 40 dakika ve 250 çalışanı olan işyerleri için en az 1 tam zamanlı iş güvenliği uzmanı,Tehlikeli sınıfta sayılan işyerleride 1 çalışan için miminum 20 dakika ve 500 çalışanı olan işyerleri için en az bir tam zamanlı iş güvenliği uzmanı ve Az tehlikeli sınıfta sayılan işyerlerinde 1 çalışan için mimimum 10 dakika ve 1000 çalışanı olan işyerlerinde ise en az bir tam zamanlı iş güvenliği uzmanı istihdamı zorunlu hale gelmiştir.Değişen süreler 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecektir.İş güvenliği uzmanları artık aynı anda 40-50 işyerinde çalıştırılayamacağı gibi iş bulamayan iş güvenliği uzmanları için umut olacağını ve İş Güvenliği Uzmanlarının ücretlendirmeleri ile ilgli olarak yapılan bu değişiklikler sonucunda olumlu gelişmeler olacağını düşünüyoruz.İSAG derneği olarak İş güvenliği uzmanlarının ücretlendirilmesinde taban bir fiyat belirlenmesi için yaptığımız çalışmalar yargı boyutunda yankı bulmuştur.Son günlerde iş güvenliği uzmanlarının işverenleri ile ilgili oluşan davalarında tarafımızdan görüş alınmakta ve işgüvenliğ uzmanlarının haklarının korunması yönünde görüş bildirmekteyiz.Yapılan bu çalışmalar ve resmi kurumların İSAG derneğini bu konuda otorite olarak görmesi sizlerin haklarının savunulmasında bizlere önemli bir güç vermektedir.İSAG olarak mesleki haklarımız ve mesleki gelişimlerimiz için İş Güvenliği Uzmanlarının sesi olarak mücadelemize devam edeceğiz. Saygılarımla
Levent KAVLAK
İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
www.isag.org.tr
www.facebook.com/groups/leventkavlak
https://www.facebook.com/pages/Levent-Kavlak/1594093460827671?notif_t=page_new_likes
https://www.facebook.com/pages/İSAGİş-Sağlığı-ve-Güvenliği-Profesyonelleri-Derneği/873840019297524
www.facebook.com/leventkavlak1
www.twitter.com/leventkavlak1
http://www.linkedin.com/pub/levent-kavlak/77/9a7/193
leventkavlak1@gmail.com
Gsm: 532 232 91 05

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik TÜİSAG ilk ortaya çıktı.
Devamını Oku...
Ümit ediyorum ki hakkımızda hayırlı olacaktır. Gerek 23 nisan da yayınlanan kanun gerekse 30 nisanda yayınlanan yönetmelikle değerini bir kat artacaktır. Yaptığınız katkılardan dolayı siz çalışan numara ve derneğimiz şükranlarımı sunuyor, Saygılarımla...

aycan aras

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
çok teşekkür ederim. arz-talep-fiyat konusunu maalesef bilmeyenlerimiz var diye çok üzülüyordum.
Bende sizi anlayamıyorum hep kendi cephenizden bakıyorsunuz. İşveren sıkıntıda ceza yemeyeyim diye makul ödemelerle uzman tuttu öderken zorlanıyor. şimdi daha fazla hatta 3 katı ödeyeceksin dediğimizde sizce ne yapar işleri zaten kötü küçük işletmeler 1 işçinin maaşını bile öderken zorlanırken ne olacak açıklarmısınız. herşeyin fazlası zarar 40 dk yıkım demektir bu açıdan bakın lütfen.

isguzm.hakanaslan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik dikkat ederseniz. İşyeri hekimlerinin yönetmeliği ayrıdır. O da en kısa zamanda yayımlanır. Maaş artışı değil istihdam artıyor. OSGB' ler kapanır yavaş yavaş herhalde gidişat bunu gösteriyor.
MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(5) İşveren, bu Yönetmelikte belirtilen zorunlu çalışma sürelerine bağlı kalmak şartıyla işyerinin tehlike sınıfına uygun olarak görevlendirilmesi zorunlu olan en az bir iş güvenliği uzmanının yanında, Kanunda ve Yönetmelikte belirtilen esas sorumluluklar saklı kalmak kaydıyla iş güvenliği uzmanına yardımcı olmak üzere, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip ve işyerinin tam süreli sigortalı çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi yapabilir.”
Yukarıda anlatılmak istenen nedir?
3 tane iş güvenliği uzmanı çalışması gereken bir işletmede 1 tane uzman görevlendirilecek,2 adet de asıl işi mühendislik olan fakat igu sertifikası bulunan personelde asıl işinin yanında iş güvenliğine yardımcı mı olacak?
Yoksa 3 tane iş güvenliği uzmanı çalışması gereken bir işletmede 3 uzman görevlendirilip istenirse asıl işi mühendislik olan fakat igu sertifikası bulunan personelde asıl işinin yanında iş güvenliğine yardımcı mı olacak ?
Anlayabilen birisi bir yardımcı olursa sevinirim.
birincisi bu bir zorunluluk değil, yapabilir diyor. bu durum küçük işyerlerinde zaten olacak bir şey değil; büyüklerde de zaten var olan tekniker-teknisyenler bu grupta. değişen birşey yok. belgesi olan ve tehlike sınıfı tutan kişiler kendi bünyesinde varsa onları isg uzmanı olarak görevlendirip, dışarıdan hizmet almaktan kurtuluyor zaten. bence bu madde bir şeyi değiştirmiyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
tam zamanli çalışıyorum çalışan sayıları 8-15 arasındaki işyerleri ama olay bu zaten sabit işyerleri rutin aynı düzende çalışan yerler sektörel düzenleme yapılsın buna karşı değilim mesela inşaat maden sektörleri buralarda 40 dk bile yetmez ama düzeni kurulmuş saat gibi çalışan yerlere aynı uygulamalar yapılamaz bizim alanımız böyle o nedenle işverenler bizim çalıştıklarımız fiat arttıramaz bizde maaşları eksik almayı kabul etmezsek ne olacak çalıştığım yer kapanacak sonra daldan dala-------------bu olmaz
Aycan Hanım OSGB' de mi tam zamanlı çalışıyorsunuz. Böyle ise baktığınız firma sayısımı 8-15, kişi sayısımı. Daha net yazarsanız ona göre neden süre artımına karşı olduğunuzu anlamaya çalışıyorum. "patron ödeyemez, zaten ödeyemiyor vb." biz esnaf değiliz. Bizim işimiz ülke ekonomisini canlandırmak da değil. Küçük esnafı korumak hiç değil. Biz sadece ve sadece mevzuatta yazılanları yapmak, yaptırmak, yaptırılması için çaba harcamakla mükellefiz ve bunun için de bolca zamana ihtiyacımız var. Amacımızın ne olduğunu unutmamamız lazım.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bende sizi anlayamıyorum hep kendi cephenizden bakıyorsunuz. İşveren sıkıntıda ceza yemeyeyim diye makul ödemelerle uzman tuttu öderken zorlanıyor. şimdi daha fazla hatta 3 katı ödeyeceksin dediğimizde sizce ne yapar işleri zaten kötü küçük işletmeler 1 işçinin maaşını bile öderken zorlanırken ne olacak açıklarmısınız. herşeyin fazlası zarar 40 dk yıkım demektir bu açıdan bakın lütfen.
Size hak veriyorum. Ancak ormanda Aslan ceylan sürüsüne saldırınca arkada kalan zayıf olan ceylanı yakalar. Geriye güçlü bir sürü kalır. İnsanlar bakmışlar bu vahşi aslanlar garip ceylanları yiyorlar , şu aslanları biraz yok edelim demişler .Sonra bakmışlar ceylanlar o kadar çoğalmış ki artık ormanda ot bulamadıklarından açlıktan ölmeye başlamışlar....Demek istediğim şu ki bazen bazı işleri çok kişi yaptığı için ve rekabet etkisi ile bazı işyerleri zarar etmeye başlar, Bazen de kriz olur dayanmayan kuruluşlar yok olurken güçlü olanlar bunu fırsata dönüştürür ve devleşirler. İşverenler bunları düşünerek o işi yapacak veya yapmayacak. Bizler için de geçerli bu durum. siz kaç işyerine bedavaya yakın çalışabilirsiniz ki. Belkide böyle görünmek işlerine geliyordur. Çoğu işveren artış zamanı zarar ettiklerini vurgular dururlar oysa gerçek farklı olabilmekte. Saygılarımla arkadaşlarım.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
O denli vahşice saldıran Aslanlar birçok hayvanın yavrusunu da parçalamaktalar ve bunların çoğunu da yavrularına yedirmek için yapmaktalar. Sevgi için vahşet ???

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
dostum bu nasıl bir bakış açısı anlamakta zorlandım. bu iş arz talep meselesi.. şöyle düşün; ben şimdi 24 saat çalışıyorum ayda. 1.1.2016 dan sonra 80 saate çıkacak. benim gibi herkesin süresi artacak. iş güvenliği uzmanı sayısı belli.. daha fazla ve birden artması beklenemez. peki sayı az ken, talep artacak. iş veren iş güvenliği uzmanı bulamayacak? osgb bulamayacak. peki ne olacak? o zaman nasıl olacakta senin dediğin gibi rakamlar düşecek? hadi ondan vaz geçtim, itibarın düşeceğini nasıl düşündün? baktığın çalışan sayısı azalınca sana daha çok ihtiyaç olacak. bu durumda itibarın artacak. mesela ben 120 kişilik hastaneye bakıyorum. seneye bana ayın yarısını burda geçir diyecekler. yok dicem.. paramı arttırın. hayır deyip beni yollayackalar, şimdi aldıım para ile 120 kişiye bakacak igu blabilecekler mi? yok.. bulamazlar.. peki talep var arz yok. rakam nasıl düşer? açıklarmısın bana lütfen?

Meslektaşım,
Açık işler için uzman her daim bulunur. İşsiz uzman sayısı 250 bine ulaştı. Her geçen gün de sayı artıyor. OSGB ler de işletmeler de uzman bulmakta sıkıntı çekmez. Sonuçta ne oluyor , arz da var talep de var. OSGB ve işletmelerin eli güçlü. Sen çalışmazsan diğer arkadaşın çalışır. Tekrarlıyorum , saatlerin artması İSG açısından son derece doğrudur ama taban ücret ayarlaması yapılmadan bu işin olması uzmanlara zorluk çıkaracaktır. Uzmanlık itibarı düşecektir çünkü uzmanlar işsizdi şimdi ise uzmanların aldığı riske karşı eline geçen az olacak. 100 TL ye risk analizi yapanlar var. Mutlaka taban ücret düzenlemesi yapılmalı. Çıkış budur. Bu da ancak meslek odası kuruluşu ile olur bence. Bilmem açıklayabildim mi sorularını... Saygılar...

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bu soruyu sürelerin artırılmasına neden karşı çıktıklarını anlamak için sordum Şua hanım. Misal olsun diye sizin örnek üzerinden gidersek 87 işyerine mer'i mevzuatın gerekliliklerine uyarak bakma şansınız yoktu. Belki yeni sürelerle bu şansınız olacak. O da belki diyorum çünkü 3 çalışanı olan bir yere ayda 2 saat hizmet vereceksiniz. Bunun zaten büyük bir kısmı eğitimde geçecek mevzuata göre, bunun yanında yapacağınız risk analizi, acil durum planı, saha denetimi, tutacağınız evraklar vb. Velhasıl bu yeni sürelerle bile yetersiz kalacaksınız muhtemelen.
Şimdi arkadaşlar direkt bu sürelerin artmasını felaket gibi algılıyorlar bende bunu anlamakta hakikaten zorlanıyorum. Önce aynı işi mi yapıyoruz ve aynı kaygıları mı paylaşıyoruz buna karar vermemiz gerek.
Ben iş güvenliği uzmanıyım. Benim korkum, endişem, gece uykumu kaçıran çalıştığım firmadaki çalışanların başına bir kaza gelme ihtimali. Bunun olmaması için de yapmaya çalıştığım mer'i mevzuatın uygulanması/uygulatılması ve saha denetimi diye özetleyebiliriz. Bunları yapamıyorsam zaten parayı konuşamam. Paraya da gelince süreler arttı diye atıyorum C sınıfı bir ig uzmanı arkadaşa 1200 lira veren bir OSGB kalkıp 500 lira mı verecek. Bu zaten suç! Birde bir dünya gerçeğidir; az olan daima değerlidir/değerlenir, bir şey çoğaldıkça değer kaybeder. Bu süre artışıda ister istemez hali hazırdaki ig uzmanı ihtiyacını artıracak ve sanki ig uzmanı sayısı düşmüş etkisi yaratacaktır. Durum böyle iken bu para telaşı neden cidden anlamıyorum.

Değerli meslektaşım ,
Saatlerin artmasını felaket olarak algılamıyoruz. Saatlerin artması İSG açısından son derece doğrudur. Buna itiraz eden yok zaten. Sadece taban ücret düzenlemesi yapılması lazım. Evet 500 lira teklif edecek firmalar var ve bunların sayısı da artacaktır. Ayrıca işsiz uzman sayısı 250 bine ulaştı. B sınıfı da artıyor , A sınıfı da . Firmalar uzmanı her daim bulur. Şunu açıklar mısınız , küçük ve orta çaplı işletmelerin İSG uzmanı maaşına ayardıkları fiyat belli , eskiden 1 uzman yeterken şimdi mesela 2 uzman istihdam etmek zorunda kalacak , işletme aynı parayı 2 uzmana bölmeye çalışacak mı , çalışacak. Peki bu durumda taban ücreti ayarlaması yapılmazsa işletme örnek olarak önceden bir uzmana verdiği 3000 lirayı ikiye bölecek, bölecek mi , bence bölecek. Saatler arttı çok güzel bir firmada 2 uzman çalışacak , çok iyi , harika , ama 2. uzmana da aynı parayı vermeniz lazım, maaşı paylaştırmamanız lazım. Saygılar...

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Meslektaşım,
Açık işler için uzman her daim bulunur. İşsiz uzman sayısı 250 bine ulaştı. Her geçen gün de sayı artıyor. OSGB ler de işletmeler de uzman bulmakta sıkıntı çekmez. Sonuçta ne oluyor , arz da var talep de var. OSGB ve işletmelerin eli güçlü. Sen çalışmazsan diğer arkadaşın çalışır. Tekrarlıyorum , saatlerin artması İSG açısından son derece doğrudur ama taban ücret ayarlaması yapılmadan bu işin olması uzmanlara zorluk çıkaracaktır. Uzmanlık itibarı düşecektir çünkü uzmanlar işsizdi şimdi ise uzmanların aldığı riske karşı eline geçen az olacak. 100 TL ye risk analizi yapanlar var. Mutlaka taban ücret düzenlemesi yapılmalı. Çıkış budur. Bu da ancak meslek odası kuruluşu ile olur bence. Bilmem açıklayabildim mi sorularını... Saygılar...
Selam Dostum,
Ben anlayamadım hala seni kusura bakma. saatlerin arttırılması itibarı nasıl düşürür? Daha çok igu ya ihtiyaç olması neden itibar eksiltici olsun? sayı 250 bin değil 500 bin olsun isterse.. iş veren önceden 1 igu çalıştıracakken 2 çalıştıracak. yada 3. hepinize eskisine verdiğim rakamı veriyorum, paylaşın diyecek, igu larda kabul edecek. senin dediğin bu sanrım? o zaman düşsün itibar. bunu kabul eden enayidir zaten itibarı da düşmelidir.
100 tl ye risk analizi yapanın risk analizi geçerli değil zaten. osgb yapıyorsa bilemem. ama tek başına yapıyorsa hem sgk lı olacak hem isg katipten sözleşme yapacak. bunları yapmayanın risk analizi geçersiz yasal olarak. hee yapan yok mu, vardır. bu sertifikasız risk analizi yapmak gibi bişi.. bilmem ben anlatabildim mi..

canerdobra

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben hem bir igu olarak hemde bir OSGB ortağı olarak konuya bir yorumda ben yapmak isterim

İgu olarak ; arkadaşların dedikleri doğru eski süreler çok azdı iş yerlerin de yapmamamız gereken çalışmaları yapmak için yeterli değildi yükseldi çok güzel oldu bazı iş yerleri de en azından yetiştirebiliriz çalışmalarımız diye umuyorum hatta geç alınmış bir karar saatlerin yükseltilmesi. bu arada 50 yere gitmektense 25 yere gitmek bizim için daha iyi olacak.

Osgb ortağı olarak; Öncelikle herkes şunu anlamalı Osgb ticari bir şirkettir. Ticari şirketlerin amacı para kazanmaktır. Para kazanabilmek için ne gerekiyorsa o yapılır, para kazanılamıyorsa o şirketin olmasının bir anlamı yoktur. Osgb kamu kurum yada kuruluşu değildir. Daha rahat ve iyi para kazanabilmek amacıyla piyasanın kaliteli olması yerine oturması vb sebeplerden dolayı bazı sıkıntılara katlanılır iş daha iyi yapılmaya çalışılır o kadar. Ülkemizde iş güvenliğinin daha iyi bir noktaya ulaşabilmesi için üstlendiği ulvi bir görevimizde yok. Benim var diyen arkadaş; osgb olarak piyasadan alamadığımız 400 bin tl ve 2 sene çıkartmadıkları diğer sağlık personeli eğitimi yüzünden eğitim kurumunda ettiğimiz zarar olan 300 bin tl yi bana havale yapsın ondan sonra konuşalım.
Bizde istemiyoruz uzman 50 yere gitsin ama piyasa şartları belli uzmanın maaşı arabası sgk vb sonunda belli bir miktarı yakalamamız gerekiyor. Osgb ler ya uzmanın yasal çalışma saatleri için gerekli ücreti verebilecek firmalarla çalışıp diğerlerine ne haliniz varsa görün diyecek (bu olay ülkemizde iş güvenliğini herhangi bir yere taşımaz) Yada her sokağın başında açılan osgb ler ile yarışıp her yerden iş alarak uzmanın hak ettiği maaşı ve osgb nin giderlerini çıkaracak ücreti toparlayabilmek için uzmanı 50 yere gönderecek.
saatler arttı ne oldu derseniz bulunduğunuz illerde uzman saati ne kadar bilmiyorum ama burada ben yazmaya utanıyorum.Bu haldeyken bile o paraları alamazken çalışma saatiniz 3 katına çıktı artık 3 katı para ödeyeceksiniz diyeceğiz ve ocak ayında göreceğiz ne olacak. Vermezlerse mi ne olur; ücretini zamanında tam ödeyen iş güvenliğine önem veren ve yeni fiyatları ödeyebilecek firmalarla çalışmaya devam edeceğiz diğerlerini bırakıp igu larıda kovacağız olacak olan bu.

vahdet

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Hayırlı olsun. Bence ciddiyeti açısından çok iyi oldu.
işin ciddiyeti açısından iyi olduğu doğrudur. Ancak hizmetin verilmesi/verilebilmesi konusu çıkmaza giriyor. Yorumlarda bulunmuş arkadaşlar; ya İş Güvenliği Uzmanı maaşı azalacak, ya da işveren açısından hizmetin maliyeti arttırılacak. Bana sorarsanız işverenin fazla para vermesi pek mümkün görünmüyor. 325 çalışana bir A ve/veya B sınıfı uzman düşüyor. ( 40 dakikadan) OSGB'lerin durumu da belirsizliğe doğru gidiyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.