Haber : Iş Güvenliği Uzmanının Görevi Bakın Neymiş?

AKIN ÇOBN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI DENETLEMEZ TAVSİYE EDER

Devletin sorumluluğuna dönelim, mevzuatın ve denetimin işleyişine: 630 bin işyerinden 156 bini iş yeri uzmanı çalıştırıyor. İşyeri uzmanının niteliği ayrı konu ama patrona bağlı bir çalışan olması yapısal bir sorun değil mi? Patronuna rağmen neyi ne kadar denetleyebilir iş güvenliği uzmanı?

Bu çok yaygın bir yanlış. İş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi denetçi değildir. Ortaya çıkışı da dünyadaki uygulaması da böyle değildir. İş güvenliği uzmanı teknik bir danışman, bir yardımcıdır. İşverenin bilmediği teknik konularda ona danışması içindir. Mali müşavir gibi, hukuk müşaviri gibi. İş güvenliği uzmanı diyor ki işverene, “burada aydınlatma yetersiz, şöyle bir aydınlatma gerekir”. Ya da mesela boya yapılan bir yer, “burada havalandırma uygun değil havalandırmayı tabandan yapmamız lazım”. İş güvenliği uzmanının bütün görevi budur.

Not: Yukarıdaki görüş, İş Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer" e aittir..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Oğuzhan YAVUZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Mevzuat yoksunluğu... Kıvırma Teknikleri.... Genel Müdürlük zırvalamaları

Bu çok yaygın bir cahillik.... Dünyada uygulanması mümkün değildir... Ancak TR'de yapılabilir...

AYHAN YÜZYIL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
peki ölümlü bir kazada kim sorumlu?

Ömerisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
"Çalışma ortamının gözetiminin yapılması, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı gereği yapılması gereken periyodik bakım, kontrol ve ölçümleri planlamak ve uygulamalarını kontrol etmek."
Bu da bir nevi denetleme değil midir?

Raptor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
"İş güvenliği uzmanları sadece danışmandır. Tüm sorumluluk işverenlere aittir." Bu cümleyi not edin ve olası ilk (Allah göstermesin) mahkemenizde savunmanızın ana teması olacak şekilde avukatınızı yönlendirin. Bu işin özü budur.

6331 sayılı kanunun çöpe gittiğinin resmi ağızdan gayrı resmi teyididir bu cümle.

Peki başka bir soru: Soma faciasında İş Güvenliği Başmühendisi dahil tüm yetkililer kusurlu şeklinde bir ön bilirkişi raporu basına sızdı. İşyeri Hekimi yada hekimleri ile ilgili bir sorumluluk, kusur vesaire duyan var mı?

Umarım bir şeyler değişir. Yoksa eski hamam ama tas yeni olacak şekilde devam edilecek bu işe gibi gelmeye başladı bana.

Saygılar

Günkut

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar Kasım beyin kullandığı bu ifade tamamen doğrudur. İş Güvenliği Uzmanı gördüğü aksaklığı düzeltmekle yükümlü değildir ama o aksaklığı farkedip mevzuata uygun bir çözüm bulmakla yükümlüdür. Bu ikisi farklı şeyler karıştırmamak gerek.

Raptor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Kasım beyin kullandığı bu ifade tamamen doğrudur. İş Güvenliği Uzmanı gördüğü aksaklığı düzeltmekle yükümlü değildir ama o aksaklığı farkedip mevzuata uygun bir çözüm bulmakla yükümlüdür. Bu ikisi farklı şeyler karıştırmamak gerek.

Farkedilen aksaklık İGU tarafından nasıl mevzuata uygun şekilde çözüm bulunacak. Topa girmeden sadece sahada dolaşmakla olmaz bu iş.

Günkut

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sn. Raptor sorunuzu anlayamadım? Siz Şantiye Şefi değilsiniz, Proje İnşaat müdürü değilsiniz, Genel Müdür de değilsiniz. Siz İş Güvenliği Uzmanısınız, bunu unutmamanızı ve bu mevkileri/göreevleri karıştırmamanızı tekrar öneririm. Saygılar.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kasım Özer Bey in İlgili söyleşisini dinlemiştim.
İş güvenliği uzmanlarının görevi kısaca Danışmanlık demişti kendileri. Nasıl bir iş veren avukata danışıyorsa İş güvenliği uzmanına da danışacak demişti. Tamam danışman olalım iyi hoş da Üzerimize vuku bulabilecek cezalardan da bir zahmet kurtulalım . O zaman işte danışmanlık görevini sunalım işverene

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sn. Raptor sorunuzu anlayamadım? Siz Şantiye Şefi değilsiniz, Proje İnşaat müdürü değilsiniz, Genel Müdür de değilsiniz. Siz İş Güvenliği Uzmanısınız, bunu unutmamanızı ve bu mevkileri/göreevleri karıştırmamanızı tekrar öneririm. Saygılar.
Merhaba,
Düz okunduğunda Kasım Bey' de öyle okudu ama o kadarda basit olmasa gerek. Bir kaç sorum olacak, hem öğrenmek hem de cümleme açıklık getirmek için.
Siz bu güne kadar hiç bir patronunuzu ÇSGB' ye açık bir şekilde altına imzanızı atarak şikayet ettiniz mi? (6331 Madde 8, 2. fıkra ve ilgili yönetmelik)
Eğer şikayet edecek hayati, önlenemez durum olmadı diyorsanız bu durumlar nelerdir? Sınırları var mıdır?
Yönetmelikte teknik nezaretçinin iş güvenliği uzmanından da ayrıcalıklı olarak madeni/işletmeyi durdurma yetkisinden bahsediyor. Bu güne kadar hiç bir ocakta bunu uygulayabildiniz mi? (MADENCİLİK FAALİYETLERİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ madde 134, d fıkrası)
Tabi bu soruları çalışıyor olduğunuzu varsayarak soruyorum. Çalışmıyorsanız sorun yok zaten, sorularımı geri alıyorum.

Raptor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Evet doğru aynı işyerinde son 3 yıldır İş Güvenliği Uzmanıyım ve son 20 yıldır da Teknik Emniyet Başmühendisi olarak çalışmaktayım. Görev ve mevki, yetki ve sorumluluk karıştırmayacak kadar bu işle iştigal ettiğimi düşünüyorum.

Ama evet bir önceki mesajda da dediğim gibi;

"İş güvenliği uzmanları sadece danışmandır. Tüm sorumluluk işverenlere aittir." Bu cümleyi not edin ve olası ilk (Allah göstermesin) mahkemenizde savunmanızın ana teması olacak şekilde avukatınızı yönlendirin. Bu işin özü budur.

6331 sayılı kanunun çöpe gittiğinin resmi ağızdan gayrı resmi teyididir bu cümle."

Zaten bu işi bu şekilde yapacaksak "ki ben 20 yıldır bu şekilde yapmadım, yapıldığını da görmedim" yapmayalım daha iyi.

Saygılar

Coşkun Muti

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Evet doğru aynı işyerinde son 3 yıldır İş Güvenliği Uzmanıyım ve son 20 yıldır da Teknik Emniyet Başmühendisi olarak çalışmaktayım. Görev ve mevki, yetki ve sorumluluk karıştırmayacak kadar bu işle iştigal ettiğimi düşünüyorum.

Ama evet bir önceki mesajda da dediğim gibi;

6331 sayılı kanunun çöpe gittiğinin resmi ağızdan gayrı resmi teyididir bu cümle."

Zaten bu işi bu şekilde yapacaksak "ki ben 20 yıldır bu şekilde yapmadım, yapıldığını da görmedim" yapmayalım daha iyi.

Saygılar

Merhabalar,
Kanun , yönetmelik vs. yazılı mevzuat varken şahısların (İster Genel Müdür olsun isterse başkası.) lafla söylediklerinin Mahkemeler karşısında hiç bir hükmü yoktur. Ayrıca ülkemizde bir çok yönetici söylediklerinin arkasında durmamakta ve çoğu zaman yanlış anlaşıldıklarını ifade etmektedirler. Dolayısıyla mahkemelerin bu tip savunmalara itibar edeceğini sanmıyorum. Öte yandan, iş güvenliği uzmanının rehberlik-danışmanlık görevi de vardır, ancak yakın bir tehlike konusunda danışmanlık değil, direk mevzuatın gerektirdiği işlemleri yapması gerekmektedir. (Aksi durumda esas fatura iş güvenlik uzmanına kesilecektir.) İşverenin buna uyup uymaması, bu noktadan sonra kendi sorumluluğudur.

gaktuylu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
yahu kanun apaçık işvereni koruyor siz kalkmış kasım özerin bir cümlesini referans alıyorsunuz.Kanun danışmansın tüm sorumluluk işverenin demiyor.Demediği müddetçe iş kazalarında içeri atılması gereken bir kurban olmaya devam edeceğiz hala koyun gibi çalıştığımız sürece.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.